Ухвала суду № 39377757, 20.06.2014, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.06.2014
Номер справи
2-а/1570/4862/11
Номер документу
39377757
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

20 червня 2014 р.м.ОдесаСправа № 2-а/1570/4862/11

Категорія: 8.3.4. Головуючий в 1 інстанції: Білостоцький О. В. Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

доповідача, судді - Димерлія О.О.

суддів - Романішина В.Л., Єщенка О.В.

за участю секретаря - Цуцкірідзе М.О.

розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за апеляційними скаргами Державної податкової інспекції у Суворовському районі м.Одеси, Головного управління Державного казначейства України в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2011 року за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «І-ГРА» до Державної податкової інспекції у Суворовському районі м.Одеси, Головного управління Державного казначейства України в Одеській області, за участю прокуратури Суворовського району м.Одеси про визнання бездіяльності неправомірною, стягнення заборгованості з податку на додану вартість в сумі 145000 грн. та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

В червні 2011 року товариство з обмеженою відповідальністю «І-ГРА» звернулося до суду адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Суворовському районі м.Одеси, Головного управління Державного казначейства України в Одеській області, в якому, посилаючись на порушення відповідачами порядку і строків проведення розрахунків з відшкодування податку на додану вартість на загальну суму 145397 грн. за складеною Державною податковою інспекцією у Суворовському районі м.Одеси на підставі виїзної позапланової перевірки довідкою від 19.08.2008р., просило суд: стягнути з місцевого бюджету міста Одеси через Головне управління Державного казначейства України в Одеській області на користь ТОВ «І-ГРА» заборгованість з податку на додану вартість в сумі 145397 грн. Позов обґрунтовувало тим, що в серпні 2008 року податковим органом підтверджено заявлену позивачем суму бюджетного відшкодування ПДВ за червень 2008 року, однак, в порушення вимог Закону України «Про податок на додану вартість», за поданою товариством в червні 2010 року заявою перерахування такого податку відповідачами здійснено не було.

Згодом, а саме: 18 липня 2011 року, 04 жовтня 2011 року, 25 жовтня 2011 року, позивач уточняв та доповнював свої позовні вимоги та в кінцевому варіанті позову просив: визнати неправомірною бездіяльність ДПІ у Суворовському районі м.Одеси стосовно повернення ТОВ «І-ГРА» заборгованості з податку на додану вартість в сумі 145000 грн.; скасувати податкове повідомлення-рішення ДПІ у Суворовському районі м.Одеси від 18 березня 2011 року №0000402301, яким товариству зменшено бюджетне відшкодування з ПДВ за червень 2008 року на суму 145373,14 грн.; стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державного казначейства України в Одеській області на користь ТОВ «І-ГРА» заборгованість з податку на додану вартість в сумі 145000 грн.

Позивач зазначив, що незважаючи на підтвердження довідкою від 19.08.2008р. заявлену товариством суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за червень 2008 року, ДПІ незаконно своїм актом перевірки №1167/23-2/32404904 від 18 березня 2011 року та винесеним в той же день податковим повідомленням-рішенням №0000402301, фактично скасувала бюджетну заборгованість на суму 145000 грн. перед ТОВ «І-ГРА», без вказівки на наявність будь-яких правових підстав для цього.

За наслідками розгляду адміністративного позову Одеським окружним адміністративним судом 29 листопада 2011 року ухвалено постанову про задоволення адміністративного позову товариства.

Суд першої інстанції визнав неправомірною бездіяльність ДПІ щодо повернення позивачу заборгованості з податку на додану вартість у сумі 145000 грн. та скасував податкове повідомлення-рішення №0000402301 від 18.03.2011р.

Також, у резолютивній частині рішення зазначено: «Стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державного казначейства в Одеській області та користь ТОВ «І-ГРА» заборгованість з податку на додану вартість в сумі 145000 грн.»

Приймаючи означене рішення, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки податковим органом в серпні 2008 року підтверджено заявлену ТОВ «І-ГРА» суму бюджетного відшкодування ПДВ за червень 2008 року в розмірі 145397 грн. та порушень ведення податкового обліку в частині визначення від'ємного значення з ПДВ, податкових зобов'язань з ПДВ або податкового кредиту не встановлено, тому зменшення позивачу податковим повідомленням-рішенням №0000402301 від 18.03.2011р. бюджетного відшкодування ПДВ за цей же період є незаконним. Також, суд зазначив, що ДПІ не доведено здійснення дій щодо доопрацювання поверненого Казначейством висновку про суми відшкодування ТОВ «І-ГРА» податку на додану вартість від 07.10.2008р. №34, що свідчить про незаконну бездіяльність податкового органу.

В апеляційній скарзі ДПІ, не посилаючись на наявність підстав, передбачених ст.202 КАС України, просить рішення суду скасувати та повністю відмовити позивачу у задоволенні заявлених позовних вимог.

Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, податковий орган зазначив, що товариство не має права на бюджетне відшкодування, так як податковий кредит червня 2008 року сформований за рахунок постачальників, які на теперішній час відносяться до платників «великого ризику» та мають взаємовідносини з суб'єктами господарювання, по яких порушено провадження у справі про банкрутство, місцезнаходження яких не встановлено, у зв'язку з чим неможливо підтвердити повноту нарахувань та сплати до бюджету сум ПДВ, за рахунок яких була сформована та заявлена позивачем сума бюджетного відшкодування.

У поданій апеляційній скарзі Казначейство, з посиланням на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати оскаржуване судове рішення та постановити нове - про відмову товариству в задоволенні позову.

Не заперечуючи права позивача на бюджетне відшкодування податку на додану вартість, Казначейство вказує на необхідність додержання Порядку відшкодування податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України та Головним управлінням Державного казначейства України №209/72 від 02 липня 1997 року, згідно якого відшкодування ПДВ здійснюється органами Державного казначейства лише на підставі відповідних висновків податкових органів. Оскільки Казначейство висновку про відшкодування на користь ТОВ «І-ГРА» ПДВ в сумі 145000 грн. не отримувало, тому не мало жодних правових підстав на здійснення операції щодо повернення спірної грошової суми.

Суд апеляційної інстанції заслухав суддю-доповідача, розглянув доводи апеляційних скарг, перевірив матеріали справи та зважаючи на з'ясовані обставини, дійшов висновку, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 16.07.2008р. ТОВ «І-ГРА» було подано до ДПІ у Суворовському районі м. Одеси декларацію з податку на додану вартість за червень 2008 року, в якій заявлено суму бюджетного відшкодування з ПДВ в розмірі 145397 грн.

Відповідно до наказу від 30.07.2008р. №405, на підставі п.9 ч.6 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», п.п.7.7.5 п.7.5 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», у період з 04.08.2008р. по 19.08.2008р. ДПІ у Суворовському районі м. Одеси було проведено виїзну позапланову перевірку ТОВ «І-ГРА» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за червень 2008 року, за результатами якої складено Довідку №5862/23-20/32404804 від 19.08.2008р.

У висновку зазначеної Довідки податковим органом підтверджено заявлену товариством суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за червень 2008 року в сумі 145397 грн.

ДПІ у Суворовському районі було складено висновок про суми відшкодування податку на додану вартість від 07.10.2008р. №34, згідно якого ТОВ «І-ГРА» підлягає відшкодуванню з бюджету сума ПДВ у розмірі 145397 грн. згідно декларації за червень 2008 року, який було направлено на адресу Головного управління Державного казначейства в Одеській області та отримано останнім 08.10.2008р.

Листом від 16.10.2008р. №15-20-05/6185 Казначейство повернуло ДПІ у Суворовському районі м.Одеси зазначений висновок на доопрацювання, у зв'язку з відсутністю реєстру суб'єктів підприємницької діяльності на відшкодування ПДВ і закінченням п'ятиденного терміну відшкодування ПДВ.

З матеріалів справи, також, вбачається, що 18.03.2011р. відповідачем проведено невиїзну документальну перевірку ТОВ «І-ГРА» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку по декларації за червень 2008 року, за результатами якої складено акт перевірки №1167/23-2/32404904 від 18.03.2011р., яким встановлено, що в порушенням п.1.8 ст.1 Закону України «Про податок на додану вартість» товариством завищено суму бюджетного відшкодування по декларації за червень 2008 року в сумі 145373,14 грн.

На підставі вказаного акту перевірки того ж дня - 18.03.2011р. ДПІ у Суворовському районі м. Одеси прийнято податкове повідомлення-рішення №0000402301, яким позивачу зменшено бюджетне відшкодування з податку на додану вартість на 145373,14 грн.

20.05.2011р. ТОВ «І-ГРА» звернулось до ДПІ у Суворовському районі м. Одеси із заявою про негайне повернення заборгованості із ПДВ у сумі 145397 грн., однак листом від 31.05.2011р. №16814/10/23-217 податковою інспекцією відмовлено у відшкодуванні зазначеної заборгованості з посиланням на наявність податкового повідомлення-рішення №0000402301 від 18.03.2011р., прийнятого на підставі акту перевірки №1167/23-2/32404904 від 18.03.2011р.

Встановивши фактичні обставини справи, колегія суддів вважає, що відповідачами, як суб'єктами владних повноважень, на яких ч.2 ст.71 КАС України покладено обов'язок доказування в адміністративному суді правомірності прийнятих ними рішень, дій та бездіяльності, не доведено законності своїх дій щодо невідшкодування ТОВ «І-ГРА» заявленої ним в декларації за червень 2008 року суми ПДВ. При цьому, суд виходить з наступного.

Згідно ст.13 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» посадові особи органів державної податкової служби зобов'язані дотримуватись Конституції і законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій, забезпечувати виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та повною мірою використовувати надані їм права.

Відповідно до п.п.7.7.5 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.

Відповідно до п.п.7.7.7 п.7.7 ст.7 цього Закону, якщо за наслідками документальної невиїзної (камеральної) або позапланової виїзної перевірки (документальної) податковий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий податковий орган: а) у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної податковим органом унаслідок таких перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з підпунктом 7.7.3 цього пункту у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів; б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною податковим органом внаслідок проведення таких перевірок, податковий орган надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування; в) у разі з'ясування внаслідок проведення таких перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови у наданні бюджетного відшкодування.

Таким чином, податкове повідомлення-рішення про зменшення бюджетного відшкодування може бути прийняте податковим органом лише за наслідками або документальної невиїзної (камеральної), або позапланової виїзної перевірки, проведеної у порядку та у строки, встановлені п.п.7.7.5 п.7.7 ст.7 Закону.

Як зазначалось вище, у строки, встановлені п.п.7.7.5 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» ДПІ у Суворовському районі м.Одеси було проведено виїзну позапланову перевірку ТОВ «І-ГРА» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за червень 2008 року, за результатами якої складено Довідку №5862/23-20/32404804 від 19.08.2008р. про підтвердження заявленої товариством суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за червень 2008 року в сумі 145397 грн.

Проведення ж податковим органом перевірки 18.03.2011р. та прийняття за її результатами податкового повідомлення-рішення №0000402301 від 18.03.2011р. не можуть визнатися колегією суддів законними, оскільки таку перевірку здійснено податковим органом з порушенням строків, встановлених п.п.7.7.5 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість».

Більше того, на момент подання ДПІ у Суворовському районі висновку про суми відшкодування податку на додану вартість від 07.10.2008р. №34, згідно якого ТОВ «І-ГРА» підлягає відшкодуванню з бюджету сума ПДВ у розмірі 145397 грн. згідно декларації за червень 2008 року, зазначена в податковому повідомленні-рішенні №0000402301 від 18.03.2011р. сума взагалі не була спірною.

Єдиною підставою для зменшення позивачу суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за червень 2008 року згідно акту перевірки №1167/23-2/32404904 від 18.03.2011р. став висновок податкового органу, що податковий кредит червня 2008 року сформований ТОВ «І-ГРА» за рахунок постачальників, які на теперішній час відносяться до платників «великого ризику» та мають взаємовідносини з суб'єктами господарювання, по яких порушено провадження у справі про банкрутство, місцезнаходження яких не встановлено, у зв'язку з чим неможливо підтвердити повноту нарахувань та сплати до бюджету сум ПДВ, за рахунок яких була сформована та заявлена позивачем сума бюджетного відшкодування.

Колегія суддів критично ставиться до таких висновків, оскільки жодним нормативним актом не передбачено будь-яких обмежень або додаткових вимог, що пов'язують відшкодування ПДВ з результатами «зустрічних» перевірок контрагентів платника податків. У разі невиконання контрагентом платника податків зобов'язань по сплаті податку до бюджету негативні наслідки (відповідальність) настають лише для нього. Зазначена обставина не є підставою для позбавлення добросовісного платника податків права на його відшкодування у разі, якщо останній виконав усі передбачені законом умови щодо отримання такого відшкодування та має документальне підтвердження розміру податкового кредиту.

На підтвердження правомірності заявленої до бюджетного відшкодування суми ПДВ у розмірі 145373,14 грн. ТОВ «І-ГРА» надано належним чином оформлені митні декларації та платіжні доручення про перерахування до бюджету відповідної суми ПДВ при імпорті товарів на митну територію України від постачальників ТОВ «Сан-Бетті Інтернешнл Ко» (Тайвань) та ЗАТ «СЭТ-ПРОДАКШН» (Росія). Більше того, під час розгляду справи в суді першої інстанції ДПІ у Суворовському районі м.Одеси не заперечувала факт сплати позивачем до бюджету сум податку на додану вартість при імпорті товарів на митну територію України від зазначених контрагентів. Відсутні такі заперечення і в поданій податковим органом апеляційній скарзі.

Відповідно до п.4.1 Порядку відшкодування податку на додану вартість, затвердженого спільним наказом ДПА України та Державного казначейства України №209 від 02.07.1997р., відшкодування ПДВ із бюджету здійснюється за висновками податкових органів або за рішенням суду. Зазначені висновки податкові органи зобов'язані направити у відділення Держказначейства по місцезнаходженню платника податків за п'ять днів до закінчення терміну відшкодування ПДВ

Згідно п.п.7.7.5. п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Тобто, податковий орган, як суб'єкт владних повноважень, здійснюючи контроль за обчисленням та сплатою податку на додану вартість, у тому числі, бюджетним відшкодуванням, повинен, за наслідками перевірок, або надати висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, або відмовити у наданні бюджетного відшкодування протягом встановленого строку.

Відповідно до п.п.7.7.6. п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» на підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ній суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.

Як зазначалось вище, листом від 16.10.2008р. №15-20-05/6185 Головне управління Державного казначейства в Одеській області повернуло ДПІ у Суворовському районі м.Одеси висновок про суми відшкодування ТОВ «І-ГРА» податку на додану вартість від 07.10.2008р. №34 на доопрацювання, у зв'язку з відсутністю реєстру суб'єктів підприємницької діяльності на відшкодування ПДВ і закінченням п'ятиденного терміну відшкодування ПДВ. Однак, в матеріалах справи відсутні відомості щодо здійснення ДПІ дій щодо доопрацювання поверненого Казначейством висновку про суми відшкодування ТОВ «І-ГРА» податку на додану вартість, що, на думку колегії суддів, свідчить про незаконну бездіяльність ДПІ у Суворовському районі м.Одеси стосовно повернення позивачу заборгованості з податку на додану вартість.

Колегія суддів погоджується з Одеським окружним адміністративним судом про необґрунтованість посилань податкового органу на те, що не здійснення відповідачем заходів щодо повернення позивачу суми бюджетного відшкодування було зумовлено здійсненням у нього інвентаризації у 2010 році залишків гральних автоматів та запасних частин до них, які були імпортовані на територію України у травні та червні 2008 року, оскільки в матеріалах справи відсутні відомості про проведення у 2009-2010 роках такої інвентаризації чи доопрацювання документів на отримання товариством бюджетного відшкодування.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги Казначейство фактично не заперечує проти адміністративного позову, однак зазначає, що Головне управління Державного казначейства України в Одеській області не отримувало висновку від податкового органу про відшкодування на користь ТОВ «І-ГРА» суми 145000 грн. Колегія суддів не бере до уваги такі твердження апелянта, оскільки такий висновок Казначейство отримало від податкового органу ще в жовтні 2008 року, однак з посиланням на приписи спільного наказу ДПА України, Міністерства фінансів України та Державного казначейства України №451/501/132 від 03.08.2004р., повернуло його через відсутність реєстру суб'єктів підприємницької діяльності з визначенням розміру відшкодування ПДВ з бюджету, попри те, що п.п.7.7.6 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» та Порядок відшкодування податку на додану вартість, затверджений наказом ДПА України 02.07.1997р. № 209/72, передбачають відшкодування з бюджету податку на додану вартість виключно на підставі наданого відповідним податковим органом висновку та не вимагають надання до органу державного казначейства реєстрів, про які зазначив апелянт.

Порядок №451/501/132 регулює взаємовідносини лише між органами державної влади (ДПА, Міністерство фінансів та Держказначейство), і ніяких прав та обов'язків для платника податків зазначений нормативно-правовий акт не встановлює. Жодним чином вплинути на ситуацію з наявністю реєстрів підприємство не може. За таких обставин суд вважає, що реалізація законного права платника податків на отримання бюджетного відшкодування податку на додану вартість, за умови дотримання ним всіх вимог, передбачених Законом України «Про податок на додану вартість», не може ставитися в залежність від виконання органами державної влади їх внутрішніх правил, які вони самі для себе своїми наказами і встановили.

Частиною 2 статті 78 Бюджетного кодексу України передбачено, що саме Державне казначейство України здійснює повернення коштів, що були помилково або надмірно зараховані до бюджету та відповідно до приписів Закону України «Про податок на додану вартість» саме орган державного казначейства надає платнику податку суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку.

На підставі викладеного, судова колегія вважає, що при розгляді справи судом першої інстанції правильно застосовано норми матеріального та процесуального права, вірно встановлено фактичні обставини справи та дана відповідна правова оцінка. Доводи апеляційних скарг висновків суду не спростовують, підстав для скасування рішення суду та задоволення апеляційних скарг не вбачається.

В силу ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 185, 195, 196, 198 ч.1 п.1, 200, 205 ч.1 п.1, 206, 254 КАС України, апеляційний суд

УХВАЛИВ :

Апеляційні скарги Державної податкової інспекції у Суворовському районі м.Одеси, Головного управління Державного казначейства України в Одеській області залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2011 року за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «І-ГРА» до Державної податкової інспекції у Суворовському районі м.Одеси, Головного управління Державного казначейства України в Одеській області про визнання бездіяльності неправомірною, стягнення заборгованості з податку на додану вартість в сумі 145000 грн. та скасування податкового повідомлення-рішення №0000402301 від 18 березня 2011 року - залишити без змін.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.

Суддя-доповідач: Димерлій О.О.

Судді: Романішин В.Л.

Єщенко О.В.