Справа № 230/3761/14-а
№ провадження: 2-а/230/136/2014
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 червня 2014 року. Єнакіївський міський суд Донецької області у складі судді Подколзіна В.М., при секретарі Маліхової Н.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі Єнакіївського міського суду Донецької області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради „Про стягнення заборгованості по недоотриманій допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку "
В С Т А Н О В И В:
Позивачка звернулась до суду 05 травня 2014 року з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради Донецької області про зобов'язання здійснити перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, починаючи з 13 листопада 2012 року, вказуючи, що відповідач виплачує допомогу всупереч розміру, встановленому Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
У судовому засіданні позивачка підтримала позовні вимоги. У позовній заяві просила суд поновити пропущений процесуальний строк звернення до суду. Вказала, що строк звернення до суду пропустила з поважних причин, оскільки вона є юридично неосвіченою людиною.
Представник відповідача Управління праці, та соціального захисту населення м. Єнакієве у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити позивачці у позовних вимогах.
Суд, заслухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи прийшов до наступного висновку.
Судовим розглядом встановлено, що позивач ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 народила дитину - ОСОБА_4, що підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_1 (а.с.5).
Згідно довідки Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради ОСОБА_1 було сплачено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 130 гривень щомісячно.
Відповідно до ч.1 ст.15 Закону України від 21.11.1992 р. "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (зі змінами в редакції Закону від 22.03.2001 р.) - допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
З 01.01.2008 року Верховною Радою України внесені зміни до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", виклавши частину першу статті 15 в такій редакції: "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень" (пункт 23 розділу 11 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" 28.12.2007 р. №107-VI).
Статтею 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-VІ "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 107-VІ) - правовідносини щодо виплати допомоги регулювалися Законом України від 21 листопада 1992 року № 2811-ХІІ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (далі - Закон № 2811-XII), дія якого поширювалася на осіб незастрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом №2240-ІІІ, який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими Законами. Зокрема, статтею 43 Закону України від 18 січня 2001 року № 2240-ІІІ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" (далі Закон № 2240-ІІІ), було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктами 23, 25 розділу II Закону № 107-VІ були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХІІ та Закону № 2240-ІІІ. Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-XII його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-ІІІ було виключено статті 40-44.
Конституційний Суд України рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону № 107-VІ, в тому числі й пункт 25 розділу II Закону № 107-VІ щодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-ІІІ.
Пунктом 2 розділу ІІІ Закону № 107-VІ було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
Таким чином, з часу проголошення Рішення №10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-ІІІ, а з 01 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону № 2811 -XII.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону №2811-ХІІ (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону № 2154-VІ не приймався.
Розміри і порядок виплати допомоги відповідно до Закону № 2240-ІІІ на виконання статті 45 Закону № 2154-VІ Кабінетом Міністрів України не визначалися.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 на виконання Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Згідно п. 17-24 вказаного Порядку, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 01 січня 2008 р. - 50 відсотками, з 01 січня 2009 р. - 75 відсотками, з 01 січня 2010 р. - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130,00 гривень. Для призначення допомоги в розмірі, який перевищує мінімальний, заявник надає в установленому порядку довідку про склад сім'ї і декларацію про доходи і майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи всіх членів сім'ї). Форма заяви затверджена Наказом Міністерства праці і соціальної політики України від 08.06.2006р. №215. Сукупний дохід розраховується згідно Методиці обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, зареєстрованої в Міністерстві Юстиції України 07.02.2002р. за № 112/6400. Згідно Методиці, в дохід входять нарахована заробітна платня, інші грошові виплати, які мають систематичний характер у тому числі і доходи від підприємницької діяльності. В сукупний дохід не включається відповідна допомога, для призначення якої обчислюється сукупний дохід.
Станом на час розгляду справи ані Законом України «Про Державний бюджет на 2013 рік», ані іншими Законами не встановлювався інший розмір допомоги, ніж передбачений у Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням».
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що на відносини щодо виплати позивачці ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку як особі, яка застрахована у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, поширюються норми Закону України Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» № 2240-III, відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. Отже, дії відповідача щодо виплати ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі меншому, ніж встановлений ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», є неправомірними.
Відповідно до ст.7 Закону України « Про Державний бюджет України на 2013 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років становить : з 1 січня - 972 гривні, з 1 грудня - 1032 гривні.
Відповідно до ст. 6 КАС України необхідною умовою для звернення особи до адміністративного суду є обов'язкова наявність порушення прав, свобод чи інтересів цієї особи у сфері публічно-правових відносин, а судовому захисту підлягає вже порушене право, а не те, що може бути порушене в майбутньому, у зв'язку з чим суд вважає, що в задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання УСЗН Єнакієвської міської ради здійснити перерахунок по щомісячній допомозі по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на дату ухвалення рішення по справі слід відмовити.
Приймаючи до уваги вищевикладене, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково, а саме: дії Управління соціального захисту населення Єнакієвської міської ради слід визнати неправомірними щодо призначення, нарахування і виплати не в повному обсязі допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 05 грудня 2013 року по 05 травня 2014 року у розмірі, меншому, ніж прожитковий мінімум для дитини віком до 6 років; зобов'язати Управління соціального захисту населення Єнакієвської міської ради на користь позивача за рахунок коштів Державного бюджету недоплачені суми щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період часу з 05 грудня 2013 року по 05 травня 2014 року з урахуванням виплачених сум, тобто за шість місяців з дня звернення ОСОБА_1 до суду з цим позовом.
На підставі ст.ст. 3, 19 Конституції України, ст.ст.1, 3, 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», керуючись ст. ст. 6, 86, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати неправомірним дії Управління праці та соціального захисту населення Єнакієвської міської ради щодо призначення, нарахування та виплати ОСОБА_1 сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 05 грудня 2013 року по 05 травня 2014 року нижче прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до шести років.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Єнакієвської міської ради здійснити перерахунок та виплату на користь ОСОБА_1 щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 05 грудня 2013 року по 05 травня 2014 року.
В решті позову ОСОБА_2 - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного адміністративного суду Донецької області через Єнакіївський міський суд протягом десяти днів шляхом подачі апеляційної скарги.
Суддя Подколзін В.М.