ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
06 травня 2014 року № 826/3727/14
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Каракашьян С.К., розглянув в порядку скороченого провадження адміністративну справу:
за позовом: Державної екологічної інспекції у Волинській області
до: Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Манго-Трейд»
про застосування заходів реагування
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Державна екологічна інспекція у Волинській області звернулася до суду з позовом, в якому просить суд застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду, а саме: тимчасово заборонити (зупинити) реалізацію нафтопродуктів ТОВ «ТД «Манго-Трейд» зі складу нафтопродуктів за адресою Волинська область, м. Володимио-Волинський, вул. Наталії Ужвій, 3.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач не виконав вимоги припису від 29.01.2014р. №000022 про усунення недоліків порушень, що в свою чергу суперечить вимогам законодавства.
Відповідачем у строк, наданий судом, письмових заперечень проти позову не надано З урахуванням вимог ст.ст. 41, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до направлення №64 від 20.01.2014р. на проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, співробітниками Державної екологічної інспекції у Волинській області проведено планову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища склад нафтопродуктів ТОВ «Торговий дім «Манго-Трейд»(м. Володимир - Волинський, вул. Наталії Ужвій, 3).
За результатами проведеної перевірки було виявлено, що відповідачем порушено вимоги ст. 10, ст. 11 закону України «Про охорону атмосферного повітря», зокрема, відсутній дозвіл на викиди забруднюючих в атмосферне повітря від стаціонарних джерел.
Вказані правопорушення зазначені в Акті перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 29 січня 2017 року, які відповідачем під час підписання та отримання акта не були спростовані.
Зокрема, в ході перевірки встановлено, що ТОВ «Торговий дім «Манго-Трейд» здійснює такі види діяльності: оптова торгівля паливом, будівництво будівель, оптова торгівля будівельними матеріалами.
ТОВ «Торговий дім «Манго-Трейд» на підставі договору оренди від 03.01.2012р. №01/01-12, використовує об'єкт нерухомості за адресою: м. Володимир - Волинський, вул. Наталії Ужвій, 3, як прирейковий склад нафтопродуктів.
На підставі повідомлення про результати ідентифікації об'єкта підвищеної небезпеки, яке затверджено регіональним директором ТОВ «ТД «Манго-Трейд» Приступою Ю.А. 20.01.2014 року, вказаний прирейковий склад нафтопродуктів відноситься до об'єкта підвищеної небезпеки 2-го класу.
Позивач вказує на те, що на прирейковому складі нафтопродуктів ТОВ «ТД «Манго-Трейд», джерелами викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря є: дихальні клапани (отвори) для урівнення перепадів тиску в ємкостях для зберігання дизельного палива під час проведення операцій по зливу та наповнення дизельного палива в ємкостях.
Проте, дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел прирейкового складу у товариства відсутній.
На підставі встановлених актом перевірки порушень позивачем складено протокол від 29.01.2014 №00073 та винесена постанова про накладання адміністративного стягнення від 29.01.2014 №000050.
Також на підставі акту, інспекцією, був виданий припис №000022 від 29.01.2014 про усунення порушень природоохоронного законодавства, та вказано термін виконання припису до 29.04.2014.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Частиною 4 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності встановлюється виключно законами.
Згідно з абзацом 1 частини 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Частиною 7 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Відповідно до статті 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися виключно після отримання дозволу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 №302 «Про затвердження Порядку проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян - підприємців, які отримали такі дозволи» визначено, що дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами - це офіційний документ який дає право підприємствам, установам, організаціям та громадянам - підприємцям експлуатувати об'єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, за умови дотримання встановлених відповідних нормативів граничнодопустимих викидів та вимог до визначеного в дозволі терміну. Дозвіл видається суб'єкту господарювання - власнику стаціонарного джерела викиду, з якого надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші.
Дозвіл видається безоплатно територіальними органами Мінприроди за погодженням з установами державної санітарно-епідеміологічної служби на термін не менш як п'ять років.
Згідно з частинами 9, 10 статті 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» перелік установ, організацій та закладів, яким надається право на розробку документів, що обґрунтовують обсяги викидів для підприємств, установ, організацій та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, визначається спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екологи та природних ресурсів.
Дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря видаються за умови:
- не перевищення протягом терміну їх дії встановлених нормативів екологічної безпеки;
- не перевищення нормативів допустимих викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел;
- дотримання вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин.
Статтею 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» передбачено, що підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, в тому числі, здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік.
Згідно пункту 4 Постанови КМУ № 1655 від 13.12.2001 «Про затвердження Порядку ведення державного обліку в галузі охорони атмосферного повітря», взяття на державний облік об'єктів, які справляють шкідливий вплив, здійснює Мінприроди за критеріями, встановленими цим Міністерством за погодженням з Держстатом.
Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища №7 від 10.02.1995 «Про затвердження Інструкції про зміст та порядок складання звіту проведення інвентаризації викидів забруднюючих речовин на підприємстві» визначено, що стаціонарне джерело забруднення атмосфери - підприємство, цех, агрегат, установка або інший нерухомий об'єкт, що зберігає свої просторові координати протягом певного часу і здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферу.
Зокрема, в ході судового розгляду справи, відповідачем доказів усунення встановлених порушень вимог природоохоронного законодавства, а саме отримання дозволу на види забруднюючих речовин атмосферне повітря суду не надано
Враховуючи зазначене, а також те, що на час розгляду справи ТОВ «ТД «Манго-Трейд» здійснює свою господарську діяльність за відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, суд вважає, що подальша господарська діяльність відповідача створює загрозу життю та здоров'ю людей, навколишньому природному середовищу, внаслідок чого робота підприємства підлягає тимчасовій забороні (зупиненню).
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та відповідно такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись положеннями статей 2, 7, 69-71, 160-163, 183-2, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов Державної екологічної інспекції у Волинській області задовольнити повністю.
2. Застосувати до Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Манго-Трейд» (код ЄДРПОУ 37817103; 03151, м. Київ, проспект Повітрофлотський, буд. 72) заходи реагування шляхом тимчасової заборони (зупинення) реалізації нафтопродуктів зі складу, який знаходиться за адресою: Волинська область, м. Володимир-Волинський, вул. Наталії Ужвій, 3.
Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя С.К. Каракашьян