ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/820/14-a
28 травня 2014 року
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі
головуючого судді Мартиць О.І.
секретарі судового засідання Мельник Н.М.
за участю: представників позивача - товариства з обмеженою відповідальністю "Трейд-Агрохім" Кудінова В.В., довіреність від 14.05.2014 року, Сивопляс І.М., довіреність №2 від 14.05.2014 року
представника відповідача - Кременецької об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області Мельника О.А., довіреність від 24.03.2014 року №310/10
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю "Трейд-Агрохім" до Кременецької об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області про визнання неправомірним і скасування податкового повідомлення - рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Трейд-Агрохім" звернулося до суду з адміністративним позовом до Кременецької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області про визнання неправомірним та скасування податкового повідомлення - рішення від 08.05.2014 року №0000572200, яким збільшено суму грошового зобов'язання товариства з обмеженою відповідальністю "Трейд-Агрохім" по податку на додану вартість на суму 385601,00 грн. в т. ч. 257067,00 грн. основного платежу та 128534,00 грн. штрафних (фінансових) санкцій, як такі, що прийняті з порушенням вимог чинного законодавства України.
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі з мотивів, викладених у позовній заяві та просять задовольнити шляхом скасування спірного податкового повідомлення-рішення №0000572200 від 08.05.2014 року.
Представник відповідача - Кременецької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області позову не визнав, порушення в акті перевірки встановлені правомірно, при розгляді справи по суті покладається на думку суду..
Дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив такі обставини.
Кременецькою об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Тернопільській області з 22.08.2013 року по 03.10.2013 року проводилась позапланова виїзна перевірка товариства з обмеженою відповідальністю "Трейд-Агрохім" (код ЄДРПОУ 31276010) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2012 року по 31.12.2012 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2012 року по 31.12.2012 року, за результатами якої складено акт №14/2200/31276010 від 10.10.2013 року.
В результаті перевірки встановлено порушення зокрема: п.44.1 ст.44, п.192.1 ст192, п.198.6 ст.198, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VІ (із змінами та доповненнями) в результаті чого занижено податок на додану вартість в періоді, що перевірявся на загальну суму 849081,00 грн. в т.ч.: за квітень 2012 року - 371682,00 грн., травень 2012 року - 194300,00 грн., червень 2012 року - 95627,00 грн., липень 2012 року - 29374,00 грн., серпень 2012 року - 96241,00 грн., вересень 2012 року - 16418,00 грн., жовтень 2012 року - 3980,00 грн., листопад 2012 року -167,00 грн., грудень 2012 року 41292,00 грн.
Як зазначено в акті перевірки, що товариство з обмеженою відповідальністю "Трейд-Агрохім" безпідставно провело коригування податкових зобов'язань в зв'язку із зміною об'єму продажу, що міститься у раніше поданій декларації, внаслідок чого занижено податкове зобов'язання за квітень 2012 року на 172220,00 грн.
Крім того перевіркою повноти визначення податкового кредиту за період з 01.04.2012 року по 31.12.2012 року встановлено його завищення на 676861,00 грн. в т.ч.: за квітень 2012 року - 199462,00 грн., травень 2012 року - 194300,00 грн., червень 2012 року - 95627,00 грн., липень 2012 року - 29374,00 грн., серпень 2012 року - 96241,00 грн., вересень 2012 року - 16418,00 грн., жовтень 2012 року - 3980,00 грн., листопад 2012 року -167,00 грн., грудень 2012 року - 41292,00 грн.
Також в ході проведення перевірки встановлено віднесення до податкового кредиту з ПДВ сум податку на додану вартість, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з порушенням вимог ст. 201 Кодексу, а саме цифровий електронний підпис накладений на такі податкові накладні при їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних та підписи, що скріплюють ці податкові накладні при їх видачі товариством з обмеженою відповідальністю "Трейд-Агрохім" належать різним особам. Загальна сума податку на додану вартість, яка включена до складу податкового кредиту з ПДВ по таких податкових накладних склала 257066,00 грн. в т.ч. за квітень 2012 року - 39100,00 грн., травень 2012 року - 134994,00 грн., червень 2012 року - 7081,00 грн., липень 2012 року - 16184,00 грн., серпень 2012 року - 17695,00 грн., вересень 2012 року - 45,00 грн., жовтень 2012 року - 1925,00 грн., листопад 2012 року -167,00 грн., грудень 2012 року - 39876,00 грн.
Не погоджуючись із вказаними висновками товариство з обмеженою відповідальністю "Трейд-Агрохім" 06.12.2013 року подало до Кременецької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області заперечення до акту перевірки, за результатами розгляду яких прийнято рішення про залишення викладених в розділі 3 акту перевірки порушень без змін та не враховувати надані заперечення при прийнятті рішення за наслідками перевірки.
16.12.2013 року Кременецькою об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Тернопільській області за результатами перевірки прийнято податкове повідомлення - рішення №0001122201 яким збільшено суму грошового зобов'язання товариства з обмеженою відповідальністю "Трейд-Агрохім" по податку на додану вартість на суму 1273622,00 грн. в т. ч. за основним платежем - 849081,00 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями - 424541,00 грн.
25.12.2013 року позивач звернувся із скаргою до Головного управління Міндоходів у Тернопільській області, за результатами розгляду якої винесено рішення від 18.02.2014 року № 2106/10/19-00-10-02-06/50 "Про результати розгляду скарги", яким скасовано податкове повідомлення - рішення №0001122201 від 16.12.2013 року, яким визначено грошове зобов'язання з податку на додану вартість в частині 888021,00 грн., в тому числі 592014,00 грн. основного платежу та 296007,00 грн. застосованих штрафних (фінансових) санкцій та задовольняє в цій частині скаргу платника, а в іншій частині залишає зазначене податкове повідомлення-рішення без змін та скаргу платника без задоволення.
28.02.2014 року товариство з обмеженою відповідальністю "Трейд-Агрохім" звернулося зі скаргою до Міністерства доходів і зборів України, яка рішенням від 10.04.2014 року№6438/6/99-99-10-01-15 була залишена без задоволення, з урахуванням рішення, прийнятого за розглядом первинної скарги.
Кременецькою об`єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Тернопільській області 08.05.2014 року прийнято податкове повідомлення - рішення форми "Р" №0000572200, яким збільшено суму грошового зобов'язання по податку на додану вартість на суму 385601,00 грн. в т. ч. 257067,00 грн. основного платежу та 128534,00 грн. штрафних (фінансових) санкцій.
Відповідно до п.198.1 ст.198 Податкового кодексу України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій зокрема з придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг.
Згідно п.198.3 ст.198 Податкового кодексу України податковий кредит звітного період) визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище ріння звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Відповідно до пункту 198.6 статті 198 Податкового кодексу України, не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
Пунктом 201.1. Податкового кодексу України визначено, що платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою (за наявності) податкову накладну, складену за вибором покупця (отримувача) в один з таких способів: а) у паперовому вигляді; б) в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та умови реєстрації податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних. У такому разі складання податкової накладної у паперовому вигляді не є обов'язковим.
У відповідності до пунктів 201.8, 201.10 ст.201 Податкового кодексу України право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 цього Кодексу; податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. У разі відмови продавця товарів/послуг надати податкову накладну або в разі порушення ним порядку її заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі покупець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітній податковий період заяву зі скаргою на такого постачальника, яка є підставою для включення сум податку до складу податкового кредиту.
Згідно пункту 5 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року за №1246, продавець складає податкову накладну та/або розрахунок коригування у форматі (відповідно до стандарту), затвердженому Державною податковою службою, використанням спеціалізованого програмного забезпечення.
Після складання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі на них накладається електронний цифровий підпис посадових осіб платника податку у такому порядку: першим - електронний цифровий підпис головного бухгалтера (бухгалтера) або електронний цифровий підпис керівника; другим - електронний цифровий підпис, що є аналогом відбитка печатки продавця.
За відсутності у продавця посади бухгалтера електронні цифрові підписи посадових осіб платника податку накладаються у такому порядку: першим - електронний цифровий підпис керівника; другим - електронний цифровий підпис, що є аналогом відбитка печатки продавця.
Для делегування права підпису податкової накладної та/або розрахунку коригування іншій посадовій особі, продавець отримує засоби електронного цифрового підпису в акредитованих центрах сертифікації ключів для такої особи та подає податковому органові за місцем реєстрації посилені сертифікати електронного цифрового підпису зазначеної особи. У такому разі електронні цифрові підписи посадових осіб продавця накладаються у такому порядку: першим - електронний цифровий підпис посадової особи, якій делеговано право підпису податкової накладної та/або розрахунку коригування; другим - електронний цифровий підпис, що є аналогом відбитка печатки продавця.
Після накладення електронного цифрового підпису продавець здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх Державній податковій службі засобами телекомунікаційного зв'язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис" та "Про електронні документи та електронний документообіг". Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у продавця.
Аналізуючи надані позивачем накази "Про призначених уповноважених осіб на підписання документів " від 23.06.2009 року, від 16.12.2011 року № 05/12-К, від 02.01.2012 року № 2, від 02.01.2012 року № 02/01-ОД, від 03.01.2012 року, від 04.01.2012 року № 01-ДОК, від 02.02.2012 року від 10.05.2012 року № 10-05/ОД та довіреності від 01.11.2011 року, № 73 від 30.11.2012 року, суд вважає, що віднесені за період з 01.04.2012 року по 31.12.2012 року суми податку на додану вартість до податкового кредиту з ПДВ сплачено (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів (послуг) на підставі податкових накладних відбулося без порушень чинного законодавства.
Крім того суд критично оцінює твердження відповідача про те, що внаслідок розбіжності між даними податкових накладних та Єдиного реєстру податкових накладних, а саме: електронний цифровий підпис, що накладається на податкову накладну при її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, відмінний від підпису, що скріплює цю податкову накладну при її видачі покупцю, позивач в порушення п.198.6 ст.198, абз.9, абз.11 п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України за період з 01.04.2012 року по 31.12.2012 року неправомірно включив до податкового кредиту податкові накладні на суму 257066, 00 грн. ПДВ, в тому числі за квітень 2012 року - 39100,00 грн., травень 2012 року - 134994,00 грн., червень 2012 року - 7081,00 грн., липень 2012 року - 16184,00 грн., серпень 2012 року - 17695,00 грн., вересень 2012 року - 45,00 грн., жовтень 2012 року - 1925,00 грн., листопад 2012 року -167,00 грн., грудень 2012 року - 39876,00 грн., що спростовується матеріалами справи.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищенаведене суд приходить до висновку, що прийняте Кременецькою об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Тернопільській області податкове повідомлення-рішення №0000572200 від 08.05.2014 року підлягає до скасування.
За таких встановлених обставин суд вважає, що позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами і підлягають до задоволення шляхом скасування спірного податкового повідомлення - рішення.
Керуючись ст.ст.2,6,11,122,160-163,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Скасувати податкове повідомлення - рішення Кременецької об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області форми "Р" від 08.05.2014 року №0000572200, яким збільшено суму грошового зобов'язання товариства з обмеженою відповідальністю "Трейд-Агрохім" по податку на додану вартість на суму 385601,00 грн. в т. ч. 257067,00 грн. основного платежу та 128534,00 грн. штрафних (фінансових) санкцій.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України
Суддя Мартиць О.І.
копія вірна:
Суддя Мартиць О.І.