УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 червня 2014 року Справа № 876/3971/14
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого-судді: Сапіги В.П.,
суддів: Левицької Н.Г., Хобор Р.Б.,
за участі секретаря судових засідань Сердюк О.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Івано-Франківської області на ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31.03.2014 року про роз'яснення ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.03.2014 року у справі №809/3169/13-а, -
ВСТАНОВИВ:
20.03.2014 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю Івано-Франківської області подано заяву про роз'яснення резолютивної частини ухвали суду в частині способу зупинення дії державної реєстрації Декларації за №ІФ 08311069374 від 01.11.2011 року, оскільки відсутній порядок та повноваження щодо зупинення дії Декларації про початок виконання будівельних робіт.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31.03.2014 року частково задоволено заяву та роз»яснено ухвалу суду від 17.03.2014 року про забезпечення позову, та визначено, що Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області підлягає відображенню в реєстрі отриманих повідомлень про початок виконання підготовчих та будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про початок виконання підготовчих і будівельних робіт, виданих дозволів на виконання будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про готовність об'єкта до експлуатації та виданих сертифікатів, відмов у реєстрації таких декларацій та у видачі таких дозволів і сертифікатів, виданих ліцензій на провадження господарської діяльності, пов'язаної зі створенням об'єктів архітектури.
Окрім цього, зупинення реалізації будь-якими суб'єктами господарювання права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності, які виникли з моменту державної реєстрації Декларації про початок виконання будівельних робіт за № ІФ 08311069374 від 01.11.2011 року.
Не погодившись з ухвалою суду, Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю Івано-Франківської області подала апеляційну скаргу, вказуючи при цьому на незаконність прийнятої ухвали з тих підстав, що Інспекція не наділена повноваженнями на зупинення дії декларації про початок виконання будівельних робіт.
Тому апелянт просить скасувати ухвалу суду.
Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно відхилити, з таких мотивів.
Відповідно до частини 1 статті 170 КАС України, якщо судове рішення є незрозумілим, суд, який його ухвалив, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або державного виконавця ухвалою роз'яснює своє рішення, не змінюючи при цьому його змісту.
Зі змісту вказаної норми вбачається, що необхідність роз'яснення судового рішення пов'язана з незрозумілістю рішення як для сторін, так і для державного виконавця.
Виходячи із системного тлумачення положень вказаної статті, роз'яснено може бути рішення суду у разі, якщо без такого роз'яснення його тяжко виконати, оскільки має місце ймовірність неправильного його виконання чи невиконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення.
Внесення змін до судового рішення шляхом його роз'яснення не допускається.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.03.2014 року задоволено клопотання третьої особи із самостійними вимогами на предмет спору Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Гетьмана Мазепи 35А" та зупинено дію державної реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт ІФ 08311069374, зареєстрованої 01.11.2011 року, виданої ПП "Прогрес-Буд ІФ" для будівництва багатоквартирного (восьмиповерхового) житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Гетьмана Мазепи, 35А в м. Івано-Франківську до ухвалення рішення в адміністративній справі.
Суд першої інстанції, вирішуючи заяву Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Івано-Франківської області прийняв до уваги наступне.
Підпунктом 7 пункту 4 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України за №439/2011 від 08.04.2011 року до повноважень відповідача віднесено ведення єдиного реєстру отриманих повідомлень про початок виконання підготовчих та будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про початок виконання підготовчих і будівельних робіт, виданих дозволів на виконання будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про готовність об'єкта до експлуатації та виданих сертифікатів, відмов у реєстрації таких декларацій та у видачі таких дозволів і сертифікатів, виданих ліцензій на провадження господарської діяльності, пов'язаної зі створенням об'єктів архітектури, який формується на основі інформації, наданої відповідними інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю.
Як наслідок, вжиття заходів забезпечення адміністративного позову в даній справі, шляхом зупинення дії державної реєстрації Декларації про початок виконання будівельних робіт приватного підприємства "Прогрес-Буд ІФ" (ідентифікаційний код 13643053) за № ІФ 08311069374, зареєстрованої 01.11.2011 року для будівництва багатоквартирного житлового будинку з приміщеннями громадського призначення на вул. Гетьмана Мазепи, 35-А в м. Івано-Франківську відповідачем, на якого покладено здійснення повноважень щодо ведення реєстру отриманих повідомлень про початок виконання підготовчих та будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про початок виконання підготовчих і будівельних робіт, виданих дозволів на виконання будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про готовність об'єкта до експлуатації та виданих сертифікатів, відмов у реєстрації таких декларацій та у видачі таких дозволів і сертифікатів, виданих ліцензій на провадження господарської діяльності, пов'язаної зі створенням об'єктів архітектури, повинно бути відображено у вказаному реєстрі.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" право на виконання будівельних робіт у замовника виникає після реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до I-III категорій складності, до яких належить об'єкт будівництва на вулиці Гетьмана Мазепи, 35А в місті Івано-Франківську.
Згідно з пунктом 8 Порядку виконання будівельних робіт, затверджених постановою Кабінету Міністрів України за №466 від 13.04.2011 року реєстрація декларації про початок виконання будівельних робіт здійснюється з дотриманням вимог Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".
Частиною 1 статті 1 вказаного Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" визначено, що декларація відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства - це документ, яким суб'єкт господарювання повідомляє державного адміністратора або представника відповідного дозвільного органу про відповідність своєї матеріально-технічної бази вимогам законодавства. У такий спосіб суб'єкт господарювання набуває права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності без отримання документа дозвільного характеру (абзац 7).
Отже, зупинення ухвалою суду про забезпечення адміністративного позову дії державної реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт приватного підприємства "Прогрес-Буд ІФ" (ідентифікаційний код 13643053) за № ІФ 08311069374, зареєстрованої 01.11.2011 року для будівництва багатоквартирного житлового будинку з приміщеннями громадського призначення на вул. Гетьмана Мазепи, 35-А в м. Івано-Франківську - до ухвалення рішення в адміністративній справі, зупиняє реалізацію права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності, які виникли у суб'єктів господарювання з моменту державної реєстрації вказаної декларації.
Частиною 5 статті 118 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що виконання ухвал з питань забезпечення адміністративного позову здійснюється негайно. Виконання ухвал про заборону вчиняти певні дії виконуються в порядку, встановленому законом для виконання судових рішень.
У відповідності з цим, відповідач - Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області повноважна здійснювати надані їй владні управлінські повноваження, спрямовані на зупинення реалізації будь-якими суб'єктами господарювання права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності, які виникли з моменту державної реєстрації Декларації про початок виконання будівельних робіт за № ІФ 08311069374 від 01.11.2011 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.
Як встановлено ч. 3 ст. 159 КАС України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на те, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм процесуального права, апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а ухвалу суду - без змін.
Керуючись ч.3 ст.160, 196, п.1 ч.1 ст.199, п.1 ч.1 ст.205, ст.206, ст. 254 КАС України, суд апеляційної інстанції
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Івано-Франківської області - залишити без задоволення.
Ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31.03.2014 року про роз'яснення ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.03.2014 року у справі №809/3169/13-а без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом 20-ти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя : В.П. Сапіга
Судді: Н.Г. Левицька
Р.Б. Хобор
Повний текст виготовлено 17.06.2014р.