Рішення № 3935163, 15.06.2009, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
15.06.2009
Номер справи
16/68-09
Номер документу
3935163
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" червня 2009 р. Справа № 16/68-09

вх. № 2879/6-16

Суддя господарського суду

при секретарі судового засідання

за участю представників сторін:

позивача - Головань В.І., довіреність №03-01-09/27-1641 від 01.07.08 р.;

відповідача - не з`явився;

розглянувши справу за позовом Державної екологічної інспекції в Харківській області, м. Харків

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Караванський завод кормових дріжджів" м. Люботин-3

про стягнення 11726,76 грн.

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до господарського суду Харківської області з позовом в якому просить стягнути з ТОВ "Караванського заводу кормових дріжджів" на користь державного бюджету України шкоду, заподіяну внаслідок здійснення понаднормових викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу у розмірі 11726,76 грн.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що починаючи з 31.03.2008р. по 17.10.2008р. відповідач працював без наявності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, чим порушив ч. 5 ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря". Даними діями відповідач заподіяв державі збитки в розмірі ціни позову, які підлягають стягненню на підставі статей 33, 34 Закону України "Про охорону атмосферного повітря".

14.05.2009р. представник позивача надав до канцелярії господарського суду заяву про уточнення позовних вимог, зазначає, що у позовній заяві позивачем по справі помилково були зазначені реквізити для сплати збитків (шкоди) в УДК у м.Харкові, у зв’язку з чим уточнює позовні вимоги в цій частині, а саме просить: стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Караванський завод кормових дріжджів" (62436, Харківська область, Харківський район, м.Люботин-3) на користь державного бюджету України р/р 31513921700018 УДК у м.Люботин, код ЄДРПОУ УДК 24134538, банк одержувача ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, символ звітності 921, для зарахування по коду бюджетної кваліфікації 24062100 "грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності" шкоду, заподіяну внаслідок здійснення понаднормових викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу у розмірі 11 726,76 грн.

Відповідно до статті 22 ГПК України позивач вправі, до прийняття рішення по справі, змінити підставу або предмет позову, збільшити розмір позовних вимог, відмовитись від позову або зменшити позовні вимоги.

Суд, розглянувши дану заяву позивача, визнав за необхідне прийняти її до розгляду, оскільки вказана заява стосується лише зміни реквізитів та не змінює ні підстав ні предмету позову та продовжує розгляд справи з урахуванням уточнених позовних вимог, оскільки зазначене уточнення не суперечить закону та не порушує чиї-небудь права, свободи чи інтереси.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримує в повному обсязі, надав пояснення по справі.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, своїм правом наданим ст. 22 Господарсько процесуального кодексу України не скористався, відзив на позов, доказів сплати суду не надав. Про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.

Беручи до уваги, що відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України обов’язок доказування і подання доказів покладено на сторони, суд згідно за статтею 75 Господарського процесуального кодексу України розглядає справу за наявними в ній матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, повно та всебічно вивчивши обставини справи та докази на їх підтвердження, судом встановлено наступне.

Виходячи з положень ст. 20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища", п. 5 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 548 від 19.12.2006р., до повноважень Державної екологічної інспекції як спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, її органів на місцях належить подання позовів про відшкодування збитків і втрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

В період "23-24, 27-31" жовтня 2008 року Державною екологічною інспекцією в Харківській області було здійснено плановий захід - перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства на території Товариства з обмеженою відповідальністю "Караванський завод кормових дріжджів", яке розташоване за адресою: Харківська область, Харківський район, м.Люботин-3.

За результатами даної перевірки Державною екологічною інспекцією в Харківській області було складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №00759 від "23-24, 27-31" жовтня 2008 року, в якому зазначено, що на час перевірки ТОВ "Караванський завод кормових дріжджів" на підприємстві в наявності дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від 17.10.2008 року № 6311200000-102, терміном дії до 17.10.2013 року. Інвентаризація викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря у 2008 році була проведена НВФ "Технологія" (договір від 05.07.08 року № 1012), звіт з цієї інвентаризації зареєстровано у державному управлінні екології та природних ресурсів в Харківській області від 09.10.2008 року № 3603. Попередній дозвіл виданий від 28.09.2000 року № 608/933/00/04, терміном дії до 31.12.2005 року. Згідно листів-приписів Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Харківській області даний дозвіл було продовжено до 31.03.2008 року. Тобто починаючи з 31.03.2008 року по 17.10.2008 року підприємство працювало не маючи дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що є порушенням ст.11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря".

05 листопада 2008 року з метою усунення виявлених недоліків, порушень природоохоронного законодавства виявлених під час здійснення планового заходу -перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Державною екологічною інспекцією в Харківській області було винесено припис № 06-21-111 від 05.11.2008 року, яким вимагалось:

- на протязі 10 днів з моменту отримання акту розробити план оргтехзаходів, з встановленням термінів та відповідальних виконавців, затвердити його відповідним наказом, план та наказ представити до Державної екологічної інспекції в Харківській області;

- в термін до 31.12.2008 року внести корегування в дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря з урахуванням викидів від столярного цеху та від дільниці зварювання;

- в термін до 15.11.2008 року забезпечити ведення первинної облікової документації в журналі встановленої форми ПОД-3;

- в термін до 15.11.2008 року надати до ДЕІ в Харківській області довідку про час роботи технологічного обладнання, від якого здійснювались викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря за період з 31.03.2008 року по 17.10.2008 року (в годинах);

- на протязі 10 днів з моменту виконання припису, надати звіт про результати його виконання до Державної екологічної інспекції в Харківській області.

На виконання вимог припису Генеральним директором ТОВ "Караванський завод кормових дріжджів" - Приходько О.А., було надано до Державної екологічної інспекції в Харківській області довідку про час роботи технологічного обладнання, від якого здійснювались викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря за період з 01.04.2008 року по 16.10.2008 року та копію дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами № 6311200000-102 строком дії до 17.10.2013 року.

З наданої відповідачем інформації позивачем було встановлено, що в наслідок роботи підприємства за відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря в період з 31.03.2008 року по 17.10.2008 року від трьох організованих джерел (джерела №1, 7, 12) в атмосферне повітря було несанкціоновано викинуто 1,1211 тон забруднюючих речовин.

За наслідками виявлених порушень природоохоронного законодавства інспектором Державної екологічної інспекції в Харківські області, були складені протокол про адміністративне правопорушення № 000421 від 19 листопада 2008 року та постанова про накладення адміністративного стягнення № 08-07-36 від 19.11.2008 року, згідно яких за допущення роботи підприємства за відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що в свою чергу призвело до порушення природоохоронного законодавства, еколога ТОВ "Караванський завод кормових дріжджів"- Петренко Миколу Дмитровича визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст.78 та ч.2 ст.79 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 85,00 грн., який було сплачено у добровільному порядку відповідно квитанції № 179КП5 від 11.12.2008 року.

Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть винні особи. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.

У зв'язку з виявленими порушенням посадовими особами державної екологічної інспекції в Харківській області було з урахуванням норм передбачених «Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього середовища та ядерної безпеки України № 38 від 18.05.95р., розраховано суму збитку та складено претензію № 231, щодо добровільного відшкодування шкоди заподіяної державі в розмірі 11 726,76 грн., від 15 грудня 2008 року, яку було направлено на адресу ТОВ "Караванський завод кормових дріжджів", вимоги даної претензії не були добровільно виконані відповідачем.

Згідно п.п.5.1.2 «Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього середовища та ядерної безпеки України № 38 від 18.05.95р -наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря вважаються викиди забруднюючих речовин джерелами, які не мають дозволи на викид, в тому числі і по окремих інгредієнтах. В даному випадку фіксація факту наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря здійснювалося за допомогою розрахункового методу (п.5.4. Методики), а розрахунок розмірів відшкодування збитків (шкоди) за наднормативні викиди здійснювався на основі розміру мінімальної заробітної плати з врахуванням обсягів наднормативних викидів та регулюючих коефіцієнтів (п. 7.1. Методики).

Відповідно до ст. 40 Закону України "Про охорону навколишнього середовища" використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.

Статтею 51 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" обумовлено, що підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.

Згідно статті 10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.

Порядок регулювання викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарних джерел визначено у статті 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря"). Зокрема, відповідно до частини п'ятої цієї статті Закону викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.

Перелік видів порушень законодавства в галузі охорони атмосферного повітря визначено у статті 33 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", до них, зокрема, віднесено:

- перевищення нормативів допустимих викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел в атмосферне повітря та нормативів гранично допустимого впливу фізичних та біологічних факторів стаціонарних джерел;

- викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади відповідно до закону;

- перевищення обсягів викидів забруднюючих речовин, встановлених у дозволах на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря;

- недотримання вимог, передбачених дозволом на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

У преамбулі Закону України "Про охорону атмосферного повітря" зазначено, що атмосферне повітря є одним з основних життєво важливих елементів навколишнього природного середовища.

Згідно зі статтею 2 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" відносини в галузі охорони атмосферного повітря регулюються цим Законом, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища" та іншими нормативно-правовими актами.

Як вбачається документів наданих до матеріалів справи, в період з 01.04.2008 року по 16.10.2008 року дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами у ТОВ "Караванський завод кормових дріжджів" був відсутній.

Таким чином суд встановив, що відповідачем не виконано обов'язків щодо отримання відповідного дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Відповідно до статті 34 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.

Згідно до ч 4, 5 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів."

Особливості застосування відповідальності за порушення природоохоронного законодавства визначено у статті 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", в якій, зокрема, визначено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Відповідно ч. 1 ст. 33 Господарсько процесуального кодексу України передбачено обов'язок доказування кожною стороною тих обставин, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень .

Згідно до ч. 1 ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору; ці дані встановлюються письмовими і речовими доказами, висновками судових експертів, поясненнями представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі.

Згідно ч. 1 ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Стаття 129 Конституції України встановлює, що судді при здійсненні правосуддя незалежні і підкоряються лише закону. Змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості- є однією із основних засад судочинства.

Позивачем до матеріалів справи наданий обгрунтований розрахунок суми збитків, здійснений на підставі «Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього середовища та ядерної безпеки України № 38 від 18.05.95р.

На підставі зазначеного, суд вважає, що факт роботи підприємства за відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря в період з 01.04.2008 року по 16.10.2008 року враховучи доведеність факту порушення відповідачем вимог чинного законодавства, суд знаходить, заявлені позовні вимоги нормативно та документально обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до статті 44 та статті 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, покладаються на відповідача.

На підставі викладеного та керуючись ст. 129 Конституції України, ст.ст. 2, 10, 11, 33, 34 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" ст.ст. 20, 40, 51, 68, 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 1, 4, 12, 43, 44-49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Караванський завод кормових дріжджів", код ЄДРПОУ 05521608 (62436, Харківська область, Харківський район, м.Люботин-3, (у т.ч. р/р 26004860729130 в ХОФ АКБ "Укрсоцбанк", МФО 351016) на користь державного бюджету України р/р 31513921700018 УДК у м.Люботин, код ЄДРПОУ УДК 24134538, банк одержувача ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, символ звітності 921, для зарахування по коду бюджетної кваліфікації 24062100 "грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності" - шкоду, заподіяну внаслідок здійснення понаднормових викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу у розмірі 11 726,76 грн.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Караванський завод кормових дріжджів", код ЄДРПОУ 05521608 (62436, Харківська область, Харківський район, м.Люботин-3, (у т.ч. р/р 26004860729130 в ХОФ АКБ "Укрсоцбанк", МФО 351016) до державного бюджету України (одержувач - УДК у м. Харкові, № рахунку 31110095700002, код ЄДРПОУ 24134490, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095, банк одержувача - ГУДКУ у Харківській обл., МФО 851011) державне мито в сумі 117,27 грн.

4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Караванський завод кормових дріжджів", код ЄДРПОУ 05521608 (62436, Харківська область, Харківський район, м.Люботин-3, (у т.ч. р/р 26004860729130 в ХОФ АКБ "Укрсоцбанк", МФО 351016) до державного бюджету України (одержувач коштів - УДК у м. Харкові, № рахунку 31213259700002, код ЄДРПОУ 24134490, код бюджетної класифікації 22050000,символ звітності банку 259, банк одержувача - ГУДКУ у Харківській обл., МФО 851011) 118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Суддя

Повний текст рішення складено та підписано 18.06.2009р.