№ 207/1198/14-а
№ 2-а/207/90/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 травня 2014 року Баглійський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області у складі:
судді: Литвинчук В.П.
при секретарі: Морозовій К.Ф.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Дніпродзержинську справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Баглійської районної у місті Дніпродзержинськ ради про визнання протиправною бездіяльність та стягнення недорахованої та несплаченої суми державної допомоги,-
В С Т А Н О В И В :
У березні 2014 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Баглійської районної у місті Дніпродзержинськ ради про визнання протиправною бездіяльність та стягнення недорахованої та несплаченої суми державної допомоги з 30 липня 2012 року по 28 лютого 2014 року.
Позивачка подала суду заяву, у якій просила розглянути справу у її відсутність. Пред'явлені позовні вимоги підтримує.
В обґрунтуванні позову позивачка посилається на те, що вона має дитину - сина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який мешкає разом з нею. На даний період часу вона знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. З 30 липня 2012 року по 28 лютого 2014 року допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку їй призначено відповідачем, яку отримує у розмірі 130 грн. Вважає, що відповідач у період з 30 липня 2012 року по 28 лютого 2014 року невірно нарахував та виплатив їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Просить позов задовольнити.
Представник відповідача надала суду письмові заперечення проти позову, у яких зазначає, що згідно документів особової справи, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, фактичне місце мешкання : АДРЕСА_2 з 30.07.2012 року по 31.10.2012 року перебувала на обліку в управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Заводської районної у місті ради, як отримувач державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. З 01.11.2012 року по теперішній час у зв'язку з переїздом на нове місце проживання, перебуває на обліку у УПСЗН Баглійської районної у місті ради, як отримувач зазначеної допомоги. Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 107-VІ, ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Тому, ОСОБА_1 призначено державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, згідно її особистої заяви від 02.08.2012 року на період з 01.11.2012 року по 30.06.2014 року. Допомога їй була призначена згідно ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми. Крім того зазначають, що згідно п.19 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення зазначеної допомоги по день досягнення дитиною трирічного віку. Виплата допомоги в розмірі, що перевищує мінімальний, здійснюється протягом шести місяців. Якщо особа, якій призначена допомога, після зазначеного строку не підтвердила право на призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, допомога виплачується в мінімальному розмірі. Щоб отримати право на призначення допомоги у розмірі вище мінімального розміру, згідно п.22 вищевказаної Постанови, необхідно надати до Управління праці та соціального захисту населення довідку про склад сім'ї та декларацію про доходи та майновий стан. Позивач при оформленні допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, не надавала заяву та декларацію про дохід сім'ї для розрахунку різниці між встановленими відсотками прожиткового мінімуму для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї для отримання допомоги в розмірі більш ніж 130 грн. Тому, просять у задоволенні позовних вимог позивачці відмовити у повному обсязі.
Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2, є матір'ю дитини - сина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією паспорта позивачки та свідоцтвом про народження дитини.
Після народження дитини позивачка перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. З 30 липня 2012 року по 31 жовтня 2012 року перебувала на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Заводської районної у місті Дніпродзержинськ ради, як отримувач державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. У зв'язку з переїздом на нове місце проживання, з 01 листопада 2012 року перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Баглійської районної у місті Дніпродзержинськ ради, де отримує зазначену допомогу.
Суд вважає встановленим наявність фактів, якими обґрунтовуються вимоги позивача, з таких мотивів.
Відповідно до Конституції України гарантований Державою рівень грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей встановлений Законом України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми".
Згідно ч.1 ст.1 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми" передбачено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Згідно ст.3 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми" одним з видів державної допомоги сім'ям з дітьми є допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визначений у ч.1 ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми", згідно якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", було внесено зміни до Закону № 2240-ІІІ та виключено статті 40-44. Проте, з огляду на рішення Конституційного суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008, стаття 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням і похованням» на час виникнення спірних правовідносин передбачала, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму.
До ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми" також вносились зміни, а дія статті зупинялась іншими Законами.
Так, Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми" викладено в наступній редакції : "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень". Проте, відповідно до Прикінцевих положень Закону україни "Про Державний бюджет України на 2008 рік Розділ І цього Закону набирає чинності з 01.01.2008 р. і діє по 31.12.2008 р. Отже, з 01.01.2009 року ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми" відновила попередню редакцію, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Проте, Законом України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" установлено, що у 2009 р. допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Аналогічним чином врегулювано спірні правовідносини у 2010 р. ст.45 Законом України "Про Державний бюджет України на 2010 рік".
В зв'язку з тим, що у передбачений законом спосіб положення Законів України "Про Державний бюджет України на 2009 рік"та "Про Державний бюджет України на 2010 рік" не визнано неконституційними та не скасовано, у 2009-2010 р.р. допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначалась та виплачувалась у відповідності до п.22 Постанови КМУ № 1751 від 27.12.2001 року "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім"ям з дітьми" .
Оскільки ані Законами України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" і "Про Державний бюджет України на 2013 рік", ані іншими Законами, не встановлювалось на 2012-2013 р.р. іншій, ніж у Законах «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням і похованням», та ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми" розмір допомоги, а дії Законів про бюджет діяли, відповідно, лише у 2009 та 2010 роках, спірні правовідносини з 01.01.2011 р. регулюються Законами «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням і похованням», та ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми", а положення Постанови КМУ № 1751 від 27.12.2001 року в тій частині, в якій воно суперечить названим законам, застосовуватися не може.
Крім того, за наявності декількох законів, норми яких по-різному регулюють конкретну сферу суспільних відносин, під час вирішення спорів у цих відносинах суди повинні застосовувати положення закону з урахуванням дії закону в часі за принципом пріоритету тієї норми, яка прийнята пізніше.
Отже, з дня поставлення позивачки на облік у відповідача виник обов'язок здійснювати виплату державної допомоги в розмірах, передбачених Законами «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням і похованням», та ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми".
Прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років визначений Законом України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" і Законом України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" і становить: з 1 квітня 2012 року - 911 гривень, з 1 липня 2012 року - 917 гривень, з 1 жовтня 2012 року - 930 гривень, з 01 грудня 2012 року - 961 гривня, з 01 січня 2013 року - 971 гривня.
Частиною 6 статті 9 КАС України передбачено, якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлені інші правила, ніж ті, що встановлені законом, то застосовуються правила міжнародного договору.
Відповідно до статті 26 Конвенції про права дитини, ратифікованої Постановою Верховної Ради України № 789-ХІІ від 27.02.1991 року, держави-учасниці визнають за кожною дитиною право користуватися благами соціального забезпечення, включаючи соціальне страхування, і вживають необхідних заходів щодо досягнення повного здійснення цього права згідно з їх національним законодавством.
Стаття 27 Конвенції передбачає, що держави-учасниці визнають право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини.
Відповідно до статті 1, 2 Закону України "Про прожитковий мінімум", прожитковий мінімум - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування (далі - набір продуктів харчування), а також мінімального набору непродовольчих товарів (далі - набір непродовольчих товарів) та мінімального набору послуг (далі - набір послуг), необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості. Прожитковий мінімум застосовується, зокрема, для: встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, визначення розмірів соціальної допомоги, допомоги сім'ям з дітьми, допомоги по безробіттю, а також стипендій та інших соціальних виплат, виходячи з вимог Конституції України та законів України; визначення права на призначення соціальної допомоги; визначення державних соціальних гарантій і стандартів обслуговування та забезпечення в галузях охорони здоров'я, освіти, соціального обслуговування та інших.
З вищенаведених норм законів, суд вважає встановленим факт існування протиправної бездіяльності відповідача щодо не вчинення дій по перерахунку та виплаті позивачці соціальної допомоги в розмірі прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку в період з 01 листопада 2012 року по 28 лютого 2014 року включно.
Відповідно до ст.99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Вивчивши матеріали справи, суд встановив, що позивачка звернулась до суду з позовом за межами шести останніх місяців до дня звернення до адміністративного суду, а тому суд вважає, що маються підстави для застосування до позовної заяви встановленого законом строку звернення до адміністративного суду, у зв'язку з чим підлягає стягненню сума допомоги за період з 01 листопада 2012 року по 28 лютого 2014 року включно.
В зв'язку з тим, що суд встановив факт існування протиправної бездіяльності відповідача щодо не вчинення дій по перерахунку та виплаті позивачу соціальної допомоги в належному розмірі у період з 01 листопада 2012 року по 28 лютого 2014 року включно, то право позивача має бути захищене способом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачці недоплаченої суми соціальної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за вказаний період.
Тому суд, оцінивши всі докази, зібрані у їх сукупності, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст.11,14,70,71,72,86,159-163 КАС України, суд-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Баглійської районної у місті Дніпродзержинськ ради про визнання протиправною бездіяльність та стягнення недорахованої та несплаченої суми державної допомоги - задовольнити частково.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Баглійської районної у місті Дніпродзержинськ ради щодо відмови у перерахунку державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ОСОБА_1 - неправомірними.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Баглійської районної у місті Дніпродзержинськ ради перерахувати ОСОБА_1 державну допомогу по догляду за сином ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення дитиною трирічного віку, за період з 01 листопада 2012 року по 28 лютого 2014 року включно.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Баглійської районної у місті Дніпродзержинськ ради (код ЄДРПОУ 03192520) на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН НОМЕР_1, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2, банківські реквізити: ПАО КБ "ПриватБанк", МФО 305299, транзитний рахунок № 29244825509100, код ОКПО 14360570, призначення платежу - зарахування коштів на карт рахунок, суму перерахованої державної допомоги по догляду за сином ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення дитиною трирічного віку, за період з 01 листопада 2012 року по 28 лютого 2014 року включно.
Постанова набирає законної чинності після спливу строку на апеляційне оскарження.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Дніпропетровського Апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк, з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги.
Суддя: Литвинчук В.П.