Ухвала суду № 39333731, 11.06.2014, Апеляційний суд Черкаської області

Дата ухвалення
11.06.2014
Номер справи
707/753/14-ц
Номер документу
39333731
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 22-ц/793/1580/14Головуючий по 1 інстанціїКатегорія : 25 Тептюк Є. П. Доповідач в апеляційній інстанції Ювшин В. І. УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 червня 2014 року Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Черкаської області в складі:

головуючогоЮвшин В. І. суддівВишня Н. В. , Пономаренко В. В. при секретарі Анкудінов О.І. представника управління ПФУ Тимчишина-Благодір С.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Черкаси апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області на рішення Черкаського районного суду Черкаської області від 08 травня 2014 року по справі за позовом управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області до ОСОБА_7 про стягнення заборгованості, -

в с т а н о в и л а :

Управління ПФУ в Черкаському районі Черкаської області звернулося до суду з позовом до ОСОБА_7 про стягнення заборгованості мотивуючи свої вимоги тим, що відповідачка має заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1540 грн.80 коп. та 170 фінансових санкцій.

Постановою господарського суду Черкаської області від 13.11.2012 р. відповідач визнана банкрутом і щодо неї розпочато ліквідаційну процедуру, яку згідно постанови господарського суду Черкаської області 24.12.2013 р. завершено. Позивач просив суд стягнути з ОСОБА_7 на користь управління ПФУ заборгованість в сумі 1710,80 грн.

Рішенням Черкаського районного суду Черкаської області від 08.05.2014 р. в задоволенні позову управлінню ПФУ в Черкаському районі Черкаської області відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним рішенням управління ПФУ в Черкаському районі Черкаської області подало апеляційну скаргу, вважаючи, що рішення суду першої інстанції прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права та просить скасувати рішення Черкаського районного суду Черкаської області від 08.05.2014 р. і ухвалити нове, яким позовні вимоги управління ПФУ в Черкаському районі Черкаської області задовольнити в повному обсязі.

Вислухавши учасника процесу, дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

Відповідно до роз'яснень Пленуму Верховного Суду України, що викладені в п. 2 Постанови від 18.12.2009 року №14 "Про судове рішення у цивільній справі", рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства відповідно до статті 2 ЦПК України, вирішив справу згідно з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин відповідно до статті 8 ЦПК, а також правильно витлумачив ці норми.

Обґрунтованим визнається рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених доказами, які були досліджені в судовому засіданні і які відповідають вимогам закону про їх належність і допустимість, або обставин, що не підлягають доказуванню, а також якщо рішення містить вичерпні висновки суду, що відповідають встановленим на підставі достовірних доказів обставинам, які мають значення для вирішення справи.

Рішення суду першої інстанції не відповідає зазначеним вимогам, оскільки не ґрунтується на повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в сукупності.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області до ОСОБА_7 про стягнення заборгованості, суд першої інстанції прийшов до висновку про те, що вимоги позивача не відносяться до категорії вимог, визначених ч.3 ст. 92 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», оскільки вимоги про сплату заборгованості по страхових внесках та штрафних санкціях не є вимогами про відшкодування шкоди чи то вимогами особистого характеру, які повинні бути нерозривно пов'язані з особою боржника.

Проте погодитись повністю з такими висновками суду першої інстанції не є можливим.

Встановлено, що ОСОБА_7 має заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1540 грн.80 коп. та 170 фінансових санкцій. Постановою господарського суду Черкаської області від 13.11.2012 р. відповідач визнана банкрутом і щодо неї розпочато ліквідаційну процедуру, яку згідно постанови господарського суду Черкаської області 24.12.2013 р. завершено, але стягнення страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1540 грн.80 коп. та 170 фінансових санкцій залишилось не відшкодованим, в зв'язку з чим управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області відповідно до своїх владних повноважень в порядку статті 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» звернулось до ОСОБА_7 з позовом в порядку цивільного судочинства, як до фізичної особи про стягнення заборгованості за страховими внесками на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та фінансовими санкціями.

Пунктом 5 частини другої статті 16 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.

Пленум Вищого Адміністративного суду України в постанові від 20 травня 2013 року N 8 «Про окремі питання юрисдикції адміністративних судів» роз'яснив, що відповідно до частини першої статті 58 Закону України від 9 липня 2003 року N 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон N 1058-IV) Пенсійний фонд України є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.

Кошти Пенсійного фонду відповідно до статті 73 згаданого Закону використовуються на виплату пенсій, передбачених цим Законом, надання соціальних послуг, передбачених цим Законом, фінансування адміністративних витрат, пов'язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду, оплату послуг з виплати та доставки пенсій, формування резерву коштів Пенсійного фонду.

Відповідно до пункту 1.1 розділу 1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 року N 8-2, управління Пенсійного фонду України у районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах є органами Фонду, підпорядкованими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду.

Серед основних завдань управління, відповідно до пункту 2.1 згаданого Положення, зокрема, є: облік платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших коштів, призначених для пенсійного забезпечення; призначення (перерахунок) пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці та підготовка документів для їх виплати; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством; ефективне та цільове використання коштів Фонду, інших коштів, призначених для виплати пенсій та щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, удосконалення методів фінансового планування, звітності та системи контролю за витрачанням коштів, призначених для пенсійного забезпечення.

Як вбачається з пункту 2.2 цього Положення, управління відповідно до покладених на нього завдань, серед іншого, контролює дотримання платниками єдиного внеску вимог законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску надходження страхових внесків, єдиного внеску та інших платежів до Фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-бухгалтерських документів, звітів та інших документів щодо правильності нарахування та сплати страхових внесків, єдиного внеску, призначення (перерахунку) і виплати пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, цільового використання коштів Фонду в організаціях, що здійснюють виплату і доставку пенсій (підпункт 5).

Отже, відповідно до покладених завдань і функцій, Пенсійний фонд України є суб'єктом владних повноважень у цій сфері правовідносин, а спори, що виникають між учасниками цих відносин, є публічно-правовими, тому їх вирішення належить до юрисдикції адміністративних судів.

Відповідно до пункту 1 частини 1 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства.

Частиною третьою статті 303 ЦПК України передбачено, що апеляційний суд не обмежений доводами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено неправильне застосування норм матеріального або процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення.

За таких обставин рішення суду першої інстанції підлягає до скасування з закриттям провадження по справі.

Керуючись ст.ст. 209, 303, 307, 310, 315 ЦПК України, колегія суддів судової палати, -

у х в а л и л а :

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області на рішення Черкаського районного суду Черкаської області від 08 травня 2014 року задоволити частково.

Рішення Черкаського районного суду Черкаської області від 08 травня 2014 року скасувати, а провадження по справі за позовом суб'єкта владних повноважень, управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області до ОСОБА_7 про стягнення заборгованості, - закрити.

Повідомити заявнику, управлінню Пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області, що даний спір є публічно-правовими, тому їх вирішення належить до юрисдикції адміністративних судів.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з часу проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів до суду касаційної інстанції.

Головуючий :

Судді :