МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без розгляду
18 червня 2014 р. справа № 814/1722/14
Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Мороз А. О., ознайомившись із
позовомОСОБА_1, АДРЕСА_1
доВідповідача 1: Врадіївської районної державної адміністрації Миколаївської області, вул. Маяковського, 91, смт. Врадіївка, Врадіївський район, Миколаївська область, 56301 Відповідача 2: Головного управління Держземагентства України у Миколаївській області, вул. Миру, 34, к. 711, м. Миколаїв, 54034
провизнання дій протиправними, зобов'язання вчинити діїВ С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду із позовом, в якому просить визнати протиправними дії відповідача 1, які полягають у незаконному продовженні терміну розгляду клопотання позивача від 28 листопада 2012 р. про безоплатну передачу земельної ділянки понад 1 місяць та визнати протиправним припинення розгляду його клопотання. Також, позивач просить суд зобов'язати відповідача 2 розглянути його клопотання від 28 листопада 2012 р.
Відповідно до ст. 107 ч. 1 п. 5 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Розглянувши адміністративний позов та додані до нього матеріали, суд приходить до висновку про те, що він поданий із пропуском встановленого КАС України строку і відсутні підстави для визнання причин пропуску цього строку поважними.
В обґрунтування своїх вимог позивач послався на наступні обставини. 28 листопада 2012 р. він подав до відповідача 1 клопотання про безоплатну передачу йому земельної ділянки. Лише 6 червня 2014 р. він звернувся до відповідача 1 із вимогою надати йому прийняті за його клопотанням від 28 листопада 2012 р. рішення. У відповідь на його заяву від 6 червня, відповідач 1 надав позивачу лист від 26 грудня 2012 р., яким термін розгляду його клопотання було продовжено та лист від 9 січня 2013 р., яким розгляд його клопотання було припинено.
Позивач вважає, що відлік строку звернення до суду повинен вестись від 6 червня, тобто від дати отримання ним вищенаведених листів відповідача 1.
Відповідно до ст. 99 ч. 2 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Таке формулювання, як "особа повинна дізнатись" дозволяє стверджувати, що законодавцем на позивача покладено обов'язок бути обізнаним про свої права, проявляти розумну зацікавленість в їх стані, що в свою чергу дозволяє своєчасно дізнаватись про їх порушення, у випадках, які знаходяться в межах можливостей позивача і, відповідно, своєчасно звертатись за їх захистом.
Позивач у своєму клопотанні від 28 листопада 2012 р. порушував питання про безоплатну передачу йому земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.
Як визначено ст. 118 ч. 6, 7 Земельного кодексу України, в редакції станом на час подання позивачем свого клопотання, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки (ч. 6). Рада міністрів Автономної Республіки Крим, районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк (ч. 7).
Отже, законом передбачено, що розгляд клопотання позивача повинен був відбутись протягом одного місяця.
Таким чином, після спливу місячного строку, який встановлений для розгляду клопотання позивача і за відсутності своєчасної відповіді з боку відповідача 1, позивач мав дізнатись про порушення своїх прав, ще у грудні 2012 р. Разом із тим, позивач півтора роки після спливу терміну на розгляд свого клопотання зволікав із зверненням до суду, не проявляв зацікавленості в результатах розгляду клопотання, адже звернувся до відповідача 1 із проханням надати прийняті ним рішення тільки в червні 2014 р.
Жодних доказів того, що в цей час існували обставини, які об'єктивно унеможливлювали його своєчасне звернення до суду, позивач не надав.
Відповідно до ст. 100 ч. 1 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Позивач сплатив 73,08 грн. судового збору за розгляд адміністративного позову, а також 121,80 грн. судового збору за розгляд заяви про забезпечення адміністративного позову, а всього ним сплачено 194,88 грн. судового збору (73,08+121,80=194,88).
Стаття 7 ч. 1 п. 4 Закону України "Про судовий збір" передбачає, що сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду в разі залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв'язку з повторним неприбуттям позивача або за його клопотанням). На підставі наведеної норми, позивачу підлягає поверненню 194,88 грн. судового збору.
Керуючись ст. ст. 99, 100, 165 КАС України, ст. 7 ч. 1 п. 4 Закону України "Про судовий збір", суд -
У Х В А Л И В:
1. Адміністративний позов залишити без розгляду.
2. Повернути ОСОБА_1 судовий збір в сумі 194,88 грн. з Державного бюджету України (р/р 31217206784002 УДКСУ у м. Миколаєві, код 37992781, МФО 826013, ЄДРПОУ 35356555).
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.
Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, установлених цією статтею, залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Суддя А. О. Мороз