Справа № 308/1723/14-ц
Провадження № 2-о/308/92/14
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 травня 2014 року Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в особі
головуючої судді Сарай А.І.
при секретарі Козар Г.В.
з участю представника заявника ОСОБА_1
представника Ужгородської міжрайонної прокуратури Свистак Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Ужгород цивільну справу за заявою Служби у справах дітей Ужгородської районної державної адміністрації, де заінтересовані особи відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Ужгородському району Ужгородського МРУЮ та Ужгородська міжрайонна прокуратура про встановлення юридичного факту, що має юридичне значення,
В С Т А Н О В И В:
Служба у справах дітей Ужгородської районної державної адміністрації звернулася в суд з заявою, де заінтересовані особи відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Ужгородському району Ужгородського МРУЮ та Ужгородська міжрайонна прокуратура про встановлення юридичного факту, що має юридичне значення. Посилається на те, що службою у справах дітей Ужгородської РДА з притулку для дітей Львівської обласної державної адміністрації отримано повідомлення, що у притулку для дітей доставлена дитина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, згідно якого в притулок для дітей м. Львів 04.08.2013 р. прийшла громадянка ОСОБА_4, яка підтвердила свою особу паспортом громадянина України з реєстрацією АДРЕСА_1. Вона внесла уточнення, що дитина має прізвище, ім'я та по-батькові - ОСОБА_5. В ході проведеної перевірки встановлено, що ОСОБА_4 дійсно проживала у м. Ужгород, але в зв'язку з сімейними обставинами почала вести бродячий спосіб життя. На протязі останніх двох-трьох років проживає без реєстрації у м. Львів у різних місцях, де і ночує. Іноді вона приїжджає у АДРЕСА_3 до родичів з дитиною - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, що встановлено в ході перевірки службою у справах дітей Ужгородської райдержадміністрації. Цю інформацію підтверджує довідка амбулаторії загальної сімейної медицини с. Концово від 01.10.2013 р., що дитина прибула із АДРЕСА_2. Для підтвердження цієї інформації службою у справах дітей направлено листа до служби у справах дітей Ужгородського міськвиконкому, і відповідно отримана відповідь, що вказана адреса у даному районі не значиться. В ході додаткової перевірки службою у справах дітей Ужгородської РДА була отримана інформація, що підтверджує відривний корінець адресно-довідкового підрозділу територіального органу ДМС України про те, що громадянка ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, була знята з обліку по адресі АДРЕСА_1 на адресу АДРЕСА_3 ще в 02.03.2004 році і по теперішній час вищевказана громадянка по даній адресі не зареєстрована. В ході перевірки була отримана інформація, що дитину народила громадянка «ОСОБА_10», і тому було скеровано запит до пологового будинку. На запит служби у справах дітей Ужгородської РДА отримано відповідь, що «ОСОБА_10» в Ужгородському пологовому будинку не народжувала, а інших пологових будинків в місті Ужгороді не значаться. Відповідно 11.12.2013 р. службою у справах дітей Ужгородської РДА отримано путівку № 186/1576 від 31.08.2013 року в обласний дитячий санаторій «Човен» Свалявського району МОЗУ обласного Управління охорони здоров'я. За час перебування дитини в даному закладі служба у справах дітей Ужгородської РДА зобов'язана провести реєстрацію про народження, надати дитині статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування. Просить суд встановити юридичний факт, що ОСОБА_5 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Ужгород та зобов'язати відділ реєстрації актів цивільного стану по Ужгородському району Ужгородського МРУЮ провести реєстрацію народження згідно ч. 2 ст. 135 Сімейного Кодексу України та видати свідоцтво про народження дитини, в якому записати батьком дитини - ОСОБА_5, громадянина України, а матір'ю дитини записати ОСОБА_7, громадянку України. До початку розгляду справи по суті уточнив вимоги заяви в частині зобов'язати відділ реєстрації актів цивільного стану по Ужгородському району Ужгородського МРУЮ провести реєстрацію народження згідно ч. 2 ст. 135 Сімейного Кодексу України та видати свідоцтво про народження дитини, в якому записати батьком дитини - ОСОБА_5, громадянина України, а матір'ю дитини записати ОСОБА_7, громадянку України.
Представник заявника в судовому засіданні вимоги заяви підтримав з підстав викладених у ній та просив їх задовольнити.
Представник відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Ужгородському району Ужгородського МРУЮ у судове засідання не з'явився. Начальник відділу подав заяву в якій просить розглянути справу без участі представника відділу, вимоги заяви підтримує.
Представник Ужгородської міжрайонної прокуратури проти задоволення заяви не заперечував.
Вислухавши пояснення представника заявника та дослідивши матеріали справи суд вважає, що заява не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Статтею 234 ЦПК України передбачено, що окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Згідно п. 7 ч. 1 ст. 256 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
В судовому засіданні встановлено, що 09.09.2013 р. заявником від притулку для дітей служби у справах дітей Львівської обласної державної адміністрації отримано письмове повідомлення № 186/4-3-1- від 04.09.2013 р., у якому зазначено, що у притулку для дітей служби у справах дітей Львівської обласної державної адміністрації з 03.09.2013 р. перебуває ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, влаштований в даний заклад відповідно до акту про знайдену дитину ВКМСД Шевченківського РВ УМВСУ у Л/о. Згідно акту ОСОБА_3 жебракував у м Львові. Мати хлопчика померла при пологах. Батька немає. Дитина - віку 11 років, проживає з бабусею ОСОБА_4. 04.08.2013 р. в притулок прийшла громадянка ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3, яка представилась бабусею хлопця і повідомила, що проживає разом з внуком в АДРЕСА_3. Бабуся підтвердила факт смерті матері дитини, ОСОБА_10. З її пояснення в дитини відсутній статус та засоби для існування (бабуся не оформляла опіки, коштів на утримання онука не отримує). Микола зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4. В школу дитина не ходить. Бабуся постійно бере хлопчика з собою. Останній раз забрала у Львів, де вони заробляли гроші (а.с. 4).
Відповідно до роз'яснень Пленуму Верховного Суду України у постанові № 5 від 31.03.1995 р. «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи немайнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Юридичні факти - це обставини чи життєві факти, з якими норми права пов'язують виникнення, зміну або припинення правовідносин. З точки зору права всі життєві факти, які так чи інакше зачіпають суспільні відносини поділяються на юридично значимі та юридично байдужі, з якими право не зв'язує будь-яких юридичних наслідків.
Таким чином, не всі життєві обставини є юридичними фактами. Життєві факти (обставини) стають юридичними фактами не самі по собі чи в силу будь-яких особливих властивостей, а в результаті визнання їх такими державою та закріплення у законі.
У відповідності до ч. 2 ст. 256 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно ст. 258 ЦПК України у заяві повинно бути зазначено: який факт заявник просить встановити та з якою метою; причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; докази, що підтверджують факт.
Проаналізувавши зміст вищенаведених статей, суд вважає, що можна відокремити такі умови, за наявності яких можливим є звернення до суду для встановлення фактів, що мають юридичне значення: факт, який потребує встановлення, має породжувати юридичні наслідки, тобто від нього повинні залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб; встановлення відповідного факту не пов'язано з наявністю спору про право; чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення такого факту або заявник не має можливості одержати (відновити) загублений (знищений) документ, який посвідчує необхідний факт; встановлення факту потрібно заявникові для конкретної мети.
Як встановлено судом, заявник просить встановити юридичний факт, що ОСОБА_5 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Ужгород та зобов'язати відділ реєстрації актів цивільного стану по Ужгородському району Ужгородського МРУЮ провести реєстрацію його народження згідно ч. 2 ст. 135 СК України, з метою надання дитині статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування.
Разом з тим, у Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 р. № 866, визначено механізм провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини. У п. 3 Порядку визначено, що безпосереднє ведення справ та координація діяльності стосовно захисту прав дітей, зокрема дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, покладаються на служби у справах дітей. У відповідності до п.п. 69, 79 Порядку служба у справах дітей готує документи для реєстрації народження підкинутої, знайденої дитини та подання їх органам реєстрації актів цивільного стану за місцем виявлення такої дитини. Реєстрація народження підкинутої, знайденої дитини, особу якої встановлено, проводиться за місцем проживання її батьків або одного з них, а якщо місце проживання батьків невідоме - за місцем її виявлення. Рішення про реєстрацію народження підкинутої, знайденої дитини приймається районною, районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом міської, районної у місті ради за поданням служби у справах дітей протягом 15 днів після надходження повідомлення про таку дитину. В рішенні зазначається прізвище, ім'я, по батькові, які присвоюються дитині, прізвище, ім'я, по батькові її батьків, а якщо батьки дитини невідомі - прізвище, ім'я, по батькові чоловіка і жінки, яких органи реєстрації актів цивільного стану повинні записати батьками дитини. У разі коли дата народження дитини невідома, служба у справах дітей подає органу охорони здоров'я клопотання про встановлення її віку. Для реєстрації народження підкинутої, знайденої дитини служба у справах дітей подає відповідну заяву органу реєстрації актів цивільного стану. Представнику служби у справах дітей, який подав заяву та документи для реєстрації народження дитини, видається свідоцтво про народження дитини та довідка із зазначенням статті Сімейного кодексу України, на підставі якої до книги реєстрації народжень внесені відомості про батьків дитини. В подальшому ці документи зберігаються в особовій справі дитини за місцем її влаштування. Реєстрація народження дитини, покинутої в пологовому будинку, іншому закладі охорони здоров'я, а також дитини, мати якої померла чи місце проживання матері встановити неможливо, проводиться органами реєстрації актів цивільного стану за місцем знаходження закладу, в якому народилась або залишена дитина, відповідно до пункту 69 цього Порядку. Про реєстрацію народження дитини орган реєстрації актів цивільного стану письмово повідомляє службу у справах дітей.
З урахуванням вищевикладеного суд приходить до висновку, що оскільки законом визначено порядок встановлення факту, який просить встановити заявник, то заява не підлягає задоволенню.
Тому, керуючись ст.ст. 209, 212-215, ст.ст. 234, 256, 258 ЦПК України суд,
Р І Ш И В:
В задоволенні заяви Служби у справах дітей Ужгородської районної державної адміністрації, де заінтересовані особи Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Ужгородському району Ужгородського МРУЮ та Ужгородська міжрайонна прокуратура про встановлення юридичного факту, що має юридичне значення - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Закарпатської області через Ужгородський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня його проголошення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Сарай А.І.