Головуючий у 1 інстанції - Ковальова Т.І.
Суддя-доповідач - Василенко Л. А.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 червня 2014 року справа №812/1870/14
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Василенко Л.А., суддів Гімона М.М., Старосуда М.І.,
розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції у Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 7 квітня 2014 року у справі № 812/1870/14 за позовом приватного акціонерного товариства «Сєвєродонецький ОРГХІМ» до Державної екологічної інспекції України у Луганській області про визнання противоправним та скасування припису від 03.03.2014 року, -
В С Т А Н О В И В:
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 7 квітня 2014 року позов приватного акціонерного товариства «Сєвєродонецький ОРГХІМ» (далі ПАТ «Сєвєродонецький ОРГХІМ») до Державної екологічної інспекції України у Луганській області про визнання противоправним та скасування припису від 03.03.2014 року задоволено, а саме: визнано протиправним та скасовано припис Державної екологічної інспекції України у Луганській області від 03.03.2014 року, винесений відносно приватного акціонерного товариства "Сєвєродонецький ОРГХІМ" (а. с. 46-51).
Відповідач не погодився з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду через неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі (а. с. 60-62).
Від позивача надійшли письмові заперечення, в яких просить залишити апеляційну скаргу відповідача без задоволення, а судове рішення першої інстанції - без змін, також позивач просив розглянути справи за відсутності його представника ( а. с. 82 - 84).
Відповідно до ст.197 ч.1 п.2 КАС України судом апеляційної інстанції справу розглянуто в письмовому провадженні.
Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, перевірила матеріали справи, обговорила доводи апеляційної скарги з запереченнями на неї і дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ПАТ «Сєвєродонецький ОРГХІМ» зареєстровано в якості юридичної особи 07.03.1996 року (а.с.37 -38).
28 січня 2014 року державною екологічною інспекцією у Луганській області винесено повідомлення № 09/401 про проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ПАТ «Сєвєродонецький ОРГХІМ» з 24 лютого 2014 року, яке 28.01.2014 року за №09/401 направлено адресату в м.Сєвєродонецьк, пр. Гвардійський,32 Вказане повідомлення отримано ПрАТ «Сєвєродонецький ОРГХІМ» 18 лютого 2014 року (а.с.10).
27 лютого 2014 року ПрАТ «Сєвєродонецький ОРГХІМ» отримано лист відповідача від 27.02.2014 року, яким позивача зобов'язано надати документи, необхідні для проведення перевірки (а. с.24,25).
28 лютого 2014 року ПрАТ «Сєвєродонецький ОРГХІМ» надало відповідь на вищевказаний лист відповідача, відповідно до якого позивач повідомив, що з урахуванням особливостей господарської діяльності ПАТ «Сєвєродонецький ОРГХІМ» (надання інжинірингових послуг) з моменту утворення підприємство не здійснювало та на теперішній час не здійснює виробничої діяльності, не використовує у своїй господарській діяльності отруйні речовини, продукти біотехнологій та інших біологічних агентів, на балансі підприємства відсутні артезіанські свердловини. Підприємство не є суб'єктом у сфері поводження з відходами, а тому у нього відсутні обов'язки щодо складання та ведення документів, які вимагає Інспекція: план організації роботи у сфері поводження з відходами; відомості про склад та властивості відходів, що утворюються, ступінь їх небезпечності для навколишнього природного середовища; затверджені в установленому порядку розрахунки класів небезпеки по всіх видах відходів; довідку, щодо поводження з відходами; копії документів (журнал) ведення первинного поточного обліку відходів, які утворюються, збираються, зберігаються, оброблюються, знешкоджуються та видаляються за період 2013 -1014 роки (а.с.26, 27).
27.02.2014 ПрАТ «Сєвєродонецький ОРГХІМ» державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Луганської області було надано направлення № 09/409 від 28.01.2014 року на проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ПАТ «Сєвєродонецький ОРГХІМ» в період з 27.02.2014 року до 19.03.2014 року (а.с.11).
В період з 27.02.2014року до 03.03.2014року на ПрАТ «Сєвєродонецький ОРГХІМ» проведена планова перевірка додержання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами.
За результатами перевірки 03.03.2014 року складено акт перевірки, який підписаний головою правління ПрАТ «Сєвєродонецький ОРГХІМ» М.В. Кошовець з зауваженнями, які є додатком № 1 до вказаного акту (а.с.12-21).
03 березня 2014 року на підставі акту перевірки від 03.03.2014 року відповідачем винесено припис, відповідно до якого позивачу приписано :
1) Розробити план організаційно-технічних заходів щодо усунення виявлених порушень природоохоронного законодавства. Копію наказу з визначенням осіб, відповідальних за виконання припису, надати на адресу відділу екологічного контролю природних ресурсів Лисичанського регіону;
2) Отримати дозвіл на розміщення відходів. Розробити та погодити ліміти на утворення та розміщення відходів;
3) Визначити та погодити склад і властивості відходів, що утворюються, ступінь їх небезпечності для навколишнього природного середовища;
4) Не допускати змішування різних видів відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія;
5) Розробити план організації роботи у сфері поводження з відходами;
6) Заключити договір на передачу відходів, які утворюються на підприємстві;
7) Отримати дозвіл на експлуатацію об'єкта поводження з небезпечними відходами;
8) Вести первинну облікову документацію по формі №1-ВТ «Облік відходів та пакувальних матеріалів і тари» затверджена Наказом Мінприроди України від 7 липня 2008 року №342;
9) Не порушувати правил передачі відходів (а.с.22,23).
Встановлені обставини підтверджені матеріалами справи.
Спірним у справі є правомірність винесеного відповідачем припису. Позивач вважає, що у відповідача не було підстав для його винесення, оскільки ПрАТ «Сєвєродонецький ОРГХІМ» не є суб'єктом у сфері поводження з відходами. Також в обґрунтуванні позову вказав, що відповідач у документах, пов'язаних з перевіркою невірно вказав назву підприємства: ПАТ «Сєвєродонецький ОРГХІМ» ( в повідомленні про проведення перевірки, направленні, допущена помилка у визначені терміну перевірки).
Суд першої інстанції дійшов вірного висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.
Закон України «Про відходи» № 187 від 05.03.1998 року ( далі Закон №187) регулює відносини, пов'язані з утворенням, збиранням і заготівлею, сортуванням, перевезенням, зберіганням, обробленням (переробленням), утилізацією, видаленням, знешкодженням та захороненням відходів, що утворюються в Україні, перевозяться через її територію, вивозяться з неї, а також з перевезенням, обробленням та утилізацією відходів, що ввозяться в Україну як вторинна сировина.
Статтею 1 Закону України «Про відходи» № 187 від 05.03.1998 року визначено, що відходи - будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.
Небезпечні відходи - відходи, що мають такі фізичні, хімічні, біологічні чи інші небезпечні властивості, які створюють або можуть створити значну небезпеку для навколишнього природного середовища і здоров'я людини та які потребують спеціальних методів і засобів поводження з ними.
Виробник відходів - фізична або юридична особа, діяльність якої призводить до утворення відходів.
Розміщення відходів - зберігання та захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах
Згідно ст. 13 Закону № 187 суб'єктами у сфері поводження з відходами є громадяни України, іноземці та особи без громадянства, а також підприємства, установи та організації усіх форм власності, діяльність яких пов'язана із поводженням з відходами.
Статтею 17 Закону № 187, зокрема визначено, що суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані : визначати склад і властивості відходів, що утворюються, а також за погодженням із уповноваженими органами виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища ступінь їх небезпечності для навколишнього природного середовища та здоров'я людини; мати дозвіл на експлуатацію об'єкта поводження з небезпечними відходами; виконувати інші обов'язки, передбачені законодавством, щодо запобігання забрудненню навколишнього природного середовища відходами.
Постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 1998 р. N 1218 затверджено Порядок розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів ( далі за текстом Порядок).
Відповідно до ч.8 Порядку, до категорій власників, які звільняються від одержання лімітів на утворення та розміщення відходів, належать: власники відходів як вторинної сировини, які провадять статутну діяльність із збирання і заготівлі таких відходів; власники відходів, які не підлягають включенню до реєстру об'єктів утворення, оброблення та утилізації відходів відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31 серпня 1998 р. N 1360 "Про затвердження Порядку ведення реєстру об'єктів утворення, оброблення та утилізації відходів".
Власники відходів, зазначені в абзаці третьому цього пункту, подають щороку через дозвільні центри, центри надання адміністративних послуг декларацію про відходи (додаток 3). Реєстрація декларацій про відходи здійснюється на безоплатній основі. Декларації про відходи передаються до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій.
На підставі п. 8 постанови Кабінету Міністрів України від 31 серпня 1998 р. N 1360 критерієм включення ОУВ до реєстру є показник загального утворення відходів (Пзув), який розраховується за формулою:
Пзув = 5000 х м1 + 500 х м2 + 50 х м3 + 1 х м4, де м1, м2, м3, м4 - умовні одиниці, значення яких дорівнюють кількості утворених на ОУВ відходів за класами небезпеки (1, 2, 3, 4 класи відповідно).
До реєстру включаються об'єкти, для яких показник загального утворення відходів перевищує граничне значення (Пгз), що дорівнює 1000 умовних одиниць на рік.
Критерієм включення ООУВ до реєстру є показник загального обсягу оброблення чи утилізації відходів, який не може бути меншим 100 тонн на рік.
З вищенаведеного вбачається, що для того, щоб відповідача було включено до реєстру об'єктів утворення, оброблення та утилізації відходів показник загального утворення відходів повинен перевищувати граничне значення, а саме бути більшим ніж 1000 умовних одиниць на рік.
ПрАТ «Сєвєродонецький ОРГХІМ» за КВЕД здійснює наступні види діяльності: діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах, будівництво житлових і нежитлових будівель, інші спеціалізовані будівельні роботи, професійно-технічна освіта, установлення та монтаж машин і устаткування.
Інспекцією ( відповідач) не надано суду доказів щодо обсягу загального утворення відходів позивачем за рік.
Визначення показника загального утворення відходів проводиться на підставі лімітів на утворення та розміщення відходів, затверджених облдержадміністрацією.
Власники відходів, які не отримують ліміти визначення показника загального утворення відходів проводять за даними інвентаризації відходів (постанови КМУ № 2034 від 01.11.1999 року «Про затвердження Порядку ведення державного обліку та паспортизації відходів», № 1360 від 31.08.1998 року, розпорядження голови Луганської облдержадміністрації від 02.11.2010 року № 1323 «Про затвердження заходів щодо організації ведення державного обліку та паспортизації відходів в області» та № 1123 від 12.08.2013 року «Про внесення змін до заходів щодо організації ведення державного обліку та паспортизації відходів»).
Таким чином, до переліку повинні бути включені ті власники відходів, у яких показник загального утворення відходів буде перевищувати 1000 умовних одиниць на рік.
Відповідно до ч.10 Порядку, рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації за поданням райдержадміністрацій до 1 лютого поточного року визначають перелік власників відходів, яким необхідно одержати ліміти на утворення та розміщення відходів на наступний рік (крім власників, які звільняються від одержання таких лімітів).
Мінприроди, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації до 1 березня поточного року надсилають на адреси власників відходів повідомлення про необхідність подання на погодження проектів лімітів на утворення та розміщення відходів на наступний рік ( ч.1 11 Порядку).
Позивач такого повідомлення не отримував, суду не надано доказів існування такого повідомлення.
В акті перевірки відсутня інформація про те, що відповідачем встановлено наявність у позивача відходів, для яких повинні бути встановлені ліміти.
В реєстрі об'єктів утворення, оброблення та утилізації відходів по Луганській області ПАТ «Сєвєродонецкий ОРГХІМ» як власник відходів, як виробник відходів, як об'єкт утворення відходів не зазначений, тому позивач звільняється від одержання лімітів на утворення та розміщення відходів.
Клас небезпеки відходів визначається відповідно до ДСанПіН 2.2.7.029-99 "Гігієнічні вимоги поводження з промисловими відходами та визначення їх класу небезпеки для здоров'я населення" (розділ 5), затверджується органами МОЗ за погодженням з територіальними органами Мінприроди.
Інформація щодо класів небезпеки окремих видів відходів міститься у виданих дозвільних документах у сфері поводження з відходами, зокрема дозволах на розміщення відходів та лімітах на утворення та розміщення відходів.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 32 Закону України «Про відходи» з метою обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини забороняється вести будь-яку господарську діяльність, пов'язану з утворенням відходів, без одержання від уповноважених органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами лімітів на обсяги утворення та розміщення відходів. Ліміти на обсяги утворення і розміщення побутових відходів не встановлюються.
Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання ( ч.4 ст. 33 Закону № 187 ).
Згідно ст. 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», суб'єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення.
Розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей.
На підставі вищевикладеного, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що в розумінні статей 1, 13 Закону України «Про відходи» позивач не є суб'єктом у сфері поводження з відходами.
Інформація щодо занесення до реєстру об'єктів утворення, оброблення та утилізації відходів по Луганській області ПАТ «Сєвєродонецкий ОРГХІМ» як власника відходів, як виробника відходів, як об'єкта утворення відходів відсутня.
Отже, діяльність позивача не підпадає під дію положень ст. 17 Закону України «Про відходи», а тому припис відповідача, яким позивача зобов'язано вчинити певні дії як власника відходів, виробника відходів, об'єкта утворення відходів є протиправним, оскільки
ПрАТ «Сєвєродонецький ОРГХІМ» не є суб'єктом у сфері поводження з відходами.
Судами не прийняті доводи позивача щодо допущення відповідачем помилок в назві підприємства, а саме, в документах, пов'язаних з проведенням перевірки, оскільки в усіх інших документах найменування підприємства зазначене вірно, і допущені помилки не впливають на вирішення справи за суттю позовних вимог.
Крім того, суд першої інстанції в постанові допустив декілька описок, зазначивши позивача як ПАТ замість ПрАТ ( у вступній частині та мотивувальній), Також в мотивувальній частині постанови суд помилково зазначив, що « суд не бере до уваги доводи позивача щодо того, що відповідач повинен отримати дозвіл та ліміти на утворення та розміщення відходів, виходячи з наступного» (а.с.8, абз.3), при тому, що із змісту постанови слідує, що позивача та відповідача в реченні необхідно поміняти місцями, оскільки підприємство є позивачем і саме безпосередньо підприємство може отримувати дозвіл та ліміти, а не відповідач - суб'єкт владних повноважень. Крім того, в мотивувальній частині постанови ( а. с. 9 абз.9) допущена аналогічна помилка, а саме, позивач помилково зазначений як відповідач, а відповідач як позивач « позивачем не надано суду доказів щодо обсягу загального утворення відходів відповідачем за рік.
Вказані помилки не вплинули на правильність вирішення справи судом першої інстанції і відповідно до ст.169 КАС України описки можуть бути виправлені судом першої інстанції з власної ініціативи або за заявою особи, що брала участь у справі.
Відповідно до ч.2 ст.200 КАС України не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.
З огляду на викладене, суд першої інстанції вірно вирішив справу, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, підстави для скасування постанови суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст. 195 ч.1, ст.197 ч.1 п.2, ст. 198 ч.1 п.1, ст.200 ч.1, ст.205 ч.1, ст.206, ст.212, ст.254 ч.5 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції України у Луганській області залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 7 квітня 2014 року у справі № 812/1870/14 за позовом приватного акціонерного товариства «Сєвєродонецький ОРГХІМ» до Державної екологічної інспекції України у Луганській області про визнання противоправним та скасування припису від 03.03.2014 року залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.
Головуючий Л.А.Василенко
Судді М.М. Гімон
М.І. Старосуд