Постанова № 39319599, 03.06.2014, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.06.2014
Номер справи
820/4162/14
Номер документу
39319599
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 червня 2014 р. Справа № 820/4162/14Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Русанової В.Б.

Суддів: Курило Л.В. , Присяжнюк О.В.

розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Індустріальної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 23.04.2014р. по справі № 820/4162/14

за позовом Приватного підприємства "ТЕРРА-ЕКСПО"

до Індустріальної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 24.04.2014 р. позов ПП "ТЕРРА-ЕКСПО" задоволено.

Визнано протиправними дії Індустріальної ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області по проведенню зустрічної звірки ПП "ТЕРРА - ЕКСПО" щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків за листопад 2013 р., за результатами якої складено акт від 31.01.2014 р.№65/20-36-2203-07/24670053;

Зобов'язано Індустріальну ОДПІ м.Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області виключити акт про неможливість проведення зустрічної звірки ПП "ТЕРРА - ЕКСПО" від 31.01.2014 р. №65/20-36-22-03-07/24670053 з інформаційних баз податкових органів з відповідним коригуванням показників.

Індустріальна ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області (далі-відповідач), не погодившись з постановою суду першої інстанції, подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 24.04.2014 р.

В судове засідання сторони не з'явилися, про день та час розгляду справи повідомлені належним чином, поважних причин неявки до суду, не встановлено, в зв'язку з чим справа розглядається в письмовому провадженні відповідно до ст.197 КАС України.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.

Згідно ч. 1 ст. 195 КАС України оскаржувана постанова переглянута в межах апеляційної скарги.

Судом встановлено, що Індустріальною ОДПІ проведено зустрічну звірку ПП "Терра-Експо" щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків і зборів за листопад 20134 року.

За результатами вказаної звірки складено акт №65/20-36-22-03-07/24670053 від 31.01.2014 р. про неможливість проведення зустрічної звірки, в якому зазначено про порушення позивачем ч.1 ст.203, 215, 216, 228, 662, 655, 656 ЦК України в частині недодержання в момент вчинення правочину вимог, які не спрямовані на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ними по правочинах, здійснених по ланцюгу постачання ПП "ТЕРРА - ЕКСПО" до реальних вигодонабувачів за листопад 2013 року по ланцюгу постачання, звіркою не підтверджено реальність проведення господарських операцій ТОВ "ТЕРРА - ЕКСПО" з контрагентами - покупцями за період з 01.11.2013 р. по 30.11.2013 р.

Інформація викладена в акті відображена відповідачем в інформаційній базі податкових органів АІС « Податковий блок».

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що дії про проведенню зустрічної звірки щодо позивача а також внесення інформації викладеної в акті про неможливість проведення зустрічної звірки до інформаційної бази ДПА відповідачем здійснено, не в порядку, спосіб, передбачених законом.

Колегія суддів частково погоджується з висновками суду першої інстанції, виходячи з такого.

Щодо доводів апеляційної скарги про правомірність дій ОДПІ по проведенню зустрічної звірки, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до пункту 73.5 статті 73 ПК України з метою отримання податкової інформації контролюючі органи мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.

Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється контролюючими органами з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

Пунктом 2 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 р. № 1232 (далі - Порядок № 1232) передбачено, що зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.

Згідно ч. 2 п 3 Порядку № 1232 зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.

Відповідно до п. 4.4. Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених наказом ДПА України № 236 від 22.04.2011 р. у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, реєструє його у Журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки (актів про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, неявки для підписання, відмови від писання Довідки про результати проведення зустрічної звірки) та вживає відповідних заходів, передбачених актами ДПС України.

Судом встановлено, що позивач перебуває на податковому обліку у відповідача, тобто, відповідач вправі проводити зустрічні звірки щодо позивача за власною ініціативою, однак за умови наявності сумнівів стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.

Судом встановлено, що 21.01.2014 р. Індустріальною ОДПІ м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області складено на ім'я позивача письмовий запит про надання пояснень та їх документального підтвердження по взаємовідносинам ПП "Терра-Експо" з ТОВ "Константа - Імпекс" за листопад 2013 року з метою виконання покладених на органи Міндоходів функцій та враховуючи отримання податкової інформації, яка свідчить про можливість порушення ПП "Терра-Експо" вимог податкового законодавства. Вказану в запиті інформацію відповідач просив надати на свою адресу протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Доказів направлення податковим органом вказаного запиту до суду першої та апеляційної інстанції не надано.

За змістом п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України, п.п.6, 7 Порядку №1232, зустрічна звірка може бути проведена податковим органом лише в разі наявності у розпорядженні податкового органу первинних документів або надання таких документів платником податків на обов'язковий письмовий запит податкового органу, оскільки зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

31.01.2014 р. Індустріальною ОДПІ м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області складений акт про неможливість проведення зустрічної звірки, не отримавши від позивача запитуваних документів.

Колегія суддів зазначає, що акт про неможливість проведення зустрічної звірки відповідачем не містить зазначення підстав проведення звірки, що передбачено п. 2 Порядку № 1232.

Отже, дії по зустрічній звірці відповідачем вчинено за відсутності підстав для проведення такої зустрічної звірки та з порушенням порядку її проведення, а тому, слід погодитись з висновками суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог про визнання протиправними дій ОДПІ щодо проведення зустрічної звірки.

Щодо доводів апеляційної скарги про безпідставність зобов'язання судом відповідача виключити акт про неможливість проведення зустрічної звірки ПП "ТЕРРА - ЕКСПО" від 31.01.2014 р. №65/20-36-22-03-07/24670053 з інформаційних баз податкових органів з відповідним коригуванням показників, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до п.п.72.1. 5 п. 72.1 ст.72 ПК України для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла: за результатами податкового контролю.

Відповідно до п.74.1 ст.74 ПК України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів.

Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику.

Згідно п.74.2 ст.74 ПК України зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань.

Наказом ДПС України від 24.12.2012р. № 1197 з 01.01.2013р. в територіальних органах Міндоходів збереження зібраної податкової інформації та її опрацювання здійснюється за допомогою Інтегрованої автоматизованої інформаційної системи «Податковий блок» .

Судом встановлено та визнано відповідачем що в інформаційній системі ІС « Податковий блок» міститься інформація викладена на підставі акту «Про не можливість проведення зустрічної звірки» від 31.01.2014р.

Наведені законодавчі положення дають підстави для висновку про те, що процес зіставлення даних податкової звітності з ПДВ у розрізі контрагентів є формальним рівнем податкового контролю, на стадії якого податковий орган фактично порівнює задекларовані контрагентами кореспондуючі суми податкових зобов'язань та податкового кредиту з метою оперативного виявлення платників, що підлягають документальній перевірці.

Зазначений етап контрольно-перевірочної роботи не передбачає здійснення податковим органом оцінки дотримання платником вимог податкового законодавства та аналізу змісту та характеру правовідносин, що стали підставою для формування даних податкового обліку платника. Адже питання правильності відображення платником в обліку проведених господарських операцій досліджуються податковим органом при проведенні податкової перевірки платника з дослідженням фінансово-господарських документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податку.

Висновок щодо правильності (або недостовірності) задекларованих платником даних податкового обліку як підстави для внесення змін до вказаної бази даних може бути зроблений податковим органом після визначення платникові податкових зобов'язань та їх узгодження у встановленому законом порядку.

Слід також наголосити, що у податковому праві визнається критерій добросовісності платника, який передбачає законність дій платника у сфері податкових правовідносин (у тому числі і щодо формування даних податкового обліку), доки це не спростовано у порядку, встановленому Податковим кодексом України. Наведене також виключає можливість застосування до платника негативних правових наслідків (зокрема, у вигляді включення в електронну базу даних показників на підставі акту перевірки) до моменту донарахування платникові податкового зобов'язання в порядку статті 54 Податкового кодексу України та його узгодження.

Таким чином, будь-які зміни до інформаційних баз мають визнаватися протиправними, якщо відповідні дані не співпадають з узгодженими сумами (або іншими показниками) податкового обліку.

Оскільки у даному разі жодних донарахувань позивачеві грошових зобов'язань (та, відповідно, їх узгодження) за наслідками проведення спірної перевірки здійснено не було, то суд першої інстанції задовольнивши позовні вимоги правильно поновив порушене право позивача.

Проте колегія суддів вважає за необхідне змінити постанову суду першої інстанції в частині зобов'язання Індустріальну ОДПІ виключити акт про неможливість проведення зустрічної звірки, оскільки належним способом захисту права позивача є зобов'язання виключити з інформаційної бази податкового органу інформації, внесеної на підставі цього акту.

Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанцій не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 197, 201, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Індустріальної об'єднаної державної податкової інспекції м.Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області задовольнити частково.

Змінити постанову Харківського окружного адміністративного суду від 23.04.2014р. виклавши абзац третій в наступній редакції:

Зобов'язати Індустріальну об'єднаної державної податкової інспекції м.Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області виключити інформацію внесену на підставі акту про неможливість проведення зустрічної звірки ПП "ТЕРРА - ЕКСПО" від 31.01.2014 р. №65/20-36-22-03-07/24670053 з інформаційних баз податкових органів з відповідним коригуванням показників.

В іншій частині постанову Харківського окружного адміністративного суду від 24.04.2014 р. по справі № 820/4162/14 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Русанова В.Б.Судді(підпис) (підпис) Курило Л.В. Присяжнюк О.В.