Постанова № 39312140, 19.06.2014, Донецький апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
19.06.2014
Номер справи
913/337/14
Номер документу
39312140
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

донецький апеляційний господарський суд

Постанова

Іменем України

17.06.2014р. справа №913/337/14

Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

Головуючий суддя: Дучал Н.М.

Судді: Богатир К.В., Ушенко Л.В.

секретар судового засідання Задорожна А.Г.

за участю представників сторін:

від позивача - не з'явився

від відповідача - не з'явився

Розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання», м. Луганськ на рішення господарського судуЛуганської областівід17.04.2014 р. (підписане 22.04.2014 р.)у справі№ 913/337/14 (суддя Якушенко Р.Є.)за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання», м. Луганськдо Луганського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Луганськ провизнання недійсним частково рішення адміністративної колегії Луганського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 29.11.2013р. №01-24/258

Товариство з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання», м.Луганськ звернулось до господарського суду Луганської області з позовною заявою до Луганського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Луганськ про визнання недійсними пунктів 2, 3 рішення Адміністративної колегії Луганського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 29.11.2013р. №01-24/258 у справі №199 «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що при винесенні оскаржуваного рішення відповідачем не було з'ясовано обставин, які мали значення для встановлення факту наявності заборгованості ТОВ «Завод сталевої дробі» перед СТ «Колос». Наполягав на безпідставності застосування п.5.9. Правил користування електричною енергією до спірних правовідносин. Зазначав, що дії ТОВ «ЛЕО» з погодження повідомлення на заявлений обсяг закупівлі електричної енергії ТОВ «Глобал Енерджі» не були підставою переходу ТОВ «Завод сталевої дробі» від одного постачальника електричної енергії (СТ «Колос») до іншого (ТОВ «Глобал Енерджі»), а отже, позивач не вчиняв порушення законодавства про захист економічної конкуренції, у зв'язку з чим наполягав на відсутності підстав для накладання штрафу.

Рішенням господарського суду Луганської області від 17.04.2014р. у справі №913/337/14 у задоволенні позову відмовлено.

Рішення господарського суду мотивовано не доведеністю наявності обставин, визначених в статті 59 Закону України «Про захист економічної конкуренції», при прийнятті відповідачем рішення № 01-24/258 від 29.11.2013р.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання», м.Луганськ звернулось з апеляційною скаргою, в якій просить рішення господарського суду Луганської області від 17.04.2014р. у справі №913/337/14 скасувати і прийняти нове рішення, яким позов задовольнити в повному обсязі.

Апелянт вважає, що оскаржуване рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, з недоведеністю обставин, що мають значення для справи, які місцевий господарський суд визнав встановленими.

Відзивом №04-24/1355 від 11.06.2014р. на апеляційну скаргу Луганське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України, м. Луганськ заперечило проти апеляційних вимог. Вважає, що оскаржуване рішення прийнято судом першої інстанції з дотриманням норм матеріального та процесуального права. Зазначає, що матеріалами конкурентної справи №199 відповідачем повністю доведено вчинення позивачем порушення законодавства про захист економічної конкуренції та законність прийнятого відповідачем рішення №01-24/258 від 29.11.2013р. Просить відмовити Товариству з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання» у задоволенні вимог, викладених в апеляційній скарзі повністю, залишивши в силі рішення господарського суду Луганської області від 17.04.2014р. по справі №913/337/14.

Сторони не скористались правом участі представників в судовому засіданні апеляційної інстанції, у відповідності до ст. 98 Господарського процесуального кодексу України про час і місце судового засідання були повідомлені належним чином. Ухвалою суду про порушення апеляційного провадження сторони не зобов'язувалися забезпечити явку повноважних представників в судове засідання, тому згідно зі ст. 75, 99 ГПК України, скаргу розглянуто за наявними матеріалами, які є достатніми для розгляду апеляційної скарги.

Згідно з положеннями ст.101 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішень місцевого господарського суду в повному обсязі.

У відповідності до п.п. 2, 3, 4 частини 3 ст.129 Конституції України, основними засадами судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом та судом, забезпечення доведеності вини, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно зі ст.ст. 42, , 43 Господарського процесуального кодексу України - правосуддя у господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом та змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.

Вивчивши матеріали справи, проаналізувавши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, Донецьким апеляційним господарським судом встановлено наступне.

Розпорядженням Адміністративної колегії Луганського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 01-23/206 від 10.09.2013р., у зв"язку з розглядом заяви СТ "Колос", розпочато розгляд справи № 199 за наявності ознак порушення законодавства про захист економічної конкуренції в діях ТОВ "Луганське енергетичне об"єднання", в результаті яких споживач ТОВ "Завод сталевої дробі" при наявності у нього боргу перед одним постачальником (СТ "Колос") перейшов до іншого постачальника електричної енергії (ТОВ "Глобал Енерджі", передбаченого п.2ст.50 та ч.1 ст.13 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку постачання електричної енергії за нерегульованим тарифом, що можуть призвести до ущемлення інтересів інших суб"єктів господарювання, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.

За результатами розгляду справи №199 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції в діях Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання», керуючись ст.ст. 12, 121, 14 Закону України «Про Антимонопольний комітет України», ст. ст. 48, 52 Закону України «Про захист економічної конкуренції», п. 11 Положення про територіальне відділення Антимонопольного комітету України, затвердженого розпорядженням Антимонопольного комітету України від 23.02.2001 р. № 32-р, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.03.2001 р. за № 291/5482 зі змінами та доповненнями, п. п. 29, 31 Правил розгляду заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції (Правила розгляду справ), затверджених розпорядженням Антимонопольного комітету України від 19.04.1994р. №5, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 06.05.1994р. за №90/299 (в редакції розпорядження Антимонопольного комітету України від 29 червня 1998 року №169-р) (із змінами), адміністративною колегією Луганського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України 29.11.2013 р. прийнято рішення №01-24/258 «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу», яким вирішено:

1. Визнати, що товариство з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання» відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 12 Закону України "Про захист економічної конкуренції" займає у період з 2009 року по теперішній час монопольне (домінуюче) становище на ринку послуг з передачі електричної енергії місцевим (локальним) електричним мережам, із часткою 100 відсотків, на території Луганської області де розташовані місцеві (локальні) електричні мережі (власні та орендовані), які перебувають у користуванні цього товариства.

2. Визнати дії товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання» в результаті яких споживач (ТОВ «Завод сталевої дробі») при наявності у нього боргу перед одним постачальником (СТ «Колос») перейшов до іншого постачальника електричної енергії (ТОВ «Глобал Енерджі»), що суперечить нормам діючого законодавства, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого пунктом 2 статті 50 та частиною 1 статті 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку передачі електричної енергії, що можуть призвести до ущемлення інтересів інших суб'єктів господарювання, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.

3. За порушення, зазначене у пункті 2 цього рішення, відповідно до частини другої статті 52 Закону України «Про захист економічної конкуренції» накласти на товариство з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання» штраф у розмірі 68000,00 гривень.

В рішенні зазначено, що відповідно до частини 2 статті 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» рішення органів Антимонопольного комітету України є обов'язковими до виконання. Згідно з частиною 3 статті 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладання штрафу. Відповідно до частини 8 статті 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» протягом п'яти днів з дня сплати штрафу, суб'єкт господарювання зобов'язаний надіслати до тервідділення документи, що підтверджують сплату штрафу. Відповідно до частини 1 статті 60 Закону України «Про захист економічної конкуренції» рішення може бути оскаржено до господарського суду у двомісячний строк з дня його одержання.

З листом № 04-07/3390 від 29.11.2013р. копію Рішення було направлено Товариству з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання» для виконання.

Позивач скористався правом на судове оскарження, та просив визнати недійсними пункти 2, 3 рішення Адміністративної колегії Луганського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 29.11.2013р. №01-24/258 у справі №199 «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу».

Перевіривши повноту встановлених судом першої інстанції обставин справи та правильність їх юридичної оцінки, Донецький апеляційний господарський суд дійшов висновку про необґрунтованість апеляційної скарги виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» Антимонопольний комітет України є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері державних закупівель. Особливості спеціального статусу Антимонопольного комітету України обумовлюються його завданнями та повноваженнями, в тому числі роллю у формуванні конкурентної політики, та визначаються цим Законом, іншими актами законодавства і полягають, зокрема, у спеціальних процесуальних засадах діяльності Антимонопольного комітету України.

Основним завданням Антимонопольного комітету України є участь у формуванні та реалізації конкурентної політики в частині: здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб'єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції; контролю за концентрацією, узгодженими діями суб'єктів господарювання та дотриманням вимог законодавства про захист економічної конкуренції під час регулювання цін (тарифів) на товари, що виробляються (реалізуються) суб'єктами природних монополій; сприяння розвитку добросовісної конкуренції; методичного забезпечення застосування законодавства про захист економічної конкуренції; здійснення контролю щодо створення конкурентного середовища та захисту конкуренції у сфері державних закупівель ( ст.3 Закону України "Про Антимонопольний комітет України").

Антимонопольний комітет України і його територіальні відділення становлять систему органів Антимонопольного комітету України, яку очолює Голова Комітету. Антимонопольний комітет України, адміністративні колегії Антимонопольного комітету України, державні уповноважені Антимонопольного комітету України, адміністративні колегії територіальних відділень Антимонопольного комітету України є органами Антимонопольного комітету України (ст. 6 Закону України "Про Антимонопольний комітет України").

Правові засади підтримки та захисту економічної конкуренції, обмеження монополізму в господарській діяльності визначаються Законом України "Про захист економічної конкуренції", який спрямований на забезпечення ефективного функціонування економіки України на основі розвитку конкурентних відносин та застосовується до відносин, що впливають чи можуть вплинути на економічну конкуренцію на території України.

На підставі ст. 48 Закону України "Про захист економічної конкуренції", за результатами розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органи Антимонопольного комітету України приймають рішення, в тому числі про: визнання вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції; припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції; визнання суб'єкта господарювання таким, що займає монопольне (домінуюче) становище на ринку; накладення штрафу; усунення наслідків порушень законодавства про захист економічної конкуренції, тощо.

Відповідно до ч. 1 ст. 60 Закону України «Про захист економічної конкуренції» заявник, відповідач мають право оскаржити рішення органів Антимонопольного комітету України повністю або частково до господарського суду у двомісячний термін з дня одержання рішення. Цей строк не може бути відновлено.

Оскаржуваним рішенням адміністративної колегії Луганського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України було встановлено наступне:

- ТОВ «ЛЕО» є юридичною особою, яка здійснює діяльність з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами та постачання електричної енергії за регульованим тарифом (за КВЕД 40.13.0 розподілення та постачання електроенергії) в межах Луганської області;

- Товариство здійснює діяльність з передачі електричної енергії на підставі ліцензії від 20.04.2006р. АБ №220850 Національної комісії регулювання електроенергетики України;

- За результатами дослідження, здійсненого відповідно до Методики визначення монопольного (домінуючого) становища суб"єктів господарювання на ринку, затвердженої розпорядженняям Антимонопольного комітету України від 05.03.2002р. № 49-р та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 01.01.2002р. за № 317/6605, з метою з"ясування підстав для визнання монопольного становища ТОВ "ЛЕО" відповідно до ст.12 Закону України "Про захист економічної конкуренції" встановлено, що:

- товарними межами ринку за показниками взаємозамінності, подібності призначення, споживчих властивостей, умов використання товару, є послуги з передачі електроенергії.

- відповідно до укладених між ТОВ "ЛЕО" та ПНТ договорів про передачу електричної енергії, товаром, щодо якого визначається монопольне становище ТОВ "ЛЕО" є послуги з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами;

- територіальними (географічними) межами ринку визначені межі розташування наявних власних та орендованих електричних мереж ТОВ «ЛЕО» на території Луганської області;

- часовими межами ринку є 2012р. - 2013р.

- становище ТОВ «ЛЕО» у 2012-1013р.р. є монопольним (домінуючим) у територіальних межах Луганської області, де розташовані його електромережі з часткою 100 відсотків на товарному ринку - надання послуг з передачі електричної енергії місцевими (локальними) мережами.

Пленумом Вищого господарського суду України в п. 15.5. Постанови від 26 грудня 2011 року N 15 «Про деякі питання практики застосування конкурентного законодавства» наголошено, що господарські суди не повинні перебирати на себе не притаманні суду функції, які здійснюються виключно органами Антимонопольного комітету України, та знову встановлювати товарні, територіальні (географічні), часові межі певних товарних ринків після того, як це зроблено зазначеними органами.

За приписами ст. ст. 5, 6 Закону України "Про природні монополії" ринок розподілу електричної енергії (передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами віднесено до сфери діяльності суб'єктів природних монополій, а постачання електричної енергії - до суміжних ринків.

СТ «Колос», постачальник електричної енергії за нерегульованим тарифом, діє на підставі Ліцензії Національної комісії регулювання електроенергетики України на право здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за нерегульованим тарифом АВ № 469972, є членом Оптового ринку електричної енергії України.

СТ «Колос» здійснює постачання електроенергії за нерегульованим тарифом, серед інших областей України, споживачам на території Луганської області.

Між СТ «Колос» та ТОВ "ЛЕО" було укладено договір № У- 413-09 від 30.06.2009р. на передачу електричної енергії місцевими (локальними) електромережами, відповідно до умов пункту 6.1.2 якого СТ «Колос» надало (листом від 08.08.2013р. № 640/е, вх. ТОВ "ЛЕО" від 09.08.2013р. № 01-34/1/4379) на узгодження ТОВ «ЛЕО», повідомлення на заявлений обсяг закупівлі електричної енергії на оптовому ринку за 6 робочих днів до 19 числа (включно) місяця, що передує розрахунковому, яке повинно було бути розглянуто протягом 3-х робочих днів.

СТ «Колос» на підставі договору купівлі-продажу від 01.02.2012 № 51-ЕЕ-Л-12 здійснює постачання електричної енергії ТОВ «Завод сталевої дробі», яке було включено СТ «Колос» до переліку споживачів для постачання електричної енергії на вересень 2013 року (входив до обсягів, заявлених ТОВ «ЛЕО», позивачем у справі, на вересень 2013 року).

В той же час, зазначеного суб'єкта господарювання (ТОВ "Завод сталевої дробі") як споживача для постачання електричної енергії на вересень 2013 року було включено до повідомлення на заявлений обсяг закупівлі електричної енергії на узгодження до ТОВ «ЛЕО», також іншим постачальником електричної енергії за нерегульованим тарифом - ТОВ «Глобал Енерджі», повідомлення якого було узгоджено ТОВ "ЛЕО".

ТОВ "Завод сталевої дробі" станом на 01.08.2013р. мав перед Заявником заборгованість за спожиту електричну енергію. На підставі чого, СТ «Колос» листами до ТОВ «ЛЕО», позивача у справі, від 08.08.2013 № 638/е та від 20.08.2013 № 690/е повідомило останнього про існування такої заборгованості та звернулось з проханням у відключенні боржника.

Проте, ТОВ "ЛЕО" було погоджено повідомлення на заявлений обсяг закупівлі електричної енергії ТОВ «Глобал Енерджі» до переліку якого входили обсяги ТОВ «Завод сталевої дробі» - боржника СТ «Колос», що суперечить нормативно передбаченим умовам, зокрема п.5.9. ПКЕЕ, за яким споживач має право укласти договір про купівлю-продаж електричної енергії із будь-яким постачальником електричної енергії за нерегульованим тарифом за умови відсутності заборгованості за електричну енергію перед іншим постачальником електричної енергії.

Взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між постачальником електричної енергії за нерегульованим тарифом та електропередавальною організацією, виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами, регулюються Законом України "Про електроенергетику", Порядком доступу постачальників електричної енергії за нерегульованим тарифом до місцевих (локальних) електричних мереж, затвердженим Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України 29.10.2010 N 1421, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18 листопада 2010 р. за1146/18441, Правилами користування електричною енергією, затвердженими Постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 року N 28, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 2 серпня 1996 р. за N 417/1442 (зі змінами), тощо.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про електроенергетику» передача електричної енергії - транспортування електричної енергії магістральними електричними мережами здійснюється на підставі договору.

Згідно з п. 3 Порядку доступу постачальників електричної енергії за нерегульованим тарифом до місцевих (локальних) електричних мереж, який встановлює механізм врегулювання взаємовідносин між постачальником електричної енергії за нерегульованим тарифом та електропередавальною організацією під час укладення договору про передачу електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами, постачальник електричної енергії за нерегульованим тарифом укладає один договір про передачу електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами з електропередавальною організацією, на території здійснення ліцензованої діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами якої постачальник електричної енергії за нерегульованим тарифом планує здійснювати ліцензовану діяльність з постачання електричної енергії за нерегульованим тарифом. Договір про передачу електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами укладається у разі наявності у постачальника електричної енергії за нерегульованим тарифом укладеного хоча б із одним споживачем договору про купівлю-продаж електричної енергії або наявності у постачальника електричної енергії за нерегульованим тарифом власних об'єктів споживання електричної енергії на території здійснення ліцензованої діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами електропередавальної організації.

Електропередавальна організація веде перелік споживачів, з якими у постачальника електричної енергії за нерегульованим тарифом укладені договори про купівлю-продаж електричної енергії, а також постачальників електричної енергії за нерегульованим тарифом, які здійснюють постачання електричної енергії для електрозабезпечення власних об'єктів на території здійснення ліцензованої діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами відповідної електропередавальної організації. До переліку споживачів вноситься інформація щодо укладених (із змінами щодо припинення-відновлення продажу (постачання) електричної енергії) договорів про постачання електричної енергії із постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, площадок вимірювання споживачів, стану розрахункових засобів обліку на відповідних площадках вимірювання тощо. У разі укладення договору про купівлю-продаж електричної енергії з новим споживачем або при розірванні раніше укладеного договору про купівлю-продаж електричної енергії електропередавальна організація (за письмовим повідомленням постачальника електричної енергії за нерегульованим тарифом) вносить до переліку споживачів відповідні зміни (п. 4 Порядку доступу постачальників електричної енергії за нерегульованим тарифом до місцевих (локальних) електричних мереж).

Пунктом 5.9. Правил користування електричною енергією передбачено, що споживач має право укласти договір про купівлю-продаж електричної енергії із будь-яким постачальником електричної енергії за нерегульованим тарифом за умови відсутності заборгованості за електричну енергію перед іншим постачальником електричної енергії. При цьому додатком до договору про постачання електричної енергії або окремим договором між споживачем та постачальником електричної енергії за регульованим тарифом оформляється домовленість сторін про внесення змін в договір про постачання електричної енергії щодо припинення-відновлення продажу електричної енергії. Продаж електричної енергії споживачу постачальником електричної енергії за регульованим тарифом припиняється на строк дії договору про купівлю-продаж електричної енергії з постачальником електричної енергії за нерегульованим тарифом. Договір про купівлю-продаж електричної енергії укладається на весь прогнозований обсяг споживання електричної енергії, необхідний споживачу, та на строк, який кратний величині розрахункового періоду.

З матеріалів господарської та конкурентної справ вбачається, що СТ «КОЛОС» та ТОВ «Глобал Енерджі» є постачальниками електричної енергії за нерегульованим тарифом, які діють на підставі Ліцензії Національної комісії регулювання електроенергетики України на постачання електричної енергії за нерегульованим тарифом АВ №469972, АГ №500391 відповідно.

Як встановлено адміністративною колегією Луганського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України під час розгляду конкурентної справи №199 та підтверджується матеріалами господарської справи, між СТ «КОЛОС» (ПНТ) та ТОВ «ЛЕО» (Товариство) було укладено договір №У- 413-09 від 30.06.2009р. на передачу електричної енергії місцевими (локальними) електромережами, за яким Товариство зобов'язується передавати електричну енергію, куповану ПНТ на Оптовому ринку електричної енергії України місцевими (локальними) електромережами до споживачів ПНТ та надавати інформаційні послуги відповідно до умов цього договору, а ПНТ зобов'язується здійснювати оплату отриманих послуг відповідно до умов цього договору (п.1.1. договору). (т.1., а.с. 124-129)

20.07.2011р. між ТОВ «ЛЕО» (Товариство) та ТОВ «Глобал Енерджі» був укладений договір на передачу електричної енергії місцевими (локальними) електромережами №У-236-11, за яким Товариство зобов'язується передавати електричну енергію, куповану ПНТ на Оптовому ринку електричної енергії України місцевими (локальними) електромережами до споживачів ПНТ та надавати інформаційні послуги відповідно до умов цього договору, а ПНТ зобов'язується здійснювати оплату отриманих послуг відповідно до умов цього договору (п.1.1. договору). (т.1., а.с. 24-33)

Відповідно до умов пункту 6.1.2. зазначених договорів Товариство зобов'язалось здійснювати прийом та розгляд всіх документів, необхідних ПНТ для здійснення закупівлі електричної енергії на ОРЕ за 6 робочих днів до 19 числа (включно) місяця, що передує розрахунковому - Повідомлення на заявлений обсяг купівлі електричної енергії ПНТ на ОРЕ. Повідомлення розглядаються, підписуються Товариством та передаються ПНТ (або повертаються ПНТ із зауваженнями) протягом трьох робочих днів з моменту отримання повідомлень Товариством.

З метою продажу електричної енергії СТ «Колос» уклало із споживачем ТОВ «Завод сталевої дробі» договір купівлі - продажу електроенергії № 51-ЕЕ-Л-12 від 01.02.2012р., строком дії до 31.12.2012р. (т.2., а.с. 38-44).

Пунктом 4.1. договору купівлі-продажу встановлено, що обсяг електричної енергії, що купується Покупцем у розрахунковому періоді, узгоджується Сторонами в План-графіку (Додаток № 1 до договору).

Пунктами 9.2, 9.3 Договору купівлі-продажу передбачено, що цей договір може бути переглянутий, змінений або розірваний тільки за згодою Сторін, що оформляється додатковими угодами, які є невід'ємними частинами цього договору. Покупець має право призупинити дію цього договору за поважних причин, письмово звернувшись до Постачальника не пізніше, ніж за 45 днів до дня призупинення дії цього договору. При цьому, дія цього договору може бути призупинена лише по закінченню розрахункового періоду (тобто, з 1 - го числа місяця).

Відповідно до пункту 9.4 Договору купівлі-продажу він вважається автоматично пролонгованим на тих же умовах на кожний наступний календарний рік, якщо жодна із Сторін не пізніше, ніж за 45 днів до закінчення терміну дії договору не заявить про свій намір розірвати цей договір.

На виконання Договору купівлі-продажу між СТ «Колос» та ТОВ «Завод сталевої дробі» був укладений План-графік купівлі-продажу електричної енергії для відповідних розрахункових періодів 2013 року.

01.02.2012р. між СТ «Колос» та ТОВ «Завод сталевої дробі» 01.02.2012р. була укладена Додаткова угода № 1 «Про порядок і терміни оплати» до договору купівлі - продажу електричної енергії № 51-ЕЕ-Л-12 від 01.02.2012р., пунктом 3 якої був встановлений наступний графік оплати обсягу електроенергії, що купується в розрахунковому періоді: до 07 числа розрахункового періоду - 25% від загальної вартості заявленого обсягу купівлі електричної енергії в розрахунковому періоді; до 14 числа розрахункового періоду - 25% від загальної вартості заявленого обсягу купівлі електричної енергії в розрахунковому періоді; до 21 числа розрахункового періоду - 25% від загальної вартості заявленого обсягу купівлі електричної енергії в розрахунковому періоді; до 28 числа розрахункового періоду - 25% від загальної вартості заявленого обсягу купівлі електричної енергії в розрахунковому періоді.

На виконання п. 6.1.2. договору №У- 413-09 від 30.06.2009р. СТ «КОЛОС» листом від 08.08.2013р. №640/е направлено на узгодження ТОВ «ЛЕО», окрім іншого, повідомлення №09/2013 на заявлений обсяг купівлі електричної енергії у вересні 2013р. на Оптовому ринку електричної енергії України від 08.08.2013р., додаток до повідомлення, прогноз погодинного обсягу купівлі електроенергії на ОРЕ для ТОВ "Завод сталевої дробі" у вересні 2013р. ( тобто з дотриманням строку, передбаченого договором) (т.1., а.с. 142).

ТОВ «Завод сталевої дробі» як споживача для постачання електричної енергії на вересень 2013 року було включено СТ «КОЛОС» до повідомлення на заявлений обсяг закупівлі електричної енергії на узгодження до ТОВ «JIEO»(т.2 а.с.65-66).

В той же час, листом від 19.06.2013р. № 8080 ТОВ «Завод сталевої дробі» повідомило ТОВ «ЛЕО» про намір з серпня 2013р. закуповувати електроенергію від постачальника електроенергії за нерегульованим тарифом ТОВ «Глобал Енергджі» (т.1., а.с. 76 оборот).

19.06.2013р. між ТОВ «Глобал Енерджі» (постачальник) та ТОВ «Завод сталевої дробі» (споживач) був укладений договір №19/06/2013 купівлі-продажу електричної енергії, відповідно до п.1.1. якого постачальник постачає електричну енергію споживачу за допомогою електроустановок ТОВ «ЛЕО» за цінами, вказаними в додаткових угодах до даного договору, які є його невід'ємною частиною, а споживач приймає та оплачує електричну енергію (т.2 а.с.70).

ТОВ «Глобал Енерджі» надано довідку про стан обліку електроенергії споживача ТОВ «Завод сталевої дробі» на 26 липня 2013р., яка була погоджена позивачем (т.1., а.с. 76).

Як встановлено адміністративною колегією Луганського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України під час розгляду конкурентної справи №199, ТОВ «Завод сталевої дробі» як споживача для постачання електричної енергії на вересень 2013 року було включено до повідомлення на заявлений обсяг купівлі електричної енергії на узгодження до ТОВ «ЛЕО» постачальником електричної енергії за нерегульованим тарифом - ТОВ «Глобал Енерджі», повідомлення якого було узгоджено ТОВ «ЛЕО».

У зв'язку з цим, листом № 01-34/2/21548 від 14.08.2013р. ТОВ «ЛЕО» повідомлено СТ «Колос» про оформлення ТОВ «Завод сталевої дробі» постачання електричної енергії на вересень 2013р. з іншим постачальником електричної енергії за нерегульованим тарифом, у зв'язку з чим у ТОВ «ЛЕО» відсутні підстави для оформлення отриманих документів на купівлю СТ «Колос» обсягу електроенергії на Оптовому ринку електричної енергії України у вересні 2013 року та повернуто матеріали.

Матеріалами конкурентної справи №199 підтверджується наявність у ТОВ «Завод сталевої дробі» станом на серпень 2013р. заборгованості перед СТ «Колос» за спожиту електричну енергію. Крім того, СТ «Колос» листом №690/е від 20.08.2013р., адресованим ТОВ «ЛЕО», повідомило про існування заборгованості у ТОВ «Завод сталевої дробі» та просило здійснити відключення останнього до повного погашення ним заборгованості за спожиту електроенергію (а.с. 21,т.1).

Проте, ТОВ «ЛЕО», було погоджено повідомлення на заявлений обсяг закупівлі електричної енергії ТОВ «Глобал Енерджі» до переліку якого входили обсяги ТОВ «Завод сталевої дробі» - боржника СТ «Колос», що не відповідає приписам чинного законодавства України.

Неправомірність таких дії ТОВ «ЛЕО» підтверджується роз'ясненнями, викладеними в листі № 8429/26/47-12 від 28.12.2012р., Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, основними завданнями якої, згідно зі ст.12 Закону України "Про електроенергетику", є, зокрема,: державне регулювання діяльності суб'єктів природних монополій в електроенергетиці; сприяння конкуренції у сфері виробництва та постачання електричної енергії; захист прав споживачів електричної і теплової енергії; контроль за додержанням ліцензіатами умов та правил здійснення ліцензованої діяльності і застосування до них відповідних санкцій за їх порушення. За умовами пп. 21 п. 4 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, затвердженого Указом Президента України від 23.11.2011 N 1059/2011, НКРЕ відповідно до покладених на неї завдань розглядає звернення споживачів та надає роз'яснення з питань застосування нормативно-правових актів НКРЕ.

Відповідно до зазначених роз'яснень, перехід споживача з наявною заборгованістю до іншого постачальника електричної енергії у випадку наявності непогашеної заборгованості перед попереднім постачальником електричної енергії є неправомірним.

Крім того, в роз'ясненнях НКРЕ, викладених в листі №9441/10/17-11 від 16.12.2011р., зазначено, що сприяння зі сторони відповідної електропередавальної організації у переході споживача з наявною заборгованістю перед ПНТ до іншого постачальника електроенергії без узгодження цього переходу з даним ПНТ, може розцінюватись як порушення п. 2.7. постанови НКРЕ від 13.06.1996р. №15 «Про затвердження умов та правил здійснення підприємницької діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами».

За положеннями п.2. ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції» зловживання монопольним (домінуючим) становищем є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції.

Відповідно до ч.1 ст. 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції» зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку є дії чи бездіяльність суб'єкта господарювання, який займає монопольне (домінуюче) становище на ринку, що призвели або можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції, або ущемлення інтересів інших суб'єктів господарювання чи споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.

При цьому, для кваліфікації дій суб'єктів господарювання як зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку не є обов'язковим з'ясування настання наслідків у формі відповідно недопущення, усунення чи обмеження конкуренції, ущемлення інтересів інших суб'єктів господарювання (конкурентів, покупців) чи споживачів, зокрема через заподіяння їм шкоди (збитків) або іншого реального порушення їх прав чи інтересів, чи настання інших відповідних наслідків. Достатнім є встановлення самого факту вчинення дій, визначених законом як зловживання монопольним (домінуючим) становищем. Вказана правова позиція викладена Пленумом Вищого господарського суду України в пункті 14 Постанови від 26.12.2011 №15 "Про деякі питання практики застосування конкурентного законодавства".

За приписами ст. 59 Закону України «Про захист економічної конкуренції», підставами для зміни, скасування чи визнання недійсними рішень органів Антимонопольного комітету України є: неповне з'ясування обставин, які мають значення для справи; не доведення обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні, обставинам справи; порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.

ТОВ «ЛЕО» не доведено наявність обставин, визначених в ст. 59 Закону України «Про захист економічної конкуренції», при прийнятті відповідачем Рішення №01-24/258 від 29.11.2013р.

Таким чином, висновок господарського суду Луганської області про відмову ТОВ «ЛЕО» у задоволенні позову є вірним та таким, що ґрунтується на матеріалах справи та приписах чинного законодавства.

З огляду на наведене, Донецький апеляційний господарський суд дійшов висновку, що доводи заявника, викладені в апеляційній скарзі не обґрунтовані, не доведені належними та допустимими доказами в розумінні ст.33, ст.34 Господарського процесуального кодексу України.

Твердження заявника апеляційної скарги про порушення і неправильне застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права при прийнятті рішення не знайшли свого підтвердження, в зв'язку з чим підстав для зміни чи скасування рішення господарського суду Луганської області від 17.04.2014р. (підписано 22.04.2014р.) у справі №913/337/14 суд апеляційної інстанції не вбачає.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на заявника апеляційної скарги - Товариство з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання», м. Луганськ.

Керуючись ст. ст. 49, 91, 99, 101, 102, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання», м. Луганськ на рішення господарського суду Луганської області від 17.04.2014р. (підписано 22.04.2014р.) у справі №913/337/14 залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Луганської області від 17.04.2014р. (підписано 22.04.2014р.) у справі №913/337/14 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України у касаційному порядку через Донецький апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів.

Головуючий суддя: Н.М. Дучал

Судді: К.В.Богатир

Л.В. Ушенко

Надруковано 5 екз.: 1-позивачу, 1-відповідачу, 1-у справу, 1-ДАГС, 1-ГСЛО