ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ОКРЕМА УХВАЛА
11 червня 2014 р. Справа № 922/766/14
Колегія суддів у складі: головуючий суддя Могилєвкін Ю.О., суддя Пушай В.І., суддя Потапенко В.І.
розглянувши апеляційну скаргу відповідача (вх. № 1320 Х/3-9) на рішення господарського суду Харківської області від 12.05.14 р. у справі № 922/766/14
за позовом Публічного акціонерного товариства "Науково-виробниче акціонерне товариство "ВНДІкомпресормаш", м. Суми
до Ізюмського комунального виробничого водопровідно - каналізаційного підприємства, м. Ізюм
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Ізюмське управління Державної казначейської служби України Харківської області
про стягнення 217781,36 грн.
ВСТАНОВИЛА:
Харківським апеляційним господарським судом розглянута апеляційна скарга Ізюмського комунального виробничого водопровідно - каналізаційного підприємства на рішення господарського суду Харківської області від 12.05.14 р. у справі № 922/766/14 за результатами якої прийняте по справі рішення господарського суду залишено без змін.
В процесі розгляду справи судом задоволено клопотання відповідача та залучено до участі у справі на стороні відповідача в якості третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Ізюмське управління Державної казначейської служби України Харківської області.
Як свідчать матеріали справи, 20.06.2013 р. між ПАТ "Наукове-виробниче акціонерне товариство "ВНДІкомпресормаш" (продавець) та Ізюмським комунальним виробничим водопровідно - каналізаційним підприємством (покупець) укладеного договір № 1 про закупівлю за державні кошти (далі – договір).
Відповідач вказує, що Ізюмське комунальне виробниче водопровідно-каналізаційне підприємство є комунальним унітарним підприємством. Статутом Ізюмського комунального виробничого водопровідно-каналізаційного підприємства (затверджений рішенням Ізюмської міської ради від 30.08.2013 р. № 2033) передбачено, що власником Підприємства є Ізюмська міська рада. Згідно з п. 9.2. статуту, власник має право надавати Підприємству для забезпечення його діяльності грошові кошти, майно, обладнання та інші матеріальні цінності, необхідні для діяльності Підприємства.
Рішенням Ізюмської міської ради № 1719 від 01.03.2013 р. Ізюмському комунальному виробничого водопровідно-каналізаційному підприємству виділені кошти для придбання основних засобів.
Відповідач зазначає, що на виконання рішення проведено процедуру закупівлі за державні кошти, після чого укладено договір від 20.06.2013 р. № 1 про закупівлю за державні кошти помпи повітряні чи вакуумні; компресори повітряні чи інші газові: (код товару 28.13.2 згідно з державним класифікатором продукції та послуг ДК 016:2010) (повітродувка).
Пунктом 2.1 договору сторони погодили, що загальна ціна товару за договором складає 197300,00 грн., у т. ч. ПДВ 32883,33 грн.
Джерело фінансування – кошти бюджету м. Ізюм (п. 2.3 договору).
Пунктом 2.4 договору сторони передбачили, що розрахунки за договором здійснюються шляхом перерахування коштів на поточний рахунок продавця, після отримання товару у термін – 10 банківських днів після отримання бюджетних коштів на рахунок покупця, але не пізніше 30 календарних днів з моменту отримання товару.
Розпорядник бюджетних коштів згідно з ч. 1 ст. 49 БКУ після отримання товарів, робіт і послуг відповідно до умов взятого бюджетного зобов'язання приймає рішення про їх оплату та надає доручення на здійснення платежу органу Державного казначейства України, якщо інше не передбачено бюджетним законодавством.
Як свідчать матеріали справи відповідач, вживав усі відповідні заходи, направлені на отримання бюджетних коштів для погашення заборгованості, а саме:
Відповідно до реєстрів Ізюмського управління Державної казначейської служби України Харківської області бюджетних зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів № 1 від 02.07.2013 р., № 6 від 07.10.2009 р. зареєстровано та взято на облік бюджетних зобов’язань на суму 197300,00 грн. До Ізюмського управління Державної казначейської служби України Харківської області 08.10.2013 р. надано платіжне доручення № 3 від 08.10.2013 р. на загальну суму 197300,00 грн.
Крім того, рішенням Ізюмської міської ради № 1719 від 01.03.2013 р. (а. с. 34) відповідачу виділені кошти для придбання основних засобів.
Однак, Ізюмське Управління Державної казначейської служби України Харківської області не надало доказів вжиття відповідних заходів щодо проведення певного зарахування, (платежу) на виконання вищезазначеного рішення Ізюмської міської ради № 1719 від 01.03.2013 р., у зв’язку з чим зазначений вище платіж не виконано.
01.12.2013 року Ізюмське комунальне виробниче водопровідно-каналізаційне підприємство звернулось до Ізюмського Управління Державної казначейської служби з проханням повідомити про причини не проведення вище згаданого платежу. Але відповіді на лист Ізюмським Управлінням Державної казначейської служби надано не було.
Таким чином, Ізюмське комунальне виробниче водопровідно-каналізаційне підприємство вчинило усі дії та вжило усіх, залежних від нього заходів для проведення оплати позивачеві. Проте, платіж не здійснено та позивачем не отримано.
У зв’язку з наведеним, суд звертає увагу управління Державної казначейської служби України Харківської області на те, що згідно з положенням про Державну казначейську службу України органи казначейської служби покликані реалізувати державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів і відповідно до покладених на них завдань ведуть бухгалтерський облік усіх операцій з виконання державного та місцевих бюджетів; здійснюють через систему електронних платежів Національного банку України розрахунково-касове обслуговування розпорядників, одержувачів бюджетних коштів та інших клієнтів, операцій з коштами бюджетів, спільних із міжнародними фінансовими організаціями проектів; здійснюють у межах повноважень контроль за веденням бухгалтерського обліку всіх надходжень і витрат державного бюджету та місцевих бюджетів, складанням та поданням фінансової і бюджетної звітності; здійснюють у межах повноважень контроль за закупівлею товарів, робіт і послуг за державні кошти при здійсненні розрахунково-касового обслуговування розпорядників і одержувачів бюджетних коштів, а також інших клієнтів відповідно до законодавства та ін.
Як суб’єкти владних повноважень органи Державної казначейської служби та їх посадові, службові особи зобов’язані діяти на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Зазначене дає суду підстави вважати, що відповідні служби Ізюмського управління Державної казначейської служби України Харківської області, що відповідають за розрахунково-касове обслуговування розпорядників і одержувачів бюджетних коштів, при виконанні покладених обов’язків та завдань, не вжили відповідних заходів щодо своєчасного контролю за веденням відповідних операцій та попередження несприятливих наслідків для бюджетних розрахунків стосовно сторін та спірних відносин за цією справою, що призвело до грубого порушення інтересів Ізюмського комунального виробничого водопровідно - каналізаційного підприємства як сторони, яка повинна виконати свої зобов’язання перед Публічним акціонерним товариством "Науково-виробниче акціонерне товариство "ВНДІкомпресормаш" щодо своєчасної оплати за отриманий товар, та як наслідок, розраховувала на таке ж їх виконання з боку Ізюмського управління Державної казначейської служби України Харківської області, проте, не було своєчасно повідомлено про відсутність коштів, або неможливість спірного платежу для вжиття відповідних заходів, що призвело до звернення Публічного акціонерного товариства "Науково-виробниче акціонерне товариство "ВНДІкомпресормаш" до суду за захистом своїх прав та охоронюваних законом інтересів.
Вказані обставини є підставою для прийняття окремої ухвали.
Згідно зі статтею 90 Господарського процесуального кодексу України господарський суд, виявивши при вирішенні господарського спору порушення законності або недоліки в діяльності підприємства, установи, організації, державного чи іншого органу, виносить окрему ухвалу.
Вказана окрема ухвала підлягає надсиланню керівникові Ізюмського управління Державної казначейської служби України Харківської області з метою усунення вказаних порушень та вжиття відповідних організаційно-правових заходів щодо їх недопущення в подальшому.
Керуючись ст. ст. 86, 90 ГПК України, судова колегія -
УХВАЛИЛА:
1. Звернути увагу керівництва посадових осіб Ізюмського управління Державної казначейської служби України Харківської області про необхідність належної організації діяльності відповідного підрозділу Державної казначейської служби України Харківської області з питань реалізації державної політики у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів та порушень вимог законодавства України.
2. Рекомендувати Ізюмському управлінню Державної казначейської служби України Харківської області вжити належних та передбачених чинним законодавством заходів, спрямованих на усунення негативних наслідків порушень зазначених у мотивувальній частині даної ухвали та недопущення таких у майбутньому.
3. Окрему ухвалу надіслати керівнику Ізюмського управління Державної казначейської служби України Харківської області для розгляду та усунення вказаних в даній ухвалі порушень.
4. Про вжиті заходи повідомити Харківський апеляційний господарський суд у місячний строк.
Головуючий суддя Могилєвкін Ю.О.
Суддя Пушай В.І.
Суддя Потапенко В.І.