П О С Т А Н О В А
Іменем УКРАЇНИ
22 червня 2009р. Справа № А40/372-07
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії
головуючий суддя Юхименко О.В.,
суддя Баранник Н.А.,
суддя Мірошниченко М.В.,
при секретарі Гулая О.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні
апеляційну скаргу Міського відділу освіти виконавчого комітету
Першотравенської міської ради Дніпропетровської області,
на постанову господарського суду Дніпропетровської області від 25.12.07,
у справі № А40/372-07
за позовом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального
страхування з тимчасової втрати працездатності,
пр. Карла Маркса, 93, м. Дніпропетровськ, 49000;
до відповідача Міського відділу освіти виконавчого комітету
Першотравенської міської ради Дніпропетровської області,
вул. Шкільна, 47-2, м. Першотравенськ Дніпропетровської, 52800;
про стягнення 13.826,88 грн.,
встановили: Дніпропетровським обласним відділенням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності подано позов до Міського відділу освіти виконавчого комітету Першотравенської міської ради Дніпропетровської області про стягнення 13.826,88 грн.
Господарський суд Дніпропетровської області (суддя Садиліна О.Є.) своєю постановою від 25.12.2007р. в адміністративній справі № А40/372-07 позов задовольнив.
Рішення суду мотивоване тим, що згідно з Порядком погашення кредиторської заборгованості державного бюджету педагогічним і науково-педагогічним працівникам навчальних закладів та установ освіти з виплати надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2005 р. N 934, страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, на випадок безробіття і від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на виплати не нараховуються, починаючи тільки з 02.06.2006р.
Відповідач, на суми погашення заборгованості з виплат, передбачених статтею 57 Закону України «Про освіту» педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів, проведених в грудні 2005р. та в квітні 2006р., страхові внески до фонду не нараховував. Відповідно до статті 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18 січня 2001 року N 2240-III за неповну сплату страхових внесків на страхувальника накладається штраф у розмірі прихованої (заниженої) суми заробітної плати, на яку нараховуються внески.
Не погоджуючись з прийнятим у справі судовим актом, у поданій апеляційній скарзі відділ освіти виконавчого комітету Першотравенської міської ради, Відповідач, вказує на порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
З огляду на приписи ст. 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18 січня 2001 року N 2240-III, статті 1 Закону України «Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування» від 11 січня 2001 року N 2213-III, базою для нарахування страхових внесків до Фонду є суми фактичних витрат на оплату праці, які включають основну та додаткову заробітну плату, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі.
Згідно із Законом України «Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених статтею 57 Закону України «Про освіту» педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів» такі виплати визначені кредиторською заборгованістю Державного бюджету України. Та відображаються у формах бухгалтерського обліку як кредиторська заборгованість державного бюджету, і до сум фактичних виплат на оплату праці не включаються. Нарахування на кредиторську заборгованість державного бюджету страхових внесків не передбачено.
Просить постанову господарського суду від 25.12.2007р. скасувати.
Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Позивач, скаргу оспорив. В запереченнях на апеляційну скаргу вказує на те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Просить постанову господарського суду Дніпропетровської області від 25.12.2007 року у справі № А40/372-07 залишити без змін. Апеляційну скаргу - без задоволення.
Судовий розгляд адміністративної справи здійснювався з повним фіксуванням судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу «Оберіг».
Сутність спору: Уповноваженими фахівцями Першотравенської міжрайонної виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проведена перевірка Комунальної організації - відділу освіти виконавчого комітету Першотравенської міської ради, з питань правильності нарахування, перерахування та витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за період з 01.01.2004р. по 01.01.2007р.
В Акті перевірки від 01.03.2007р. вчинено запис про те, що відділом освіти по виплатам, проведеним в квітні 2006р., не нараховані страхові внески до Фонду в сумі 454,66 грн. із загальної суми виплат 13.372,22 грн. надбавок за вислугу років та допомоги на оздоровлення педагогічним і науково-педагогічним працівникам, виплати яких здійснюються згідно із Законом України «Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених статтею 57 Закону України «Про освіту» педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів».
На підставі Акту перевірки, 15.03.2007р. керівником Дніпропетровського обласного відділення Фонду прийнято рішення № 230/28 про застосування та зарахування до бюджету Фонду сум штрафних (фінансових) санкцій.
На підставі статті 1 Закону України «Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування» від 11 січня 2001 року N 2213-III, абз. 4 п. 1 статті 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18 січня 2001 року N 2240-III, Комунальній організації - відділу освіти виконавчого комітету Першотравенської міської ради донараховано страхових внесків в сумі 454,66 грн., та застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 13.372,22 грн.
Стягнення 13.826,88 грн. було предметом судового позову.
Колегія суддів, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при винесені оскарженої постанови, знаходить апеляційну скаргу відділу освіти виконавчого комітету Першотравенської міської ради такою, що підлягає задоволенню частково.
За змістом статті 57 Закону України «Про освіту» держава забезпечує педагогічним та науково-педагогічним працівникам: <…>
виплати надбавок за вислугу років щомісячно у відсотках до посадового окладу (ставки заробітної плати) залежно від стажу педагогічної роботи <…>
та допомоги на оздоровлення у розмірі місячного посадового окладу (ставки заробітної плати) при наданні щорічної відпустки.
Виплати, з огляду на приписи статті 2 Закону України «Про оплату праці», відносяться до фонду оплати праці.
Законом України від 9 вересня 2004 року N 1994-IV «Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених статтею 57 Закону України «Про освіту» педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів» врегульовано правовідносини, що склалися у зв'язку з нефінансуванням з бюджету виплат, передбачених статтею 57 Закону України «Про освіту».
Згідно зі ст. ст. 1, 5 цього Закону виплати визнаються кредиторською заборгованістю.
Кредиторська заборгованість погашається працівникам помісячно разом з виплатою поточної заробітної плати.
Водночас, визначення цих виплат кредиторською заборгованістю державного бюджету не змінює їх природи.
З огляду на приписи ст. 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18 січня 2001 року N 2240-III, статті 1 Закону України «Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування» від 11 січня 2001 року N 2213-III, базою для нарахування страхових внесків до Фонду є суми фактичних витрат на оплату праці, які включають основну та додаткову заробітну плату, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці».
Аналогічні приписи містить Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 р. N 1266.
В силу п. 4 Порядку погашення кредиторської заборгованості державного бюджету педагогічним і науково-педагогічним працівникам навчальних закладів та установ освіти з виплати надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2005 р. N 934, відрахування, передбачені законодавством, з виплат здійснюються в установленому порядку.
Тільки постановою Кабінету Міністрів України від 25 травня 2006р. N 745 «Деякі питання, пов'язані із сплатою страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» доповнено Порядок погашення кредиторської заборгованості державного бюджету педагогічним і науково-педагогічним працівникам навчальних закладів та установ освіти з виплати надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2005 р. N 934, доповнено пунктом 3-2 такого змісту:
«Страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, на випадок безробіття і від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на виплати не нараховуються».
Встановлено, що до сум фактичних витрат на оплату праці (для роботодавців) чи сум оплати праці (для найманих працівників), що обчислюються відповідно до пункту 7 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 р. N 1266, не включаються суми виплат, що здійснюються згідно із Законом України «Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених статтею 57 Закону України «Про освіту» педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів».
Відділ освіти виконавчого комітету Першотравенської міської ради по виплатам, проведеним в квітні 2006р., не нараховані страхові внески до Фонду в сумі 454,66 грн. із загальної суми виплат у розмірі 13.372,22 грн.
Отже, донарахування, а, відтак, і стягнення страхових внесків в сумі 454,66 грн., слід визнати обґрунтованим.
Водночас, у відповідності з абз. 4 п. 1 статті 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18 січня 2001 року N 2240-III, який став підставою для застосування штрафних (фінансових) санкцій, за неповну сплату страхових внесків на страхувальника накладається штраф у розмірі прихованої (заниженої) суми заробітної плати.
При вирішенні питання про правомірність стягнення санкцій слід виходити із загальних норм права відносно відповідальності за порушення зобов'язань та встановлення в діях або бездіяльності роботодавця складу правопорушення з метою застосування юридичної відповідальності.
Елементами правопорушення є вина та наявність причинного зв'язку між самим порушенням та його наслідками.
Отже, відповідальність за абз. 4 п. 1 статті 30 Закону може наставати лише за наявності сукупності таких обов'язкових умов:
коли внески, які не сплачено, передбачені законодавством - варто зазначити, що однією з вимог верховенства права, виведених Європейським судом з прав людини, є вимога про якість закону;
та за наявності умислу на приховування (синонім укривання) від сплати внесків, про що може свідчити, наприклад, перекручування звітності, навмисне неправильне обчислення тих сум, що підлягають сплаті, та ін.
З огляду на приписи ч. 7 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, та пп. 4.4.2 д) Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року N 2181-III, не може бути притягнутим до відповідальності платник податків, який діяв відповідно до наданого йому податкового роз'яснення (за відсутності податкових роз'яснень з цього питання, що мають пріоритет) або узагальнюючого податкового роз'яснення, тільки на підставі того, що у подальшому таке податкове роз'яснення чи узагальнююче податкове роз'яснення було змінено або скасовано, чи надано нове податкове роз'яснення такому платнику податків або узагальнююче податкове роз'яснення, що суперечить попередньому, яке не було скасовано (відкликано).
Відтак, не можуть бути застосовані штрафні (фінансові) санкції до особи, яка діяла у відносності з спільним листом Міністерства освіти і науки України та Міністерства фінансів України від 30.11.2005р. N 1/9-681, N 31-17000-02-5/25800, «Щодо виконання постанови КМУ від 19.09.2005 р. N 934».
Особа, яка не мала наміру ухилитися від сплати обов'язкових платежів, а не сплатила їх з інших причин, може бути притягнута лише до встановленої законом адміністративної відповідальності за порушення, пов'язані з обчисленням і сплатою цих платежів.
Порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, є підставою для скасування постанови суду першої інстанції в частині задоволення позову про стягнення 13.372,22 грн. штрафних (фінансових) санкцій.
Керуючись ст. 195, п. 3 ч. 1 ст. 198, ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд, -
П О С Т А Н О В И В
Апеляційну скаргу Міського відділу освіти виконавчого комітету Першотравенської міської ради Дніпропетровської області задовольнити частково.
Постанову господарського суду Дніпропетровської області від 25.12.2007р. у справі № А40/372-07 скасувати та прийняти нову постанову суду.
Позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності задовольнити частково.
Стягнути з Міського відділу освіти виконавчого комітету Першотравенської міської ради Дніпропетровської області (вул. Шкільна, 47-3, м. Першотравенськ Дніпропетровської області, код ЄДРПОУ 20257698, р/р 35418002008850 в УДКУ в Дніпропетровській області), на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ( Першотравенської міжрайонної виконавчої дирекції обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, вул. Горького, 7/62, м. Першотравенськ Дніпропетровської області, код ЄДРПОУ 26049914, р/р 25605405050100 в Дніпропетровському відділенні «Райффайзен банк Аваль», МФО 305653) - 454,65 грн. (чотириста п'ятдесят чотири грн. 66 коп.) недоїмки по сплаті страхових внесків.
В іншій частині позову відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Касаційна скарга на судові рішення подається протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення постанови в повному обсязі.
Постанову складено у повному обсязі 23.06.2009р.
Головуючий суддя О.В.Юхименко
Суддя Н.П.Баранник
Суддя М.В.Мірошниченко