Рішення № 39270155, 10.06.2014, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
10.06.2014
Номер справи
908/1207/14
Номер документу
39270155
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

номер провадження справи 12/42/14

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.06.2014 Справа № 908/1207/14

Суддя Господарського суду Запорізької області Смірнов О.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні господарського суду справу

№ 908/1207/14

за позовом: Запорізької міської ради, м. Запоріжжя

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "ВОСТОК", м. Київ

про внесення змін до п. п. 1.6., 3.1. договору оренди земельної ділянки від 19.12.02р.

за участю представників:

від позивача - Шеремет З.В., довіреність № 01/02-17/02188 від 15.07.13 р.

від відповідача - не з'явився

З метою усунення суперечностей у доводах та доказах сторін, у судовому засіданні 15.05.2014 року до 28.05.2014 року відповідно до вимог ст. 77 ГПК України було оголошено перерву, без винесення процесуального документа суду, за наслідком якого було складено протокол відповідно до вимог ст. 811 ГПК України.

СУТЬ СПОРУ: Запорізька міська рада звернулася до Господарського суду Запорізької області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "ВОСТОК" про:

- зміну п. 1.6. Договору оренди земельної ділянки від 19.12.2002 року за № 63, укладеного між Запорізькою міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «ВОСТОК» щодо земельної ділянки площею 0,1134 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, схрещення проспекту Леніна та вулиці Першотравневої для розташування автозаправної станції, виклавши його в такій редакції: « 1.6. Нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить: 1 465 128 грн. 00 коп. (один мільйон чотириста шістдесят п'ять тисяч сто двадцять вісім грн. 00 коп.) в цінах 2013 року».

- зміну п.3.1. Договору оренди земельної ділянки від 19.12.2002 року за № 63, укладеного між Запорізькою міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «ВОСТОК» щодо земельної ділянки площею 0,1134 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, схрещення проспекту Леніна та вулиці Першотравневої для розташування автозаправної станції, виклавши його в такій редакції: « 3.1. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 87 907 грн. 68 коп. ( вісімдесят сім тисяч дев'ятсот сім грн. 00 коп.), що складає шестикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року».

Сторін було належним чином повідомлено про час та місце проведення судового засідання, тому судом з урахуванням вимог ст. ст. 42, 43 ГПК України створені всі необхідні умови для вирішення спору на принципах змагальності, рівності учасників процесу перед законом.

Неприбуття у судове засідання відповідача, який був належним чином повідомлений про час та місце проведення судового засідання не перешкоджає розгляду спору по суті згідно вимог ст. 75 ГПК України, оскільки відповідач не позбавлений права і можливості забезпечити за необхідності участь у судовому засіданні іншого представника, згідно ст. 28 ГПК України.

Відповідач у справі - Товариство з обмеженою відповідальністю "ВОСТОК" надав суду, в порядку ст. 59 ГПК України, відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечує, мотивуючи свою позицію ти, що позивач в супереч п. 7.1. Договору не направив на адресу відповідача проекту додаткової угоди про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки, оскільки до матеріалів справи не надано опису вкладення до листа в якому відображено вміст поштового конверту та квитанція про відправлення цього листа, а тому до матеріалів справи не додано доказів відправлення на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Восток» відповідної пропозиції про внесення змін до спірного договору оренди земельної ділянки та примірники відповідних додаткових угод до Договору. Відтак позивач звернувся до господарського суду всупереч законодавчо встановленому порядку та порядку встановленого Договором не маючи спору з відповідачем.

З'ясувавши фактичні обставини справи, докази на їх підтвердження, надавши правову кваліфікацію відносинам сторін і виходячи з фактів, встановлених у процесі розгляду справи, приймаючи до уваги доводи позивача та заперечення відповідача, суд встановив:

Позов мотивовано тим, що 12.11.2002 року між Запорізькою міською радою, далі Орендодавець, та Товариством з обмеженою відповідальністю "ВОСТОК", далі Орендар, був укладений Договір оренди земельної ділянки, далі Договір, який зареєстровано за № 63 від 19.12.2002 року в Книзі записів Державної реєстрації договорів оренди землі.

Відповідно до п. 1.1. Договору орендодавець, відповідно до рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 30.09.2002 року за № 303/120 та рішення четвертої сесії Запорізької міської ради від 25.09.2002 року № 26 передає, а орендар приймає в оренду земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, схрещення проспекту Леніна та вулиці Першотравневої.

Пунктами 1.2., 1.3., 1.4., Договору передбачено, що в оренду передається земельна ділянка із земель комерційного використання загальною площею 0,1134 га. для розташування автозаправної станції.

Згідно з п. 1.6. Договору грошова оцінка земельної ділянки становить: 895 757 грн. 94 коп. ( вісімсот дев'яносто п'ять тисяч сімсот п'ятдесят сім гривень 94 копійки) в цінах 2002 року.

Пунктами 3.1., 3.2., 3.3. Договору (з врахуванням Договору про внесення змін №1 від 12.12.2008 року до Договору) передбачено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 48037 грн. 15 коп. (сорок вісім тисяч тридцять сім гривень 15 копійок), що складає 4 % від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2008 року. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору чи продовження його дії. Орендна плата вноситься щомісячно, рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Жовтневого району33219812700003 в управлінні Держказначейства у Жовтневому районі міста Запоріжжя Головного управління Держказначейства України в Запорізькій області, МФО 813015, ЄДРПОУ 34677134, код 13050200.

Умовами пункту 3.4. Договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік, у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором оренди землі;

- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;

- прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати;

- в інших випадках, передбачених законом.

Пунктом 7.1. Договору встановлено, що зміна умов договору можлива за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку.

Відповідно до п. 2.1 Договору, договір укладено строком на 49 років до тридцятого вересня дві тисячі п'ятдесят першого року.

Отже, на час розгляду судом даної справи умови договору оренди землі є чинними.

Як вбачається з матеріалів справи, Запорізькою міською радою 26.06.2012 року було прийнято рішення № 37 "Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.2011 року № 16 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя».

Вказаним рішенням був затверджений коефіцієнт "К", згідно якого визначається розмір орендної плати, зокрема для земельних ділянок, наданих для розташування автозаправних станцій, газових автозаправних станцій, встановлений коефіцієнт 6. Зобов'язано орендарів земельних ділянок, у яких розмір орендної плати, встановлений у договорі оренди землі, не відповідає даному рішенню або розрахований без урахування рішення міської ради від 03.03.2008 року № 79 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя", укласти додаткові угоди на збільшення орендної плати.

У зв'язку із тим, що розмір орендної плати за надану відповідачу в оренду земельну ділянку, визначений пунктом 3.1. Договору оренди землі від 12.11.2002 року, не відповідає встановленому рішенням Запорізької міської ради № 37 від 26.06.2012 року та вимогам діючого законодавства, позивач звернувся до відповідача з пропозицією № 01/02-32/02/600 від 28.02.2013 року «Про внесення змін до договору оренди землі» шляхом викладення п. 3.1. Договору в наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 87907 грн. 68 коп., що складає шестикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року». До пропозиції було додано розрахунок орендної плати на земельну ділянку на 2 аркушах та додатковий договір до договору оренди землі від 19.02.2002 року за № 63. Позивач посилається, щзо вказана пропозиція отримана 11.09.2013 року, про що свідчить відповідна відмітка на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення. (а.с. 23). Однак, відповідач відповідь на вказану пропозицію не надав.

Позивач в позові вказує, що відповідач ухиляється від приведення умов договору оренди землі до вимог чинного законодавства України в частині визначення орендної плати за землю, що в свою чергу призводить до недоотримання бюджетом міста орендної плати за користування земельною ділянкою в належному розмірі.

Судом дана належна правова оцінка правовідносинам сторін. За своєю правовою природою між сторонами укладено договір оренди землі. Фактичні обставини справи підтверджують, що сторони досягли всіх суттєвих умов передбачених законом для договорів оренди: зокрема щодо ціни, строку його дії, об'єкту оренди, за його індивідуально - визначеними ознаками тощо, а тому він вважається укладеним згідно п. п. 1, 2 ст. 180, п. 1 ст. 181 ГК України та ст. ст. 627, 628, 638, 759 ЦК України.

Статтею 1 Закону України "Про оренду землі" № 161-ХІV від 06.10.1998 року визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до ст. 13 вищезазначеного закону договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно зі ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України (2755-17).

Як визначено у п.п. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі XIII - орендна плата).

Виходячи з положень п.п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, орендна плата, поряд із земельним податком, є формою плати за землю, яка, в силу положень п.п. 9.1.10 п. 9.1 ст. 9 Податкового кодексу України, віднесена до загальнодержавних податків.

Згідно з п.п. 270.1.1 п. 270.1 ст. 270 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування за цим податком є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.

Базою оподаткування відповідно до п.п. 271.1.1 п. 271.1 ст. 271 Податкового кодексу України є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.

Згідно з п. 271.2 ст. 271 Податкового кодексу України рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Статтею 288 Податкового кодексу України визначено, що розмір та умови внесення орендної плати встановлюється у договорі оренди (ч. 288.4), але річна сума платежу: не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом (ч. 288.5).

Відповідно до статті 290 Господарського кодексу України розмір плати за користування земельною ділянкою, що є державною або комунальною власністю, не може бути нижчим за встановлений відповідно до закону.

Відповідно до ст. 274.1. Податкового кодексу України, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється в розмірі 1% від їх нормативної грошової оцінки.

При цьому, вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин, а також затвердження конкретних ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України віднесено пунктом 35 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції сільської, селищної, міської рад, яка реалізується шляхом прийняття відповідних рішень на пленарних засіданнях ради.

Згідно зі ст. 1 Закону України "Про оцінку земель" № 1378-ІV від 11.12.2003 року нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Відповідно до ч. 5 ст. 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка використовується при визначенні розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Пунктом 2 частини 1 статті 13 цього ж Закону встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Статтею 18 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.

Частиною 2 ст. 20 Закону України "Про оцінку земель" визначено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України "Про оцінку земель" витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Враховуючи вищенаведені положення законодавства, затвердження нормативної грошової оцінки землі, ставок земельного податку та розміру орендної плати відноситься до виключної компетенції відповідної місцевої ради. При цьому, мінімальний граничний розмір орендної плати залежить від розміру земельного податку, який, у свою чергу, обчислюється від нормативної грошової оцінки землі.

Так, рішенням Запорізької міської ради від 03.03.2008 року № 79 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя" було затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя, виконану українським ДНДІПМ "Дніпромісто", затверджено базову вартість 1 кв. м. землі у розмірі 190,18 грн. із врахуванням індексації нормативної грошової оцінки станом на 01.01.2008 року, значення коефіцієнтів місцерозташування та впливу локальних факторів, а також впроваджено оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки.

Відповідно до рішення Запорізької міської ради від 27.07.2011 року № 16 "Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення м. Запоріжжя" було затверджено розміри орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя.

В подальшому, рішенням Запорізької міської ради від 26.06.2012 року № 37 "Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.2011 р. № 16 "Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя", змінено коефіцієнт "К", згідно якого визначається розмір орендної плати, зокрема для земельних ділянок, наданих для розташування автозаправних станцій, газових автозаправних станцій, він встановлений в розмірі 6.

Зокрема, цим рішенням встановлено, що розмір орендної плати визначається згідно формули О = П*К*Кі, де О - розмір орендної плати, П - розмір земельного податку, визначений згідно вимог Податкового кодексу України, К - коефіцієнт, визначений даним рішенням, Кі - коефіцієнт індексації.

Виходячи з положень чинного законодавства мінімальний граничний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності встановлюється Податковим кодексом України, при цьому затвердження ставок земельного податку, а отже і розміру орендної плати та нормативної грошової оцінки, відноситься до виключної компетенції сільської, селищної, міської рад, яка реалізується шляхом прийняття відповідних рішень на пленарних засіданнях ради. Тому прийняття радою рішення про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення є підставою для приведення положень спірного договору оренди землі у відповідність до вимог цього рішення в частині визначення розміру орендної плати.

Так, в матеріалах справи міститься Витяг з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, виданий Головним управлінням Держземагенства у Запорізькій області, щодо земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. на схрещені пр. Леніна та вул. Першотравневої площею 1134,00 м2 за кадастровим номером 2310100000:01:004:0035, відповідно до якого станом на 08.02.2013 року нормативна грошова оцінка вказаної ділянки становить 146518,00 грн.

Таким чином, розмір земельного податку для вказаної земельної ділянки складає 14651,28 грн. (1% від нормативної грошової оцінки), а орендна плата складає 87907,68 грн. = 14651,28 грн. х 6, де 6 - коефіцієнт "К", згідно якого визначається розмір орендної плати.

У зв'язку з прийняттям вищевказаного рішення, Запорізька міська рада 11.09.2013 р. звернулась до товариства з обмеженою відповідальністю "Восток" з пропозицією № 01/02-32/02600 про внесення змін до договору оренди землі від 12.11.2002 року. До пропозиції було додано розрахунок нового розміру орендної плати та проект додаткового договору.

Отже, запропоновані відповідачу для внесення змін у договір розміри нормативної грошової оцінки землі та орендної плати відповідають вимогам чинного законодавства та рішенням Запорізької міської ради від 03.03.2008 р. № 79, від 26.06.2012 р. № 37.

Проте, пропозиція позивача залишена відповідачем без задоволення, станом на час звернення з позовною заявою до суду, відповідачем не здійснено заходів щодо внесення запропонованих змін до договору. Додаткову угоду також не укладено.

Статтею 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України та іншими законами.

Згідно з п. 34 ст. 26 вказаного Закону України виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин відповідно до чинного законодавства.

Статтею 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до ст. 59 вказаного Закону рада, в межах повноважень, приймає нормативні та інші акти у формі рішень, які згідно до ст. 144 Конституції України є обов'язковими до виконання на відповідній території та оприлюднюються у встановленому законом порядку.

Таким чином, з аналізу вищенаведених норм законодавства, вбачається, що рішення Запорізької міської ради № 37 від 26.06.2012 року, яким встановлено орендну плату за земельну ділянку, що є предметом договору оренди землі від 26.04.2006 року, в розмірі 6 % від її нормативної грошової оцінки, прийняте Запорізькою міською радою в межах наданої чинним законодавством компетенції.

Згідно п. 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» від 17.05.2011 року, у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Станом на час вирішення спору судом згадане рішення в установленому законом порядку не скасовано, не змінено і не визнано недійсним, а відтак, в силу приписів ст. 144 Конституції України та ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" є обов'язковим для виконання на відповідній території.

Законом визначено, що зміна розміру грошової оцінки землі має наслідком зміну земельного податку щодо відповідних земельних ділянок, а тому наявні передбачені договором умови, при яких його зміна є обов'язковою для сторін.

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення такої згоди спір вирішується в судовому порядку. Вказані обставини передбачені сторонами у п. 7.1. Договору оренди землі.

Так, надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог ч. 2 сот 188 ГК України щодо надсилання інший стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору.

Пори цьому судом враховано, що обов'язкове досудове врегулювання спорів, яке виключає можливість прийняття позовної заяви до розгляду і здійснення за нею правосуддя, порушує право особи на судовий захист, як визначено рішенням Конституційного Суду України № 15-рп/2002 від 09.07.2002 р. по справі 1-2/2002.

Таким чином, обрання певного засобу правового захисту, у тому числі і досудового врегулювання спору, є правом, а не обов'язком особи, яка добровільно, виходячи з власних інтересів, його використовує. Встановлення законом обов'язкового досудового врегулювання спору обмежує можливість реалізації права на судовий захист.

Виходячи з наведеного недотримання вимог частини другої статті 188 Господарського кодексу України, не позбавляє особу права звернутися за захистом порушеного права шляхом вчинення прямого позову до контрагента про зміну або розірвання оспорюваного договору. Таким чином посилання відповідача не порушення позивачем порядкуу досудового врегулювання спору, внаслідок чого між сторонами не існує спору не приймаються судом до уваги.

Нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі передбачена можливість перегляду орендної плати у разі прийняття орендодавцем рішення про збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати, в даному випадку за рішенням Запорізької міської ради № 37 від 26.06.2012 року, є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Частиною 3 ст. 653 ЦК України та частиною 5 ст. 188 ГК України встановлено, якщо договір змінюється в судовому порядку, зобов'язання змінюється з моменту набрання рішенням суду про зміну договору законної сили.

Відтак, оскільки розмір орендної плати за надану відповідачу земельну ділянку, визначений пунктом 3.1. Договору, не відповідає розміру орендної плати, затвердженому вищевказаним рішенням Запорізької міської ради, а умовами Договору оренди земельної ділянки від 12.11.2002 року передбачено внесення змін до нього у разі зміни розміру орендної плати, суд дійшов висновку, що наявні достатні підстави для зміни договору у частині, що стосується розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміру орендної плати за користування земельною ділянкою.

Стаття 33 ГПК України зобов'язує сторін довести ті обставини, на які вони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідно до вимог статті 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Втім ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили і оцінюються судом в розумінні вимог статті 43 ГПК України за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляду в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Позивач довів суду, що розмір орендної плати за договором не відповідає затвердженому Запорізькою міською радою згідно рішення № 37 від 26.06.2012 року розміру орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя, що в свою чергу впливає на формування доходної частини державного бюджету міста, а також обґрунтував підстави для внесення змін до договору оренди землі в цій частині. Відповідач не довів відсутність підстав для внесення змін до договору оренди землі.

Крім того, суд звертає увагу сторін, що рішення Запорізької міської ради № 37 від 26.06.2012 року, яким змінено розмір орендної плати, як вже зазначалось не оскаржене, а отже є чинним та в силу приписів ст. 144 Конституції України повинно виконуватись всіма суб'єктами господарювання.

За таких обставин, позовні вимоги Запорізької міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "ВОСТОК" про внесення змін до п. п. 1.6., 3.1. договору оренди земельної ділянки від 19.12.2002 року., укладеного між Запорізькою міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "ВОСТОК" відносно земельної ділянки площею 0,1134 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, схрещення проспекту Леніна та вулиці Першотравневої, для розташування автозаправної станції, обґрунтовані та підлягають задоволенню, у зв'язку із чим слід викласти вказані пункти Договору в такій редакції:

- « 1.6. Нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить: 1 465 128 грн. 00 коп. (один мільйон чотириста шістдесят п'ять тисяч сто двадцять вісім грн. 00 коп.) в цінах 2013 року».;

- « 3.1. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 87 907 грн. 68 коп. ( вісімдесят сім тисяч дев'ятсот сім грн. 00 коп.), що складає шестикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року».

Витрати по сплаті судового збору в сумі 1218,00 грн. покладаються на відповідача у справі - Товариство з обмеженою відповідальністю "ВОСТОК", відповідно до вимог ст. ст. 44, 49 ГПК України.

У судовому засіданні, яке відбулося 10.06.2014 року, згідно частини 2 статті 85 ГПК України було проголошено скорочений текст рішення, а саме його вступну та резолютивну частини.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 144 Конституції України, ст. ст. 10, 25, 26, 35, 59, 73 Закону України "Про місцеве самоврядування", ст. ст. 1, 21, 30 Закону України "Про оренду землі", ст. ст. 1, 5, 13, 18, 23 Закону України "Про оцінку земель", ст. ст. 627, 628, 638, 651, 653 ЦК України, ст. ст. 179, 180, 181, 188, 290 ГК України, ст. 14 ЗК України, ст. ст. 9, 12, 14, 270, 271, 274.1, 288 ПК України, ст. ст. 44, 49, 811, 82, 84, ч. 2 ст. 85 ГПК України, суд -

В И Р І Ш И В:

1. Позовні вимоги Запорізької міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "ВОСТОК" задовольнити.

2. Внести зміни до п. 1.6. Договору оренди земельної ділянки від 19.12.2002 року за № 63, укладеного між Запорізькою міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «ВОСТОК» щодо земельної ділянки площею 0,1134 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, схрещення проспекту Леніна та вулиці Першотравневої для розташування автозаправної станції, виклавши його в такій редакції:

« 1.6. Нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить: 1 465 128 грн. 00 коп. (один мільйон чотириста шістдесят п'ять тисяч сто двадцять вісім грн. 00 коп.) в цінах 2013 року».

3. Внести зміни до п.3.1. Договору оренди земельної ділянки від 19.12.2002 року за № 63, укладеного між Запорізькою міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «ВОСТОК» щодо земельної ділянки площею 0,1134 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, схрещення проспекту Леніна та вулиці Першотравневої для розташування автозаправної станції, виклавши його в такій редакції:

« 3.1. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 87 907 грн. 68 коп. ( вісімдесят сім тисяч дев'ятсот сім грн. 00 коп.), що складає шестикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року».

4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ВОСТОК", 03110, м. Київ, вулиця Солом'янкська, буд. 11, код ЄДРПОУ 24812228, на користь:

- Запорізької міської ради, 69105, м. Запоріжжя, проспект Леніна, буд. 206, код ЄДРПОУ 04053915, витрати по сплаті судового збору в сумі 1218 (одна тисяча двісті вісімнадцять) грн. 00 коп., видавши наказ.

Повне рішення складено - 16.06.2014 року

Суддя О.Г.Смірнов

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.