ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 червня 2014 року м. ПолтаваСправа № 816/1902/14
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Супрун Є.Б., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Полтавського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів, -
В С Т А Н О В И В:
14 травня 2014 року Полтавський міський центр зайнятості (далі - Полтавський МЦЗ, позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, відповідач) про стягнення безпідставно отриманої допомоги по безробіттю за період з 06.08.2012 по 20.09.2012 у розмірі 1 923,67 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що ОСОБА_1 в період перебування на обліку у Полтавському МЦЗ не повідомив про те, що з 06.08.2012 почав надавати послуги за цивільно-правовим договором, що в подальшому призвело до незаконного отримання ним допомоги по безробіттю.
Позивач явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив, надіслав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності, підтримавши позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач прибув у судове засідання 27.05.2014. Проте у подальшому в судові засідання не з'являвся, хоча був належним чином повідомлений про час, місце та дату розгляду справи, вимоги суду з надання доказів на підтвердження своїх заперечень не надав.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше місяця з дня відкриття провадження у справі, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
За таких обставин суд вважає за можливе здійснити розгляд даної справи в порядку письмового провадження.
Суд, вивчивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
15.05.2012 ОСОБА_1 звернувся до Полтавського МЦЗ із заявою про надання йому статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю (а.с. 12). У поданій заяві відповідач зазначив, що не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається та пенсії не отримує, а також не має постійного або тимчасового заробітку, в тому числі за договором цивільно-правового характеру.
Наказом Полтавського МЦЗ від 15.05.2012 №НТ120515 відповідачу надано статус безробітного з 15.05.2012 та призначено допомогу по безробіттю (а.с. 13).
Наказом №НТ121029 від 20.10.2012 відповідач був знятий з обліку в Центрі зайнятості, у зв'язку з невідвідуванням безробітним ДСЗ без поважних причин 30 календарних днів і більше. Цим же наказом ОСОБА_1 припинено виплату допомоги по безробіттю з 21.09.2012 (а.с. 13).
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 №1533-ІІІ (далі - Закон №1533-ІІІ) Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, провадження збору та акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду.
Згідно зі ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" від 05.07.2012 №5067-VІ (далі - Закон №5067-VІ) безробітною визнається особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до робот.
У свою чергу зареєстрований безробітний - особа працездатного віку, яка зареєстрована в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, як безробітна і готова та здатна приступити до роботи.
Як свідчать матеріали справи, ОСОБА_1 був зареєстрований як безробітний у Полтавському МЦЗ з виплатою допомоги по безробіттю в період з 15.05.2012 по 21.09.2012.
Статтею 1 Закону №5067-VІ встановлено, що зайнятість - не заборонена законодавством діяльність осіб, пов'язана із задоволенням їх особистих та суспільних потреб з метою одержання доходу (заробітної плати) у грошовій або іншій формі, а також діяльність членів однієї сім'ї, які здійснюють господарську діяльність або працюють у суб'єктів господарювання, заснованих на їх власності, у тому числі безоплатно.
Згідно з пунктом 5 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 №60/62 (далі - Порядок №60/62) перевірка достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, проводиться центрами зайнятості шляхом звіряння наданої особою інформації з відомостями, наявними в Державній податковій адміністрації України, Пенсійному фонді України, у державних реєстраторів.
За результатами звірки або перевірки оформлюється акт, який підписується посадовими особами, що її проводили.
У разі встановлення недостовірності даних, на підставі яких особі надано статус безробітної та право на виплату матеріального забезпечення, особа ознайомлюється з актом, про що засвідчує власним підписом. У разі відмови особи підписати акт про це робиться відповідна відмітка спеціалістом центру зайнятості.
За на слідками розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" Полтавським міським центром зайнятості складено акт №193 від 18.03.2014 (а.с. 22).
При звірці з органами ДПА було встановлено факт отримання доходу ОСОБА_1 у вигляді виплат відповідно умов договору цивільно-правового характеру під час перебування на обліку у Полтавському МЦЗ.
Вищезазначене підтверджується договором підряду №К-1 від 06.08.2012 (а.с. 15), у якому зазначено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Феропол" (замовник) доручає, а ОСОБА_1 (виконавець) бере на себе зобов'язання на свій страх і ризик виконати роботи по реконструкції водопровідних мереж в смт. Котельва. Термін дії угоди з моменту її підписання і до повного виконання зобов'язання. На підтвердження виконання робіт та отримання оплати за вказаним договором до матеріалів справи долучено акти здачі - прийому робіт (надання послуг) від 31.08.2012, 30.09.2012, 31.10.2012, 30.11.2012, 28.12.2012 та 31.01.2012 (а.с. 16-21).
Таким чином, в період перебування на обліку в Полтавському міському центрі зайнятості та отримуючи допомогу по безробіттю, відповідач надавав послуги за цивільно - правовою угодою на платній основі.
Відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону №5067-VІ зайнятість населення забезпечується шляхом встановлення відносин, що регламентуються трудовими договорами (контрактами), провадження підприємницької та інших видів діяльності, не заборонених законом.
Частиною 1 ст. 4 Закону №5067-VІ встановлено, що до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.
Отже, під час перебування на обліку в Полтавському МЦЗ відповідач не повідомив службу зайнятості, що з 06.08.2012 по 31.01.2013 був працевлаштований на підставі договору підряду, що й призвело до незаконного отримання ним допомоги по безробіттю.
Згідно з п. 6 Порядку №60/62, у разі встановлення центрами зайнятості належності безробітної особи до категорії зайнятих, така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законом порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до ч.ч. 2 та 3 ст. 36 №1533-ІІІ застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно довідки за період перебування на обліку в Полтавському МЦЗ з 06.08.2012 по 20.09.2012 ОСОБА_1 отримав допомогу по безробіттю у розмірі 1 923,67 грн. (а.с. 27).
На підставі вищевикладеного та керуючись пунктом 7 Порядку №60/62 позивачем було винесено наказ про повернення допомоги по безробіттю від 18.03.2014 №97 та направлено його відповідачу разом з повідомленням про повернення допомоги по безробіттю за період з 06.08.2012 по 20.09.2012 в розмірі 1 923,67 грн. (а.с. 23-24).
Проте, на момент розгляду даної справи кошти на розрахунковий рахунок позивача від ОСОБА_1 не надійшли.
Відомостей щодо оскарження наказу центру зайнятості матеріали справи не містять.
З огляду на приведене суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7-11, 71, 128, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце проживання: АДРЕСА_1; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) на користь Полтавського міського центру зайнятості (р/р №37176165603202, банк: ГУДКС України в Полтавській області, МФО 831019, ЄДРПОУ 22534038) грошові кошти в розмірі 1 923 (одна тисяча дев'ятсот двадцять три) грн. 67 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя Є.Б. Супрун