Постанова № 39215349, 10.06.2014, Одеський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
10.06.2014
Номер справи
915/330/14
Номер документу
39215349
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

__________________

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" червня 2014 р.Справа № 915/330/14Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду у складі:

Головуючого Єрмілова Г.А.

Суддів : Воронюка О.Л.

Лашина В.В.

(склад судової колегії сформовано розпорядженням голови суду №890 від 15.05.2014р.)

при секретарі Філончук Т.М.

за участю представників сторін:

від прокуратури - Коломійчук І.О., посвідчення №005250 від 22.09.2012р.;

від позивача - не з'явився, про час і місце проведення судового засідання повідомлений належним чином;

від відповідача - Іноземцева Є.С., за довіреністю №04/980 від 30.12.2013р.;

Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ПАТ по газопостачанню та газифікації "Миколаївгаз"

на рішення господарського суду Миколаївської області від 23.04.2014 року

у справі №915/330/14

за позовом Прокурора м.Миколаєва в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Миколаївській області

до ПАТ по газопостачанню та газифікації "Миколаївгаз"

про стягнення збитків, завданих внаслідок самовільного водокористування, в сумі 14 615,28грн.

Відповідно до ст.44 ГПК України здійснювалась фіксація судового процесу технічними засобами.

ВСТАНОВИЛА:

Рішенням господарського суду Миколаївської області від 23.04.2014р. (суддя Фролов В.Д.) по справі 915/330/14 задоволено позов Прокурора м.Миколаєва в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Миколаївській області. Стягнуто з ПАТ по газопостачанню та газифікації "Миколаївгаз" на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Миколаївській області 14 615,28грн. збитків, заподіяних внаслідок самовільного водокористування.

Крім того, з відповідача в доход Державного бюджету України стягнуто 1827грн. судового збору.

Рішення суду мотивоване приписами ст.ст.44,48,49, 111 Водного кодексу України. Господарський суд виходив з того, що з 31.08.2013р. по 06.12.2013р. відповідач, здійснюючи спеціальне водокористування без отримання відповідного дозволу, використав 212 куб.м. води із підземної свердловини №0024 у м. Нова Одеса по вул. Бузькій, 45., чим заподіяв державі шкоду у розмірі 14 615,28грн.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, ПАТ по газопостачанню та газифікації "Миколаївгаз" подало апеляційну скаргу, в якій просить рішення скасувати та прийняти нове, яким в задоволенні позову відмовити, посилаючись на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, а також порушення норм матеріального права.

В обґрунтування своїх вимог відповідач вказує на те, що:

- товариством, у відповідності до вимог Порядку погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування, затвердженого постановою КМУ №321 від 13.03.2002р., 20.08.2013р. на адресу Державної служби геології та надр України було направлено заяву щодо продовження дії дозволу про спеціальне водокористування;

- відмови у видачі дозволу відповідач не отримав, відтак, враховуючи принцип мовчазної згоди, встановлений ст..1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», отримав право на спеціальне водокористування саме з 31.08.2013р. (тобто, з наступного після закінчення строку дії попереднього дозволу дня);

- дозвіл на спеціальне водокористування УКР 46 А/НИК було видано Управлінням екології та природних ресурсів Миколаївської ОДА лише 25.01.2014р., тобто з пропуском строків, визначених чинним законодавством для видачі документів дозвільного характеру, а тому вина відповідача в неотриманні дозволу відсутня.

У відзиві на апеляційну скаргу Прокурор м.Миколаєва просить залишити рішення суду від 23.04.2014р. без змін, а апеляційну скаргу ПАТ по газопостачанню та газифікації "Миколаївгаз" без задоволення з тих мотивів, що відповідачем не враховано, що Державна служба геології та надр України лише розглядає клопотання з обґрунтуванням потреби у воді та надає свої погодження, і не являється органом, який видає дозволи на спеціальне водокористування. Таким чином, лише після отримання позитивного погодження Державної служби геології та надр України ПАТ по газопостачанню та газифікації "Миколаївгаз" мало звернутись до дозвільного центру Миколаївської обласної державної адміністрації та протягом 10 робочих днів з дати подачі заяви отримати відповідний дозвіл.

Державна екологічна інспекція у Миколаївській області своїм правом на участь в судовому засіданні не скористалась. Натомість, 10.06.2014р. до суду апеляційної інстанції надійшов лист, в якому позивач зазначає, що проти доводів апеляційної скарги заперечує, та просить розглянути справу за відсутності представника інспекції, через відсутність фінансування на оплату відрядження.

Заслухавши пояснення представників прокуратури та відповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши наявні матеріали справи на предмет їх юридичної оцінки господарським судом Миколаївської області, проаналізувавши застосування норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла наступників висновків.

Відповідно до приписів ст.101 ГПК України у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

У відповідності до ч. 1 ст. 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.

Згідно із пунктом 9 статті 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.

Нормами статті 49 Водного кодексу України встановлено, що спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу.

Згідно ст.7 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» видача (переоформлення, видача дублікатів, анулювання) документів дозвільного характеру, оформлених регіональними та місцевими дозвільними органами, здійснюється в дозвільному центрі державним адміністратором за принципом організаційної єдності. Суб'єкт господарювання або уповноважена ним особа подає державному адміністратору, який здійснює прийом суб'єктів господарювання в дозвільному центрі, заяву, форма ( 1176-2005-п ) якої затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері економічного розвитку, та за погодженням з дозвільними органами. До заяви додаються документи, необхідні для видачі документа дозвільного характеру, передбачені законодавством, яким регулюються відносини щодо одержання такого документа.

За приписами ст.8 цього Закону регіональні та місцеві дозвільні органи протягом не більше ніж десять робочих днів з дня одержання від державного адміністратора заяви та документів, що додаються до неї, якщо інше не передбачено законом, оформлюють відповідний документ дозвільного характеру або письмове повідомлення суб'єкту

господарювання про відмову у видачі документа дозвільного характеру та передають протягом одного робочого дня відповідні документи (письмове повідомлення) державному адміністратору.

Відповідно до п. 2 Порядку погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 р. №321, дозволи видаються у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення - державними управліннями екології та природних ресурсів в областях.

Дозволи видаються за клопотанням водокористувачів з обґрунтуванням потреби у воді, яке погоджується, у разі використання підземних вод, з Державною геологічною службою або дочірніми підприємствами НАК „Надра України" за переліком, який затверджує Мінекоресурсів (п. 3 Порядку).

Згідно п.4 Порядку клопотання водокористувачів розглядаються у місячний термін.

Статтею 50 Водного кодексу України встановлено, що строки спеціального водокористування встановлюються органами, які видали дозвіл на спеціальне водокористування.

Відповідно до ст. 110 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні, зокрема, у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування.

Статтею 111 Водного кодексу України встановлено, що підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України. Притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування збитків, завданих ними внаслідок порушення водного законодавства.

Як вбачається з матеріалів справи, за результатами планової перевірки дотримання ПАТ по газопостачанню та газифікації "Миколаївгаз" вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, яка проводилась з 25.11.2013р. по 06.12.2013р. державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Миколаївської області складено акт, в якому, серед іншого, встановлено, що забір води з діючої свердловини №0024 (гл.100,5м., деб.3,0м3/год), яка використовується Новоодеським управлінням експлуатації газового господарства за адресою: Миколаївська область, м. Нова Одеса, вул. Бузька, 45 ПАТ "Миколаївгаз" здійснює на підставі дозволу на спеціальне водокористування УКР 3184 А/НИК від 31.08.2010р., термін дії якого закінчився 30.08.2013р. Станом на час проведення перевірки дозвіл на спеціальне водокористування відсутній, і забір води із підземного джерела водозабору здійснюється з порушенням ст.ст.44,49 Водного кодексу України.

Зазначений акт був підписаний без зауважень присутніми при перевірці посадовими особами ПАТ «Миколаївгаз» начальником служби з питань охорони праці, надзвичайних ситуацій, пожежної і екологічної безпеки і безпеки дорожнього руху, та інженером з охорони навколишнього середовища, а також головою правління товариства.

На підставі акту перевірки дотримання природоохоронного законодавства цього ж дня, 06.12.2013р. відносно начальника Новоодеського управління експлуатації газового господарства ПАТ «Миколаївгаз» було складено протокол про адміністративне правопорушення №004575 та 09.12.2013р. винесено постанову за №04/521 про накладання адміністративного стягнення за чинення правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.110 Водного кодексу України.

12.12.2013р. Державною екологічною інспекцією у Миколаївській області на адресу ПАТ «Миколаївгаз» було направлено припис №04/141, яким серед іншого зобов'язано товариство до 01.02.2014р. оформити дозвіл на спеціальне водокористування із підземного джерела водозабору (свердловини №0024), розташованої за адресою: Миколаївська область, м. Нова Одеса, вул. Бузька, 45. (п.4 припису).

З матеріалів справи вбачається, що відповідний дозвіл УКР 46 А/НИК був отриманий відповідачем 25.01.2014р. (а.с.33).

Згідно довідки ПАТ "Миколаївгаз" від 20.12.2013 р. № 698 за період з 31.08.2013 р. по 06.12.2013 р., останнім видобуто із підземної свердловини №0024 у м. Нова Одеса по вул. Бузькій, 45. 212 куб.м. води.

За розрахунком позивача, здійсненим на підставі п.9 Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009р. №389, розмір збитків, заподіяних державі самовільним водокористуванням, становить 14 615,28грн.

Перевіривши зазначений розрахунок, судова колегія вважає його таким, що відповідає обставинам справи та положенням вказаної Методики.

Щодо доводів апеляційної скарги судова колегія відзначає наступне.

Відповідач зазначає, що 20.08.2013р. (за 10 днів до закінчення терміну дії попереднього дозволу на спеціальне водокористування) він звернувся до Державної служби геології та надр України із заявою щодо продовження дії дозволу про спеціальне водокористування, і посилаючись на принцип мовчазної згоди, визначений ст..1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», який згідно з яким суб'єкт господарювання набуває право на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності без отримання відповідного документа дозвільного характеру, за умови якщо суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою подано в установленому порядку заяву та документи в повному обсязі, але у встановлений законом строк документ дозвільного характеру або рішення про відмову у його видачі не видано або не направлено, вважає що за умови неотримання відмови у видачі дозволу, він отримав право на здійснення спеціального водокористування з 31.08.2014р.

Між тим, вказаний принцип не може бути застосований у даному випадку, оскільки Державна служба геології та надр України, відповідно до Порядку погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування, є лише органом, який погоджує умови водокористування і отримання дозволу на спеціальне водокористування. Органом, що видає відповідні дозволи у даному випадку є Управління екології та природних ресурсів Миколаївської ОДА.

Між тим, докази того, що відповідач до закінчення дії дозволу УКР 3184 А/НИК від 31.08.2010р. в установленому законом порядку звертався саме до регіонального органу, уповноваженого на видачу документу дозвільного характеру, а саме дозволу на спеціальне водокористування, в матеріалах справи відсутні.

Таким чином, враховуючи, що доводи апеляційної скарги правильних висновків місцевого господарського суду щодо обгрунтованості позовних вимог не спростовують, підстав для скасування рішення суду від 23.04.2014р. не вбачається.

Керуючись ст.ст.85,101, 103,105 ГПК України, колегія суддів

П О С Т А Н О В И Л А :

Апеляційну скаргу ПАТ по газопостачанню та газифікації "Миколаївгаз" залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Миколаївської області від 23.04.2014р. у справі № 915/ 330/14 без змін.

Повний текст постанови складено 16.06.2014р.

Головуючий суддя Г.А. Єрмілов

Суддя О.Л. Воронюк

Суддя В.В. Лашин