Головуючий у 1 інстанції - Михайлик А.С.
Суддя-доповідач - Казначеєв Е.Г.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 червня 2014 року справа №805/2953/14 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Казначеєва Е.Г., суддів Яманко В.Г., Васильєвої І.А., за участі секретаря судового засідання Гонтаренко М.Е., представника позивача Філімонова А.Ю., за довіреністю від 10.01.2014 року, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28 квітня 2014 р. у справі № 805/2953/14 (головуючий І інстанції Михайлик А.С.) за позовом Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України , Державного підприємства "Енергоринок" про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу" звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Державного підприємства "Енергоринок" про визнання протиправними дій Міністерства енергетики та вугільної промисловості України про відмову включити позивача до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь в процесі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", зобов'язання Міністерства енергетики та вугільної промисловості України видати відповідний наказ про включення позивача до Реєстру, зобов'язання державного підприємства "Енергоринок" включити позивача до Реєстру на підставі наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 28 квітня 2014 року відмовлено в задоволені позовних вимог.
Позивач не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нове рішення яким задовольнити позов. Обґрунтовано апеляційну скаргу тим, що вказана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права. Окрім того, вважає, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги та просив скасувати рішення суду першої інстанції.
Представники відповідачів до судового засідання не з'явились, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, представника позивача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Відповідно до ч.1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу" зареєстровано в якості юридичної особи.(а.с.11-16)
Згідно статуту комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу», затвердженого розпорядженням голови Донецької обласної ради від 28 серпня 2007 року № 98 р, зареєстрованого 3 вересня 2007 року, номер запису про державну реєстрацію 12661450000026990 позивач є правонаступником прав та обов'язків державного виробничого підприємства по зовнішньому централізованому водопостачанню «Укрпромводчермет», у тому числі за раніше укладеними договорами, всіма отриманими ліцензіями, дозволами і іншими нормативними документами, що мають юридичну силу до їх переоформлення на комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу».(а.с.12-15)
11 липня 2013 року позивачем надіслано заяву за № 03/01/1791 від 10 липня 2013 року до державного підприємства "Енергоринок" із заявою, в якій просив включити комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу" до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, у зв'язку з наявністю у підприємства ліцензії на виробництво електроенергії станом на розрахункову дату 01 січня 2011 року.(а.с.8-9)
Листом державного підприємства "Енергоринок"від 30 серпня 2013 року № 208 (вх. № -211-13 від 6 вересня 2013 року) позивача повідомлено про те, що розрахунковий центр державного підприємства «Енергоринок», як адміністратор реєстру, проводить операції в реєстрі на підставі відповідних наказів міністерства енергетики та вугільної промисловості України, до повноважень якого входить вирішення питань про включення підприємств до реєстру. Зазначений лист позивача був спрямований державним підприємством «Енергоринок» до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України. Міністерство енергетики та вугільної промисловості України листом від 23 серпня 2013 року повідомило відповідача 2 про відсутність підстав для включення позивача до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, що беруть участь у процедурі погашення заборгованості та користуються його даними, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1163 відсутні, оскільки відповідно до пункту 3.2.1 пункту 3.2 статті 3 Закону України № 2711 реєстр формувався протягом місяця. Строк прийому підтверджувальних документів від підприємств паливно-енергетичного комплексу скінчився 26 жовтня 2005 року.(а.с.10)
Відмовляючи в задоволені позову, суд першої інстанції дійшов до висновку, що позивач не має права щодо включення його до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" від 2 червня 2005 року №2711-IV та Порядку ведення реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, що беруть участь у процедурі погашення заборгованості, та користування його даними, затвердженим Постановою Кабінету міністрів України №1163 від 07 грудня 2005 року в зв'язку з закінченням строку встановленого вказаними нормативними актами для подачі підприємствами паливно-енергетичного комплексу до розрахункового центру підтверджувальних документів для прийняття участі у процедурі погашення заборгованості шляхом внесення до вказаного реєстру, та безпідставності твердження позивача, щодо наявності у нього такого права у зв'язку з набуттям чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення стабільної роботи стратегічних підприємств енергетичної галузі", яким була встановлена нова розрахункова дата - 01.01.2011р..
Суд апеляційної інстанції погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції з наступних підстав.
Підпунктом 3.2.1 пункту 3.2 статті 3 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» № 2711 (далі - Закон №2711), передбачено, що для внесення до Реєстру підприємство паливно-енергетичного комплексу протягом одного місяця з дня набрання чинності цією статтею подає до розрахункового центру підтверджувальні документи, у тому числі: копію рішення органу управління підприємства щодо участі у процедурі погашення заборгованості; копію установчих документів; копії наявних ліцензій; копію балансу підприємства та звіту про фінансові результати і дебіторську та кредиторську заборгованості станом на розрахункову дату та за останній звітний період; довідку, складену підприємством у довільній формі, про обсяги та структуру дебіторської та кредиторської заборгованостей із зазначенням кредиторів, дебіторів, величини і видів заборгованості станом на розрахункову дату та за останній звітний період.
Підпунктом 3.2.6 пункту 3.2 статті 3 Закону № 2711, передбачено, що Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в паливно-енергетичному комплексі, протягом п'яти днів після надання розрахунковим центром переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, видає наказ про затвердження такого переліку. Наказ центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в паливно-енергетичному комплексі є підставою для внесення до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, визначених переліком.
Підприємство паливно-енергетичного комплексу вважається таким, що бере участь у процедурі погашення заборгованості, з дня видання наказу центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в паливно-енергетичному комплексі, про затвердження переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості.
Документом, що підтверджує участь підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості, є виписка з Реєстру.
У відповідності до статті 12 Прикінцевих положень Закону України № 2711, цей Закон набирає чинності з дня його опублікування, крім статей 3-11, які набирають чинності через два місяці з дня його опублікування. Оскільки Закон України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" опубліковано у виданні " Голос України" № 135 від 26.07.2005р., то статті 3-11 Закону України № 2711 набрали чинності 26.09.2005р. тобто з вказаної дати на протязі місяця з дати набрання чинності статтями 3-11 цього Закону підприємства могли подавати до розрахункового центру підтверджувальні документи.
Як вбачається з матеріалів справи позивач звернувся до відповідачів з вказаного питання в липні 2013 року, тобто за межами строку встановленого законом.
Згідно п. 10 та 12 Порядку ведення реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, що беруть участь у процедурі погашення заборгованості, та користуються його даними, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 07.12.2005 № 1163 (далі - Порядок №1163) адміністратор зазначає в реєстрі дату подання уповноваженою особою заяви підприємства і підтвердних документів. Адміністратор реєстру протягом десяти днів після закінчення строку, встановленого для подання підприємствами підтвердних документів, формує перелік і подає його до Мінпаливенерго на розгляд. Про прийняття рішення щодо внесення або відмови у внесенні підприємства до переліку адміністратор реєстру письмово повідомляє підприємство із зазначенням у разі відмови її причин.
Відповідно до пункту 11 Порядку №1163, підставою для відмови у внесенні підприємства до переліку може бути: невідповідність Підприємства, що подало підтвердні документи, вимогам пункту 1.1 статті 1 Закону; подання не всіх передбачених Законом документів, а також недотримання вимог оформлення поданих документів, передбачених цим Порядком; закінчення строку подання підтвердних документів.
Зважаючи на встановлені обставини та зазначені норми колегія суддів вважає, що Міністерство енергетики та вугільної промисловості України відповідно до встановлених законом повноважень обгрунтовно відмовило позивачеві стосовно його включення до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу які беруть участь у процедурі погашення заборгованості в зв'язку з закінченням строку подання підтвердних документів.
Доводи апелянта про те, що Закон України № 2711 не містить норм, які забороняють включення до Реєстру ПЕК тих суб'єктів господарювання, які або утворилися або запровадили новий від діяльності та набули необхідної ліцензії відповідно до ст. 1 Закону України №2711 після 26.10.2005року, судом апеляційної інстанції до уваги не приймаються, оскільки дія п. п. 3.2.1 ст.3 Закону України № 2711, щодо строків, до теперішнього часу не змінювалась та Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення стабільної роботи стратегічних підприємств енергетичної галузі» № 238-VII від 15.05.2013 року ( далі Закон № 238-VII) зміни в цю статтю вказаного Закону не вносились.
На підставі викладеного колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що зміна розрахункової дати та продовження дії процедури погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу до 1 січня 2014 року Законом 238-VII стосується тих підприємств, що вже перебувають в Реєстрі та вже беруть участь у процедурі погашення заборгованості.
Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції дійшла до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, що є підставою для відмови в задоволенні апеляційної скарги.
Керуючись статтями 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28 квітня 2014 р. у справі № 805/2953/14 залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28 квітня 2014 р. у справі № 805/2953/14 залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили до Вищого адміністративного суду України, а в разі складення в повному обсязі - з дня складення в повному обсязі.
Повний текст складено та підписано колегією суддів 13 червня 2014 року
Головуючий: Е.Г.Казначеєв
Судді: В.Г.Яманко
І.А. Васильєва