УХВАЛА
про залишення позовної заяви без розгляду в частині позовних вимог
м. Черкаси
15 червня 2014 року Справа № 823/1729/14
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Тимошенко В.П., перевіривши матеріали адміністративного позову Черкаської міської партійної організації політичної партії «Батьківщина» до Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області про визнання бездіяльності та дій протиправними та припинення повноважень,
ВСТАНОВИВ:
14 червня 2014 року до суду з адміністративним позовом звернулася Черкаська міська партійна організація політичної партії «Батьківщина» до Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області в якому просить:
- визнати бездіяльність Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області по ухиленню від виконання постанови Черкаської міської виборчої комісії № 181 від 04 червня 2014 року протиправною;
- визнати дії Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області по перериванню 04 червня 2014 року безперервного засідання Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області протиправними;
- визнати дії Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області по допущенню на засідання Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області в якому встановлювалися результати виборів протиправними;
- визнати дії Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області по внесенню змін до протоколу про результати виборів в одномандатному виборчому окрузі з виборів Черкаського міського голови протиправними;
- визнати бездіяльність Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області по прийняттю від колишнього голови Черкаської міської виборчої комісії ОСОБА_1 виборчої документації протиправною;
- визнати невиконання Черкаською міською виборчою комісією постанови Черкаського окружного адміністративного суду від 06.06.2014 та ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 11.06.2014 у справі №823/1653/14 протиправним;
- визнати незаконною бездіяльність Черкаської міської виборчої комісії по ухиленню від направлення на уточнення Придніпровській та Соснівській у місті Черкаси ТВК протоколів про підсумки голосування;
- припинити повноваження усього складу Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області;
- направити окрему ухвалу до правоохоронних органів по фактам порушення Черкаською міською виборчою комісією Кримінального кодексу України.
Відповідно до частини 2 статті 107 КАС України, суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави, зокрема, для залишення її без розгляду.
Як вбачається зі змісту позовної заяви та доданих до не матеріалів, заявлений позов віднесено до категорії адміністративних справ, особливості розгляду яких встановлені положеннями статей 172-179 КАС України.
Відповідно до частини 6 статті 172 КАС України позовну заяву до адміністративного суду щодо вирішення виборчого спору може бути подано у п'ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що позовні вимоги щодо: визнання бездіяльності Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області по ухиленню від виконання постанови Черкаської міської виборчої комісії № 181 від 04 червня 2014 року протиправною, визнання дій Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області по перериванню 07 червня 2014 року безперервного засідання Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області протиправними, визнання дій Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області по допущенню на засідання Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області в якому встановлювалися результати виборів протиправними, визнання бездіяльності Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області по прийняттю від колишнього голови Черкаської міської виборчої комісії ОСОБА_1 виборчої документації протиправною - подані з пропущенням строку звернення до адміністративного суду.
Так, позивач просить визнати бездіяльність Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області по ухиленню від виконання постанови Черкаської міської виборчої комісії № 181 від 04 червня 2014 року протиправною. В обгрунтування зазначеної позовної вимоги зазначив, що 04 червня 2014 року Черкаською міською виборчою комісією на своєму засіданні прийнято Постанову №181, якою вирішено направити сумнівні бюлетені виявлені під час проведення повторного підрахунку голосів виборців та зразок бюлетеня наданий типографією, що виготовляла виборчі бюлетені для голосування на місцевих виборах до Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України для визначення відповідності сумнівних бюлетенів. Постанова чинна і ніким не скасована, однак після прийняття даної постанови повноваження всього складу Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області достроково припинено постановою Центральної виборчої комісії.
07.06.2014 під час засідання нового складу комісії Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області на неодноразові вимоги членів комісії, спостерігачів, довірених осіб, представників партій та кандидатів у депутати до Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області виконати Постанову №181 від 04.06.2014 були проігноровані.
Суд зазначає, що позивачем порушено вимоги статті 172 КАС України, адже адміністративний позов з даної позовною вимогою повинен був бути поданий до 12.06.2014 включно.
В обгрунтування позовної вимоги щодо визнання дій Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області по перериванню 07 червня 2014 року безперервного засідання Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області протиправними, позивач зазначив, що 07.06.2014 0 23 год. 58 хв. Черкаська міська виборча комісія зупинила свою роботу чим порушила частину 2 статті 75 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів». Суд зазначає, що дана позовна вимога подана з порушенням строків встановлених законодавством України.
Позовні вимоги щодо визнання дій Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області по допущенню на засідання Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області в якому встановлювалися результати виборів протиправними та визнання бездіяльності Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області по прийняттю від колишнього голови Черкаської міської виборчої комісії ОСОБА_1 виборчої документації протиправною також подані з пропущенням строків звернення до адміністративного суду, адже порушення щодо допущення на засідання Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області в якому встановлювалися результати виборів осіб, які не мали права перебувати на даному засіданні встановлено 08.06.2014, тобто граничним терміном подання позову з даною позовною вимогою є 13.06.2014.
Щодо порушення про визнання бездіяльності Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області по прийняттю від колишнього голови Черкаської міської виборчої комісії ОСОБА_1 виборчої документації, суд звертає увагу на те, що дане порушення позивачем встановлено 07.06.2014, коли новостворена комісія прийнявши ключі від залу, в якому вона провидить свої засідання та печатку і протоколи, однак відмовилась приймати всю іншу виборчу документацію. Суд зазначає, що відповідно до норм законодавства України з даною позовною вимогою позивач мав право звернення до 12.06.2014.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що вказані вимоги подані позивачем після закінчення п'ятиденного строку, визначеного частиною шостою статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини п'ятої статті 179 Кодексу адміністративного судочинства України строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені статтями 172 - 177 цього Кодексу, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.
Пунктом 8 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 01 листопада 2013 року №15 «Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом» зазначено, що позовні заяви, подані пізніше вказаних граничних строків, залишаються без розгляду; строки подання позовних заяв щодо виборчих спорів є абсолютними і їх не може бути поновлено, в тому числі незалежно від того, коли позивач дізнався про прийняття рішення, вчинення дії чи допущення бездіяльності.
На підставі вищенаведеного, керуючись статтями 165, частиною п'ятою статті 179 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов Черкаської міської партійної організації політичної партії «Батьківщина» до Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області в частині визнання бездіяльності Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області по ухиленню від виконання постанови Черкаської міської виборчої комісії № 181 від 04 червня 2014 року протиправною, визнання дій Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області по перериванню 07 червня 2014 року безперервного засідання Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області протиправними, визнання дій Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області по допущенню на засідання Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області в якому встановлювалися результати виборів протиправними, визнання бездіяльності Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області по прийняттю від колишнього голови Черкаської міської виборчої комісії ОСОБА_1 виборчої документації протиправною, залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили відповідно до частини третьої статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у строки, встановлені частиною п'ятою статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням правил, визначених статтями 185, 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.П. Тимошенко