ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 травня 2014 р. Справа № 815/8468/13-а
Категорія: 8.3.13 Головуючий в 1 інстанції: Андрухів В. В. Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого - Лук'янчук О.В.
суддів - Кравченка К.В.,
- Вербицької Н.В.
при секретарі - Троян І.В.
розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2014 року у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Агропромисловий плодоовочевий комбінат "Одеса" до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
ВСТАНОВИЛА:
11 грудня 2013 року Публічне акціонерне товариство "Агропромисловий плодоовочевий комбінат "Одеса" звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області, в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 15.11.2013 року № 0005252204 (форма "Р").
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2014 року адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Агропромисловий плодоовочевий комбінат "Одеса" - задоволено повністю.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 15.11.2013 року № 0005252204 (форма "Р"), прийняте Державною податковою інспекцією у Малиновському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області.
Стягнуто з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Агропромисловий плодоовочевий комбінат "Одеса" (65044, м. Одеса, Французький бульвар, 8, код ЄДРПОУ 05573261) сплачений при подачі позову судовий збір у сумі 458,81 грн. (чотириста п'ятдесят вісім гривень 81 копійка).
В апеляційній скарзі Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права, а також у зв'язку з тим, що висновки суду не відповідають обставинам справи.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 02.07.1993 року Виконавчим комітетом Одеської міської ради зареєстровано ПАТ «АПК «Одеса», перереєстровано 01.10.1997 року №941 Виконавчим комітетом Одеської міської ради за №155612000000 14554, перереєстровано Виконавчим комітетом Одеської міської ради 09.07. 2012 року за №15561070014014554.
Публічне акціонерне товариство "Агропромисловий плодоовочевий комбінат "Одеса" взято на податковий облік в органах державної податкової служби 16.10.1997 року за №Ч-3751.
У період з 24.10.2013 року по 01.11.2013 року уповноваженими особами Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області проведено позапланову виїзну документальну перевірку ПАТ «АПК «Одеса» (код ЄДРПОУ 05573261) з питань дотримання вимог податкового законодавства з плати за землю за 2011 рік, за результатами якої складено Акт №000101/15-52-22-04/05573261/43/875 від 08.11.2013 року. Проведеною перевіркою встановлено порушення ПАТ "Агропромисловий плодоовочевий комбінат "Одеса":
- п.274.1 ст.274, п. 286.2 ст.286, 287.3. ст.287 Податкового кодексу України, що призвело до несплати плати за землю за 2011 рік у сумі 652 875,39 грн.;
- п. 286.2 ст.286 Податкового кодексу України, не подано податкову декларацію з плати за землю за 2011 рік.
15 листопада 2013 року на підставі Акту №000101/15-52-22-04/05573261/43/875 від 08.11.2013 року ДПІ у Малиновському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення форми "Р" № 0005252204 від 15.11.2013 року, яким ПАТ «АПК «Одеса» визначено суму грошового зобов'язання за платежем: земельний податок за основним платежем у розмірі 652 875,39 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 163 388,85 грн.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив із того, що позивач не є платником земельного податку, оскільки у нього відсутні правовстановлюючі документи на земельні ділянки, а тому відповідач безпідставно виніс спірне податкове повідомлення-рішення.
Колегія суддів вважає, що такий висновок суду першої інстанції є помилковим, з наступних підстав.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 19 Конституції передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 206 ЗК України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
З 01.01.2011 року вступив в силу ПК України, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 ПК України плата за землю - загально державний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (далі - податок для цілей розділу XIII цього Кодексу) (пп. 14.1.72 п. 14.1 ст. 14 ПК України).
Справляння плати за землю здійснюється відповідно до положень ПК України з урахуванням критеріїв, які визначені у розділі XIII «Плата за землю».
Відповідно до ст. 285 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).
Порядок обчислення плати за землю визначено ст. 286 ПК України.
Пунктом 286.2 ст. 286 цього Кодексу визначено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Як вбачається із матеріалів справи, за позивачем рахуються земельні ділянки , які використовуються підприємством як землі комерційного значення, та розташовані в Малиновському районі м. Одеси за адресами: м. Одеса вул. Генерала Цветаєва, 3/5, площа земельної ділянки 10535 кв.м.; м. Одеса вул. Моторна, 8 площа земельної ділянки 35908 кв.м.
На зазначеній земельні ділянці знаходяться об'єкти нерухомості, які являються власністю позивача, відповідно до наказу Фонду Держмайна № 1196 від 29.09.1997 року.
Позивачем сплачувався земельний податок до 01.01.2011 року.
У статті 125 ЗК встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Статтею 126 цього Кодексу передбачено, що право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
Питання переходу права на земельну ділянку у разі набуття права на жилий будинок, будівлю, споруду, що розміщені на ній, регулюється статтями 120 ЗК та 377 Цивільного кодексу України.
Редакція цих норм чітко встановлює, що до особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені.
Відтак, висновок суду першої інстанції, що позивач не є платником земельного податку, оскільки у нього відсутні правовстановлюючі документи на земельну ділянку являється помилковим.
Цей висновок є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням ПК України та Земельному Кодексу (статті 125, 126), які регулюють випадки набуття права власності чи права користування на земельну ділянку, як окремий об'єкт та які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що регулюють випадки набуття права власності на землю чи права користування нею внаслідок придбання споруди, розміщеної на земельній ділянці, за наведених обставин, стаття 120 ЗК та стаття 377 Цивільного кодексу України.
Враховуючи викладене, податковим органом правомірно нараховано позивачеві суму податкового зобов'язання із земельного податку.
Таким чином, враховуючи, що судом першої інстанції при вирішенні справи порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також те, що висновки суду не відповідають обставинам справи, колегія суддів, керуючись п.п.3,4 ч.1 ст. 202 КАС України вважає необхідним скасовуючи постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні адміністративного позову .
Керуючись ст.ст.195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів,-
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області задовольнити.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2014 року скасувати.
Прийняти по справі нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства "Агропромисловий плодоовочевий комбінат "Одеса" до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відмовити у повному обсязі.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий:
Судді: