ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"02" червня 2014 р.Справа № 924/347/14
Господарський суд Хмельницької області у складі: суддя Шпак В.О., розглянувши матеріали справи
за позовом Заступника прокурора м. Хмельницького
до Виконавчого комітету Хмельницької міської ради м. Хмельницький
до Міського комунального підприємства-ринку "Ранковий" м. Хмельницький
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Бартерсервіс" м. Хмельницький
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Заступника прокурора м. Хмельницького - ОСОБА_1
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Міського комунального підприємства - ринок "Ранковий" м. Хмельницький - ОСОБА_2
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Виконавчого комітету Хмельницької міської ради - Хмельницька міська рада
про 1. визнання недійсними договорів оренди індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності територіальної громади м.Хмельницького від 23.01.2014 №1 та №2, укладені між МКП-ринок "Ранковий" та ТОВ "Речовий ринок "Торговий дім Бартерсервіс".
2. скасування рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 14.11.2013 №784 "Про надання дозволу МКП-ринок "Ранковий" на укладення договору оренди електричної підстанції з щитовими та електромережами, розташованими на земельній ділянці по вул. Геологів 13.
Представники сторін:
позивача Мартинюк І.В. - прокурор відділу прокуратури м. Хмельницького
відповідача 1 - не з'явився
відповідача 2 Плющ Л.П. - за довіреністю № 13 від 05.02.2013р.
відповідача 3 Степанов А.М. - за довіреністю від 06.06.2013р.
третя особа (на стороні позивача - ОСОБА_1), ОСОБА_1, підприємець;
третя особа (на стороні відповідача -ОСОБА_2), ОСОБА_2, підприємець;
третя особа Хмельницька міська рада - не з'явився
Заступник прокурора м. Хмельницького м. Хмельницький звернувся з позовом до Виконавчого комітету Хмельницької міської ради м. Хмельницький, до Міського комунального підприємства-ринку "Ранковий" м.Хмельницький, до Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Бартерсервіс" м. Хмельницький про 1. визнання недійсними договорів оренди індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності територіальної громади м. Хмельницького від 23.01.2014 №1 та №2, укладені між МКП ринок "Ранковий" та ТОВ "Речовий ринок "Торговий дім Бартерсервіс"; 2. скасування рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 14.11.2013 №784 "Про надання дозволу МКП-ринок "Ранковий" на укладення договору оренди електричної підстанції з щитовими та електромережами, розташованими на земельній ділянці по вул. Геологів 13.
Обґрунтовує свої вимоги тим, що виконавчим комітетом Хмельницької міської ради до моменту прийняття рішення №784 від 14.11.2013р. пропущено ряд процедур передбачених чинним законодавством, які потрібно було провести, що слугує підставою для його скасування.
Зокрема, зазначили, що в порушення пунктів 2.2, 2.9 - 2.11, 2.14 - 2.16 Положення про передачу в оренду об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Хмельницького, затвердженого рішенням сесії Хмельницької міської ради від 30.10.2013 №11, відомості про намір передати в оренду комунальне майно, а саме електричну підстанцію з щитовими та електромережами, розташованими на території речового ринку по вул.Геологів 13, в друкованих та електронних ЗМІ відповідачами не розміщувалися, попит на вказані об'єкти оренди не вивчався та розгляд заяв інших претендентів не здійснювався.
Крім того, не проводився конкурс на право оренди (укладення договорів), що поясненнями третіх осіб на стороні позивача ОСОБА_1 та ОСОБА_2, які зазначили, що у разі проведення такого конкурсу вони обов'язково взяли б в ньому участь, проте були позбавлені такої можливості.
Представник Виконавчого комітету Хмельницької міської проти позову заперечив. У відзиві зазначив, що з відповідно до ст. 59 ЗУ „Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів місцевого самоврядування визнаються незаконними в судовому порядку з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та в спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Виходячи з зазначених норм для скасування актів органів місцевого самоврядування необхідно довести, що рішення прийнято не в межах повноважень, не в спосіб передбачений законом та не на підставі Конституції та чинного законодавства України.
Рішенням Хмельницької міської ради від 30.10.2013 р. №11 „Про впорядкування управління об'єктами комунальної власності територіальної громади міста Хмельницького" виконавчий комітет Хмельницької міської ради визначено органом, що здійснює управління комунальним майном в межах наданих йому повноважень.
Пунктом 2 вказаного рішення визначено виконавчий комітет Хмельницької міської ради орендодавцем цілісних майнових комплексів комунальних підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна. Орендодавцями окремого індивідуально визначеного майна (крім нерухомого майна) визначено підприємства, установи, організації на балансі яких перебуває зазначене майно.
Згідно вищевказаного рішення міської ради виконавчий комітет Хмельницької міської ради лише приймає рішення стосовно надання дозволу комунальним підприємствам, установам, організаціям на передачу в оренду окремого індивідуально визначеного майна (крім нерухомого майна).
Порядок укладення договору оренди індивідуально визначеного (крім нерухомого майна) передбачений Положенням про передачу в оренду об'єктів комунальної власності територіальної громади м.Хмельницького, затвердженого рішенням міської ради від 30.10.2013 р. №11.
Представник відповідача (МКП - ринок „Ранковий") позовні вимоги підтримав, зазначив, що при прийнятті рішення та укладенні договорів були порушенні вимоги чинного законодавства, що призвело до порушення прав підприємства.
Треті особи: ОСОБА_2 та ОСОБА_1 також підтримали позовні вимоги прокуратури м. Хмельницького.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.
Рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від №784 від 14.11.2013року МКП - ринок „Ранковий" надано дозвіл на укладення договору оренди електричної підстанції з щитовими та електромережами, розташованими на земельній ділянці по вул. Геологів 13, з ТОВ „Речовий ринок „Торговий дім бартер сервіс".
На підставі вказаного рішення виконавчого комітету 23.01.2014року між МКП ринок „Ранковий" (Орендодавець) та ТОВ „Речовий ринок „Торговий дім Бартерсервіс" (Орендар укладено договір оренди №1 індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Хмельницького.
Згідно п. 1 договору Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування окреме індивідуально визначене майно - електричну підстанцію потужністю 630 кВа та електромережі, розміщене за адресою: вул. Геологів, 13 у м.Хмельницькому.
Зазначене Майно перебуває на балансі Міського комунального підприємства - ринок „Ранковий" (Орендодавця).
Майно передається в оренду з метою забезпечення електропостачання речового ринку по вул. Геологів, 13 строком на два роки і одинадцять місяців з „21" січня 2014 року по „21" грудня 2016року.
По акту приймання - передачі орендованого майна №1 вказане майно було передане Орендарю - ТОВ „Речовий ринок „Торговий дім Бартерсервіс".
Крім того, 23.01.2014року між МКП ринок „Ранковий" (Орендодавець) та ТОВ „Речовий ринок „Торговий дім Бартерсервіс" (Орендар укладено договір оренди №2 індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Хмельницького.
Згідно п. 1 договору Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування окреме індивідуально визначене майно - будівлі щитових №№ 1,2, 3,6,7 загальною площею 18,2 кв. м., розміщене за адресою: вул. Геологів, 13 у м. Хмельницькому. Зазначене Майно перебуває на балансі Міського комунального підприємства - ринок „Ранковий" (Орендодавця) і передається в оренду на підставі рішення Виконавчого комітету Хмельницької міської ради №784 від 14.11.2013р.
Майно передається в оренду з метою забезпечення електропостачання речового ринку по вул. Геологів, 13 строком на два роки і одинадцять місяців з „21" січня 2014 року по „21" грудня 2016року.
По акту приймання - передачі орендованого майна №2 вказане майно було передане Орендарю - ТОВ „Речовий ринок „Торговий дім Бартерсервіс".
Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд дійшов до наступних висновків.
Відповідно до ч. 1 ст. 36-1 Закону України „Про прокуратуру" підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави.
Статтею 2 ГПК України передбачено, що прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до господарського суду прокурор зазначає про це в позовній заяві.
Згідно із ч. 2 ст. 29 ГПК України у разі прийняття господарським судом позовної заяви, поданої прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі прийняття господарським судом позовної заяви, поданої прокурором в інтересах держави, в якій зазначено про відсутність органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, або про відсутність у такого органу повноважень щодо звернення до господарського суду, прокурор набуває статусу позивача.
Беручи до уваги той факт, що у даних спірних правовідносинах відсутній орган уповноважений державою здійснювати відповідні функції, а також те, що, на думку прокурора порушено інтереси територіальної громади м.Хмельницького, позов заявляється ним заявляється самостійно і він виступає в якості позивача.
Відповідно до ст. 4 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" об'єктами оренди є, у тому числі - нерухоме майно (будівлі, споруди, нежитлові приміщення) та інше окреме індивідуально визначене майно підприємств.
Статтями 7, 9 вказаного Закону визначено порядок виявлення ініціативи (пропозиції) щодо оренди майна, вимоги щодо розміщення орендодавцем в офіційних друкованих засобах масової інформації на веб-сайтах оголошення про намір передати майно в оренду, прийняття заяв про оренду відповідного майна, оголошення конкурсу на право оренди у разі надходження двох і більше відповідних заяв.
Проте, у порушення вищевказаних вимог законодавства, а також пунктів 2.2, 2.9 - 2.11, 2.14 - 2.16 Положення про передачу в оренду об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Хмельницького, затвердженого рішенням сесії Хмельницької міської ради від 30.10.2013 №11, відомості про намір передати в оренду комунальне майно, а саме електричну підстанцію з щитовими та електромережами, розташованими на території речового ринку по вул.Геологів 13, в друкованих та електронних ЗМІ відповідачами не розміщувалися, попит на вказані об'єкти оренди не вивчався та розгляд заяв інших претендентів не здійснювався.
Крім того, не проводився конкурс на право оренди (укладення договорів), що поясненнями третіх осіб на стороні позивача ОСОБА_1 та ОСОБА_2, які зазначили, що у разі проведення такого конкурсу вони обов'язково взяли б в ньому участь, проте були позбавлені такої можливості.
Відповідно до п.2.2 Положення про передачу в оренду об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Хмельницького, затвердженого рішенням сесії Хмельницької міської ради від 30.10.2013 №11, в оренду передається лише те майно, яке включено до переліку майна територіальної громади міста Хмельницького, як таке що може бути передано в оренду.
Проте, нерухоме майно (будівлі щитових №№1, 2, 3, 6, 7 загальною площею 18,2 кв. м.), яке є предметом договору №2 та окреме індивідуально визначене майно (електрична підстанція потужністю 630 кВат та електромережі), яке є предметом договору №1, до переліку майна територіальної громади міста Хмельницького, як таке що може бути передано в оренду не включено.
Вказане підтверджено, додатковими доказами виконавчого комітету Хмельницької міської ради стосовно включення до переліку майна територіальної громади міста Хмельницького, як такого що може бути передано в оренду: нерухоме майно (будівлі щитових №№1, 2, 3, 6, 7 загальною площею 18,2 кв. м.), яке є предметом договору №2 та окреме індивідуально визначене майно (електрична підстанція потужністю 630кВат та електромережі), яке є предметом договору №1 від 23.01.2014р., укладені між МКП ринок "Ранковий" та ТОВ "Речовий ринок "Торговий дім Бартерсервіс", які були надані на виконання вимог ухвали суду від 20.05.2014р. З доданих відповідачем листів вбачається, що вказане майно не було включено до зазначеного переліку.
Відповідно до п.10 ч.2 ст. 16 Цивільного кодексу України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів можуть бути є, зокрема, визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Таким чином, виконавчим комітетом Хмельницької міської ради до моменту прийняття рішення №784 від 14.11.2013р. пропущено ряд процедур передбачених чинним законодавством, які потрібно було провести, що слугує підставою для його скасування.
На підставі вказаного рішення виконавчого комітету, 23.01.2014 між зазначеними підприємствами укладено договори оренди № 1 (індивідуально визначеного майна - електричної підстанції та електромереж), та № 2 (нерухомого майна - будівель щитових №№ 1, 2, 3, 6, 7 загальною площею 18,2 кв. м.), які розташовані по вул. Геологів 13 у м. Хмельницькому.
Вказані договори укладені усупереч вимог Законів України „Про місцеве самоврядування в Україні" та „Про оренду державного та комунального майна".
Згідно ст.13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 5 ст. 60 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння. користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
В ч. 1 ст. 1 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" регулюються у тому числі організаційні відносини, пов'язані з передачею в оренду майна державних підприємств, установ та організацій, підприємств, заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності (далі - підприємства). їх структурних підрозділів та іншого окремого індивідуально визначеного майна, що перебуває в державній та комунальній власності.
Відповідно до ст. 4 Закону об'єктами оренди є, у тому числі - нерухоме майно (будівлі, споруди, нежитлові приміщення) та інше окреме індивідуально визначене майно підприємств.
Також, статтями 7, 9 Закону визначено порядок виявлення ініціативи (пропозиції) щодо оренди майна, вимоги щодо розміщення орендодавцем в офіційних друкованих засобах масової інформації та на веб-сайтах оголошення про намір передати майно в оренду, прийняття заяв про оренду відповідного майна. оголошення конкурсу на право оренди у разі надходження двох і більше відповідних заяв.
Відповідно до ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Згідно із ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.
Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності.
Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.
Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом.
Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей.
Правочин може бути визнаний недійсним лише з підстав, визначених законом, та із застосуванням наслідків недійсності, передбачених законом (п. 7 постанови Пленуму Верховного суду України від 06.11.2009 № 9 "Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними").
Статтею 204 ЦК України передбачено, що правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
Приймаючи до уваги, що договори оренди індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності територіальної громади м. Хмельницького від 23.01.2014 №1 та №2, укладені між МКП ринок "Ранковий" та ТОВ "Речовий ринок "Торговий дім Бартерсервіс" суперечать вимогам чинного законодавства, вони підлягають визнанню недійсними.
Судові витрати відповідно до ст.49 ГПК України покласти на відповідачів пропорційно до задоволених вимог.
Керуючись ст. ст.44,49, 82-85,116 Господарського процесуального кодексу України, суд,-
вирішив:
Позов Заступника прокурора м. Хмельницького м. Хмельницький до Виконавчого комітету Хмельницької міської ради м. Хмельницький, Міського комунального підприємства-ринку "Ранковий" м. Хмельницький, Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Бартерсервіс" м. Хмельницький, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Заступника прокурора м. Хмельницького - ОСОБА_1, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Міського комунального підприємства - ринок "Ранковий" м. Хмельницький - ОСОБА_2, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Виконавчого комітету Хмельницької міської ради - Хмельницька міська рада про 1. визнання недійсними договорів оренди індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності територіальної громади м.Хмельницького від 23.01.2014 №1 та №2, укладені між МКП-ринок "Ранковий" та ТОВ "Речовий ринок "Торговий дім Бартерсервіс". 2. скасування рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 14.11.2013 №784 "Про надання дозволу МКП-ринок "Ранковий" на укладення договору оренди електричної підстанції з щитовими та електромережами, розташованими на земельній ділянці по вул. Геологів 13 задоволити.
Скасувати рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради №784 від 14.11.2013р. „Про надання дозволу МКП-ринок "Ранковий" на укладення договору оренди електричної підстанції з щитовими та електромережами, розташованими на земельній ділянці по вул. Геологів 13".
Визнати недійсним договір оренди індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності територіальної громади м.Хмельницького №1 від 23.01.2014р., укладений між МКП-ринок "Ранковий" та ТОВ "Речовий ринок "Торговий дім Бартерсервіс".
Визнати недійсним договір оренди індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності територіальної громади м.Хмельницького №2 від 23.01.2014р., укладений між МКП-ринок "Ранковий" та ТОВ "Речовий ринок "Торговий дім Бартерсервіс".
Стягнути з Виконавчого комітету Хмельницької міської ради (м.Хмельницький, вул.. Гагаріна,3, код 04060772) в доход державного бюджету по коду класифікації доходів 22030001, р/р 31218206783002 УДКСУ у м. Хмельницькому, код отримувача 38045529, банк одержувача ГУ ДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013 судовий збір у розмірі 1218 (одну тисячу двісті вісімнадцять гривень).
Видати наказ.
Стягнути з Міського комунального підприємства-ринку "Ранковий" (м. Хмельницький, пров. Гвардійський, 21, код 32600835) в доход державного бюджету по коду класифікації доходів 22030001, р/р 31218206783002 УДКСУ у м. Хмельницькому, код отримувача 38045529, банк одержувача ГУ ДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013 судовий збір у розмірі 1218 (одну тисячу двісті вісімнадцять гривень).
Видати наказ.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Бартерсервіс" м.Хмельницький, вул.. Тернопільська,19, код 32517590) в доход державного бюджету по коду класифікації доходів 22030001, р/р 31218206783002 УДКСУ у м. Хмельницькому, код отримувача 38045529, банк одержувача ГУ ДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013 судовий збір у розмірі 1218 (одну тисячу двісті вісімнадцять гривень).
Видати наказ.
Повний текст рішення складено 10.06.2014р.
Суддя В.О. Шпак
Віддруковано в 8 примірниках:
1 - позивачу;
2,- відповідачу - Виконавчому комітету Хмельницької міської ради, м.Хмельницький, вул. Гагаріна, 3
3,4 - відповідачам,
5 - т.о. -ОСОБА_1 АДРЕСА_1;
6 - т.о. - ОСОБА_2 АДРЕСА_2,
7 - Хмельницькій міській раді м. Хмельницький, вул. Гагаріна,3
8 - до справи