Ухвала суду № 39167984, 04.06.2014, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.06.2014
Номер справи
803/823/14
Номер документу
39167984
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без розгляду

04 червня 2014 року Справа № 803/823/14

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Лозовського О.А.,

при секретарі судового засідання Новак Л.О.,

з участю представників позивача Бєляєва М.П., Василюка І.М.,

представника відповідача Борщевського Н.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Агрофірми «Світанок-Сервіс» у формі Закритого акціонерного товариства до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Волинській області «Держенергонагляду у Західному регіоні» про визнання протиправною та скасування постанови №03/10-05-7 ПШ від 25.11.2013 року,

ВСТАНОВИВ:

Агрофірма «Світанок-Сервіс» у формі Закритого акціонерного товариства звернулася з позовом до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Волинській області «Держенергонагляду у Західному регіоні» про визнання протиправною та скасування постанови №03/10-05-7 ПШ від 25.11.2013 року про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику.

12 травня 2014 року на адресу суду надійшло клопотання представника Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Волинській області «Держенергонагляду у Західному регіоні» про залишення позовної заяви Агрофірми «Світанок-Сервіс» у формі Закритого акціонерного товариства до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Волинській області «Держенергонагляду у Західному регіоні» про визнання протиправною та скасування постанови №03/10-05-7 ПШ від 25.11.2013 року без розгляду. Дане клопотання мотивоване тим, що 25.11.2013 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Волинській області «Держенергонагляду у Західному регіоні» було винесено постанову №03/10-05-7-ПШ про накладення на Агрофірму «Світанок-Сервіс» у формі Закритого акціонерного товариства штрафу за порушення законодавства про електроенергетику в розмірі 17 000 грн. Вищезгадана постанова була надіслана на адресу підприємства рекомендованим листом з повідомленням про вручення, однак адресат відмовився від її отримання. Вважає, що оскільки оскаржувана постанова в день її винесення була надіслана рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу позивача, тому він мав змогу своєчасно реалізувати своє право на оскарження та повинен був дізнатися про можливе порушення своїх прав, свобод чи інтересів, однак сам від цього відмовився, а тому жодних правових підстав для поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду не має. Відтак, позивачем пропущено передбачений ч.5 ст.99 КАС України місячний строк для звернення до адміністративного суду щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів.

В судовому засіданні представник відповідача клопотання про залишення позовної заяви без розгляду підтримав з підстав викладених у клопотанні.

Представники позивача в судовому засіданні заперечили проти задоволення заявленого представником відповідача клопотання про залишення позовної заяви без розгляду.

Заслухавши думку осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід залишити без розгляду з огляду на наступне.

Із змісту позовної заяви та доданих документів вбачається, що позивач оскаржує рішення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Волинській області «Держенергонагляду у Західному регіоні», а саме постанову №03/10-05-7 ПШ від 25.11.2013 року про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику в розмірі 17 000 грн.

Обґрунтовуючи строк звернення до суду, позивач зазначив, що дізнався про існування оскаржуваної постанови лише 19.04.2014 року, коли на адресу позивача надійшла ухвала Волинського окружного адміністративного суду від 15.04.2014 року про відкриття провадження в адміністративній справі щодо стягнення з позивача фінансових санкцій, а тому позивачем не пропущено встановлений статтею 99 КАС України строк звернення до адміністративного суду.

Суд не погоджується із такими твердженнями позивача з огляду на наступне.

Частиною першою статті 99 КАС України передбачено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Згідно з частиною п'ятою статті 99 КАС України для звернення до адміністративного суду щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів, встановлюється місячних строк.

Статтею 99 КАС України початок перебігу строку звернення до адміністративного суду визначено альтернативно - це день, коли особа: дізналася про порушення її прав, свобод чи інтересів або повинна була дізнатися про нього, тобто мала реальну можливість дізнатися про наявність порушення раніше.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, 25.11.2013 року постанова Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Волинській області «Держенергонагляду у Західному регіоні» №03/10-05-7 ПШ від 25.11.2013 року про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику в розмірі 17 000 грн. була надіслана на адресу підприємства рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Однак, адресат відмовився від її отримання, про що 28.12.2013 року відповідальним працівником поштового зв'язку на поштовому відправленні було зроблено належну відмітку про причини повернення "по відмові від отримання". (а.с.16)

Таким чином, на думку суду, Агрофірма «Світанок-Сервіс» у формі Закритого акціонерного товариства повинна була дізнатися про існування постанови Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Волинській області «Держенергонагляду у Західному регіоні» №03/10-05-7 ПШ від 25.11.2013 року про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику в розмірі 17 000 грн. раніше, тобто до отримання ухвали Волинського окружного адміністративного суду від 15.04.2014 року про відкриття провадження в адміністративній справі щодо стягнення з позивача фінансових санкцій.

Проте, позивач звернувся до суду за захистом порушених прав лише 29.04.2014 року, тобто з порушенням встановленого статтею 99 КАС України строку звернення до адміністративного суду.

Дотримання строку звернення з адміністративним позовом є однією з умов для реалізації права на позов у публічно-правових відносинах. Встановлення таких строків дисциплінує учасників цих відносин у випадку, якщо вони стали спірними, спонукає до своєчасного вчинення ними процесуальних дій, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України, не зловживаючи ними.

Поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій та підтверджені належними доказами.

У позовній заяві позивачем не наведено обставин, які свідчили б про існування перешкод чи неможливість дізнатися про існування оскаржуваного рішення, та звернутися до суду за захистом порушених внаслідок прийняття цього рішення прав у встановлений статтею 99 КАС України строк звернення до адміністративного суду.

З огляду на вищевикладене, суд не вбачає підстав, для визнання причин пропуску звернення до суду поважними.

Відповідно до статті 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.

Відповідно до пункту 9 частини першої статті 155 КАС України суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.

Таким чином, оскільки, позивач звернувся з адміністративним позовом про визнання протиправною та скасування постанови №03/10-05-7 ПШ від 25.11.2013 року про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику з пропущенням встановленого частиною п'ятою статті 99 КАС України строку звернення до суду, на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів суд не вбачає підстав для визнання причин пропуску звернення до адміністративного суду поважними, а тому суд приходить до висновку про необхідність залишення позовної заяви без розгляду.

Керуючись статтями 99, 100, 155, частинами третьою, сьомою статті 160, статтею 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Агрофірми "Світанок-Сервіс" у формі закритого акціонерного товариства до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Волинській області "Держенергонагляду у Західному регіоні" про визнання протиправною та скасування постанови №03/10-05-7 ПШ від 25.11.2013 року залишити без розгляду.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали, повний текст якої буде виготовлено 10 червня 2014 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя О.А.Лозовський