Ухвала суду № 39167351, 05.06.2014, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
05.06.2014
Номер справи
826/5667/13-а
Номер документу
39167351
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"05" червня 2014 р. м. Київ К/800/56717/13

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого судді: суддів: Стрелець Т.Г., Голяшкіна О.В., Логвиненка А.О.,розглянувши в письмовому провадженні касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва

на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 травня 2013 року

та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 24 жовтня 2013 року

у справі 826/5667/13-а

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Елегант-Групп"

до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва

про скасування вимоги, -

ВСТАНОВИЛА:

В квітні 2013 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Елегант-Групп" звернулось з позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 травня 2013 року до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу від 14 березня 2013 року №Ю-360, рішення від 14 березня 2013 року №1060 щодо застосування штрафних санкцій.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачем своєчасно та в повному обсязі нараховано, обчислено та сплачено єдиний внесок, а також подано відповідну звітність до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі Києва, підтвердженням чого, на думку позивача, є платіжні доручення підприємства, картка особового рахунку платника та квитанції про отримання звітності.

Відповідача зазначив, що при поданні звітності за лютий 2011 року позивачем допущено помилку, а саме не відображено суму єдиного внеску по класу ризику 5-36,8%, про що останнім повідомлено позивача у встановлені строки, тому, враховуючи факт донарахування органом Пенсійного фонду суми єдиного внеску, відповідачем правомірно винесено рішення від 14 березня 2013 року № 1060 про накладення штрафних санкцій та виписано вимогу про сплату боргу від 14 березня 2013 року № 360.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 травня 2013 року у справі №826/5667/13-а позов задоволено частково, а саме, визнано протиправним та скасовано рішення Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі міста Києва №1060 від 14 березня 2013 року про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску. В решті позовних вимог відмовлено.

Київський апеляційний адміністративний суд ухвалою від 24 жовтня 2013 року рішення суду першої інстанції залишив без змін.

Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва звернулось до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального права, просять вищевказані рішення скасувати та прийняти нове, яким в задоволенні позову відмовити.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження, встановленого пунктом 1 частини 1 статті 222 Кодексу адміністративного судочинства України.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши і обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права і наданої ними правової оцінки обставин у справі, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами встановлено, що у період з 31 січня 2013 року по 14 березня 2013 року, на підставі направлень від 31 січня 2013 року № 33, від 12 березня 2013 року № 66 Управлінням Пенсійного фонду України в Святошинському районі міста Києва проведено планову перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Елегант-Груп» щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, контроль за нарахуванням та сплатою яких покладено на Пенсійний фонд України, а також достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за період з 21 лютого 2008 року до 20 лютого 2013 року, за результатами якої складено акт від 14 березня 2013 року № 51.

Під час перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, перевіряючими, серед іншого, встановлено порушення підпункту 1 пункту 2 статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464-VI в результаті чого донараховано суму єдиного внеску в розмірі 36,8% за 2011 рік в розмірі 57 257, 92 грн., у тому числі за періодами за лютий 2011 року донараховано єдиного внеску в сумі 57257,92 грн.

Із зазначеного акту перевірки, Управлінням Пенсійного фонду України в Святошинському районі міста Києва прийнято вимогу про сплату боргу від 14 березня 2013 року № Ю-360 у розмірі 57 257, 92 грн.

Рішенням про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску № 1060 від 14 березня 2013 року до Товариства з обмеженою відповідальністю «Елегант-Груп» на підставі пункту 3 частини 11 статті 25 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» застосовано штрафні санкції в розмірі 28628,96 грн.

За результатом адміністративного оскарження, скарга Товариства з обмеженою відповідальністю «Елегант-Груп» залишена без задоволення, а вимога про сплату боргу від 14 березня 2013 року № Ю-360 та рішення № 1060 від 14 березня 2013 року - без змін (копія рішення про результати розгляду скарги від 12 квітня 2013 року міститься в матеріалах справи).

Відповідно до пункту 2 частини 2 статті 6 Закону № 2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний серед іншого, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством тощо.

Закон України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 08 жовтня 2010 року № 22-2 затверджено Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Згідно пункту 3.1. Порядку № 22-2 страхувальники, крім зазначених у пунктах 3.5, 3.6 цього розділу, а також страхувальники, зазначені в пункті 3.2 цього розділу, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з ФО - підприємцем, якщо виконувані роботи (надані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у частині подання звіту за таких осіб зобов'язані формувати та подавати до органів Пенсійного фонду звіт не пізніше 20 числа місяця, що настає за звітним періодом.

Звітним періодом є календарний місяць.

Звіт подається за формою згідно з додатком 4 до цього Порядку.

За правилами формування та подання звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування звіт до органів Пенсійного фонду подається страхувальником або відповідальною особою страхувальника за місцем взяття на облік в органах Пенсійного фонду в тому числі, в електронній формі з використанням ЕЦП через центр обробки електронних звітів згідно з Порядком подання звітів до Пенсійного фонду України в електронній формі, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 19 квітня 2007 року N 7-7, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27 квітня 2007 року за N 436/13703 (звіт на паперових носіях не подається);

Згідно пункту 4.1. Постанови № 22-2 звіт формується на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до Закону нараховується єдиний внесок. Звіт повинен містити основні дані про страхувальника та перелік таблиць звіту.

Якщо виявлено помилки у звіті страхувальник має право до закінчення терміну подання цього звіту повторно сформувати та подати звіт до органу Пенсійного фонду за місцем взяття на облік. Чинним вважається останній електронний або паперовий звіт, поданий страхувальником до закінчення термінів подання звітності, визначених цим Порядком (пункт 5.1 Постанови № 22-2).

Пунктом 2.18. Постанови № 22-2 відповідальним за правильність заповнення звіту визначено страхувальника.

Відповідно до пункту 6.3. Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року № 21-5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за № 994/18289 органи Пенсійного фонду надсилають платникам вимогу про сплату недоїмки в таких випадках: якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника або інформація територіальних органів органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію єдиної державної податкової політики про суми доходу (прибутку) фізичних осіб - підприємців чи осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, свідчать про донарахування (зменшення) сум єдиного внеску або органами Пенсійного фонду у повідомленнях-розрахунках визначено суми єдиного внеску, які підлягають доплаті; якщо платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску; якщо платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.

Судами встановлено, що звіт за лютий 2011 року позивачем подано саме в електронному вигляді при поданні звіту, страхувальником допущено помилку, а саме відображено суму єдиного внесу по класу ризику 5-36,8% в графі де повинна відображатись сума єдиного внеску про класу ризику, була порожня про, що повідомлено позивача у встановленні строки.

Позивачем не надано суду доказів подання до Пенсійного органу належними чином оформленого звіту доказів складання страхувальником пояснювальної записки із зазначенням причин виникнення помилки та доказів їх усунення, а тому податкова вимога Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва про сплату боргу від 14 березня 2013 року № Ю-360 є обґрунтованою.

Судами вірно встановлено, що допущення помилки у формі звіту та не відображення суми єдиного внеску по класу ризику 5-36,8% в графі позивачем вчасно та в повному обсязі сплачений єдиний соціальний внесок у розмірі 57 257, 92 грн., що не спростовано представником відповідача у судовому засіданні та підтверджено копіями платіжних доручень № 413 від 04 березня 2011 року та № 277 від 18 лютого 2011 року.

Колегія суддів вважає, суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку, що рішенням відповідача про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску винесено незаконно і необґрунтовано, а тому вказане рішення підлягає скасуванню.

Судова колегія Вищого адміністративного суду України вважає, що із матеріалів справи та змісту касаційної скарги не вбачається неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права.

Згідно статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

З огляду на наведене, рішення судів попередніх інстанцій підлягають залишенню без змін.

Керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва - залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 травня 2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 24 жовтня 2013 року у справі № 826/5667/13-а - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та у порядку, передбачені статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: