Постанова № 39150461, 11.06.2014, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.06.2014
Номер справи
813/3376/14
Номер документу
39150461
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 червня 2014 року Справа № 813/3376/14

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Кравців О. Р. розглянув у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області про застосування заходів реагування до Державного підприємства «Новояворівське державне підприємство «Екотрансенерго», -

в с т а н о в и в :

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області (далі – ТУ Держгірпромнагляду у Львівській області) до Державного підприємства «Новояворівське державне підприємство «Екотрансенерго» (далі – ДП «Новояворівське державне підприємство «Екотрансенерго») про застосування до відповідача заходів реагування, а саме: зобов’язати відповідача невідкладно припинити роботи із застосуванням: 1) трактора МТЗ-80, інвентарний № 402440; 2) тракторного причепа, інвентарний № 500934; 3) причепа, на якому установлений зварювальний агрегат АДД-4001, інвентарний № 420160 – до усунення порушень у повному обсязі та отримання у встановленому у встановленому порядку рішення на відновлення роботи.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами проведеної працівниками ТУ Держгірпромнагляду у Львівській області планової перевірки дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, складено акт перевірки у якому зафіксовано порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці. У зв’язку з виникненням умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об’єкта, машин і механізмів несе ризик загрози життю працівників, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров’ю працюючих на ДП «Новояворівське державне підприємство «Екотрансенерго» позивач звернувся із позовною заявою до суду.

Ухвалою від 08.05.2014 року відкрито скорочене провадження в адміністративній справі.

Відповідно до положень ч. 4 ст. 183-2, п. 2 ч. 5 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Законом України «Про охорону праці» № 2694-ХІІ від 14.10.1996р. визначено основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров’я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні (далі - Закон України № 2694-ХІІ).

Відповідно до статті 4 Закону України № 2694-ХІІ, державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі, на принципах пріоритету життя і здоров’я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов’язки та відповідальність суб’єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» № 877-V від 05.04.2007р. (далі - Закон України № 877-V).

Наказом № 186-к Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України від 02.12.2011 р. затверджено Положення про територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Львівській області (далі - Положення).

До повноважень територіального управління, відповідно до ч. 7 п. 4 Положення, віднесено здійснення державного нагляду за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань: будівництва, реконструкції та експлуатації об’єктів підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об’єктів і виробництв; видобування вуглеводнів, їх транспортування, переробки та використання на підприємствах, в установах та організаціях; застосування технологій, технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження, випробування і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; облаштування системами автоматичного контролю і управління технологічними процесами та станом виробничого середовища; проведення робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також утилізації зброї, звичайних видів боєприпасів, виробів ракетної техніки та палива, вибухових матеріалів військового призначення, окрім вибухових матеріалів, призначених для військового та спеціального використання.

Відповідно до п. 1.4 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контрою) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерством надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 року №826 (далі - Положення), загроза життю та здоров’ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об’єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників.

Відповідно до ст. 13 Закону № 2694-ХІІ, роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.

Відповідно до наказу ТУ Держгірпромнагляду у Львівській області № 264 від 18.03.2014р. /а.с.12/ та направлення на перевірку № 52/07-01 від 18.03.2014 року /а.с.13/ уповноваженою посадовою особою ТУ Держгірпромнагляду у Львівській області в присутності уповноважених осіб відповідача, у період з 28.04.2014 року по 30.04.2014 проведено планову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки ДП «Новояворівське державне підприємства «Екотрансенерго».

За наслідками перевірки складено акт № 07-01-2/22 від 30.04.2014 р. /а.с.6-10/, яким відповідача яким зафіксовано порушення вимог законодавства, які було виявлено під час перевірки, зокрема:

- підприємством не проводяться передбачені сітковим графіком «Комплексного проекту…» на 2014 рік роботи, зокрема: гірничотехнічна рекультивація берегової смуги озера; технічна рекультивація залишкових площ сірко видобувних ділянок Немирівського рудника підземної виплавки сірки ПВС – 250; технічна рекультивація залишкових площ сірко-видобувних ділянок Язівського рудника підземної виплавки сірки ПВС-600; будівництво водпровідної канави і водовипуску з гідро відвалу та перетік з хвостовика в гідровал, тощо (в порушення ст. 45 Закону України № 1127);

- не проведено весняний комісійний технічний огляд виробничих будівель та споруд, що є порушенням вимог п. 2.8, 2.26 Положення про надійну та безпечну експлуатацію виробничих будівель та споруд (в порушення ст. 13,14 Закону України № 2694);

- технологічним транспортним засобам, що перебувають на балансі підприємства, не проведено державний технічний огляд відповідно до вимог п. 5 Порядку проведення державного технічного огляду великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів (в порушення ст. 13, 14 Закону України № 2694);

- не вирішується питання передачі гідротехнічних споруд ДП «Новояворівське державне підприємство «Екотрансенерго» у зв’язку з вичерпанням їх технологічної потреби та відсутністю можливості їх утримання підприємством у безпечному стані (в порушення ст. 44, 45 Закону України № 1127);

- частково знищені та не читаються попереджувальні знаки на залізничному переїзді у с. Новий Яр, що є порушенням вимог п. 1.11 Розділу VІІІ Правил охорони праці під час розробки родовищ корисних копалин відкритим способом (в порушення ст. 13,14 Закону України № 2694);

- не огороджено відповідно до вимог п. 26 Розділу VІІ НПАОП 0.00-1.24-10 небезпечну зону навколо крокуючого екскаватора (в порушення ст. 13,14 Закону України № 2694);

- на корпусі ЯКНО-6 № 19/3 від якого живиться крокуючий екскаватор ЕК Ш6/45 № 235, не поновлено схему електричних з’єднань, що є порушенням вимог п. 6.3. Розділу VІ Правил охорони праці під час експлуатації електроустаткування та електромереж на відкритих гірничих роботах (в порушення ст. 13,14 Закону України № 2694);

- трактор МТЗ-80, інвентарний № 402440, тракторний причіп, інвентарний № 500934, причіп на якому установлений зварювальний агрегат АДД-4001, інвентарний № 420160, що належати відповідачу, не зареєстровано відповідно до вимог п. 6 Порядку відомчої реєстрації та ведення обліку великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів (в порушення ст. 13 Закону України № 2694);

- на тракторі МТЗ-80, інвентарний № 402440 не працездатне обладнання для запуску двигуна з кабіни, що є порушенням п. 6.5. Розділу VІІ НПАОП 0.00-1.24-10 (в порушення ст. 13 Закону України № 2694);

- на тракторі МТЗ-80, інвентарний № 402440 відсутні протипожежні засоби, що є порушенням п. 1.1 розділу VІІ НПАОП 0.00-1.24-10 (в порушення вимог ст. 13 Закону України № 2694);

- кабіна трактора МТЗ-80, інвентарний № 402440, має пошкодження та дефекти та не відповідає вимогам п.1.1 Розділу VІІ НПАОП 0.00-1.24-10 (в порушення вимог ст. 13 Закону України № 2694);

- сидіння машиніста трактора МТХ-80 має пошкодження та дефекти та не відповідає вимогам п. 1.1 Розділу VІІ НПАОП 0.00-1.24-10 (в порушення ст.. 13 Закону України № 2694);

- мають місце тріщини конструктивних металевих елементів корпусу тракторного причіпу, інвентарний 500934, що є порушенням п. 1.1 Розділу VІІ НПАОП 0.00-1.24-10 (в порушення ст. 13 Закону Україна № 2694);

- на тракторному причіпі, інвентарний № 500934, в непрацездатному стані перебувають гальма, що є порушенням п. 1.1 Розділу VІІ НПАОП 0.00-1.24-10 (в порушення ст. 13 Закону України № 2694);

- мають місце тріщини конструктивних металевих елементів корпусу причіпу на якому установлений зварювальний агрегат АДД-4001, інвентарний № 420160, що є порушенням п. 1.1 Розділу VІІ НПАОП 0.00-1.24-10 (в порушення ст. 13 Закону України № 2694);

- на причіпі, на якому установлений зварювальний агрегат АДД-4001, інвентарний № 420160, в непрацездатному стані перебувають гальма, що є порушенням п. 1.1 Розділу НПАОП 0.00-1.24-10 (в порушення ст. 13 Закону України № 2694)

Відтак, відповідача попереджено про необхідність негайного зупинення робіт (виробництва) із застосуванням: 1) трактора МТЗ-80, інвентарний № 402440; 2) тракторного причепа, інвентарний № 500934; 3) причепа, на якому установлений зварювальний агрегат АДД-4001, інвентарний № 420160 – до усунення порушень у повному обсязі та отримання у встановленому у встановленому порядку рішення на відновлення роботи.

Згідно з ч. 5 ст. 4 Закону України № 877-V повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом. Застосовані адміністративним судом заходи реагування за позовом органу державного нагляду (контролю), а також вжиті органом державного нагляду (контролю) заходи, обґрунтованість яких підтверджена адміністративним судом, скасовуються адміністративним судом у порядку, встановленому процесуальним законом.

Відповідно до ч. 6 ст. 7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.

Матеріалами справи підтверджується порушення ДП «Новояворівське державне підприємство «Екотрансенерго» вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці при проведенні робіт, які можуть спричинити ризик для життя і здоров’я працюючих.

З врахуванням вищевикладеного, суд вважає, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими, підтверджуються наявними у справі доказами та належить задовольнити.

Відповідно до ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не належить стягувати.

Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 158-163, 167 , 183-2 КАС України, -

п о с т а н о в и в :

1. Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

2. Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Державного підприємства «Новояворівське державне підприємство «Екотрансенерго» (Львівська область, Яворівський район, с. Новий Яр; код ЄДРПОУ 34509969), шляхом зупинення виконання робіт, а саме: зупинити виконання робіт із застосуванням: 1) трактора МТЗ-80, інвентарний № 402440; 2) тракторного причепа, інвентарний № 500934; 3) причепа, на якому установлений зварювальний агрегат АДД-4001, інвентарний № 420160 – до усунення порушень визначених а в акті перевірки № 07-01-2/22 від 30.04.2014 у повному обсязі та отримання у встановленому у встановленому порядку рішення на відновлення роботи.

3. Судові витрати з відповідача не стягувати.

4. Постанова підлягає до негайного виконання.

Постанова може бути оскаржена, згідно зі ст. 186 КАС України, протягом 10 днів з дня її проголошення чи отримання копії постанови, шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили, згідно зі ст. 254 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків оскарження її в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя Кравців О.Р.