Постанова № 39137388, 03.06.2014, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.06.2014
Номер справи
813/1860/13-а
Номер документу
39137388
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 червня 2014 року Справа № 876/6423/13

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Попка Я.С.

суддів Хобор Р.Б., Сеника Р.П.

за участю секретаря судового засідання Саламахи О.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства Самбірський радіозавод «Сигнал» на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 26 березня 2013 року у справі за позовом управління Пенсійного фонду України в м. Самборі та Самбірському районі Львівської області до Відкритого акціонерного товариства Самбірський радіозавод «Сигнал» про стягнення коштів,-

В С Т А Н О В И В:

У березні 2013 року позивач -управління Пенсійного фонду України в м. Самборі та Самбірському районі Львівської області звернулося до суду з позовом до Відкритого акціонерного товариства Самбірський радіозавод «Сигнал», в якому просить стягнути з відповідача на його користь заборгованість в сумі 4 375,09 грн.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 26 березня 2013 року позов задоволено повністю. Стягнено з Відкритого акціонерного товариства Самбірський радіозавод «Сигнал» на користь управління Пенсійного фонду України в м. Самборі та Самбірському районі Львівської області кошти в сумі 4 375,09 грн.

Постанова суду першої інстанції, мотивована тим, що позивачем прийнято рішення № 144 про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків, яким до відповідача застосовано фінансові санкції в сумі 4 205,09 грн., а також рішення № 145 про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку до органів Пенсійного фонду України, яким застосовано фінансові санкції до відповідача в сумі 170 грн.

Суд першої інстанції вказує на те, що 20.08.2012 року відповідачем було подано скаргу за № 35 до головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області. Однак, згідно з рішенням № 154 від 18.10.2012 року скаргу було повернуто без розгляду. Крім того. ВАТ Самбірський радіозавод «Сигнал» оскаржило зазначені рішення до суду. Ухвалою суду від 24.01.2013 року по справі № 2а-10691/12/1370 позовну заяву ВАТ Самбірський радіозавод «Сигнал» залишено без розгляду, оскільки вона подана після закінчення строків, установлених законом для оскарження.

Таким чином, на час розгляду справи, заборгованість у вищевказаній сумі залишається непогашеною та та доказів сплати вказаної заборгованості суду не надано.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, вважаючи її незаконною, прийнятою з порушенням норм матеріального та процесуального права, Відкрите акціонерне товариство Самбірський радіозавод «Сигнал» оскаржило її, подавши апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Львівського окружного адміністративного суду від 26 березня 2013 року та прийняте нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги апелянт зазначає, що ВАТ «Самбірський радіозавод «Сигнал» 30.07.2012 р. отримано рішення управління Пенсійного фонду України в м. Самборі та Самбірському районі Львівської області від 7 серпня 2012 р. № 144 та №145. Вказані рішення винесені на підставі акту перевірки, проведеної Управлінням Пенсійного фонду України в м. Самборі та Самбірському районі від 30.07.2012 р. № 279 «Про результати планової перевірки ВАТ «Самбірський радіозавод «Сигнал» щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.08.2008 року по по 20.07.2012 р. ВАТ «Самбірський радіозавод «Сигнал» після отримання вищевказаних рішень подав скаргу про скасування рішень від 20 серпня 2012 року до Головного управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області, своєчасно, виконуючи вимоги ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Апелянт вказує на те, що рішення від 07 серпня 2012 р. № 144 зобов'язує ВАТ «Самбірський радіозавод «Сигнал» сплатити фінансові санкції у сумі 4 205,09 грн. на підставі п. 4 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а рішення № 145 - 170,00 грн. на підставі п. 5 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Посилається на те, що ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виключена на підставі Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. Тому, вважає, що фінансові санкції застосовані до підприємства ВАТ «Самбірський радіозавод «Сигнал» неправомірно на підставі не чинної норми.

Крім того, ВАТ «Самбірський радіозавод «Сигнал» заперечує висновок перевіряючого про зниження фонду оплати праці, на який нараховуються страхові внески за 2010 р. на суму 10 777, 36 грн. та зниження нарахованих страхових внесків загальнообов'язкове державне пенсійне страхування суму 3578, 08 грн.

Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційна скарга підлягає до задоволення з таких підстав.

Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В силу ст. 18 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування. На ці внески не поширюється податкове законодавство. Законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати.

Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що ВАТ Самбірський радіозавод «Сигнал» є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та зареєстрований такий в управлінні Пенсійного фонду України в м. Самборі та Самбірському районі Львівської області.

30.07.2012 року управлінням Пенсійного фонду України в м. Самборі та Самбірському районі Львівської області проведено планову перевірку Відкритого акціонерного товариства Самбірський радіозавод «Сигнал» щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, контроль за нарахуванням та сплатою яких покладено на Пенсійний фонд України за період з 01.08.2008 року до 20.07.2012 року, а також достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за період з 01.01.2008 року до 20.07.2012 року.

За результатами проведеної перевірки прийнято акт від 30.07.2012 року № 279, з якого видно, що перевіркою виявлено порушення ч.1 ст. 19 та ч.2 та 3 ст.20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та п. 1 ст. 2, п. 4 ст. 4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», а саме: занижено фонд оплати праці на який нараховуються страхові внески за 2010 рік на суму 10 777,36 грн., та занижено нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на суму 3 578,08 грн., в тому числі по тарифу 33,2 % - 3578,08 грн.

Разом з тим, перевіркою достовірності формування та подання відомостей про застраховану особу виявлено порушення п. 4 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», п. 8.3 «Порядку формування та подання органам Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, затвердженого Постановою Пенсійного фонду України 10.06.2004 р. №7-6», а саме: подання недостовірних відомостей за липень та серпень 2010 року.

На підставі висновків акту перевірки, позивачем прийняті рішення № 144 про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків, яким до ВАТ Самбірський радіозавод «Сигнал» застосовано фінансові санкції в сумі 4 205,09 грн., а також рішення № 145 про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку до органів Пенсійного фонду України, яким застосовано фінансові санкції до ВАТ Самбірський радіозавод «Сигнал» в сумі 170 грн.

Як слідує із матеріалів справи ВАТ Самбірський радіозавод «Сигнал» подано скаргу за № 35 про оскарження зазначених рішень в адміністративному порядку, яка згідно з Рішенням № 154 від 18.10.2012 року була повернена без розгляду. Крім того, ВАТ Самбірський радіозавод «Сигнал» оскаржило зазначені рішення до суду. Ухвалою суду від 24.01.2013 року по справі № 2а-10691/12/1370 позовну заяву товариства залишено без розгляду, оскільки вона подана після закінчення строків, установлених законом для оскарження.

Відповідно до п. 5 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно п.4 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» Територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої цим Законом, територіальним органом Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно з абзацом п'ятим пункту 7 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.

Відповідно до частини другої статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», чинного до 31.12.2010 та пункту 9.3.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, суми страхових внесків своєчасно не нараховані та або не сплачені страхувальниками в строки вважаються простроченою заборгованістю по сплаті страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосування фінансових санкцій.

Згідно з пунктом 2 частини дев'ятої статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що підставою для застосування до страхувальника фінансових санкцій є несвоєчасна сплата страхових внесків.

Однак, суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що як слідує із матеріалів справи, постановою державного виконавця відділу державної виконавчої служби Самбірського міськрайонного управління юстиції Львівської області ВП №35773646 від 21.12.2012 року відкрито виконавче провадження з виконання рішення управління Пенсійного фонду України в м. Самборі та Самбірському районі Львівської області №144 від 07.08.2012 року, про стягнення з Відкритого акціонерного товариства Самбірський радіозавод «Сигнал» на користь управління Пенсійного фонду України в м. Самборі та Самбірському районі Львівської області фінансової санкції у розмірі 4205,09 грн.

Постановою державного виконавця відділу державної виконавчої служби Самбірського міськрайонного управління юстиції Львівської області ВП №37220550 від 27.03.2013 року відкрито виконавче провадження з виконання рішення управління Пенсійного фонду України в м. Самборі та Самбірському районі Львівської області №145 від 07.08.2012 року, про стягнення з Відкритого акціонерного товариства Самбірський радіозавод «Сигнал» на користь управління Пенсійного фонду України в м. Самборі та Самбірському районі Львівської області фінансової санкції у розмірі 170,00 грн.

Крім того, постановою державного виконавця відділу державної виконавчої служби Самбірського міськрайонного управління юстиції Львівської області ВП №35773646 від 28.03.2013 року накладено арешт на кошти Відкритого акціонерного товариства Самбірський радіозавод «Сигнал» у розмірі, необхідному для виконання рішення управління Пенсійного фонду України в м. Самборі та Самбірському районі Львівської області №144 від 07.08.2012 року.

В судому засіданні суду апеляційної інстанції встановлено, що за вказаними вище постановами про відкриття виконачого провадження проводяться стягнення з Відкритого акціонерного товариства Самбірський радіозавод «Сигнал» на користь управління Пенсійного фонду України в м. Самборі та Самбірському районі Львівської області фінансових санкцій та частину з них уже стягнено.

Враховуючи вищенаведене, апеляційний суд дійшов до висновку про безпідставність заявлених позовних вимог управління Пенсійного фонду України в м. Самборі та Самбірському районі Львівської області до Відкритого акціонерного товариства Самбірський радіозавод «Сигнал» про стягнення коштів, а тому в задоволенні таких необхідно відмовити.

Отже, оскаржувана постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до ст. 202 КАС України є підставою для скасування та прийняття нової постанови.

Керуючись ч.3 ст.160, ст.ст. 195, 196, п.3 ч.1 ст.198, п. 4 ст. 202, 205, 207, 254 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства Самбірський радіозавод «Сигнал» задовольнити.

Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 26 березня 2013 року у справі №813/1860/13-а скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог управління Пенсійного фонду України в м. Самборі та Самбірському районі Львівської області до Відкритого акціонерного товариства Самбірський радіозавод «Сигнал» про стягнення коштів відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя Я.С. Попко

Судді Р.Б. Хобор

Р.П. Сеник

Повний текст постанови виготовлено та підписано 03.06.2014 року.