ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 квітня 2014 року справа № 826/4571/14
Окружний адміністративний суд м.Києва у складі судді Клименчук Н.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом
Виконувача обов’язків прокурора Печерського району м.Києва в інтересах держави в особі Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку
до
Закритого акціонерного товариства «Бринкфорд»
про
стягнення заборгованості в сумі 85 000,00грн.
В С Т А Н О В И В:
Виконувач обов’язків прокурора Печерського району м.Києва в інтересах держави в особі Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернувся до Окружного адміністративного суду м.Києва з адміністративним позовом до Закритого акціонерного товариства «Бринкфорд» про стягнення коштів в сумі 85 000,00грн.
Позивачем у відношенні ЗАТ «Бринкфорд» складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів від 24.09.2013 №2050-ЦД-1-Е, в якому зафіксовано порушення п.5 розділу ХVІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про акціонерні товариства». У зв’язку з чим, позивачем постановою №2493-ЦД-1-Е від 09.10.2013 про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів до відповідача застосовано санкцію у вигляді штрафу у розмірі 85 000,00грн.
В судове засідання представник відповідача не з’явився, хоча про дату, час та місце проведення судового засідання зазначену особу повідомлено належним чином.
Враховуючи відсутність у необхідності заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливість здійснювати розгляд справи в порядку письмового провадження відповідно до ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
В С Т А Н О В И В:
Відповідно до ст.1 Закону України «Про державне регулювання цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері
Згідно ст.5 Закону України «Про державне регулювання цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством. Пунктом 3 ст.7 Закону України «Про державне регулювання цінних паперів в Україні» визначено, що одним із основних завданням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є здійснення державного регулювання та контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних на території України, а також у сфері спільного інвестування.
Відповідно до п.7 ч.1 ст.11 Закону України «Про державне регулювання цінних паперів в Україні» та п.1 р. ХVII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 №1470, передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції, зокрема, за подання недостовірної інформації до Комісії у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Центральним територіальним департаментом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку складено Акт №2050-ЦД-1-Е від 24.09.2013 про правопорушення на ринку цінних паперів, яким встановлено ЗАТ «Бринкфорд» порушення вимог п.10 ст.8 Закону України «Про державне регулювання цінних паперів в Україні», а саме: невиконання розпорядження №1117-ЦД-1-Е від 24.04.2013 про усунення порушень законодавства про цінні папери (термін виконання до 29.07.2013).
Акті зазначено, що розпорядження №1117-ЦД-1-Е від 24.04.2013 виносилось у зв’язку з порушення п.5 розділу ХVІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про акціонерні товариства», а саме, не приведення до 30.04.2011 статутів та внутрішніх положень товариства у відповідність із нормами Закону України «Про акціонерні товариства».
Станом на 24.09.2013 ЗАТ «Бринкфорд» не усунено вимоги п.5 розділу ХVІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про акціонерні товариства», що свідчить про невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 24.04.2013 №1117-ЦД-1-Е.
Протягом року ЗАТ «Бринкфорд» вчинено зазначене порушення повторно з дати винесення уповноваженою особою комісії постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів №1775-ЦД-1-Е від 05.09.2012 та №669-ЦД-1-Е від 24.04.2013 за вчинення тих самих дій (невиконання розпорядження №1117-ЦД-1-Е від 24.04.2013).
Постановою про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 24.08.2013 повідомлено відповідача, що розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношення ЗАТ «Бринкфорд» відбудеться 09.10.2013 о 9год. 44хв.
Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку 09.10.2013 винесено постанову про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, якою за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №1117-ЦД-1-Е від 24.04.2013, накладено на ЗАТ «Бринкфорд» штрафну санкцію у розмірі 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 85000,00 грн.
Відповідно до п.10 ст.8 Закону України «Про державне регулювання цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до ст.11 Закону України «Про державне регулювання цінних паперів в Україні» встановлено, що у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Згідно із ст.12 Закону «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» штрафи, передбачені статтею 11 цього Закону, накладаються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Комісії та уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення. Про вчинення правопорушення, зазначеного у статті 11, уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка його виявила, складається акт, який разом з поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та документами, що стосуються справи, протягом трьох робочих днів направляється посадовій особі, яка має право накладати штраф. Посадова особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про накладення штрафу протягом 10 робочих днів після отримання документів, зазначених у частині другій цієї статті. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, на яку накладено штраф, та банківській установі, в якій відкрито поточний рахунок цієї юридичної особи.
Відповідно до ст.11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» штрафи, накладені ЦТД НКЦПФР, стягуються в судовому порядку.
Суд, з’ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, а також враховуючи те, що відповідачем не оскаржено постанову про накладення санкції за правопорушення від 09.10.2013 №2493-ЦД-1-Е, приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Статтею 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Відповідно до ст.9 КАС України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч.1 ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1, 2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За таких обставин, суд за правилами, встановленими ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази та заслухавши пояснення представників сторін, вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.2, 6, 158, 161, 162, 163, 167, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Закритого акціонерного товариства «Бринкфорд» (код ЄДРПОУ 24572712) штрафні санкції в сумі 85000грн. на рахунок відкритий в Управлінні Державної казначейської служби за місцезнаходженням платника за балансовим рахунком 3111, код бюджетної класифікації 21081100, символ звітності 106.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя Н.М. Клименчук