Справа № 761/14327/14-а
Провадження №2-а/761/314/2014
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 травня 2014 року суддя Шевченківського районного суду м.Києва Маліновська В.М., вивчивши матеріали адміністративного позову Киїівської міської клінічної офтальмологічної лікарні «Центр мікрохірургії ока» до Департаменту охорони здоров’я виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адмінстрації) про визнання протиправними дії та скасування наказу,-
В С Т А Н О В И В :
У травні 2014 року до Шевченківського районного суду м.Києва надійшов позов Киїівської міської клінічної офтальмологічної лікарні «Центр мікрохірургії ока» (Позивач) до Департаменту охорони здоров’я виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адмінстрації) (Відповідач) про визнання протиправними дії та скасування наказу.
Вказана позовна заява підлягає поверненню з таких підстав.
Так, у позовній заяві Позивач просить: - визати протиправними дії Департаменту охорони здоров’я виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адмінстрації); - визнати протиправним та скасувати наказ Департаменту охорони здоров’я виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адмінстрації) від 07.05.2014р. №246 "Про створення комісії".
З урахуванням статусу та повноважень Відповідача, підстав та предмету позову приходжу до висновку, що спір не підсудний Шевченківському районому суду м.Києва з огляду на таке.
За змістом ст.1 КАС України, Кодекс адміністративного судочинства України визначає юрисдикцію, повноваження адміністративних судів щодо розгляду адміністративних справ, порядок звернення до адміністративних судів та порядок здійснення адміністративного судочинства.
Предметна підсудність адміністративних справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам, та окружним адміністративним судам визначена ст.18 КАС України.
Зокрема місцевими загальними судами як адміністративними розглядаються адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам (п.1 ч.1 ст.18 Кодексу).
За п.1 ч.2 ст.18 КАС окружним адміністративним судам, зокрема, підсудні адміністративні справи: однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
При цьому, за ч.3 вказаної статті Кодексу справи щодо оскарження дій або бездіяльності посадових чи службових осіб місцевих органів виконавчої влади розглядаються і вирішуються місцевим загальним судом як адміністративним судом або окружним адміністративним судом за вибором позивача.
Отже КАС України чітко врегульовано питання про підсудність справ місцевим загальним судам як адміністративним і ними мають розглядатись, зокрема позови, в який відповідачем є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, або службова чи посадова особа місцевого органу виконавчої влади.
Положеннями ст.1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виконавчими органами рад є: - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.
Делеговані повноваження це - повноваження органів виконавчої влади, надані органам місцевого самоврядування законом, а також повноваження органів місцевого самоврядування, які передаються відповідним місцевим державним адміністраціям за рішенням районних, обласних рад.
Положеннями ст.1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» визначено, що виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації.
Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.
Статтею 13 цього Закону визначено, що до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань: забезпечення законності, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян; соціально-економічного розвитку відповідних територій; бюджету, фінансів та обліку; управління майном, приватизації, сприяння розвитку підприємництва та здійснення державної регуляторної політики; промисловості, сільського господарства, будівництва, транспорту і зв'язку; науки, освіти, культури, охорони здоров'я, фізкультури і спорту, сім'ї, жінок, молоді та неповнолітніх; використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля; зовнішньоекономічної діяльності; оборонної роботи та мобілізаційної підготовки; соціального захисту, зайнятості населення, праці та заробітної плати. Місцеві державні адміністрації вирішують й інші питання, віднесені законами до їх повноважень.
При аналізі зазначених норм Закону вбачається, що вирішення питань охорони здоровя належить саме до повноважень місцевих органів виконавчої влади - відповідних місцевих державних адміністрацій, а не органів місцевого самоврядування.
При цьому ст.10-1 Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ" визначено, що виконавчим органом Київської міської ради є Київська міська державна адміністрація, яка паралельно виконує функції державної виконавчої влади, що є особливістю здійснення виконавчої влади в місті Києві.
Відповідно до Положення про Департамент охорони здоров'я виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (Ідентифікаційний код 02012906), затвердженого Розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 13.12.2013 № 2254, вказаний Департамент є структурним підрозділом виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), підпорядковується голові Київської міської державної адміністрації, підзвітний та підконтрольний Київській міській раді, а з питань виконання функцій державної виконавчої влади — Міністерству охорони здоров'я України, є головним розпорядником коштів бюджету міста Києва по галузі "Охорона здоров'я".
Таким чином приходжу до висновку, що Департамент охорони здоров’я виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адмінстрації) є суб’єктом владних повноважень - місцевим органом виконавчої влади.
Як зазанчалось вище, Позивач звернувся до місцевого загального суду як адміністративного з вимогами про визнання протиправними дій зазначеного Департаменту, визнання протиправним та скасування наказу Департаменту, а не дій або бездіяльності посадових чи службових осіб місцевого органу виконавчої влади .
З огляду на викладене, приходжу до висновку, що дана адміністративна справа згідно з ч.2 ст. 18 КАС України підсудна окружному адміністративному суду м.Києва.
Відповідно до п.6 ч.3 ст.108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо: справа не підсудна цьому адміністративному суду.
З огляду на те, що даний спір не підсудний Шевченківському районному суду м.Києва, то відповідно до п.6 ч.3 ст.108 КАС України позовна заява підлягає поверненню позивачеві.
Згідно з ч.ч. 5, 6 ст.108 КАС України копія ухвали про повернення позовної заяви невідкладно надсилається особі, яка її подала, разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами, ухвала про повернення позовної заяви може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 6, 126 Конституції України, ст.ст. 17, 18, 108 КАС України, суд -
У Х В А Л И В :
Адміністративний позов Киїівської міської клінічної офтальмологічної лікарні «Центр мікрохірургії ока» до Департаменту охорони здоров’я виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адмінстрації) про визнання протиправними дії та скасування наказу – повернути Позивачеві.
Копію цієї ухвали невідкладно надіслати позивачеві разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала суду про повернення позовної заяви може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву до Київського апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Києва шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
СУДДЯ: