Ухвала суду № 39113663, 04.06.2014, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.06.2014
Номер справи
251/13282/13-а
Номер документу
39113663
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції -

Суддя-доповідач - Геращенко І.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 червня 2014 року справа №251/13282/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Геращенка І.В.

суддів: Арабей Т.Г., Губська Л.В.

за участю представників сторін:

від позивача - не з'явився

від відповідача - не з'явився

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки Донецької області на постанову Калінінського районного суду м. Горлівки Донецької області від 28 лютого 2014 року у справі № 251/13282/13-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки Донецької області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Калінінського районного суду м. Горлівки Донецької області з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки Донецької області про:

- визнання протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки № 86 від 12 вересня 2013 року про відмову в перерахунку пенсії по стажу та не зарахування до пільгового підземного стажу періоду роботи на ДП «Шахта Олександр - Захід» в якості забійника підземного з повним робочим днем в шахті з 17 листопада 1998 року по 09 січня 2000 року;

- зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки Донецької області зарахувати позивачу до пільгового підземного стажу роботи період роботи на ДП «Шахта Олександр - Захід» в якості забійника підземного з повним робочим днем в шахті з 17 листопада 1998 року по 09 січня 2000 року.

Постановою Калінінського районного суду м. Горлівки Донецької області від 28 лютого 2014 року у справі № 251/13282/13-а (суддя Клешньов О.І.) позовні вимоги задоволені частково.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки Донецької області включити до пільгового стажу період роботи ОСОБА_2 з 17.11.1998 року по 09.01.2000 року забійником на відбійних молотках підземного на ДП «Олександр - Захід» та здійснити перерахунок пенсії з 04 вересня 2013 року.

В іншій частині позовних вимог - відмовлено.

Відповідачем подана апеляційна скарга, в якій він просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким в задоволені позовних вимог відмовити.

Доводи апеляційної скарги обґрунтовує невірним застосуванням норм матеріального права.

Наголошує на тому, що законом не передбачається, що в разі, якщо з вини підприємства не проведено атестацію робочого місця, то періоди роботи без атестації робочого місця Пенсійним фондом повинні бути зараховані до пільгового стажу.

Сторони, які брали участь у справі, у судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, клопотання про участь у розгляді справи не заявлялось, у зв'язку з чим, колегія суддів розглядає апеляційну скаргу в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила.

ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки Донецької області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах праці за Списком № 1, згідно п. «а» Закону України «Про пенсійне забезпечення».

З копії трудової книжки позивача вбачається, зокрема, що ОСОБА_2 з 14 травня 1996 року по 02 січня 2001 року працював на посаді забійника на відбійних молотках шостого розряду підземного в ДП «Шахта Олександр - Захід».

Відповідно до Наказу «ДП Шахта Олександр - Захід» від 17 листопада 1993 року № 749-а затверджено перелік професій, посад, робітників яких підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення, передбачене законодавством та підтверджене атестацією робочих місць.

Згідно Списку № 1 від 17 листопада 1993 року посада позивача входить до складу посад, які мають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Наказом Мінпаливенерго № 769 від 28.12.2002 року ДП шахта «Олександр - Захід» ВО «Артемвугілля» реорганізовано в Структурний підрозділ шахта «Олександр - Захід» ДП «Артемвугілля» пр. 1 від 01.04.2003 року по ДП «АУ».

Наказом по ДП «Артемвугілля» № 69 від 26.06.2003 року Структурний підрозділ шахти «Олександр - Захід» ДП «Артемвугілля» реорганізовано в шахтоділянку № 3 Структурний підрозділ шахтоуправління імені М. І. Калініна ДП «Артемвугілля».

У зв'язку з реорганізацією державного підприємства «Артемвугілля» у Відокремлений підрозділ «Артемвугілля» державного підприємства «Донецька вугільна коксова компанія» структурного підрозділу шахтоуправління імені М. І. Калініна реорганізовано в шахту «Шахтоділянка № 3» виробничого структурного підрозділу шахтоуправління імені М.І. Калініна Відокремленого підприємства «Артемвугілля» Державного підприємства «Донецька вугільна коксова компанія». Підстава: МТЕ України від 18.08.2004 року № 493, від 27.09.2004 року № 589, від 21.12.2004 року № 809, наказ ДП «ДУКК» від 20.12.2004 року № 29.

У зв'язку з реорганізацією ДП «Донецька вугільна коксова компанія» та відновленням діяльності ДП «Артемвугілля» виробничий структурний підрозділ шахтоуправління імені М.І. Калініна державного підприємства «Артемвугілля» реорганізовано в структурний підрозділ шахтоуправління ім. М.І. Калініна ДП «Артемвугілля». Підстава: пр. МТЕ України від 26.05.2005 року № 238.

СП «Шахтоуправління ім. М. І. Калініна» ліквідовано шляхом виділення його складу шахтодільниці № 3 з утворенням на його базі СП« Шахта «Олександр - Захід» ДП «Артемвугілля». Підстава: пр. по ДП «Артемвугілля» від 01.11.2005 року № 65.

ДП «Артемвугілля» реорганізовано пр. Мінвуглепрому № 53 від 25.01.2006 року шляхом виділення з його складу СП «Шахта« Олександр - Захід» з утворенням на його базі ДП «Шахта «Олександр-Захід».

Довідка видана на підставі особистої картки відділу кадрів, наказів, атестації робочих місць (наказ № 749 /а від 17.11.1993 року, № 2а/а від 10.01.2000 року наказ № 26а від 10.11.2005 року і ЕТКС) для пред'явлення до районного відділу пенсійного фонду. Підстава: постанова КМУ № 36 від 16.01.2003 року.

Відповідно до довідки ДП «Шахта Олександр - Захід» від 09 квітня 2013 року про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній позивач працював забійником у Шахті ДП «Олександр - Захід» в період з 14 травня 1996 року по 02 січня 2001 року.

04 вересня 2013 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок по стажу та заробітку.

Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки Донецької області № 86 від 12 вересня 2013 року відмовлено позивачу в перерахунку по стажу та заробітку, роз'яснено, що страховий стаж відповідно до ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» складає 30 років 04 місяця 16 днів, в тому числі стаж на підземних роботах за Списком № 1 - 14 років 06 місяців 03 дні. Період роботи на ДП «Шахта Олександр - Захід» на посаді забійника підземного з 17.11.1998 року по 09.01.2000 року не врахований до пільгового стажу роботи за списком № 1, у зв'язку з тим, що по ДП «Шахта Олександр - Захід» несвоєчасно проведена атестація робочих місць.

Відповідно до пунктів 1,4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 року № 442 атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форми власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому. Атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначається наказом по підприємству, організації в строки, передбачені колективним договором, але не раніше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.

Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених судом першої інстанції та апеляційним судом, в апеляційній скарзі вказується на порушення норм матеріального та процесуального права.

Колегія суддів вважає апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого:

1) суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України;

2) суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані при прийнятті нових законів або внесені змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Скасування конституційних прав і свобод - це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням. У традиційному розумінні діяльності визначальними поняття змісту прав людини є умови і засоби, які становлять можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування та розвитку. Обсяг прав людини - це їх сутнісна властивість, виражена кількісними показниками можливостей людини, які відображені відповідними правами, що не є однорідними і загальними. Загальновизнаним є правило, згідно з яким сутність змісту основного права в жодному разі не може бути порушена.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Статтею 58 зазначеного Закону на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.

Таким чином, відповідач у справі - орган владних повноважень, на якого чинним законодавством України покладені владні управлінські функції у сфері пенсійного забезпечення.

Прикінцеві положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058 встановлюють, що визначення права пенсії за віком на пільгових умовах здійснюється згідно з нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788.

Як передбачено ст. 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення», за цим Законом призначаються: а) трудові пенсії: за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років; б) соціальні пенсії.

Згідно п. «а» статті 13 Закону № 1788 пенсії на пільгових умовах призначаються працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловікам після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них є не менше 10 років на зазначених роботах, жінкам - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 Закону № 1788, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам.

За приписами п. 1, п. 2, п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України № 637 від 12 серпня 1993 року «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка (далі - Постанова).

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Згідно пункту 20 зазначеної Постанови, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.

Цей порядок, як вбачається з його назви та змісту, поширюється саме на випадки відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

Відповідно до вимог статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме, з трудової книжки позивача, що ОСОБА_2 працював на посаді забійника на відбійниках молотках шостого розряду підземного в ДП «Шахта Олександр - Захід» професія якого передбачена Списком № 1.

Колегія суддів зазначає, що атестація робочих місць за умовами праці - це комплексна оцінка всіх факторів виробничого середовища і трудового процесу, супутніх соціально - економічних факторів, що впливають на здоров'я і працездатність працівників в процесі трудової діяльності.

Відповідно до п.п.1,2 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою КМУ від 18 серпня 1992 року № 442, - атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріалі є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому. Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповнова женим ним органом і працівниками у галузі реалізації прав на здоров'я й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Відповідно до Порядку застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах у разі, якщо атестацію вперше проведено до 21.08.1997 року до пільгового стажу зара ховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації робочих місць. Результати атестації застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впро довж 5 років після затвердження її результатів, та за умови, якщо впродовж цього часу на дано му підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці, що дають право на призна чення пенсії на пільгових умовах.

Частиною 2 п. 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою КМУ від 01.08.1992 року № 442 встановлено, що відповідальність за сво єчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.

Таким чином, законодавцем покладено обов'язок проведення атестації робочих місць на керівників підприємств, а тому її не проведення не може позбавити громадян їх конституційно го права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсій за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Колегія суддів зазначає, що їй відома позиція Верховного Суду України з цього питання, яка викладена у постанові від 10.09.2013 року, однак, враховуючи обставини цієї справи, а саме: відсутність доказів про зміну умов праці позивача у період «до» та «після» проведення атестації його робочого місця, погоджується з висновком суду першої інстанції, щодо задоволення позовних вимог.

Зважаючи на наведене, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні, не спростовуються, підстави для скасування постановленого по справі судового рішення відсутні.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про пенсійне забезпечення», ст. 2, ст. 160, ст. 167, ст. 195, ст. 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, ч. 1 ст. 205, ст. 206, ст. 211, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки Донецької області на постанову Калінінського районного суду м. Горлівки Донецької області від 28 лютого 2014 року у справі № 251/13282/13-а - залишити без задоволення.

Постанову Калінінського районного суду м. Горлівки Донецької області від 28 лютого 2014 року у справі № 251/13282/13-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки Донецької області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя І.В. Геращенко

Судді Т.Г. Арабей

Л.В. Губська