Постанова № 39108956, 04.06.2014, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.06.2014
Номер справи
п/811/1296/14
Номер документу
39108956
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 червня 2014 року Справа №П/811/1296/14

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Момонт Г.М., розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді адміністративну справу

за позовом: Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів

до відповідача: Державного підприємства «Дирекція Криворізького гірничо-збагачувального комбінату окислених руд»

про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,

за участю:

секретаря судового засідання - Дмитрієвої А.В.,

представників:

позивача - Поліщук О.М.,

відповідача - Ширяєвої Л.Г.,

Кіровоградське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося з позовом до Державного підприємства «Дирекція Криворізького гірничо-збагачувального комбінату окислених руд» про стягнення адміністративно-господарської санкції в розмірі 166 865,82 грн. та пені в розмірі 450,54 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач використовує найману працю, однак ним не дотримано нормативу кількості робочих місць для працюючих інвалідів, а тому відповідач повинен був самостійно сплатити адміністративно-господарську санкцію та пеню за невиконання нормативу робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів у 2013 році.

Відповідачем до суду подано заперечення на позовну заяву у відповідності до змісту якого позов ним не визнається у повному обсязі, оскільки чинним законодавством не покладено на роботодавця обов'язок по виявленню працездатних інвалідів, що бажають працювати, натомість ДП «Дирекція Криворізького гірничо-збагачувального комбінату окислених руд» вчинило всі передбачені чинним законодавством заходи, спрямовані на працевлаштування інвалідів на своєму підприємстві. Також відповідач вказує, що ухвалою Господарського суду Кіровоградської області від 25.04.2008 р. по справі №05-01/184/6-12а/10 введено мораторій на задоволення вимог кредиторів ДП «Дирекція Криворізького гірничо-збагачувального комбінату окислених руд» відповідно до чч.4-6 ст.12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», а тому сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та пеня за несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій не підлягають стягненню.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала у повному обсязі, представник відповідача заперечила проти їх задоволення.

На підставі ч.3 ст.160 КАС України в судовому засіданні 04.06.2014 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено у строк до 11.06.2014 р., про що повідомлено сторонам під час проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні.

Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до ч.1, 3 ст.18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 р. №875-ХІІ (далі за текстом - Закон) забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості. Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.1 ст.19 Закону для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Згідно з п.2 Порядку реєстрації підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 р. №70 «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», роботодавці реєструються у відділеннях Фонду за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб-підприємців.

У відповідності до п.2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 р. №70 «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом. Інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Судом встановлено, що Державним підприємством «Дирекція Криворізького гірничо-збагачувального комбінату окислених руд» 27.02.2014 р. подано до Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2013 рік (а.с.6), відповідно до змісту якого середньооблікова кількість працівників облікового складу у 2013 році складала 848 осіб, фонд оплати праці за 2013 рік становив 23 583,70 тис. грн., середньорічна заробітна плата штатного працівника у 2013 році складала 27 811 грн., а норматив створення робочих місць для інвалідів складає 34 робочих місця (848 х 0,04), при цьому у 2013 році відповідачем працевлаштовані 28 інвалідів.

Відповідно до ч.1 ст.20 Закону підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Згідно з ч.1, 2 ст.218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

У відповідності до п.4 ч.3 ст.50 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 р. №5067-VI роботодавці зобов'язані своєчасно та в повному обсязі у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за погодженням з центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у галузі статистики, подавати територіальним органам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, інформацію про попит на робочу силу (вакансії).

На підставі ч.3 ст.181 Закону Державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.

Таким чином, Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» покладає на підприємство обов'язок створити (пристосувати), атестувати належним чином робочі місця для працевлаштування інвалідів та повідомити про це органи перелічені в ч.1 ст.18 Закону, а ті в свою чергу зобов'язані направити підприємству на працевлаштування інвалідів, а тому суд вважає, що на підприємства покладено обов'язок по забезпеченню певної кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів.

На підставі викладеного суд дійшов висновку, що підприємство не несе відповідальності за невиконання нормативу працевлаштування інвалідів якщо воно розробило необхідні заходи по створенню робочих місць для інвалідів, зокрема, створило робочі місця для інвалідів та своєчасно, достовірно, в повному обсязі проінформувало відповідні установи, але фактично не працевлаштувало інваліда з причин незалежних від нього: відсутність інвалідів, відмова інваліда від працевлаштування на працевлаштування на підприємство, бездіяльність державних установ, які повинні сприяти працевлаштуванню інвалідів.

При цьому суд зауважує, що протягом 2013 року роботодавці за наявності вакансій були зобов'язані своєчасно подавати звітність до відповідних територіальних органів Державної служби зайнятості України за формами встановленими наказом Мінпраці України від 19.12.2005 р. №420 (за період з січня по червень 2013 року) та наказом Міністерства соціальної політики України від 31.05.2013 року №316 (за період з липня по грудень 2013 року).

У судовому засіданні представник відповідача пояснила, що вакантні місця для працевлаштування інвалідів наявні на підприємстві з 01.01.2013 р.

Таким чином, з січня 2013 року у ДП «Дирекція Криворізького гірничо-збагачувального комбінату окислених руд» виник обов'язок із подачі звітності за формою №3-ПН до Долинського районного центру зайнятості.

Натомість як встановлено судом відповідачем подано звітність за формою №3-ПН до Долинського районного центру зайнятості лише у серпні, вересні, жовтні та листопаді 2013 року. Водночас тільки у звітності за серпень - жовтень 2013 року Долинський районний центр зайнятості проінформовано про наявність одного робочого місця для працевлаштування інваліда (а.с.46-59).

З огляду на викладене судом встановлено, що ДП «Дирекція Криворізького гірничо-збагачувального комбінату окислених руд» не створено робочих місць для працевлаштування інвалідів у кількості відповідно нормативу встановленого Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» та не виконано обов'язку щодо своєчасного інформування відповідного територіального органу Державної служби зайнятості України про наявні вакансії для працевлаштування інвалідів, а тому суд дійшов висновку, що відповідачем допущено порушення вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.20 Закону. Таким чином, Кіровоградським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів правомірно визначено ДП «Дирекція Криворізького гірничо-збагачувального комбінату окислених руд» адміністративно-господарські санкції у розмірі 166 865,82 грн. (23 583 700,00 грн. : 848 х 6 (34 - 28).

Згідно з ч.2 ст.20 вказаного Закону порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Нарахування пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій здійснюється відповідно до Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.05.2007 року №223, пп.3.4 п.3 якого передбачено, що нарахування пені як роботодавцем, так і органом контролю здійснюється з наступного дня граничного строку сплати адміністративно-господарських санкцій по день сплати включно.

У відповідності до пп.3.1. п.3 вказаного Порядку, порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річної облікової ставки Національного банку України за кожен календарний день прострочення (наведених у постановах Правління Національного банку України), що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Зі змісту розрахунку суми адміністративно-господарських санкцій та пені встановлено, що у ДП «Дирекція Криворізького гірничо-збагачувального комбінату окислених руд» середня річна заробітна плата у 2013 році становила 27 810,97 грн. (23 583 700,00 грн. : 848), ставка НБУ складала 9,50%, відтак одноденний розмір пені - 0,03% (9,50 х 120 : 100 :365), а тому сума пені за несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій визначена позивачем у розмірі 450,54 грн. ((27 810,97 х 6 х 0,03%) х 9 днів) (а.с.7).

Тобто загальна сума боргу відповідача із адміністративно-господарських санкцій та пені становить 167 316,36 грн. (166 865,82 грн. + 450,54 грн.).

Стосовно посилання представника відповідача на те, що у період дії мораторію на задоволення вимог кредиторів відносно ДП «Дирекція Криворізького гірничо-збагачувального комбінату окислених руд» не підлягають застосуванню адміністративно-господарські санкції та нарахування пені, суд зазначає наступне.

Ухвалою Господарського суду Кіровоградської області від 25.04.2008 р. у справі №05-01/184/6-12а/10 введено мораторій на задоволення вимог кредиторів державного підприємства Дирекції Криворізького гірничо-збагачувального комбінату окислених руд відповідно до ч.ч.4-6 ст.12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (а.с.97-100).

У відповідності до абз.24 ст.1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» від 14.05.1992 р. №2343-ХІІ, в редакції чинній на час введення мораторію, мораторій на задоволення вимог кредиторів - зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію.

Згідно з абз.4 ч.4 ст.12 зазначеного Закону протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів).

Із аналізу зазначених норм встановлено, що мораторій зупиняє виконання грошових зобов'язань та нарахування неустойки (штрафу, пені) стосовно грошових зобов'язань, термін виконання яких настав до введення мораторію.

Адміністративно-господарські санкції та пеня, що є предметом позову у даній справі нараховані позивачем після введення мораторію на задоволення вимог кредиторів ДП «Дирекція Криворізького гірничо-збагачувального комбінату окислених руд», а тому його дія не поширюється на зазначені правовідносини.

Враховуючи те, що в судовому засіданні знайшов підтвердження факт порушення ДП «Дирекція Криворізького гірничо-збагачувального комбінату окислених руд» вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» в частині дотримання нормативу робочих місць для інвалідів, зважаючи на те, що відповідачем не надано доказів сплати адміністративно-господарських санкцій та пені у загальному розмірі 167 316,36 грн., суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.ст.86, 94, 159 - 163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

2. Стягнути з Державного підприємства «Дирекція Криворізького гірничо-збагачувального комбінату окислених руд», код ЄДРПОУ 04853709 (28500, м. Долинська Кіровоградської області, Проммайданчик) на користь Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції у розмірі 166 865,82 грн. (сто шістдесят шість тисяч вісімсот шістдесят п'ять грн. 82 коп.) та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 450,54 грн. (чотириста п'ятдесят грн. 54 коп.).

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови у повному обсязі

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Г.М. Момонт