Ухвала суду № 39107867, 04.06.2014, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
04.06.2014
Номер справи
665/1166/13-а
Номер документу
39107867
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"04" червня 2014 р. м. Київ К/800/48760/13

Вищий адміністративний суд України у складі:

Головуючого Рецебуринського Ю.Й.,

Суддів Бутенка В.І.,

Ємельянової В.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Чаплинського районного суду Херсонської області від 10 липня 2013 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 29 серпня 2013 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Голови Чаплинської районної державної адміністрації Херсонської області Бериславського Володимира Миколайовича, Чаплинської районної державної адміністрації Херсонської області (далі - Чаплинська РДА) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

У квітні 2013 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом, в подальшому уточненим, в якому просив:

визнати противоправними дії голови Чаплинської РДА Бериславського В.М. щодо відмови розглянути заяву про призначення на посаду начальника відділу освіти, молоді та спорту Чаплинської РДА;

визнати протиправними дії голови Чаплинської РДА Бериславського В.М. щодо відмови надати запитувану інформацію;

зобов'язати голову Чаплинської районної державної адміністрації Бериславського В.М. видати розпорядження про прийняття позивача на посаду начальника структурного підрозділу Чаплинської РДА відділу освіти молоді та спорту;

стягнути з Чаплинської РДА та голови Чаплинської РДА завдану моральну шкоду бездіяльністю, щодо розгляду заяви на працевлаштування та за порушення законодавства про доступ до публічної інформації в сумі 2000 грн з кожного;

стягнути з відповідачів неотриманий середньомісячний заробіток у зв'язку із неприйняттям на посаду у сумі 12600 грн.

Позов обґрунтовано тим, що голова Чаплинської РДА Бериславський В.М. безпідставно відмовив йому у задоволенні його заяви про прийняття на посаду начальника відділу освіти, молоді і спорту Чаплинської райдержадміністрації, мотивуючи тим, що позивач не перебуває у кадровому резерві на заміщення вказаної посади. Крім того, інформаційний запит від 4 лютого 2013 року, поданий ним до голови Чаплинської РДА відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації», залишений без виконання.

Постановою Чаплинського районного суду Херсонської області від 10 липня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 29 серпня 2013 року, в задоволенні позовних вимог відмовлено.

У касаційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати ухвалені ними судові рішення та постановити нове рішення про задоволення позовних вимог.

З'ясувавши обставини справи, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права згідно статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів приходить до наступних висновків.

Судами встановлено, що 25 січня 2013 року ОСОБА_2 звернувся до голови Чаплинської РДА Бериславського В.М. з заявою про призначення його на посаду начальника відділу освіти, молоді та спорту Чаплинської РДА.

30 січня 2013 року за вихідним номером 15/17/01-21 позивач отримав письмову відповідь, в якій було зазначено, що оскільки він не перебуває у кадровому резерві на посаду начальника відділу, освіти, молоді та спорту, то підстави для розгляду заяви за суттю відсутні.

Статтею 1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» встановлено, що місцеві державні адміністрації знаходяться в системі органів виконавчої влади. Виконавчу владу в областях і районах здійснюють місцеві державні адміністрації. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.

Згідно з статтею 25 Закону України «Про державну службу» посаду начальника відділу віднесено до шостої категорії посад державних службовців. Статтею 15 даного закону передбачено, що прийняття на державну службу здійснюється на конкурсній основі, крім випадків, коли інше встановлено законами України.

Частиною другою статті 11 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» встановлено, що керівники структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій призначаються на посаду та звільняються з посади головами районних державних адміністрації за погодженням з органами виконавчої влади вищого рівня в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів. Посада на яку претендує позивач здійснюється за погодженням з обласною державною адміністрацією.

Постановою Кабінету Міністрів від 29 липня 1999 року №1374 затверджено порядок призначення на посади та звільнення з посад керівників управлінь, відділів інших структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій.

Пунктами 2, 3 даного порядку передбачено, що питання про призначення на посаду або звільнення з посади керівника структурного підрозділу порушується головою відповідної місцевої державної адміністрації за наявності вакансії. У разі наявності вакансії голова місцевої державної адміністрації у двотижневий термін звертається з пропозицією щодо кандидатури на посаду керівника управління, відділу, іншого структурного підрозділу місцевої державної адміністрації.

У пропозиції щодо кандидатури на посаду керівника управління, відділу, іншого структурного підрозділу місцевої державної адміністрації зазначається прізвище, ім'я, по батькові, дата народження кандидата на посаду, громадянство, займана посада, посада, на яку пропонується призначити цю кандидатуру, рівень фахової та професійної підготовки, відомості про перебування в кадровому резерві, ділові та інші якості і відомості про кандидата на посаду. До пропозиції щодо кандидатури додаються особова картка з відповідними додатками.

Постановою Кабінету Міністрів України №199 від 28 січня 2001 року затверджено Положення про формування кадрового резерву для державної служби. У пункті 13 даного положення зазначено, що у разі заміщення вакантної посади керівник державного органу в поданні про призначення кандидата на цю посаду повинен зазначити, протягом якого періоду він перебував у кадровому резерві, яким чином виявив себе, а якщо не перебував - подати обґрунтовані пояснення причини невикористання кадрового резерву.

Враховуючи викладене, суди попередніх інстанцій прийшли до правильного висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 17 червня 2013 року подав до Чаплинського районного суду Херсонської області уточнений адміністративний позов, в пункті 2 прохальної частини якого просив суд визнати протиправними дії голови Чаплинської РДА Бериславського В.М. щодо відмови надати запитувану інформацію. Вказану вимогу обґрунтовував тим, що 4 лютого 2013 року подав до Чаплинської РДА запит відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» про надання інформації та відповідних документів, однак відповідачем в порушення вимог вказаного закону йому не було надано обґрунтованої відповіді.

Однак, суд першої інстанції залишив поза увагою вказану позовну вимогу, а суд апеляційної інстанції, незважаючи на посилання позивача в апеляційній скарзі на таке порушення, не виправив вказаний недолік, допущений судом першої інстанції.

Таким чином, враховуючи правила статті 227 Кодексу адміністративного судочинства України рішення судів підлягають скасуванню з направленням справи на новий розгляд до суду першої інстанції.

Керуючись статтями 223, 227, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково.

Постанову Чаплинського районного суду Херсонської області від 10 липня 2013 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 29 серпня 2013 року скасувати та направити справу до суду першої інстанції на новий розгляд.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та оскарженню не підлягає.

Головуючий Ю.Й. Рецебуринський

Судді В.І. Бутенко

В.І. Ємельянова