Постанова № 39103238, 05.06.2014, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.06.2014
Номер справи
820/9241/14
Номер документу
39103238
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

05 червня 2014 р. № 820/9241/14

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Севастьяненко К.О., розглянувши в приміщенні суду у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Червонозаводського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції, треті особи: відділ державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, ОСОБА_1 про внесення змін до актового запису, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_2, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Червонозаводського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції, треті особи: відділ державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, ОСОБА_1, в якому просить суд зобов'язати відповідача вчинити дії щодо внесення змін до актового запису про шлюб № 202, складеного 10.05.2013 р. Артемівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Луганського міського управління юстиції, а саме: ім'я позивача, помилково вказане "ОСОБА_2", змінити на "ОСОБА_2".

Позивач обґрунтовував свої позовні вимоги тим, що при реєстрації шлюбу позивача з ОСОБА_1 Артемівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Луганського міського управління юстиції 10.05.2013 року було складено відповідний актовий запис за № 202. На підставі вказаного актового запису було видане свідоцтво про шлюб серія НОМЕР_1, відповідно до якого ім'я позивача помилково замість "ОСОБА_2" вказано "ОСОБА_2". Позивач звернувся до Червонозаводського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції з питання внесення вищевказаних змін до актового запису, проте позивачу було відмовлено за відсутності, на думку позивача, обґрунтованих та законних підстав, у зв'язку з чим позивач просить суд зобов'язати Червонозаводський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції внести такі зміни до актового запису про народження № 202, складеного Артемівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Луганського міського управління юстиції 10.05.2013 року.

Представник позивача в судове засідання не прибув, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, до суду надав заяву, в якій просив слухати справу без його участі в порядку письмового провадження.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, до суду надав заяву, в якій просив слухати справу без його участі.

Представник третьої особи, відділу державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, та третя особа, ОСОБА_1, в судове засідання не прибули, причин неприбуття суду не повідомили, заяви про відкладення розгляду справи чи розгляд справи за їх відсутності до суду не надавали.

Суд вважає, що перешкод для розгляду справи немає, а саме: відсутня потреба заслухати свідка чи експерта; особи, які беруть участь у справі, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, а тому справу слід розглянути за наявними в ній матеріалами в порядку письмового провадження з огляду на ч. 6 ст. 128 КАС України.

Відповідно до ч.1 ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що при реєстрації шлюбу позивача з ОСОБА_1 10.05.2013 року Артемівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Луганського міського управління юстиції було складено актовий запис за №202 та видано свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_2, відповідно до якого: в графі ім'я нареченого (чоловіка) зазначено "ОСОБА_2" (а.с. 13).

Як вбачається з матеріалів справи, в перекладі паспорту Ісламської республіки Іран позивача з англійської мови на українську, посвідченому приватним нотаріусом у встановленому законом порядку, ім'я позивача значиться як "ОСОБА_2" (а.с. 29-31). Відповідно до перекладу свідоцтва про народження позивача з англійської мови на українську, посвідченому приватним нотаріусом у встановленому законом порядку, також вбачається, що ім'я позивача значиться як "ОСОБА_2" (а.с. 32-34).

Отже, із вказаних вище документів вбачається чітко ім'я позивача.

Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010року № 2398-VI (зі змінами та доповненнями) - (далі - Закон України № 2398-VI), Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011р. за №96/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011року за №55/18793 (зі змінами та доповненнями), Порядком ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2007р. № 1064 (зі змінами та доповненнями).

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України № 2398-VI відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Статтею 9 Закону України № 2398-VI передбачено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.

Відповідно до ст. 14 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація шлюбу проводиться у присутності нареченої та нареченого з пред'явленням для посвідчення їх особи і віку паспортів громадянина України або паспортних документів іноземця.

Статтею 18 Закону України ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» передбачено, що про факт державної реєстрації акта цивільного стану органами державної реєстрації актів цивільного стану видається відповідне свідоцтво. Бланки свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану виготовляються за затвердженими Кабінетом Міністрів України зразками та їх описами.

Згідно ч.1 ст. 22 Закону України № 2398-VI внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Частиною 3, 4 ст. 22 Закону України № 2398-VI передбачено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.

Відповідно до ст. 26 Закону України № 2398-VI дії або бездіяльність працівника органу державної реєстрації актів цивільного стану можуть бути оскаржені до центрального органу виконавчої влади у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, центрального органу виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у сфері зовнішніх відносин України та/або до суду.

Згідно з положеннями п.1.5 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених Наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 N 96/5, визначено, що заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами.

Працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, звіряє відомості, зазначені заявником у заяві, з паспортом або паспортним документом. Пунктом 2.1. зазначених Правил визначено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб при пред'явленні паспорта або паспортного документа.

Судом встановлено, що Червонозаводським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції 08.04.2014 року було розглянуто заяву позивача про внесення змін та доповнень та складено висновок про відмову про внесення змін, доповнень до актового запису цивільного стану (а.с. 12).

Відповідно до п.п. 2.13.2 п. 2.13. Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.

Підпунктом 2.16.7 пункту 2.16 вказаних Правил встановлено, що на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.

Згідно ст. 294 ЦК України фізична особа має право на ім'я. Фізична особа має право на транскрибований запис її прізвища та імені відповідно до своєї національної традиції. У разі перекручення імені фізичної особи воно має бути виправлене. Якщо перекручення імені було здійснене у документі, такий документ підлягає заміні.

Таким чином, оскільки ім'я є особистим немайновим благом та дає можливість набувати права та створювати цивільні обов'язки, а також здійснювати ці права та виконувати цивільні обов'язки під власним іменем, то перекручення імені є порушенням прав особи та підлягає виправленню.

Частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з частиною 1 статті 69 та частиною 1 статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України - доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Належними - є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Зважаючи на те, що відповідно до законодавства України, у разі відсутності необхідних документів, на підставі яких органи державної реєстрації актів цивільного стану можуть здійснювати відповідні записи, - суди з метою реалізації конституційних прав громадян, можуть приймати судові рішення, які є єдиним засобом захисту їх інтересів з метою подальшої реалізації суб'єктивних прав, - суд вважає, що під час розгляду даної справи достовірно було встановлено всі необхідні дані, які підлягають зазначенню відповідачем при складенні актового запису про шлюб.

Статтею 86 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч. 1 ст. 86); ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили (ч. 2 ст. 86); суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги з уточненнями є обґрунтованими, документально підтвердженими та такими, що відповідають чинному законодавству, не порушують при цьому прав інших осіб, а тому - підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалено на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 94, 160, 161, 162, 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Червонозаводського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції, треті особи: відділ державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, ОСОБА_1 про внесення змін до актового запису - задовольнити.

Зобов'язати Червонозаводський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції внести зміни до актового запису про шлюб №202, складений 10 травня 2013 року Артемівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Луганського міського управління юстиції, а саме:

змінити ім'я позивача (нареченого) з ОСОБА_2 на ОСОБА_2.

Стягнути з Державного бюджету України в особі УДКСУ у Червонозаводському районі м.Харкова (код ЄДРПОУ 37999628) на користь ОСОБА_2 (адреса: АДРЕСА_1) витрати зі сплати судового збору у розмірі 73 грн. 03 грн. (сімдесят три грн. 03 коп.).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя К.О. Севастьяненко