Справа № 379/1262/14-а
2-а/379/59/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.06.2014 року Таращанський районний суд Київської області в складі:
головуючого: Бойка М.Г.
при секретарі - Бакал О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Тараща справу за адміністративним позовом прокурора Таращанського району в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Київській області до Таращанської міської ради Київської області про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії , -
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Таращанського району звернувся до суду з даним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що проведеною прокуратурою Таращанського району перевіркою, відповідно до постанови про проведення перевірки додержання Таращанською міською радою Київської області вимог Закону України «Про відходи» та іншого природоохоронного законодавства у сфері поводження з відходами, встановлено, що Таращанське міське звалище твердих побутових відходів згідно Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів від 19.06.1996р. № 173 відноситься до II класу небезпеки з розміром санітарно-захисної зони 500м та межує: з півночі - лісові насадження Улашівського лісництва Богуславського лісгоспу; з півдня - поля Таращанського агротехнічного коледжу; із сходу - поля Таращанського агротехнічного коледжу; із заходу - лісові насадження Улашівського лісництва Богуславського лісгоспу. Його площа становить 2,8 га.. Згідно довідки відділу Держземагенства у Таращанському районі Київської області земельна ділянка, на якій розташоване вказане сміттєзвалище знаходиться в адміністративних межах Крив'янської сільської ради та на території проектної межі адміністративних меж міста Тараща.
Відповідно до листа Таращанської міської ради від 22.05.2014 № 462 вищезазначене сміттєзвалище перебуває в підпорядкуванні Таращанської міської ради, що підтверджується рішенням виконавчого комітету Таращанської міської ради від 28 грудня 1993 року «Про виділення земельної ділянки під будівництво міського звалища». Цільове призначення земельної ділянки - розташування полігону твердих побутових відходів.
Водночас, встановлюючі право власності документи на земельну ділянку під існуюче сміттєзвалище не оформлені, що є порушенням ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України. Проектно-технічна документація на будівництво полігону твердих побутових відходів відсутня, паспорт місця видалення відходів не розроблено, що є порушенням вимог ст. 33 Закону України «Про відходи».
В порушення вимог ст.ст. 17, 33 Закону України «Про відходи», дозвіл та ліміти на утворення і розміщення відходів міською радою не отримано. Відходи вивозяться на земельну ділянку безсистемно, під'їзні шляхи не асфальтовані, частково засмічені, чим не дотримано вимог п. 5.3. «Санитарных правил устройства и содержания полигонов для твердых бытовых отходов» від 16.05.1983 р. №2811-83.
Шлагбаум, дизбар'єр та охорона відсутня, територія полігону не огороджена, обвалування відсутнє, відходи не ущільнюються, ізолюючим шаром ґрунту не пересипаються, водоспостережні свердловини не встановлені, що є порушенням п. п. 4.7, 4.8, 5.3 вказаних Санітарних правил.
Моніторинг місця видалення відходів не здійснюється, чим порушено вимоги ст. 29 Закону України «Про відходи».
Не здійснюється лабораторний контроль:
- за рівнем забруднення ґрунтових вод через відсутність контрольних
спостережних свердловин, що являється порушенням п.7.1. «Санитарных правил устройства и содержания полигонов для твердых бытовых отходов» від 16.05.1983 р. №2811-83.
- за рівнем забруднення атмосферного повітря на межі санітарно-захисної зони,
що являється порушенням п.6.2. «Санитарных правил устройства и содержания полигонов для твердых бытовых отходов» від 16.05.1983 р. №2811-83.
В порушення ст. 24 Закону України «Про відходи», висновок державної санітарно-гігієнічної експертизи щодо об'єкту поводження з відходами відсутній.
Також мають місце порушення вимог ст. 21 Закону України «Про відходи», а саме програма поводження з твердими побутовими відходами на території міста на 2014 рік не розроблена, не організовано роздільне збирання корисних відходів в межах Таращанської міської ради.
Такий стан створює напружену санітарно-епідеміологічну ситуацію у місті та значно погіршує екологічний стан навколишнього природного середовища.
Доказами бездіяльності відповідача щодо оформлення документів на будівництво та експлуатацію полігону твердих побутових відходів є довідки перевірки державної екологічної інспекції та ГУ Держсанепідемслужби у Київській області щодо дотримання законодавства у сфері поводження з відходами в діяльності Таращанської міської ради від 22.05.2014 року.
Крім того, упродовж 2013 року прокуратурою району з приводу вирішення проблеми утилізації відходів скликано та проведено дві міжвідомчі наради в яких брали участь представники міської ради. За їх наслідками заплановано ряд заходів у тому числі і щодо приведення у відповідність до вимог законодавства місцевого сміттєзвалища. Однак, керівництвом міської ради виконання вказаних заходів фактично проігноровано посилаючись на відсутність фінансування.
Подальше вирішення вказаної проблеми може призвести до екологічної катастрофи, оскільки полігон ТПВ, який більш як 40 років експлуатується без належного документального оформлення уже давно вийшов за свої межі і до траси Київ-Фастів-Біла Церква- Тараща-Звенигородка залишилося 20-30 метрів. При цьому керівництво міської ради продовжує бездіяти.
Просить визнати протиправною бездіяльність Таращанської міської ради щодо не оформлення документів на будівництво та експлуатацію полігону твердих побутових відходів згідно вимог чинного законодавства та зобов'язати Таращанську міську раду розробити та затвердити місцеву програму поводження з відходами на 2015 рік, отримати спеціальний паспорт на місце видалення твердих побутових відходів, організувати збирання і видалення побутових відходів виключно на створеному, відповідно до вимог чинного законодавства, полігоні для їх захоронення, а також організувати роздільне збирання корисних компонентів цих відходів, крім того зобов'язати Таращанську міську раду отримати дозвіл на розміщення
та ліміти на утворення відходів та розміщення відходів на 2015 рік та впровадити ведення
первинного обліку відходів за встановленою формою 1-ВТ.
В судовому засіданні прокурор підтримав свої позовні вимоги, посилаючись на викладені обставини.
Представник Державної екологічної інспекції у Київській області в судове засідання не з'явився, про час, день та місце розгляду справи повідомлений належно, проте надав до суду клопотання, в якому просить позов прокурора Таращанського району задовольнити та розглянути справу без участі представника управління.
Представник відповідача позов визнає та не заперечує проти його задоволення, надавши в судовому засіданні письмове підтвердження даної позиції - листа від 06.06.2014 року № 189 за підписом заступника голови Таращанської міської ради.
Суд, заслухавши пояснення прокурора та представника відповідача, дослідивши матеріали справи та проаналізувавши здобуті в судовому засіданні докази, приходить до висновку, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню.
Так судом встановлено, що згідно перевірки прокуратури Таращанського району Київської області виявлено, що Таращанською міською радою Київської області в сфері поводження з твердими побутовими відходами на території ради не розроблено Програму поводження з твердими побутовими відходами, не вжито жодних заходів щодо покращення екологічної ситуації та безпечних умов життя на території міської ради, зокрема не оформлено документів, що посвідчують право користування або володіння земельною ділянкою під розміщення полігону твердих побутових відходів, не отримано спеціальний паспорт на місце видалення ТВП, не організовано збирання і видалення побутових відходів виключно на створений, відповідно до вимог чинного законодавства, полігон для їх захоронення, не організовано роздільне збирання корисних компонентів цих відходів, не отримано дозвіл на розміщення та ліміти на утворення відходів та розміщення відходів, не впроваджено ведення первинного обліку відходів за встановленою формою 1-ВТ.
Відповідно до ч. 1 ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать підготовка і подання на затвердження ради проектів місцевих програм охорони довкілля, визначення території для розміщення відходів.
Статтею 21 Закону України «Про відходи» передбачено, що орган місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують виконання вимог законодавства про відходи, організацію збирання і видалення побутових відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронення, а також організацію роздільного збирання корисних компонентів цих відходів, затвердження місцевих і регіональних програм поводження з відходами та контроль за їх виконанням.
Таким чином, законом покладено виключно обов'язок на органи місцевого самоврядування щодо дотримання вимог закону «Про охорону навколишнього природного середовища» та закону «Про відходи».
Доказами бездіяльності відповідача щодо оформлення документів на будівництво та експлуатацію полігону твердих побутових відходів є письмове підтвердження (лист заступника міського голови від 22.05.2014 року № 462) Таращанської міської ради Київської області, копія рішення виконкому Таращанської міської ради Київської області від 28.12.1993 року, довідка перевірки дотримання вимог законодавства у сфері поводження з відходами в діяльності Таращанської міської ради від 22.05.2014 року, довідка перевірки дотримання вимог санітарного законодавства у сфері поводження з відходами в діяльності Таращанської міської ради від 22.05.2014 року, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 11, 60, 61, 70, 71, 158 - 163, 185-186 КАС України, ст. ст. 21, 33 Закону України « Про відходи», ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати неправомірною бездіяльність Таращанської міської ради Київської області щодо неоформлення документів на будівництво і експлуатацію полігону твердих побутових відходів згідно вимог чинного законодавства.
Зобов'язати Таращанську міську раду Київської області розробити та затвердити програму поводження з твердими побутовими відходами на 2015 рік.
Зобов'язати Таращанську міську раду Київської області отримати спеціальний паспорт на місце видалення твердих побутових відходів; організувати збирання і видалення побутових відходів виключно на створений, відповідно до вимог чинного законодавства полігон для їх захоронення, а також організувати роздільне збирання корисних компонентів цих відходів; отримати дозвіл на розміщення та ліміти на утворення відходів та розміщення відходів на 2015 рік; впровадити ведення первинного обліку відходів за встановленою формою 1-ВТ.
Стягнути з Таращанської міської ради Київської області в користь держави 73 гривні 08 копійок судового збору, перерахувавши його у Головне управління державного казначейства України у Київській області, р/р 31213206700591, код одержувача 37483467, МФО 821018, призначення платежу: «Судовий збір за позовом прокурора Таращанського району до Таращанської міської ради про зобов'язання суб'єкта владних повноважень до вчинення певних дій, Таращанський районний суд Київської області, код платежу - 22030001».
Дана постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Таращанський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення.
Дана постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Головуючий: Бойко М. Г.