Постанова № 39090459, 21.05.2014, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.05.2014
Номер справи
805/17233/13-а
Номер документу
39090459
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 травня 2014 р. Справа №805/17233/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 15 година 25 хвилин

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабіча С.І., за участю секретаря судового засідання Мандрики К.В.,

за участю представників сторін:

позивача - Бєдака А.І.;

відповідача - Устюжаніної А.Д.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в місті Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області до державного підприємства «Шахтарськантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Шахтарська-Глибока» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, за період з 01.06.2013 року по 01.09.2013 року, в розмірі 3 826 871,52 гривень, в тому числі за списком № 1 - 3 617 653,53 гривень, за списком № 2 - 209 217,99 гривень,

В С Т А Н О В И В:

Управління Пенсійного фонду України в місті Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області (далі - позивач, УПФУ в м. Шахтарську) звернулось до суду з позовною заявою до державного підприємства «Шахтарськантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Шахтарська-Глибока» (далі - відповідач, ДП «Шахтарськантрацит» ВП «Шахта «Шахтарська-Глибока» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, за період з 01.06.2013 року по 01.09.2013 року, в розмірі 3 826 871,52 гривень, в тому числі за списком № 1 - 3 617 653,53 гривень, за списком № 2 - 209 217,99 гривень.

Позовні вимоги мотивовані тим, що пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058) та пунктом 6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за № 64/8663 (далі - Інструкція № 21-1) передбачено порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У зв'язку з несплатою суми боргу в добровільному порядку позивач просив стягнути заборгованість з відповідача у судовому порядку.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі, надавши пояснення аналогічні тим, що викладені у позовній заяві. Окремо надав письмові пояснення щодо сум нарахування пенсії по ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог. Вказав, що місячні суми нарахувань зазначених у розрахунку позовних вимог за списком № 1 та за списком № 2, за період з 01.06.2013 року по 01.09.2013 року відрізняються, як в більший так і в менший бік. Як приклад представник відповідача навів декілька прикладів, а саме: за списком № 1 по пенсіонерах ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 та за списком № 2 ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, по яких суми сплати за червень-серпень не є однаковими. Крім того, вказав, що позивачем не надано рішень про призначення пенсій по кожній з вказаних осіб. Просив суд зупинити провадження у даній справі до набрання законної сили судовими рішеннями в справах № 805/2187/13-а, № 805/2207/13-а за позовними заявами державного підприємства «Шахтарськантрацит» до Управління Пенсійного фонду України в місті Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 1 на 2013 рік № 13171/04 від 29.12.2012 року (справа № 805/2187/13-а) та розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 2 на 2013 рік № 13171/04 від 29.12.2012 року (справа № 805/2207/13-а).

Ухвалою суду від 21.05.2014 року, у задоволенні клопотання державного підприємства «Шахтарськантрацит» про зупинення провадження у справі було відмовлено.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши обставини, що мають значення для вирішення спору та перевіривши їх доказами, наданими сторонами, визначившись із правовими нормами, які слід застосувати до спірних відносин, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

За даними веб-сайту Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, доступ до якого надано відповідно до Наказу Міністерства юстиції України від 14.12.2012 року №1846/5 «Про затвердження Порядку надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», державне підприємство «Шахтарськантрацит», код ЄДРПОУ 32299510, зареєстроване в якості юридичної особи 30.04.2003 року за № 1 265 120 0000 000009. Шахта «Шахтарська-Глибока» є відокремленим підрозділом без права юридичної особи.

УПФУ в м. Шахтарську за період з 01.06.2013 року по 01.09.2013 року здійснені витрати на виплату і доставку працівникам ДП «Дзержинськвугілля», пенсій призначених на пільгових умовах на підставі пунктів "а"-"з" статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», на загальну суму 3 826 871,52 гривень, в тому числі за списком № 1 - 3 617 653,53 гривень, за списком № 2 - 209 217,99 гривень.

На підприємстві відповідача працювали особи, які були зайняті повний робочий день на роботах, що дає їм право на призначення пенсії на пільгових умовах, згідно з пунктами "а"-"з" статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XIIвід 05.11.1991 року (далі - Закон № 1788), вказані обставини відповідачем не спростовуються.

На виконання приписів чинного законодавства позивачем на адресу відповідача за вказані періоди були направлені для відшкодування розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за списком № 1 та за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - список № 1 та список № 2), щодо осіб зазначених у розрахунку до позову.

Проте відповідач вказані у розрахунках фактичні витрати позивача на виплату та доставку пільгових пенсій у встановлені законодавством строки не відшкодував, в результаті чого має заборгованість перед позивачем за період з 01.06.2013 року по 01.09.2013 року, в розмірі 3 826 871,52 гривень, в тому числі за списком № 1 - 3 617 653,53 гривень, за списком № 2 - 209 217,99 гривень, що, зокрема, підтверджується карткою особового рахунку платника.

Законом № 1058 регулюються принципи, засади, механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, питання призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду.

Законом України від 31.05.2005 року №2613-IV «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення працівників сільськогосподарських підприємств - платників фіксованого сільськогосподарського податку», який набрав чинності з 01.01.2006 року, внесено зміни до Прикінцевих положень Закону № 1058.

Так, відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону № 1058, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

Відповідно до абзацу четвертого підпункту 1 Прикінцевих положень Закону № 1058, підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

В абзаці п'ятому цього ж підпункту зазначено, що виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів "в" - "е" та "ж" статті 13 Закону № 1788, здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку про те, що витрати на виплату та доставку пенсій особам, які були зайняті на роботах за списком № 1, покриваються підприємствами та організаціями.

Винятком із цього правила є лише порядок покриття витрат на виплату та доставку пенсій особам, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, оскільки за змістом абзацу п'ятого підпункту 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону № 1058 виплата пенсій таким особам здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, то і витрати на виплату та доставку пільгових пенсій покриваються за рахунок Пенсійного фонду та Державного бюджету України відповідно.

Однак специфіка такого порядку полягає в особливостях пенсійного забезпечення зазначених осіб. Так зі змісту статті 14 Закону № 1788 вбачається, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років.

Таким чином, аналіз положень пункту 2 Прикінцевих положень Закону № 1058 у контексті положень статті 14 Закону № 1788 дає підстави для висновку про те, що порядок, за яким витрати на доставку пільгових пенсій покриваються до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України, стосується лише витрат на виплату та доставку пенсій, призначених особам за умов, передбачених статтею 14 Закону № 1788.

Відповідно до преамбули Закону № 1058, останній визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Згідно з частиною другою розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами Закону № 1058, у разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом № 1788.

У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 Закону № 1058. При цьому, зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до 01.01.2004 року, тобто до набрання чинності цим Законом.

Таким чином, відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій до досягнення працівником пенсійного віку, призначених за списком №1 та за списком № 2, має здійснюватися відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058 та пунктів "а"-"з" статті 13 Закону № 1788.

Оскільки судом встановлено, що спір між сторонами стосується стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених, хоча і працівникам, які безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах, але пенсії яким призначено відповідно до пункту "а"-"з" статті 13 Закону № 1788, то з урахуванням наведених положень законодавства суд приходить до висновку, що відповідач повинен відшкодувати управлінню ПФУ витрати на виплату та доставку таких пенсій.

Питання стягнення заборгованості зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески), сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, а також відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах визначаються Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за № 64/8663.

Відповідно до пункту 6 Інструкції № 21-1, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Розділу 15 Прикінцевих положень Закону № 1058, зокрема, в таких розмірах:

для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у таких розмірах: 20 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2004 році; 30 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2005 році; 40 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2006 році; 50 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2007 році; 60 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2008 році; 70 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2009 році; 80 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2010 році; 90 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2011 році; 100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених з 2012 року;

для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Пунктом 6.4 розділу 6 Інструкції № 21-1, встановлено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Згідно положень пункту 6.5 Інструкції № 21-1, розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.

Пунктом 6.8 розділу 6 Інструкції № 21-1 визначено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Відповідно до пункту 6.10 Інструкції 21-1, відшкодування сум і фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, здійснюється підприємством на рахунки органу пенсійного фонду за місцем його реєстрації.

Частиною 1 статті 71 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Станом на момент розгляду справи заборгованість відповідачем у добровільному порядку не сплачена, що підтверджується карткою особового рахунку ДП «Дзержинськвугілля».

Щодо заперечень відповідача про місячні суми нарахувань зазначених у розрахунку позовних вимог, суд зазначає наступне.

Перерахунки пенсій здійснюються як в індивідуальному порядку, так і в масовому (наприклад, на виконання постанови КМУ № 327 від 23.04.2012 у відповідності до Закону № 1058), на підставі змін у чинному законодавстві, на підставі нових даних про страховий стаж та заробітну плату, заробітної плати, до призначення пенсій, перерахунок пенсій (працевлаштування-звільнення), на підставі збільшення середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях національної економіки, у зв'язку з підвищенням мінімальної заробітної плати та на підставі інших чинників.

Розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій формуються автоматичним способом програмою АСОПД/КОМТЕХ-W, на підставі бази даних електронних пенсійних справ. Розробником програми є Пенсійний фонд України. При формуванні розрахунків застосовуються нормативні положення листа ПФУ по складанню додатків 6, 7, 8 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України автоматизованим способом в АСОПД/КОМТЕХ-W.

Після закінчення періоду нарахування пенсійних виплат на наступний місяць розрахунки фактичних витрат з виплати та доставки пільгових пенсій формуються головним управлінням ПФУ в Донецькій області автоматизованим способом так надсилаються територіальним управлінням для використання в роботі. Територіальні управління ПФУ зобов'язані надсилати розрахунки боржникам по пільгових пенсіях, а також повідомляти про перераховані пенсії, що свідчить про обов'язок підприємств відшкодовувати основний розмір пенсій в повному обсязі, в тому числі перераховані пенсії.

Нижче наведені приклади нарахування пенсії особам, що зазначені відповідачем у клопотанні про зупинення провадження у справі від 05.03.2014 року.

1. ОСОБА_3

Загальний місячний розмір пенсії складає 2 392,65 гривень, згідно протоколу про призначення пенсії.

У червні 2013 року, згідно з протоколом про перерахунок від 23.05.2013 року до відшкодування по пенсіонеру пред'являється розмір пенсії 2392,65 гривень за Законом № 1058 та сума здійсненого перерахунку 1466,46 грн. (код 171).

Зазначений перерахунок пред'являється до відшкодування на підставі вимог методичного листа по складанню додатків 6,7,8 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків до ПФУ автоматизованим способом в АСОПД/КОМТЕХ-W. Згідно цього методичного листа до розміру пенсії із загального розміру призначеної або виплаченої пенсії у звітах враховуються наступні коди видів виплати, у тому числі:

171 - призначена пенсія відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно Прикінцевих положень Закону № 1058, підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України , крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

З 2012 року підприємствами відшкодовується 100% з урахуванням стажу пенсіонера до набуття права на пенсію за віком.

2. ОСОБА_12

Загальний місячний розмір пенсії складає 2 392,00 гривень (загальний місячний розмір пенсії - графа 7 розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за списком № 1 та за списком № 2 (далі - гр.7) = 1667,38 гривень (розмір пенсії - графа 8 розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за списком № 1 та за списком № 2 (далі - гр.8) + 724,62 гривень (надбавки, доплати, підвищення з інших джерел - графа 9 розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за списком № 1 та за списком № 2 (далі - гр.9).

Сума, що пред'являється до відшкодування складає 1667,38 гривень (гр.8) * 50,67% (частка суми пенсії сплачувана підприємством, далі - гр.15) = 844,86 гривень (червень 2013 року).

У червні 2013 року, згідно протоколу про перерахунок від 23.05.2013 року до відшкодування по пенсіонеру пред'являється розмір пенсії 2392,65гривень за Законом № 1058 та сума здійсненого перерахунку 1466,46 гривень (код 171).

У липні 2013 загальний місячний розмір пенсії складав 2 782,00 гривень.

Згідно протоколу про перерахунок від 07.06.2013 року даному пенсіонеру був здійснений перерахунок. Нарахована сума склала 207,40 гривень (код 171). Зазначений перерахунок пред'являється до відшкодування на підставі вимог методичного листа про складанню додатків 6,7,8 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків до ПФУ автоматизованим способом в АСОПД/КОМТЕХ-W (додаємо до клопотання). Згідно цього методичного листа до розміру пенсії із загального розміру призначеної або виплаченої пенсії у звітах враховуються наступні коди видів витати, у тому числі:

171 - призначена пенсія відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Підприємству пред'являється до відшкодування 105,09 гривень (сума фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з дати призначення пенсії до дати формування розрахунку - графа17 розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за списком № 1 (далі - гр.17) = 207,40 гривень * 50,67% (частка плати даного підприємства - графа 15 розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за списком № 1 (далі - гр. 15).

У серпні 2013 загальний місячний розмір пенсії складає 2 782,00 гривень. 2 782,00 гривень (гр.7) = 1 849,70 гривень (гр.8) + 932,30 гривень (гр.9). До відшкодування по пенсіонеру пред'являється тільки розмір пенсії за Законом № 1058, тобто 1 849,70 гривень.

Підприємству пред'являється до відшкодування 1 849,70 гривень (гр.8) * 50,67% (гр.15) = 937,24 гривень (місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій - графа 18 розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за списком № 1(далі - гр.18).

3. ОСОБА_5

У червні 2013 року загальний місячний розмір пенсії складає 3 477,84 гривень.

Підприємству пред'являється до відшкодування 3 477,84 гривень (гр.8) *91,06% (гр.15)= 3 166,92 гривень (гр.18).

У липні, серпні 2013 року загальний місячний розмір пенсії складає 3 523,41 гривень. До відшкодування пред'являється 3 266,91 гривень (гр.18) = 3 523,41 (гр.7) * 92,72% (гр.15).

Згідно бази даних АСОПД/КОМТЕХ-W до відшкодування по пенсіонеру у липні пред'являється сума перерахунку 102,22 гривень (гр.17) = 110,24 гривень * 92,72% (гр.15).

Зазначений перерахунок пред'являється до відшкодування на підставі вимог методичного листа по складанню додатків 6,7,8 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків до ПФУ автоматизованим способом в АСОПД/КОМТЕХ-W. Згідно цього методичного листа до розміру пенсії із загального розміру призначеної або виплаченої пенсії у - звітах враховуються наступні коди видів виплати, у тому числі:

171 - призначена пенсія відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

До відшкодування у липні пред'являється сума 3 369,13 гривень = 3 266,91 гривень (гр.18) +102,22 гривень (гр. 17).

4. ОСОБА_6

Пунктом 1 частини 1 статті 45 Закону № 1058, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Право на пенсію настало 19.02.2013 року. Після нарахування суми пенсії додатково були враховані данні персоніфікованого обліку в тому числі з ВП «Шахта «Шахтарська-Глибока». Тому у липні пред'являються суми до відшкодування за минулий час з і дати призначення пенсії - 1 593,65 гривень.

У липні 2013 року загальний місячний розмір пенсії складає 1 118,99 гривень.

Підприємству пред'являється до відшкодування 1 118,99 гривень (гр.8) * 32,43 % (гр.15) = 365,76 гривень (гр.18).

Тобто, у липні пред'явлена сума до відшкодування становить 1 593,6.5 гривень + 365,76 гривень =1 959,41 гривень.

5. ОСОБА_7

Пунктом 1 частини 1 статті 45 Закону № 1058, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Право на пенсію настало 26.02.2013 року. Згідно бази даних АСОПД/КОМТЕХ-W по пенсіонеру в травні 2013 донарахована сума 3 918,94 гривень за минулі місяці пред'являється сума перерахунку 1 102,79 гривень (гр.17) = 3 918,94 гривень * 28,14) (гр.15). З тієї підстави, що пенсіонер зареєстрований у іншому місті - УПФУ в Індустріальному районі м. Дніпропетровськ, УПФУ в м. Шахтарськ та Шахтарському районі взяло на облік по ВП «Шахта «Шахтарська-Глибока» суми по цьому пенсіонеру у червні 2013 року. Підприємству пред'являється до відшкодування 1 859,83 гривень (гр.8) * 28,14% (гр.15) = 523,36 гривні (гр.18).

В подальшому пред'являлась підприємству сума до відшкодування 1 859,83 гривень (гр.8) * 28,14 % (гр.15) = 523,36 гривень (гр.18).

6. ОСОБА_8

У червні 2013 року загальний місячний розмір пенсії складає 994,00 гривень (гр.7) = 910,76 гривень (гр.8) + 83,24 гривень (гр.9).

Сума, що пред'являється до відшкодування складає 910,76 гривень (гр.8) * 52,83% (гр.15) = 481,15 гривень (червень 2013 року).

У липні 2013 року загальний місячний розмір пенсії складає 1 057,36 гривень (гр.7).

Сума, що пред'являється до відшкодування складає 1 057,36 гривень (гр.8) * 52,83% (гр.15) = 558,60 гривень (липень 2013 року).

У липні 2013 року згідно протоколу про перерахунок до відшкодування по пенсіонеру пред'являється сума здійсненого перерахунку 746,45 гривень (код 171). Сума, що пред'являється до відшкодування складає 746,45 гривень (гр.8) * 52,83% (гр.15) = 394,35 гривень.

Тобто, у липні пред'явлена сума до відшкодування 952,95 гривень = 394,35 гривень +558,60 гривень.

7. ОСОБА_9

У червні, липні, серпні 2013 року загальний місячний розмір пенсії складає 1 073,00 гривень.

Підприємству пред'являється до відшкодування 1 073,00 гривень (гр.8) * 57,86 % (гр.15) = 620,84 гривень (гр. 18).

Згідно бази даних АСОПД/КОМТЕХ-W та доданого протоколу виплати від 08.05.2013 року до відшкодування по пенсіонеру у червні пред'являється сума перерахунку 465,73 гривень (гр.17) = 804,93 гривень * 57,86% (гр.15).

Зазначений перерахунок пред'являється до відшкодування на підставі вимог методичного листа по складанню додатків 6,7,8 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків до ПФУ автоматизованим способом в АСОПД/КОМТЕХ-W. Згідно цього методичного листа до розміру пенсії із загального розміру призначеної або виплаченої пенсії у звітах враховуються наступні коди видів виплати, у тому числі:

171 - призначена пенсія відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

До відшкодування у липні 2013 пред'являється сума 1 086,57 гривень = 620,84 гривень (гр.18) + 465,73гривень (гр. 17).

8. ОСОБА_10

Загальний місячний розмір пенсії складає 894,00 гривень (гр.7) = 747,48 гривень (гр.8) + 146,52 гривень (гр.9).

Сума, що пред'являється до відшкодування складає 747,48 (гр.8) * 78,33% (гр.15) = 585,50 гривень.

У червні 2013 року згідно протоколу про перерахунок від 21.05.2013 року до відшкодування по пенсіонеру пред'являється розмір пенсії 585,50 гривень за Законом № 1058 та сума здійсненого перерахунку 56,66 гривень (код 171) (гр. 17) = 72,34 гривень *78,33% (гр. 15).

Зазначений перерахунок пред'являється до відшкодування на підставі вимог методичного листа по складанню додатків 6, 7, 8 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків до ПФУ автоматизованим способом в АСОПД/КОМТЕХ-W. Згідно цього методичного листа до розміру пенсії к загального розміру призначеної або виплаченої пенсії у звітах враховуються наступні коди видів виплати, у тому числі:

171 - призначена пенсія відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

9. ОСОБА_11

Загальний місячний розмір пенсії складає 1 147,42 гривень (гр.7 розрахунку).

Згідно Прикінцевих положень Закону № 1058, підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України , крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

З 2012 року підприємством відшкодовується 100% з урахуванням стажу пенсіонера до набуття права на пенсію за віком.

У червні 2013 року згідно бази АСОПД/КОМТЕХ-W до відшкодування по пенсіонеру пред'являється розмір пенсії 1 147,42 гривень за Законом № 1058 та сума здійсненого перерахунку 62,89 гривень (код 171).

Таким чином, позивачем доведено правомірність нарахування сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, щодо пенсіонерів ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, по яким надійшли заперечення від відповідача.

Крім цього, суд зазначає, що зі спірних розрахунків вбачається, що суми доплат, надбавок та підвищень, які не входять до суми основного розміру пенсій, зазначені в окремому рядку (гр.9). Такі доплати та надбавки не включені до витрат, які підлягають відшкодуванню (гр.18 для списку № 1 та гр.16 для списку № 2).

З пункту 6.2 Інструкції № 21-1 вбачається, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи.

У разі ліквідації або зміни власника підприємства суми зазначених витрат Пенсійному фонду вносять правонаступники, про що зазначено в пункті 6.3 цієї Інструкції.

Відповідно до пункту 6 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до прийняття відповідного закону до пенсій, передбачених цим Законом, установлюються надбавки та здійснюється їх підвищення згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення». Зазначені надбавки та підвищення встановлюються в розмірах, що фактично виплачувалися на день набрання чинності цим Законом з наступною індексацією відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення. Виплата їх здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

До внесення відповідних змін до законів фінансування соціальних пенсій, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення», збільшень пенсій, передбачених Законом України «Про статус гірських населених пунктів», надбавок, передбачених Законом України «Про донорство крові та її компонентів», а також надбавок та пенсій, що призначаються особам, трудовий договір з якими розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в зв'язку із виявленою невідповідністю працівника займаній посаді за станом здоров'я, відповідно до Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно пункту 6.6 Інструкції, додаткові пенсії, додаткові витрати на виплату підвищеного розміру пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», доплати, надбавки та підвищення призначені відповідно до законодавства України, які виплачуються за рахунок інших джерел, ніж кошти Пенсійного фонду України, не включаються до розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню.

Суд зазначає, що «надбавки та підвищення», які встановлюються та виплачуються згідно з положеннями Закону України «Про пенсійне забезпечення», відрізняється від поняття «збільшення розміру пенсії внаслідок її перерахунку», визначеного Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», адже нормами законодавства передбачено не лише різні підстави для таких змін розміру пенсії (під час встановлення та виплати додаткових доплат, надбавок, підвищень застосовуються норми Закону № 1788 ХІІ, під час здійснення перерахунку та виплати пенсії з урахуванням збільшення, яке відбулось внаслідок її перерахунку, - Закону № 1058-IV), а й правові наслідки - додаткові доплати, надбавки, підвищення мають окремий статус та обліковуються окремими рядками, а збільшення розміру пенсії внаслідок її перерахунку за нормами Закону № 1058-IV становить її основний розмір.

Крім того, територіальні управління ПФУ зобов'язані надсилати розрахунки боржникам по пільгових пенсіях, а також повідомляти про перераховані пенсії, що свідчить про обов'язок підприємств відшкодовувати основний розмір пенсій в повному обсязі, в тому числі перераховані пенсії, а не відповідно до протоколів про призначення пенсії.

Зазначена правова позиція відображена у висновках Верховного Суду України, у тому числі в постанові від 11.02.2014р. № 21-471а13 та постанові від 25.09.2012р. № 21-294а12.

Суд додатково зазначає, що предметом даної справи є стягнення заборгованості, а не скасування розрахунків позивача.

Виходячи з вищевикладеного, приймаючи до уваги той факт, що позивач за період з 01.06.2013 року по 01.09.2013 року поніс витрати на виплату і доставку пільгових пенсій призначених за списком № 1 та за списком № 2 працівникам відповідача в розмірі 2 254 881,63 гривень, враховуючи, що обов'язок з відшкодування позивачу цих витрат законодавством покладено на відповідача, приймаючи до уваги невідшкодування відповідачем цих витрат, наявність на день розгляду справи заборгованості в зазначеному розмірі та ненадання відповідачем доказів на підтвердження своєї правової позиції, суд дійшов висновку, що позовні вимоги УПФУ в м. Шахтарську є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 27-28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», п. 2, 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, ст.ст. 2, 7-11, 17-20, 69-72, 86, 94, 122- 154, 158-163, 185-186, 254-255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в місті Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області до державного підприємства «Шахтарськантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Шахтарська-Глибока» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, за період з 01.06.2013 року по 01.09.2013 року, в розмірі 3 826 871,52 гривень, в тому числі за списком № 1 - 3 617 653,53 гривень, за списком № 2 - 209 217,99 гривень, задовольнити повністю.

Стягнути з державного підприємства «Шахтарськантрацит» (місцезнаходження: вул. Крупської, 20, м. Шахтарськ, Донецька область, 86211, код ЄДРПОУ 32299510) на користь Управління Пенсійного фонду України в місті Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, за період з 01.06.2013 року по 01.09.2013 року, в розмірі 3 826 871 (три мільйони вісімсот двадцять шість тисяч вісімсот сімдесят одна) гривня 52 (п'ятдесят дві) копійки, в тому числі за списком № 1 - 3 617 653 (три мільйони шістсот сімнадцять тисяч шістсот п'ятдесят три) гривні 53 (п'ятдесят три) копійки, за списком № 2 - 209 217 (двісті дев'ять тисяч двісті сімнадцять) гривень 99 (дев'яносто дев'ять) копійок.

Постанова прийнята в нарадчій кімнаті, її вступна та резолютивна частини проголошені у судовому засіданні 21 травня 2014 року.

Постанова складена у повному обсязі 26 травня 2014 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України (проголошення вступної та резолютивної частин постанови), а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Бабіч С.І.