Постанова № 39079895, 30.05.2014, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.05.2014
Номер справи
804/6423/14
Номер документу
39079895
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 травня 2014 р. Справа № 804/6423/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіОзерянської С.І. при секретаріЖижиній К.П. за участю: представника позивача представника відповідача Браги Л.М. Решетніка Ю.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Товариства з обмеженою відповідальністю "Крона" про стягнення заборгованості,-

ВСТАНОВИВ:

Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (надалі - Фонд або позивач) звернулося до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Крона» (надалі - відповідач) про стягнення заборгованості в сумі 34481,53 грн.

Позов мотивовано тим, що відповідач зареєстрований як платник страхових внесків. За результатами проведеної перевірки правильності нарахування, перерахування страхових внесків та використання коштів ФСС з ТВП за період з 01.01.2009 року по 01.01.2011 року зафіксовані численні порушення. За результатами перевірки було складено акт від 28.02.2011 року. На підставі акту перевірки від 28.02.2011 року позивачем прийнято рішення про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті сум фінансових (штрафних ) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування № 205/11 від 16.03.2011 року. Зазначене рішення позивача було оскаржено в судовому порядку. Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 червня 2011 року по справі 2а/0470/3467/11, залишеною в силі ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 11.12.2013 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Крона» до Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання частково надійсним рішення від 16.03.2011 року № 205/11, в задоволенні позову відмовлено. В добровільному порядку була виконана частина рішення на суму 1728, 33 грн. Інша частина рішення в добровільному порядку виконана не була, що стала підставою для звернення до суду з адміністративним позовом.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити, з огляду на оскарження зазначеного рішення в касаційному порядку.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Крона» зареєстроване 11 червня 2003 року Виконавчим комітетом Дніпродзержинської міської ради та згідно заяви відповідача, зареєстроване як платник страхових внесків в Заводській районній виконавчій дирекції обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Відповідно до наказу по Дніпродзержинській міській виконавчій дирекції від 20.12.2010 року № 178 «Про затвердження плану перевірок страхувальників на 1 - й квартал 2011 року» проведена планова перевірка правильності нарахування, перерахування страхових внесків та використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за період з 01.01.2009 року по 01.01.2011 року.

За результатами перевірки встановлено:заниження фонду оплати праці та загальну суму 33742,57 грн. Згідно абз. 4 ч. 1 ст. 30 Закону України № 2240-ІІІ за неповну сплату страхових внесків на страхувальника накладається штраф у розмірі прихованої (заниженої) суми заробітної плати (33 742,57 грн.), на яку відповідно до ст.. 21 Закону України № 2240- ІІІ та ст.1 Закону України № 2213, нараховуються страхові внески в сумі 738, 96 грн.;несвоєчасну сплату страхових внесків в сумі 2604,40 грн. Згідно абз. 3 ч. 1 ст. 30 Закону України № 2240-ІІІ за несвоєчасну сплату страхових внесків на страхувальника накладається штраф у розмірі 50 % (1302,20 грн.) суми належних до сплати страхових внесків та відповідно до абз. 6 ч. 1 ст. 30 Закону України № 2240-ІІІ нараховується пеня в сумі 6,85 грн.; з порушенням діючого законодавства України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та витратами , зумовленим похованням, використано коштів на загальну суму - 315,52 грн. Згідно абз. 5 ч. 1 ст. 30 Закону України № 2240-ІІІ за порушення витрачання страхових коштів накладається штраф у розмірі 50% (157,76 грн.) належної до сплати суми страхових внесків;порушення п.п.4.13,4.14 Порядку № 12 при видачі санітарно - курортних путівок на загальну суму 22394,40 грн.

Рішенням від 16 березня 2011 року за № 205/11 на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 року № 2240-ІІІ зі змінами та доповненнями та керуючись підпунктом 6 пункту 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» Дніпропетровське обласне відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності визначило суму платежу та вирішило зарахувати до бюджету фонду у вигляді неправомірних витрат, страхових внесків, пені та штрафу з Товариства з обмеженою відповідальністю «Крона» платежі та фінансові (штрафні ) санкції на загальну суму 36 263,86 грн.

Не погодившись із зазначеним рішенням відповідач оскаржив його у судовому порядку. Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 червня 2011 року по справі № 2а/0470/3467/11 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Крона» до Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання частково надійсним рішення від 16.03.2011 року № 205/11, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 11 грудня 2013 року, в задоволенні позову відмовлено.

Товариством з обмеженою відповідальністю «Крона» добровільно виконано частково рішення від 16.03.2011 року за № 205/11, а саме в частині не прийнятих до зарахування витрат на суму 315,52 грн.; нарахованої пені в розмірі 6,85 грн.; штрафу (50%) за неприйняту до заліку суму у розмірі 157,76 грн.; штрафу (50%) за несвоєчасну сплату страхових внесків у розмірі 1302,20 грн.

На момент звернення до суду відповідачем у добровільному порядку частина рішення від 16.03.2011 року № 205/11 у розмірі 34481,53 грн. сплачена не була.

Правовідносини, що виникли між сторонами регулюються Конституцією України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18.01.2001 № 2240-III.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.

Позивач, Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності відповідно до Закону України № 2240 (далі - Закон № 2240) є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління. Виконавча дирекція є підзвітною правлінню Фонду та здійснює діяльність від імені Фонду в межах та в порядку, визначених статутом Фонду та положенням про виконавчу дирекцію Фонду, що затверджується його правлінням.

Відповідно до ст. 12 Закону № 2240 повноваженнями виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є: забезпечення акумуляції внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням; здійснення оперативного розпорядження страховими коштами Фонду в межах затвердженого бюджету Фонду; здійснення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг за цим Законом; забезпечення цільового використання коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням; представляє інтереси страховика в судових та інших органах; готує та подає на розгляд правління: пропозиції щодо розміру страхових коштів на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням на наступний рік; проект бюджету Фонду та звіт про його виконання; пропозиції щодо розміру резервних коштів; виконує інші функції відповідно до положення про виконавчу дирекцію Фонду.

Відповідно до ст.21 Закону № 2240 фінансування страхувальників-роботодавців для надання матеріального забезпечення найманим працівникам здійснюється районними, міжрайонними, міськими виконавчими дирекціями відділень Фонду в порядку, встановленому правлінням Фонду. Підставою для фінансування страхувальників робочими органами відділень Фонду є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення за їх видами.

Статтею 28 Закону № 2240 встановлені права та обов'язки страховика. Так, страховик має право: здійснювати перевірку обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам; одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій (у тому числі від органів доходів і зборів, банківських, інших фінансово-кредитних установ) та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності відомості щодо використання страхових коштів; проводити перевірку правильності використання страхових коштів на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників; одержувати необхідні пояснення (у тому числі письмові) з питань, що виникають під час перевірок; накладати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені цим Законом та іншими актами законодавства; порушувати відповідно до законодавства питання про притягнення посадових осіб до відповідальності за порушення законодавства у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, вимагати надання інформації про вжиті заходи; користуватися відомостями Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, необхідними для забезпечення виконання покладених на нього функцій.

Обов'язками страховика є: забезпечувати фінансування матеріального забезпечення та надання соціальних послуг відповідно до цього Закону; здійснювати контроль за дотриманням порядку використання страхувальником страхових коштів; здійснювати контроль за достовірністю поданих страхувальниками та застрахованими особами відомостей, визначених статтями 27 і 51 цього Закону; вести облік і звітність щодо страхових коштів; публікувати в засобах масової інформації бюджет Фонду на поточний рік та звіт про виконання бюджету Фонду за минулий рік; надавати безоплатно застрахованим особам і страхувальникам консультації з питань застосування законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням; інформувати застрахованих осіб про призначення (відмову) і розмір матеріального забезпечення, порядок виплати, види та умови надання матеріального забезпечення і соціальних послуг, а також про порядок оскарження рішень у разі відмови в наданні матеріального забезпечення і соціальних послуг; стягувати надміру виплачені кошти з юридичних і фізичних осіб у встановленому законом порядку; співпрацювати з фондами з інших видів загальнообов'язкового державного соціального страхування у реалізації заходів, пов'язаних з наданням матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам, приймаючи спільне рішення щодо участі у фінансуванні цих заходів.

Відповідно до ч. 2 ст. 27 Закон № 2240 страхувальник зобов'язаний надавати та оплачувати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид матеріального забезпечення та соціальних послуг відповідно до цього Закону; вести облік коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, і своєчасно надавати органам Фонду встановлену звітність щодо цих коштів; допускати посадових осіб органів Фонду, органу державного нагляду, інших контролюючих органів до перевірок правильності використання страхових коштів, надавати їм необхідні документи та пояснення з питань, що виникають під час перевірок; надавати виконавчій дирекції відділення Фонду відомості про матеріальне забезпечення та соціальні послуги відповідно до цього Закону в порядку, встановленому правлінням Фонду.

Відповідно до ч. 1 ст. 50 Закону 2240 матеріальне забезпечення та соціальні послуги за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, застрахованим особам, зазначеним у частині першій статті 6 цього Закону, призначаються та надаються за основним місцем роботи.

На підставі п.3 ст.30 Закону № 2240 своєчасно не сплачені та не відшкодовані страхові кошти відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону і фінансові санкції, передбачені частиною першою цієї статті, стягуються із страхувальника, іншого отримувача коштів Фонду у дохід Фонду в порядку, встановленому законом.

Відповідно до статті 19 Конституції України державні органи повинні діяти тільки на підставах і в межах повноважень та у спосіб, які передбачені Конституцією України та законами.

Відповідно до ст.124 Конституції України, судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

В даному випадку, Дніпропетровським окружним адміністративним судом прийнято постанову від 15 червня 2011 року по справі 2а/0470/3467/11 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Крона» до Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання частково надійсним рішення від 16.03.2011 року № 205/11.

В зазначеній постанові суд прийшов висновку про те, що рішення від 16.03.2011 року № 205/11 є правомірним, законним, прийнятим у відповідності до повноважень та у спосіб, що передбачені законами України та Конституцією України. 11 грудня 2013 року Дніпропетровським апеляційним адміністративним судом прийнята ухвала, якою постанова Дніпропетровського окружного адміністративного суду по справі 2а/0470/3467/11 залишена без змін. Зазначена постанова набрала законної сили 11 грудня 2013 року.

Враховуючи викладене вище, позивачем суб'єктом владних повноважень була доведена правомірність та обґрунтованість підстав стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Крона» суми заборгованості в розмірі 34481,53 грн., натомість відповідачем не було надано суду жодного доказу щодо спростування позиції позивача, викладеної в заявленому адміністративному позові.

Суд, приймаючи до уваги вищевикладене, та враховуючи, що на час розгляду справи сума боргу відповідачем не сплачена в добровільному порядку, відповідних доказів сплати боргу відповідачем під час судового розгляду справи не надано, дійшов висновку, що адміністративний позов Виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Товариства з обмеженою відповідальністю «Крона» про стягнення заборгованості є таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.

Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Товариства з обмеженою відповідальністю "Крона" про стягнення заборгованості - задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Крона" (код ЄДРПОУ 32401217) на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності заборгованість в сумі 34 481,53 грн. (тридцять чотири тисячі чотириста вісімдесят одна грн. 53 коп.).

Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складено 30 травня 2014 року

Суддя С.І. Озерянська