Постанова № 39077225, 26.05.2014, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.05.2014
Номер справи
805/5072/14
Номер документу
39077225
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 травня 2014 р. Справа № 805/5072/14

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

Постановлено у нарадчій кімнаті.

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Троянова О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом:

Горлівської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів Донецької області

до

Державного підприємства «Шахта ім. Ю.О. Гагаріна»

про

надання дозволу на погашення суми податкового боргу у розмірі 3026534,72 грн. за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі, -

ВСТАНОВИВ:

22.04.2014 року Горлівська об’єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів Донецької області звернулось до суду з позовною заявою до Державного підприємства «Шахта ім. Ю.О. Гагаріна» про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу у розмірі 3026534,72 грн. за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі, згідно акту опису майна №127/19 від 31.08.2012 року.

Правовою підставою надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна представник позивача вважає норми статті 14, 16, 95 Податкового кодексу України. Зазначає, що податковий борг відповідача на загальну суму 3026534,72 грн. складається з:

2674257,97 грн. – податок на прибуток;

10540,00 грн. – податок на додану вартість;

196994,81 грн. – частина прибутку;

102425,11 грн. – земельний податок з юридичних осіб;

28527,99 грн. – надходження від викидів забруднюючих речовин;

13770,37 грн. – надходження від скидів забруднюючих речовин у воду;

13,47 грн. – надходження від розміщення відходів.

Позивач зазначає, що 22.11.2010 року за № 1/71 податковим органом була виставлена перша податкова вимога, у зв’язку з тим, що платник не сплатив суму податкового зобов’язання в установлений термін; 22.12.2010 року за № 2/82 податковим органом була виставлена друга податкова вимога, у зв’язку з тим, що платник не сплатив суму податкового зобов’язання в установлений термін. Майно платника податків згідно акту опису майна взяте у податкову заставу.

Також позивачем зазначено, що постановою Донецького окружного адміністративного суду від 29.05.2012 року у справі № 2а/0570/4416/2012 задоволено позов Горлівської ОДПІ до ДП «Шахта ім. Ю.О. Гагаріна» про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках суму податкової заборгованості. Проте станом на 11.04.2014 року постанова суду залишається без виконання, у зв’язку із відсутністю грошових коштів на рахунках підприємства.

Позивач вказує, що прийняті ним заходи, направлені на погашення заборгованості відповідача перед бюджетом не дали позитивних результатів та просить задовольнити позовні вимоги.

Представник позивача через відділ діловодства та документообігу Донецького окружного адміністративного суду надав письмову заяву, в якій просив суд розглянути справу без його участі в порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача до судового засідання не з’явився, про дату, час і місце судового розгляду справи належним чином повідомлений, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення, вручене 23.05.2014 року, про причини неявки суд не повідомив, заяви про розгляд справи без його участі суду не надав.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Таким чином, суд дійшов висновку щодо можливості розгляду даної справи у письмовому провадженні на підставі наявних у матеріалах справи доказів.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.

Позивач – Горлівська об’єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Донецькій області є органом виконавчої влади, який у правовідносинах з юридичними особами, в тому числі пов’язаними із контролем за повнотою нарахування та сплати податків, обов’язкових платежів, реалізують владні управлінські функції, через що належить до суб’єктів владних повноважень в розумінні п.п. 7 п. 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідач – Державне підприємство «Шахта ім. Ю.О. Гагаріна» зареєстроване в якості юридичної особи виконавчим комітетом Горлівської міської ради Донецької області 03.09.2004р., включене до ЄДРПОУ за номером 32782087, перебуває на податковому обліку в Горлівській ОДПІ з 07.09.2004р. (арк. справи 6-7).

Підпунктом 19-1.1.2 п. 19-1.1 ст. 19-1 Податкового кодексу України, передбачено, що податкові органи контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів.

Згідно із пп. 19-1.1.22 п. 19-1.1. ст. 19-1 Податкового кодексу України, контролюючі органи здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.

Відповідно пп. 19-1.1.34 п. 19-1.1 ст. 19-1 Податкового кодексу України, контролюючі органи забезпечують визначення в установлених цим Кодексом, іншими законами України випадках сум податкових та грошових зобов'язань платників податків, застосування і своєчасне стягнення сум передбачених законом штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Порядок погашення податкового боргу визначений главою 9 Податкового кодексу України.

Статтею 95 Податкового кодексу України визначений перелік заходів направлених на погашення податкового боргу платника податків, що здійснюються податковим органом.

Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності – шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Згідно із абз. 2 п. 95.3 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган, у свою чергу, звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі прямо передбачено законом.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до пп. 16.1.4 п.16.1 статті16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до п. 54.1 статті 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Відповідно до п. 57.1. статті 57 цього Кодексу платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Підпунктом 14.1.175 п. 14.1. статті 14 Кодексу встановлено, що суми грошового зобов’язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання вважаються податковим боргом.

Згідно із пунктами 203.1, 203.2 статті 203 Розділу V «Податок на додану вартість» Податкового кодексу України, податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.

Відповідно до п. 58.1. статті 58 Податкового кодексу України, у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.

Підпунктом 14.1.175 п. 14.1. статті 14 Кодексу встановлено, що суми грошового зобов’язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання вважаються податковим боргом.

Приписами п. 95.1 статті 95 Податкового кодексу України, встановлена черговість прийняття податковим органом заходів щодо погашення податкового боргу, а саме, першочергово податковим органом приймаються заходи зі стягнення коштів з платника податків, та лише у разі їх недостатності, податковий орган може приймати заходи щодо погашення податкового боргу за рахунок майна платника податків, в якого наявний податковий борг. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010р. № 1244 затверджений Порядок зміни початкової ціни продажу майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі, в рахунок погашення його податкового боргу та оприлюднення інформації про час та умови проведення відповідних торгів, який визначає механізм зміни початкової ціни продажу майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі (далі - майно), в рахунок погашення його податкового боргу та оприлюднення інформації про час та умови проведення відповідних торгів.

Пунктом 2 Порядку встановлено, що погашення усієї суми податкового боргу платника податків за рахунок його майна здійснюється за рішенням органу державної податкової служби, прийнятим з урахуванням вимог пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу України, яким передбачено право органу державної податкової служби звертатися до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Відповідно до п. 95.2 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Судом встановлено, що позивачем 22.11.2010 року виставлена перша податкова вимога № 1/71 ДП «Шахта ім. Ю.О. Гагаріна», згідно якої загальна сума податкового боргу платника податків за узгодженими зобов’язаннями станом на 22.11.2010 року становить 8937913,59 грн. Вимога отримана відповідачем 22.11.2010 року.

22.12.2010 року позивачем виставлена друга податкова вимога № 2/82 ДП «Шахта ім. Ю.О. Гагаріна», якою загальна сума податкового боргу платника податків за узгодженими податковими зобов'язаннями станом на 22.12.2010 року становить 8931913,60 грн. Вимога отримана відповідачем 24.12.2010 року (арк. справи 8).

Згідно з п. 59.1 статті 59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Внаслідок несвоєчасної сплати податкових зобов’язань, утворилась заборгованість у загальному розмірі 3026534,72 грн.(арк. справи 73).

Відповідно до розрахунків виникнення податкового боргу ДП «Шахта ім. Ю.О. Гагаріна» станом на 19.03.2014 року по частині прибутку (доходу) господарських організацій заборгованість становить 196994,81 грн., по надходженням від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами – 28527,99 грн., по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів – 10540 грн., по надходженням від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об’єкти – 13770,37 грн., по податку на прибуток підприємств загальнодержавній власності – 2674257,97 грн., по земельному податку з юридичних осіб – 102425,11 грн., по надходженням від розміщення відходів у спец відведених для цього місцях – 18,47 грн. (арк. справи 73-77).

Пунктами 88.1 - 88.2 статті 88 Податкового кодексу України з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу. Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення.

Відповідно до п. 89.1 статті 89 Податкового кодексу України право податкової застави виникає у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку.

Як передбачено п. 89.3 статті 89 Податкового кодексу України, майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу. Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.

31.08.2012 року Горлівською ОДПІ складено Акт опису майна (щодо заміни предмета податкової застави) № 127/19 ДП «Шахта ім. Ю.О. Гагаріна» та зареєстровано право податкової застави 04.09.2012 року, що підтверджується витягом про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна № 37652171 (арк. справи 9-11), що також є передумовою для погашення податкового боргу за рахунок майна платника податків

Законодавець чітко визначив, що продаж майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі, як захід щодо погашення податкового боргу платника податків є виключною нормою та може застосовуватись податковим органом лише у разі недостатності коштів, які перебувають у власності платника податків.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 29.05.2012 року по справі № 2а/0570/4416/2012 позовні вимоги Горлівської об’єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби до Державного підприємства “Шахта ім. Ю.О. Гагаріна” про стягнення заборгованості задоволені та постановлено стягнути з Державного підприємства “Шахта ім. Ю.О. Гагаріна” кошти, що належать платнику податків, з рахункових рахунках у банках обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу з податку на прибуток у розмірі 2682236,81грн., з частини чистого прибутку у розмірі 1496550,00грн. Постанова набрала законної сили.

На виконання даної постанови позивачем були спрямовані до банківської установи інкасове доручення № 631 від 21.09.2012 року, яке повернуто банком без виконання у зв’язку із відсутністю коштів на банківських рахунках (арк. справи 81).

Тобто, у відповідача на момент звернення до суду з даним позовом відсутні кошти на розрахункових рахунках у банках, що унеможливлює здійснити стягнення коштів з рахунків платника податків у банках.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позивачем обґрунтовано заявлено вимогу про надання дозволу на погашення податкового боргу в сумі 3026534,72 грн. за рахунок майна Державного підприємства «Шахта ім. Ю.О. Гагаріна».

Пунктом 38.1. статті 38. Податкового кодексу України встановлено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Вказана сума заборгованості виникла на підставі наданих відповідачем податкових декларацій з самостійного визначення зобов’язання, податкових повідомлень-рішень та актів камеральної перевірки (а.с. 12-72).

Відомостей про оскарження податкових повідомлень-рішень суду не надано.

Доказів сплати заборгованості відповідач не надав.

Наявність заборгованості на час розгляду справи підтверджена податковим органом.

Згідно п. 96.2 статті 96 Податкового кодексу України у разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна державного підприємства, яке не підлягає приватизації, у тому числі казенного підприємства, не покриває суму податкового боргу такого платника податків і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, контролюючий орган зобов'язаний звернутися до органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить такий платник податків.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заявлених позивачем вимог про надання дозволу на погашення всієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків.

Відповідно до ч. 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Горлівської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів Донецької області до Державного підприємства «Шахта ім. Ю.О. Гагаріна» про надання дозволу на погашення податкового боргу у розмірі 3026534,72 грн. за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі згідно актів опису майна № 127/19 від 31.08.2012 року – задовольнити.

Надати дозвіл Горлівської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів Донецької області на погашення усієї суми податкового боргу в розмірі 3026534,72 грн. за рахунок майна Державного підприємства «Шахта ім. Ю.О. Гагаріна», яке знаходиться за адресою: 84614, Донецька область, м. Горлівка, вул. Плеханова, буд. 43.

Постанова прийнята в нарадчій кімнаті 26 травня 2014 року.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб’єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п’ятиденного строку з моменту отримання суб’єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Троянова О.В.