Постанова № 3907228, 10.06.2009, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
10.06.2009
Номер справи
2а-2543/09/2670
Номер документу
3907228
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

Вн. № 2543

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

 10.06.2009 р. № 2а-2543/09/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Добрянської Я.І. при секретарі судового засідання Зубко Л.П. вирішив адміністративну справу

за позовом

 ІНФОРМАЦІЯ_1

до

 Державна податкова інспекція у Подільському районі м.Києві

про

 скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій

представники:

від позивача : ОСОБА_1

від відповідача: ОСОБА_2

На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України 10.06.2009 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулося ІНФОРМАЦІЯ_1з позовом до Державної податкової інспекції у Подільському районі м. Києва про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 03.03.2009 р. № 0000892304 на суму 177 337,72 грн.

В обґрунтування позовних вимог ІНФОРМАЦІЯ_1 зазначав, що при проведенні перевірки відповідач дійшов до помилкового висновку щодо порушення Товариством вимог п.п. 3.5 п. 3 Постанови Правління Національного банку України «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні»від 15.12.2004 р. № 637 в частині видачі готівки з каси підприємства за видатковими касовими ордерами, в яких був відсутній підпис одержувача. Позивач вказує на те, що відповідачем при застосуванні штрафних санкцій не взято до уваги ст.. 250 Господарського кодексу України, згідно з якою адміністративно-господарські санкції за таке порушення можуть бути застосовані на протязі 1 року. А тому, вказане рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 03.03.2009 р. № 0000892304 має бути скасоване.

Відповідач -ДПІ у Подільському районі м. Києва, з позовними вимогами не погодилася з огляду на те, що порушення ІНФОРМАЦІЯ_1є триваючим, а тому норми вказаної статті застосовуються з моменту виявлення такого правопорушення. Тому, застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до п. 1 та п. 2 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»від 12.07.1995 р. № 436/95-ВР до ІНФОРМАЦІЯ_1є правомірним.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Державною податковою інспекцією у Подільському районі міста Києва та на підставі направлення від 19.01.2009 р. № 47, виданого згідно із частиною ст. 11 Закону України від 4 грудня 1990 року № 509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні»та відповідно до плану-графіка проведення планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання була проведена планова перевірка ІНФОРМАЦІЯ_1(далі - ІНФОРМАЦІЯ_1) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 29.03.2007р. по 30.09.2008р., валютного та іншого законодавства за період з 29.03.2007р. по 30.09.2008р. відповідно до затвердженого плану перевірки. За результатами перевірки був складений акт від 18.02.2009 р. № 27/23-811/35016941. За результатами розгляду матеріалів перевірки ІНФОРМАЦІЯ_1, ДПІ у Подільському районі м. Києва, було прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 03.03.2009 р. № 0000892304 на суму 177 337,72 грн. (88 668,86 *2=177 337,72 грн.)

Перевіркою встановлено, що підприємство ІНФОРМАЦІЯ_1, яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, проводить приймання та видачу готівки з каси підприємства для виплати заробітної плати та для інших потреб, які пов'язані з діяльністю підприємства. Згідно наказу без номеру від 01.11.2007 р. підприємством ІНФОРМАЦІЯ_1 встановлено ліміт залишку готівки у касі в сумі 17,00 грн.

За порушення п.3.5 Постанови Правління Національного банку України «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні»від 15.12.2004р. № 637 (зі змінами та доповненнями), підприємство ІНФОРМАЦІЯ_1здійснювало видачу готівки з каси підприємства за видатковими касовими ордерами не підтверджені підписами одержувача, а саме:

1) згідно листа № 2 касової книги від 25.09.2007 р., видаткового касового ордера від 25.09.2007 р. № 2 була здійснена видача готівкових коштів в сумі 87 750,00 гривень для виплати фінансової допомогиОСОБА_3, в видатковому касовому ордері відсутній підпис одержувача. Ліміт каси підприємства - 0,00 грн., залишку готівки на кінець дня немає, тобто сума 87750,00 грн. не приймається для виведення залишку готівки в касі підприємства. Перевищення ліміту залишку готівки в касі за 25.09.2006 р. складає 87 750,00 грн.;

2) згідно листа № 5 касової книги від 21.11.2007р., платіжної відомості за листопад 2007 р. № НЗП-000004 на суму 28 534,01 грн. для виплати заробітної плати ОСОБА_4 була здійснена видача готівкових коштів в сумі 499,39 грн., в платіжній відомості відсутній підпис одержувача. Ліміт каси підприємства-17,00 грн., залишку готівки на кінець дня немає, тобто сума 499,39 грн. не приймається для виведення залишку готівки в касі підприємства. Перевищення ліміту залишку готівки в касі за 21.11.2007р. складає 482,39 грн. (499,39-17,00= 482,39);

3) згідно листа касової книги від 23.05.2008 р., платіжної відомості за квітень 2008 р. № МТ0000003 на суму 13 044,24 грн. для виплати заробітної плати ОСОБА_5 була здійснена видача готівкових коштів в сумі 453,47 грн., в платіжній відомості відсутній підпис одержувача. Ліміт каси підприємства -17,00 грн., залишку готівки на кінець дня немає, тобто сума 453,47 гривень не приймається для виведення залишку готівки в касі підприємства. Перевищення ліміту залишку готівки в касі за 23.05.2008 р. складає 436,47 грн. (453,47-17,00=436,47).

Всього перевіркою виявлено понадлімітних залишків готівки у касі підприємства в сумі 88 668,86 грн. Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 03.03.2009 р. за № 0000892304 було надіслано з повідомленням про вручення поштового відправлення.

В ході вище зазначеної перевірки, встановлено порушення п.3.5 Постанови Правління Національного банку України «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні»від 15.12.2004 р. № 637 (із змінами та доповненнями) (далі -Положення № 637) та застосовано штрафні санкції в розмірі 177 337,72 грн.

ІНФОРМАЦІЯ_1зазначає, що відповідно до ст. 250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків встановлених законом.

Тому, позивач вважає, що ДПІ у Подільському районі м. Києва не взяла до уваги встановлений ст. 250 Господарського кодексу України граничний строк, протягом якого можуть бути застосовані санкції.

Проаналізувавши матеріали справи, суд не погоджується з позицією позивача щодо неправомірності застосування до нього рішення про застосування (штрафної) фінансової санкції.

Відповідно до ст.. 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР (зі змінами та доповненнями), контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

Контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку виконання операцій з купівлі-продажу іноземної валюти здійснюють Національний банк України, органи державної податкової служби України шляхом проведення оперативних перевірок.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 04.12.1990 р. № 509-ХІІ (зі змінами та доповненнями), органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.

Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, планова перевірка ІНФОРМАЦІЯ_1з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 29.03.2007 р. по 30.09.2008 р., валютного та іншого законодавства за період з 29.03.2007 р. по 30.09.2008 р., охоплює період за який було здійснено видачу готівки з каси підприємства за видатковими касовими ордерами не підтверджені підписами одержувачів. Даний факт не заперечується самим позивачем та поясненнями ОСОБА_3, який отримав фінансову допомогу в сумі 87750,00 грн. згідно листа № 2 касової книги від 25.09.2007 р., видаткового касового ордера від 25.09.2007 р. № 2, де в видатковому касовому ордері відсутній підпис одержувача.

Такі ж порушення були вчинені позивачем і при видачі заробітної плати ОСОБА_4 в розмірі 482,39 грн. та ОСОБА_5 в сумі 436,47 грн., що підтверджується листами касової книги від 21.11.2007 р. та 23.05.2008 р. (копії в матеріалах справи).

Як встановлює п. 3.5 Положення № 637, у разі видачі окремим фізичним особам готівки (у тому числі працівникам підприємства) за видатковим касовим ордером або видатковою відомістю касир вимагає пред'явити паспорт чи документ, що його замінює, записує його найменування і номер, ким і коли він виданий. Фізична особа розписується у видатковому касовому ордері або видатковій відомості про одержання готівки із зазначенням одержаної суми (гривень - словами, копійок - цифрами), використовуючи чорнильну або кулькову ручку з чорнилом темного кольору. Якщо видаткова відомість складена на видачу готівки кільком особам, то одержувачі також пред'являють паспорти чи документи, що їх замінюють, і розписуються у відповідній графі документа.

Для виведення залишку готівки в касі не приймаються видаткові касові ордери або видаткові відомості, в яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача.

Видача готівки особам, яких немає в штатному розписі підприємства, проводиться за видатковими касовими ордерами, що виписуються окремо на кожну особу, або за окремою видатковою відомістю.

Якщо підприємство (підприємець) надає держателям платіжних карток послуги з видачі готівки за допомогою платіжного термінала (імпринтера), то на підставі квитанцій платіжного термінала (сліпів) таким підприємством складається видатковий касовий ордер на загальну суму проведених операцій за день та здійснюється відповідний запис у касовій книзі.

Тобто, позивачем порушені вимоги вказаного пункту Положення № 637, відповідальність за яке передбачена п. 1 та п. 2 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки». Згідно з якими, у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день. Штрафні санкції, передбачені цим Указом, застосовуються до осіб, зазначених у статті 1 цього Указу, органами державної податкової служби на підставі матеріалів проведених ними перевірок і подань державної контрольно-ревізійної служби, фінансових органів та органів Міністерства внутрішніх справ України в установленому законодавством порядку та в розмірах, чинних на день завершення перевірок або на день одержання органами державної податкової служби зазначених подань.

Тобто, сума штрафних (фінансових) санкцій складає 177 337,72 грн. [(87 750,00 грн. + 482,39 грн. + 436,47 грн.) Х 2 ].

Щодо незастосування відповідачем положень ст.. 250 Господарського кодексу України суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 250 Господарського кодексу України, адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Судом встановлено порушення ІНФОРМАЦІЯ_1п. 3.5 Положення № 637, вказане порушення є триваючим, оскільки, систематичне надання готівки з каси підприємства за видатковими касовими ордерами для виплати заробітної плати та для інших потреб, не підтверджене підписами одержувачів, тому ст. 250 ГК України в даному випадку не може застосовуватися в частині річного терміну з дня порушення, а повинна застосовуватися з урахуванням шести місяців з дня виявлення порушення. Вищезазначена позиція відображена в постанові Верховного Суду України від 25.03.2008р. по справі № 21-2343во07: «Відповідно до статті 250 ГК адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців із дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік із дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України вважає, що Вищий адміністративний суд України неправильно застосував статтю 250 ГК, і помилково вирішив, що СДПІ пропустила встановлений цим Кодексом річний строк для застосування пені за порушення термінів розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, оскільки не врахував, що вчинене позивачем порушення правил здійснення господарської діяльності є триваючим.»

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, довів правомірність прийнятого ним рішення про застосування штрафної (фінансової) санкції у відповідності до вимог чинного законодавства. За таких обставин позовні вимоги є не обґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 71, 94, 97, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

В адміністративному позові відмовити.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Київському апеляційному адміністративному суду через Окружний адміністративний суд міста Києва.

Суддя Добрянська Я.І.