Ухвала суду № 39068184, 04.06.2014, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.06.2014
Номер справи
805/13809/13-а
Номер документу
39068184
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Голубова Л.Б.

Суддя-доповідач - Яковенко М.М.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 червня 2014 року справа №805/13809/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючий суддя: Яковенко М.М.

судді: Ханова Р.Ф., Гайдар А.В.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Закритого акціонерного товариства «Слов'янськолія» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 08 квітня 2014 року по адміністративній справі № 805/13809/13-а за позовом Донбаського територіального управління національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Закритого акціонерного товариства «Слов'янськолія» про стягнення фінансової санкції у розмірі 85000,00 грн. згідно постанови № 321-ДО-1-Е від 04 липня 2013 року про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з позовом до закритого акціонерного товариства "Слов'янськолія" про стягнення фінансової санкції у розмірі 85000,00 гривень згідно постанови № 321-ДО-1-Е від 04 липня 2013 року про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів.

Заявлені вимоги позивач обґрунтовував тим, що відповідач - ЗАТ "Слов'янськолія" не виконав розпорядження № 979-ДО-1-Е від 28 грудня 2012 року про усунення порушень законодавства про цінні папери, згідно якого у строк до 30 квітня 2013 року товариство повинно було усунути вказані в розпорядженні порушення, а саме: скликати загальні збори акціонерів товариства з включенням до порядку денного питання про затвердження результатів фінансово-господарської діяльності товариства за 2011 рік. Крім того, за аналогічне правопорушення до товариства вже застосовувалася санкція за невиконання розпорядження Комісії відповідно до постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 1299-ДО-1-Е від 28 грудня 2012 року. Тобто, має місце повторність правопорушення. Доказів, що підтверджують виконання розпорядження, надано не було. Уповноваженою особою Комісії була винесена постанова № 321-ДО-1-Е від 04 липня 2013 року про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, якою застосовано фінансову санкцію у розмірі 85000,00 гривень. Однак, фінансову санкцію відповідачем до теперішнього часу не сплачено.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 08 квітня 2014 року по адміністративній справі № 805/13809/13-а позов задоволений (а.с.55-57).

Стягнуто з закритого акціонерного товариства "Слов'янськолія" (84112, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Свободи, буд. 85, код ЄДРПОУ 25105616) в доход Державного бюджету України фінансову санкцію у розмірі 85000 (вісімдесят п'ять тисяч) гривень 00 копійок згідно постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 321-ДО-1-Е від 04 липня 2013 року.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідач звернувся з апеляційною скаргою, пославшись на необґрунтованість постанови суду першої інстанції, прийняту с порушенням норм матеріального та процесуального права, просив постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі (а.с.61-63).

Розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, з урахуванням приписів п.2 ч.1 ст.197 КАС України.

Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що Закрите акціонерне товариство "Слов'янськолія" є юридичною особою, зареєстровано та обліковується в Єдиному держаному реєстрі підприємств та організацій України за кодом 25105616, що підтверджується витягом ДП "Інформаційно-ресурсний центр" з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с.18-19, 25-26).

Державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку відповідно до статті 5 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні".

20 травня 2013 року позивачем порушено справу про порушення на ринку цінних паперів у відношенні відповідача, про що прийнято відповідну постанову, яка направлена поштою на адресу відповідача (а.с.11, 12).

03 червня 2013 року уповноваженою особою комісії складений акт № 321-ДО-1-Е про правопорушення на ринку цінних паперів (а.с.9), в якому йдеться про невиконання відповідачем розпорядження № 979-ДО-1-Е від 28 грудня 2012 року про усунення порушень законодавства про цінні папери (а.с.13), видане на підставі п. 10 ст. 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", згідно якого у строк до 30 квітня 2013 року товариство повинно було усунути вказані в розпорядженні порушення вимог чинного законодавства України, а саме: скликати загальні збори акціонерів товариства з включенням до порядку денного питання про затвердження результатів фінансово-господарської діяльності товариства за 2011 рік.

Крім того, за аналогічне правопорушення до товариства вже застосувалася санкція за невиконання розпорядження комісії відповідно до постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 1299-ДО-1-Е від 28 грудня 2012 року, тобто має місце повторність правопорушення (а.с.14).

На підставі висновків, викладених в акті № 321-ДО-1-Е, постановою про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 03 червня 2013 року розгляд справи у відношенні відповідача призначений на 04 липня 2013 року, яка направлена поштою на адресу відповідача (а.с.8, 10).

04 липня 2013 року за наслідками розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів, Донбаським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку було прийнято постанову № 321-ДО-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, якою до позивача застосовано фінансову санкцію у розмірі 85000,00 гривень (а.с.6). Зазначену постанову направлено на адресу відповідача 10 липня 2013 року (а.с.7).

Нездійснення відповідачем дій, направлених на сплату застосованої фінансової санкції, стали підставою для звернення до суду із вимогою щодо стягнення в судовому порядку суми фінансової санкції, застосованої постановою № 321-ДО-1-Е від 04 липня 2013 року про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів.

Згідно з пунктом 10 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.

Частинами 2, 3 та 4 статті 6 зазначеного закону визначено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку складається з Комісії як колегіального органу та центрального апарату. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку може утворювати територіальні органи у випадках, передбачених у положенні про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.

Пунктами 8, 10, 14 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" до повноважень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку віднесені, зокрема, повноваження щодо здійснення контролю за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам; надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Згідно з пунктом 8 частини 1 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів, вчинені повторно протягом року, у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до частини 1 статті 12 зазначеного Закону, уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка виявила факт вчинення юридичною особою правопорушення на ринку цінних паперів, складає акт, який разом з письмовими поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та пов'язаними з таким правопорушенням документами протягом п'яти робочих днів подає уповноваженій особі Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка має право застосовувати санкцію за правопорушення на ринку цінних паперів.

Санкції застосовуються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду документів, що підтверджують факт правопорушення, як передбачено частиною 2 статті 12 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні".

Правила розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій затверджені рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 2272 від 11 грудня 2007 року.

Розділом ІІ зазначених правил передбачено, що справи про правопорушення у відношенні юридичних осіб у межах наданих повноважень розглядаються уповноваженими особами, до яких, зокрема, віднесені начальники територіальних органів Комісії.

Розділом 7 зазначених правил передбачено, що за наслідками розгляду справи про правопорушення, уповноважена особа приймає рішення за справою. Рішення уповноваженої особи за справою оформлюється у вигляді постанови. Примірник постанови надається особі, щодо якої її винесено (про що здійснюється відповідний напис на примірнику постанови, що залишається у справі), або надсилається поштою протягом трьох робочих днів з дати її винесення. Частиною 2 пункту 16 розділу І Правил встановлено, що доказом надіслання постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, акта про правопорушення на ринку цінних паперів, постанови про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанови про зупинення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанови про відновлення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів (постанови по справі про адміністративне правопорушення), постанови про закриття справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанову про виправлення описок є реєстр (список) поштових відправлень рекомендованих листів, на якому працівником об'єкта поштового зв'язку проставлено відбиток календарного штемпелю та касовий чек. Розділом 18 порядку передбачено, що штраф має бути сплачений юридичною особою не пізніше як через 15 днів з дати отримання ним постанови. Юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до Дочірнього бюджету. У разі несплати штрафу юридичною особою у встановлений строк, штраф стягується в судовому порядку.

З огляду на наявні в матеріалах справи документи вбачається, що уповноваженою особою позивача за наслідками розгляду справи про порушення на ринку цінних паперів було прийнято постанову про застосування фінансової санкції № 321-ДО-1-Е від 04 липня 2013 року, яка була направлена на адресу відповідача, що підтверджується наявним в матеріалах справи списком № 96 поштових відправлень рекомендованої кореспонденції та поштовою квитанцією (а.с.7).

Відповідач оскаржив дану постанову в судовому порядку.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 21 січня 2014 року, яка набрала законної сили 17 березня 2014 року (а.с.43-44) відмовлено у задоволенні позову Закритого акціонерного товариства "Слов'янськолія" до Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправною та скасування постанови № 321-ДО-1-Е від 04 липня 2013 року про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів в розмірі 85000,00 гривень.

Таким чином, на день розгляду справи постанова № 321-ДО-1-Е від 04 липня 2013 року про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів не є скасованою та є обов'язковою до виконання.

На підставі викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про необхідність задоволення позовних вимог.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.

Таким чином, судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийняте на підставі з'ясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

Доводи апеляційної скарги не спростовують правильність прийнятого судом першої інстанції рішення.

Керуючись статтями 2, 11, 159, 160, 167, 184, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ :

Апеляційну скаргу Закритого акціонерного товариства «Слов'янськолія» - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 08 квітня 2014 року по адміністративній справі № 805/13809/13-а - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.

Головуючий суддя М.М. Яковенко

Судді Р.Ф. Ханова

А.В. Гайдар