Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
04.06.09Справа №2а-5376/09/1/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Трещової О.Р., при секретарі Єлжовій Н.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ДПІ в м. Керч АР Крим до
Кримського Азово Чорноморського державного басейнового управління охорони, використання та відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства
про стягнення
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернулася з адміністративним позовом ДПІ в м. Керч АР Крим до Кримського Азово Чорноморського державного басейнового управління охорони, використання та відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства про стягнення заборгованості із збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 575,93 гривень.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 13.04.09 року по справі було відкрито провадження.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 13.04.09 року по справі було закінчено підготовче провадження та справу призначеного до судового розгляду.
У судове засідання представник позивача ДПІ в м. Керч АР Крим не зявився, повідомлений належним чином про час, дату та місце розгляду справи, надіслав клопотання про розгляд справи за його відсутності.
У судове засідання представник відповідача Кримського Азово Чорноморського державного басейнового управління охорони, використання та відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства не зявився, повідомлений належним чином про час, дату та місце розгляду справи, про причини неявки суд не повідомлений.
Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для зясування обставин по справі, суд вважає можливим на підставі статті 128 КАС України розглядати справу у відсутності представника позивача та відповідача.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 4 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням субєкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною 1,3 статті 4 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990 року № 509-ХІІ Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади. Державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції підпорядковуються відповідним державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Відповідно до підпункту 2.1.4 п. 2.1. статті 2 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року податкові органи визнані контролюючими органами стосовно податків і зборів (обовязкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів. Отже, вони наділені компетенцією, визначеною підпунктом 2.2.1 пункту 2.2. статті 2 Закону здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати зазначених податків.
Отже, органи державної податкової служби у відносинах з субєктами господарювання, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є субєктами владних повноважень.
Таким чином, судом встановлено, що ДПІ в м. Керч АР Крим є органом виконавчої влади та субєктом владних повноважень.
Відповідно до ст.2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” № 3813 від 24.12.1993 року головним завданням державних податкових інспекцій є здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів податків, зборів та інших платежів і неподаткових доходів (далі - податків, інших платежів) і внесків до державних цільових фондів, встановлених законодавством України.
Пунктом 11 ч. 1 ст. 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 4 грудня 1990 року N 509-XII визначено, що податкові органи мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Таким чином, судом встановлено, що ДПІ в м. Керч АР Крим уповноважена здійснювати контроль за додержанням податкового законодавства.
Відповідно до частини 1 статті 55 Господарського кодексу України субєктом господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обовязків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобовязаннями в межах цього майна, крім випадків встановлених законом. Згідно з п. 1 частини 2 статті 55 ГК України юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу України та зареєстровані в установленому законом порядку визнаються субєктами господарювання.
Судом встановлено, що Кримське Азово Чорноморське державне басейнове управління охорони, використання та відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства є юридичною особою, зареєстроване як субєкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Керченської міської ради АР Крим 11.04.08 року, що підтверджується заявою для юридичних осіб (філій), довідкою відділу статистики в м. Керч Головного управління статистики в АРК № 1-3а/212 від 20.03.2009 року.
Відповідно до заяви для юридичних осіб (філій) Кримського Азово Чорноморське державного басейнового управління охорони, використання та відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства, державна організація здійснює управління на рівні областей та міст Києва та Севастополя, рибальство, надання послуг у рибальстві, рибництво, надання послуг у рибництві.
Судом встановлено, що станом на 10.07.08 року Кримське Азово Чорноморське державне басейнове управління охорони, використання та відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства перебуває на обліку, взяте на облік з 14.04.08 року за № 6004, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків, наданою ДПІ в м. Керч АР Крим, від 10.07.08 року № 168.
Таким чином, судом встановлено, що Кримське Азово Чорноморське державне басейнове управління охорони, використання та відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства є субєктом господарювання, юридичною особою, платником податків і зборів, зобовязане виконувати обовязки, покладені на нього законами у звязку зі здійсненням господарської діяльності, у тому числі стосовно належного нарахування та сплати податків.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п.2,3 ч.1 ст.9 Закону України “Про систему оподаткування” від 25 червня 1991 року N 1251-XII платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобовязані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Порядок, підстави та строки сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, надання податкової звітності встановлений спільним наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки та Державної податкової адміністрації України N 162/379 від 19.07.99 року «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища».
Судом встановлено, що Кримське Азово Чорноморське державне басейнове управління охорони, використання та відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства зареєстроване у якості платника збору за забруднення навколишнього природного середовища.
Відповідно до п. 4.1.1. статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.
Підпунктом 4.1.4. статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” встановлено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до пп.. 7.1. та 7.2. п. 7 спільним наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки та Державної податкової адміністрації України N 162/379 від 19.07.99 року «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища» платники збору складають податковий податковий розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища і подають його до органу державної податкової служби за місцем податкової реєстрації (місцеперебуванням на податковому обліку в органах державної податкової служби). Базовий податковий (звітний) період збору за забруднення навколишнього природного середовища дорівнює календарному кварталу. Податкові розрахунки збору подаються платниками органам державної податкової служби протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, за місцем податкової реєстрації платника (місцем перебування на податковому обліку в органах державної податкової служби).
Таким чином, Кримське Азово Чорноморське державне басейнове управління охорони, використання та відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства зобовязане щомісячно протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, за місцем податкової реєстрації платника (місцем перебування на податковому обліку в органах державної податкової служби) подавати до ДПІ в м. Керчі розрахунки збору за забруднення навколишнього природного середовища.
Згідно ст.. ст. 14, 15 Закону України «Про систему оподаткування» зазначені види зборів і податків є податковим зобовязанням. Згідно пп. 4.1.1. п. 4.1. ст.. 4 Закону України від 21.12.2000 року № 2181 III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків самостійно обчислює суму податкового зобовязання, яку зазначає в податковій декларації.
Відповідно до п. 5.1. ст.. 5 від 21.12.2000 року № 2181 III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобовязання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Встановлено, що 10.11.08 року відповідачем був поданий податковий розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища за 9 місяців 2008 року, згідно якого Кримське Азово Чорноморське державне басейнове управління охорони, використання та відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства зобовязалося сплатити 548,66 гривень збору за викиди пересувними джерелами забруднення.
Судом встановлено, що Кримське Азово Чорноморське державне басейнове управління охорони, використання та відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства це податкове зобовязання не сплатило у повному обсязі.
Встановлено, що 27.11.08 року відбулася бесіда представника податкового органу, головного державного податкового ревізора інспектора відділу погашення прострочених податкових зобовязань ДПІ в м. Керч АР Крим Осипової Л.М. з головним бухгалтером Кримського Азово Чорноморського державного басейнового управління охорони, використання та відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства Жидковою Т.А., в ході якої було встановлено наступне:
-станом на 27.11.08 року податковий борг підприємства складає 548,66 гривень;
-на даний час погасити податкову заборгованість не є можливим, оскільки не затверджений кошторис витрат та не відкриті реєстраційні рахунки у відділенні Держказначейства;
-при отриманні фінансування від Держкомрибгоспа України борг буде погашено.
Судом встановлено, що посадовими особами податкових органів було складено акт про перевірку надання звітності СПД Кримським Азово Чорноморським державним басейновим управлінням охорони, використання та відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства від 18.03.09 року № 97/282, згідно якого станом на 18.03.09 року Кримське Азово Чорноморське державне басейнове управління охорони, використання та відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства останню звітність надало 15.01.09 року наданий податковий звіт про використання сум неприбуткових організацій за 2008 рік.
Відповідно до п. 16.1. статті 16 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається:
а) при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом;
б) при нарахуванні суми податкового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону.
Підпунктом 16.4.1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” передбачено, що Пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Згідно з розрахунком пені Кримського Азово Чорноморського державного басейнового управління охорони, використання та відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства станом на 27.03.2009 року її розмір складає 27,27 гривень.
Судом встановлено, що розрахунок пені здійснений позивачем вірно за кожний день прострочки, але відповідачем суми пені не погашена у повному обсязі.
Однак Кримське Азово Чорноморське державне басейнове управління охорони, використання та відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства податковий борг та пеню не сплатило, тому ДПІ у м. Керч АР Крим було вжито наступних заходів.
Відповідно до п.6.1 ст.6 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” у разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).
Відповідно до підпункту 6.2.1. пункту 6.2 ст. 6 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Відповідно до підпункту 6.2.3. пункту 6.2 ст.6 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Судом встановлено, що 25.11.08 року ДПІ в м. Керч АРК була складена перша податкова вимога № 1/381 на суму податкового боргу Кримського Азово Чорноморського державного басейнового управління охорони, використання та відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства в розмірі 548,66 гривень, яка була одержана відповідачем 28.11.08 року, згідно з його підписом на поштовому повідомленні про вручення № 1566810.
Судом встановлено, що 29.12.08 року ДПІ в м. Керч АРК була складена друга податкова вимога № 2/417 на суму податкового боргу Кримського Азово Чорноморського державного басейнового управління охорони, використання та відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства в розмірі 548,66 гривень, яка була одержана відповідачем 30.12.08 року, згідно з його підписом на поштовому повідомленні про вручення № 01626502.
Податковими органами було проведено перевірку фінансового стану Кримського Азово Чорноморського державного басейнового управління охорони, використання та відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства, про що свідчать акт перевірки фінансового стану Кримського Азово Чорноморського державного басейнового управління охорони, використання та відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства, відповідь на запит Керченського міського бюро реєстрації та технічної інвентаризації про те, що у Кримського Азово Чорноморського державного басейнового управління охорони, використання та відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства немає жодного нерухомого майна, довідка Керченського відділення РЕР ДАІ ГУ МВС України в АР Крим про те, що за Кримським Азово Чорноморським державним басейновим управлінням охорони, використання та відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства не значиться жодного автомототранспорту.
Згідно матеріалів справи, 23.12.08 року за № 17029/10/24-1 було складено на направлено лист Державному комітету рибного господарства України по те, що у Кримського Азово Чорноморського державного басейнового управління охорони, використання та відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства наявний борг у розмірі 575,93 гривень, який необхідно сплатити.
Витяг про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна свідчить про те, що 20.12.08 року ДПІ у м. Керч АР Крим на невизначене майно - активи платника було накладене публічне обтяження.
Таким чином, суд зазначає, що податковими органами були проведені всі заходи стягнення податкового боргу.
Таким чином, податковий борг Кримського Азово Чорноморського державного басейнового управління охорони, використання та відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства складає 575,93 гривень , у тому числі збору за забруднення навколишнього природного середовища 548,66 гривень та пені 27,27 гривень.
Відповідно до довідки про суми податкового боргу Кримського Азово Чорноморського державного басейнового управління охорони, використання та відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства станом на 27.03.09 року та облікової картки відповідача, та його особового рахунку як платника податків станом на 26.03.09 року, наданих ДПІ у м. Керч АР Крим, сума боргу в розмірі 575,93 гривень відповідачем не погашена у повному обсязі.
Суд звертає увагу на те, що відповідно до п.1.6 ст.1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року № 2181-IIIпримусове стягнення - звернення стягнення на активи платника податків у рахунок погашення його податкового боргу, без попереднього узгодження його суми таким платником податків.
Згідно з підпунктом 3.1.1. п.3.1 ст.3 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року № 2181-III активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Також суд зазначає, що відповідно до рішення про стягнення грошових коштів і продажу інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу № 3 від 02.02.09 року на підставі підпункту 7.2.1 пункту 7.2 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року № 2181-IIIДержавною податковою інспекцією в м. Керч АРК вирішено застосувати до платника податків Кримського Азово Чорноморського державного басейнового управління охорони, використання та відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства заходи стягнення узгодженої суми податкового боргу за рахунок активів, що перебувають у його власності, а також за рахунок тих активів, прав власності по яких він набуде у майбутньому.
Відповідно до пункту 11 частини 1 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право, зокрема, застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
На підставі викладеного, суд вважає, що факт несплати Кримським Азово Чорноморським державним басейновим управлінням охорони, використання та відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства суми узгодження податкового зобовязання і несплата застосованої пені є повністю доведеними позивачем та підтверджується доказами, дослідженими у судовому засіданні.
Судом встановлено, що позивачем здійснювалися заходи щодо стягнення податкового боргу з Кримського Азово Чорноморського державного басейнового управління охорони, використання та відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства, але здійснені заходи результатів не надали, відповідачем податковий борг не погашений.
Приймаючи до уваги, що зазначена сума податкового зобовязання відповідачем станом на день розгляду справи не сплачена, вона підлягає стягненню з Кримського Азово Чорноморського державного басейнового управління охорони, використання та відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства, тому позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, і відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
У звязку зі складністю справи судом 04 червня 2009 року оголошена вступна та резолютивна частина постанови, а 10 червня 2009 року постанова складена у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
2.Стягнути з Кримського Азово Чорноморського державного басейнового управління охорони, використання та відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства (код ЄДРПОУ 35770967) податкову заборгованість у розмірі 575,93 гривень (збір за забруднення навколишнього природного середовища, р/р № 33117329700019 в УДК в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, одержувач: Держбюджет м. Керч АР Крим, код платежу 50080200, ЗКПО 34740946).
3.Копію постанови надіслати сторонам.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).
Суддя Трещова О.Р.