Постанова № 3906013, 01.06.2009, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
01.06.2009
Номер справи
2а-5377/09/2/0170
Номер документу
3906013
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

01.06.09Справа №2а-5377/09/2/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В. , при секретарі Лісецькій Г.В. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державної податкової інспекції в м. Керчі АР Крим

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Керченське Рудоуправління"

про стягнення заборгованості в сумі 47 217,74 грн.

за участю представників:

від позивача не зявився;

від відповідача не зявився;

Суть спору: Державна податкова інспекція у м. Керч АРК (далі позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Керченське рудоуправління» (далі відповідач) заборгованості в сумі 47 217,74 грн., мотивуючи свої вимоги тим, що відповідачем несвоєчасно провадиться сплата узгоджених податкових зобовязань.

Позивач явку свого представника в судове засідання не забезпечив, про час, дату та місце його проведення був повідомлений належним чином, 21.05.2009 року від нього надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності, у звязку з неможливістю забезпечення явки представника.

Відповідач у судове засідання не зявився, про час, дату та місце його проведення був повідомлений належним чином, що підтверджується відміткою на повідомленні про вручення поштового відправлення № 07903591, заперечення на позовну заяву, а також клопотання про розгляд справи за його відсутності до суду не надав, про причини неявки суд не повідомив.

Суд, приймаючи до уваги клопотання позивача, враховуючи ненадання відповідачем доказів неможливості його участі у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи клопотання про неможливість розгляду справи без участі його представника, керуючись ст. 128 КАС України, вважає можливим продовжити розгляд справи на підставі наявних доказів.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідач 23 липня 2004 року зареєстрований Виконавчим комітетом Керченської міської АР Крим як юридична особа, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію серії А00 № 642171.

Відповідно до довідки ДПІ в м. Керч № 2392/10 29-0 від 02.03.2009 року відповідач з 29.07.2004 року перебуває на податковому обліку та, відповідно, є платником податків та зборів, передбачених Законом України «Про систему оподаткування». Згідно зі статтею 4 Закону України «Про систему оподаткування», платниками податків і зборів (обовязкових платежів) є юридичні особи, на яких відповідно до Законів України покладений обовязок сплачувати податки і збори.

Пунктом 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобовязання, яку вказує у податковій декларації.

Згідно з пунктом 5.3.1 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації.

Статтею 9 Закону України «Про систему оподаткування» встановлено, що платники податків зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Відповідно до пункту 10.2 статті 10 Закону України «Про податок на додану вартість» платники податку, відповідають за дотримання достовірності та своєчасності визначення сум податку, а також за повноту та своєчасність його внесення до бюджету відповідно до закону.

В матеріалах справи є заява відповідача про реєстрацію у якості платника податку на додану вартість, та отримане на її підставі свідоцтво платника податку на додану вартість серії НБ № 054074 від 05.09.2007 року.

Судом встановлено, що 26.12.2008 року відповідачем до податкових органів було надано декларацію з податку на додану вартість за 11 місяців 2008 року, в якій самостійно визначено податкове зобовязання у розмірі 2562,00 грн.

Наступна декларація з податку на додану вартість була подана відповідачем 29.01.2009 року за 12 місяців 2008 року, в якій зазначено, що сума самостійно визначеного податку складає 9941,00 грн. та, крім того, відповідачем було самостійно було визначено суму штрафу у звязку з виправленням помилки у розмірі 447,00 грн.

Відповідно до наданих ДПІ в м. Керч відомостей, відповідач є також платником податку на прибуток.

Порядок, підстави та строки сплати податку на прибуток, надання податкової звітності встановлений Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994 року N 333/94, п.п. 11.1 якого передбачені такі податкові періоди: календарні квартал, півріччя, три квартали, рік.

Таким чином, відповідач зобовязаний щоквартально протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем податкового кварталу, подавати до ДПІ в м. Керч декларації з податку на прибуток.

Так, 10.11.2008 року відповідачем до ДПІ в м. Керч було надано декларацію з податку на прибуток за ІІІ квартали 2008 року, 16.12.2008 року за 11 місяців 2008 року та 06.02.2009 року за 2008 рік. Відповідно до зазначених декларацій загальна сума самостійно визначеного податкового зобовязання з податку на прибуток, що підлягає сплаті, складає 22260,00 грн.

13 січня 2009 року позивачем було проведено невиїзну документальну перевірку відповідача з питань своєчасності сплати податку на прибуток, якою встановлено порушення п. 16.4 ст. 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», п.п. 5.3.1. п. 5.3. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», що виявилося у несвоєчасній сплаті податку за 9 місяців 2008 року у розмірі 14863,00 грн., граничний строк сплати якого настав 19.11.2008 року, фактично ж заборгованість відповідачем була частково погашена у розмірі 10000,00 грн. 10.12.2008 року.

Результати проведеної перевірки зафіксовані в акті № 40/15-1/32993108 від 13.01.2009 року. На підставі зазначеного акту перевірки ДПІ в м. Керч 15.01.2009 року було прийнято податкове повідомлення рішення № 0000031501/0, в якому визначено суму штрафу у розмірі 1000,00 грн., що підлягає сплаті у десятиденний строк з моменту отримання цього податкового повідомлення рішення.

Податкове повідомлення рішення № 0000031501/0 від 15.01.2009 року вручено представнику відповідача головному бухгалтеру товариства 15.01.2009 року, про що свідчить його підпис на корінці цього рішення.

Судом встановлено, що відповідач є також платником податку з доходів фізичних осіб, порядок, підстави, строки сплати якого передбачені Законом України «Про податок з доходів фізичних осіб підприємців» від 22.05.2003 року.

Порядок, підстави та строки сплати комунального податку, надання податкової звітності встановлений Положенням «Про комунальний податок», затвердженого рішенням 38 сесії 4 скликання Керченської міської ради АР Крим від 12.01.2006 року

Підпунктом 4.1.4. статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: б) календарному кварталу або календарному півріччю ( у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків).

Таким чином, відповідач зобовязаний щоквартально протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем податкового кварталу, подавати до ДПІ в м. Керч декларації з комунального податку.

04 лютого 2009 року відповідачем до ДПІ в м. Керч було надано розрахунок комунального податку за IV квартал 2008 року, в якому визначена сума податкового зобовязання за відповідний звітний період у розмірі 68,00 грн.

Правові, економічні та соціальні основи організації охорони навколишнього природного середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь визначені Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища» від 25.06.1991 року № 1264-XII.

Ст. 24 зазначеного Закону передбачено, що об'єкти, які шкідливо впливають або можуть вплинути на стан навколишнього природного середовища, види та кількість шкідливих речовин, що потрапляють у навколишнє природне середовище, види й розміри шкідливих фізичних та біологічних впливів на нього підлягають державному обліку.

Підприємства, установи та організації проводять первинний облік у галузі охорони навколишнього природного середовища і безоплатно подають відповідну інформацію органам, що ведуть державний облік у цій галузі.

Єдині на території України правила встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища, а також його стягнення передбачені Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору» від 01.03.1999 року № 303, в пункті 2 якої зазначено, що збір за забруднення навколишнього природного середовища справляється за: викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними та пересувними джерелами забруднення;скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти; розміщення відходів.

Територіальні органи Мінприроди подають до органів державної податкової служби перелік підприємств, установ, організацій, громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, яким в установленому порядку видано дозволи на викиди, спеціальне водокористування та розміщення відходів.

Невключення підприємств, установ, організацій, громадян - суб'єктів підприємницької діяльності до зазначеного переліку не звільняє їх від сплати збору.

Безпосередньо порядок обчислення і сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища (далі - збір), а також відповідальність платників за достовірність даних про обсяги викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин, скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти, розміщені відходи та за правильність обчислення, повноту і своєчасність сплати збору передбачено Інструкцією про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, затвердженою Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Державною податковою адміністрацією України від 19 липня 1999 року № 162/379.

Згідно з п. 2.1. Інструкції платниками збору є суб'єкти господарювання, незалежно від форм власності, включаючи їх об'єднання, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої територіальної громади; бюджетні, громадські та інші підприємства, установи і організації; постійні представництва нерезидентів, які отримують доходи в Україні; громадяни, які здійснюють на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони викиди і скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище та розміщення відходів.

Відповідно до п 7.1. Інструкції платники збору складають податковий розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища і подають його до органу державної податкової служби за місцем податкової реєстрації (місцеперебуванням на податковому обліку в органах державної податкової служби).

Пунктом 7.2. Інструкції встановлено, що базовий податковий (звітний) період збору за забруднення навколишнього природного середовища дорівнює календарному кварталу.

Податкові розрахунки збору подаються платниками органам державної податкової служби протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, за місцем податкової реєстрації платника (місцем перебування на податковому обліку в органах державної податкової служби).

Збір сплачується платниками за місцем податкової реєстрації (місцем перебування на податковому обліку в органах державної податкової служби) протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку подання податкового розрахунку збору, тобто протягом 50 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу.

Згідно з п 8.2. Інструкції контроль за правильністю обчислення, повнотою та своєчасністю сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища до бюджету, а також своєчасністю подання податкових розрахунків цього збору здійснюється органами державної податкової служби.

Крім того, в п. 9.2. Інструкції зазначено, що платники несуть відповідальність за правильність обчислення, повноту та своєчасність сплати, а також за правильність складання і своєчасність подання розрахунків органам державної податкової служби та органам Мінприроди України згідно з законодавством.

Судом встановлено, що 17.02.2009 року відповідачем до податкових органів було надано податковий розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища, в якому визначено суму податкового зобовязання у розмірі 185,84 грн.

В період з 09.01.2009 року по 21.01.2009 року ДПІ в м. Керч була проведена планова виїзна перевірка відповідача з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2007 року по 30.09.2008 року, якою встановлено порушення п.п. 5.3.9 п.5.3. , п.5.9 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» в результаті чого занижено податок на прибуток в періоді, що перевіряється, на загальну суму 13700,00 грн.; п.п. 4.2.9 , п.п.4.2.1,п.п.8.1.1 п.8.1 ст. 8 , п.п.19.2а) п.19.2 ст. 19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» в частині неутримання, неперерахування до бюджету податку з доходів фізичних осіб за 2007-2008 роки в сумі 738,97 грн.; п.п. 8.1.2 п.8.1 ст. 8, п.п.19.2а) п.19.2 ст. 19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» в частині несвоєчасної сплати податку за 2007-2008 роки, за що нарахована пеня в сумі 617,56 грн.; п.4 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, в наслідок чого встановлено заниження збору в загальній сумі 160,55 грн.; ст. 15 Декрету Кабінету Міністрів України від 20.05.1993 року № 56-93 «Про місцеві податки і збори», п.2.1. р.2 Інструкції із статистики кількості працівників, затвердженої наказом Міністерства статистики України від 28.09.2005 року № 286, в наслідок чого встановлено заниження податкових зобовязань з комунального податку на загальну суму 13,60 грн.

Результати перевірки зафіксовані в акті № 164/23-1/32993108 від 24.01.2009 року на підставі якого 30.01.2009 року ДПІ в м. Керч були прийняті податкові повідомлення рішення № 0000242301/0, в якому визначено суму податкового зобовязання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 330,55 грн., з них за основним платежем 160,55 грн. та за штрафними санкціями 170,00 грн.; № 0000111701/0, в якому визначено суму податкового зобовязання з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 2216,91 грн., з них за основним платежем 738,97 грн. та за штрафними санкціями 1477,94 грн.; № 0000232301/0, в якому визначено суму податкового зобовязання з податку на прибуток у розмірі 17023,50 грн., з них за основним платежем 13700,00 грн., за штрафними санкціями 3323,50 грн.; № 0000252301/0, в якому визначено суму податкового зобовязання з комунального податку у розмірі 183,60 грн., з них за основним платежем 13,60 грн. та за штрафними санкціями 170,00 грн.

Підпунктом 6.2.1. пункту 6.2. ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги. У звязку з чим позивачем на адресу відповідача були направлені перша податкова вимога № 1/377 від 25.11.2008 року та друга податкова вимога № 2/416 від 29.12.2008 року, які були надіслані відповідачеві поштою та отримані останнім 28.11.2008 року та 14.01.2009 року відповідно, про що свідчать відмітки на повідомленнях про вручення поштових відправлень № 1566836 та № 01626510.

Відповідно до пункту 1.4 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» пеня - плата у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання.

Пунктом 1.3 статті 1 зазначеного Закону встановлено, що податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Згідно з пунктом 16.1 статті 16 Закону після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. А відповідно до підпункту 16.1.2 пункту 16.1 статті 16 Закону нарахування пені розпочинається:

а) при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом;

б) при нарахуванні суми податкового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону.

Відповідно до наданого позивачем розрахунку пені станом на 24.02.2009 року відповідачеві була нарахована пеня у загальній сумі 698,30 грн., з них пеня з податку на прибуток складає 532,33 грн., з податку на додану вартість 150,86 грн., з комунального податку 0,79 грн., зі збору за забруднення навколишнього природного середовища 1,20 грн., з податку з доходів фізичних осіб 13,12 грн.

Судом встановлено, що позивачем вірно зроблений розрахунок пені за кожний день прострочення сплати податкового зобовязання.

У порядку ст. 71 КАС України відповідачем не надано доказів того, що податкові повідомлення-рішення, а також податкові вимоги прийняті з порушенням вимог діючого законодавства.

Таким чином, загальна сума заборгованості відповідача перед бюджетом відповідно розшифровки суми податкового боргу станом на 24.02.2009 року та відомостями особового рахунку станом на 24.02.2009 року, з урахуванням часткової сплати в сумі 10225,99 грн., складає 47 217,74 грн., з них за основним платежем 39 317,29 грн., за штрафними санкціями 6500,97 грн., пеня 1399,48 грн.

Згідно статті 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» однією із задач органів податкової служби є здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, повною і своєчасною сплатою до бюджетів податків і зборів.

На підставі зазначеного вище, позивачем 04 березня 2009 року проведено перевірку фінансового стану ВАТ «Керченське рудоуправління», що підтверджується актом №23/24-1 від 04.03.2009 року, в якому зазначено, що за відповідачем за період з листопада 2008 року по 24.02.2009 року утворився податковий борг у розмірі 47200,00 грн.

Пунктом 11 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачено, що органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку і розмірах, встановлених законами України.

Так, активи платника податків ВАТ «Керченське рудоуправління» згідно з Актом опису від 28.11.2008 року №16083/10/24-1 були обтяжені податковою заставою, що підтверджується витягом з Державного реєстру обтяжень рухомого майна № 21883032 від 02.12.2008 року.

17 лютого 2009 року заступником начальника Державної податкової інспекції в м. Керч АР Крим прийнято рішення № 4 про стягнення грошових коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу.

Проте, не дивлячись на прийняті заходи, податковий борг товариством не погашений.

Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами.

Приймаючи до уваги те, що відповідач не надав заперечення проти позову та, у порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, не надав доказів сплати заборгованості в сумі 47 217,74 грн., суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в зазначеній сумі.

На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов задовольнити.

2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Керченське рудоуправління» (98300, АР Крим, м. Керч, вул. Пролетарська, 12, ЄДРПОУ 32993108, р/р № 26057053086228, № 26008053089348 в філії КРУ «Приватбанку», м. Сімферополь, МФО 384436, р/р № 260010100121, № 2600110121 у Керченській філії ВАТ Банк «Морський», м. Керч, МФО 384414) на користь Державного бюджету м. Керч заборгованість з податку на додану вартість у розмірі 13100,86 грн.(код податку 14010100 на р/р 31118029700019 в ГУ ДКУ в АРК, ЄДРПОУ 34740946, МФО 824026), з податку на прибуток у розмірі 30760,14 грн. (код податку 11021000 на р/р 31116009700019 в ГУ ДКУ в АРК, ЄДРПОУ 34740946, МФО 824026), з комунального податку у розмірі 180,99 грн. (код податку 16010200 на р/р 33210828700019 в ГУ ДКУ в АРК, ЄДРПОУ 34740946, МФО 824026); з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 2847,59 грн. (код податку 11010100 на р/р 33216800700019 в ГУ ДКУ в АРК, ЄДРПОУ 34740946, МФО 824026); зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 328,16 грн. (код податку 50080200 на р/р 33117329700019 в ГУ ДКУ в АРК, ЄДРПОУ 34740946, МФО 824026).

У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення.

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Яковлєв С.В.