Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
10.06.09Справа №2а-4232/09/2/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В. , при секретарі Лісецькій Г.В. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції в м. Керчі АР Крим
до Відкритого акціонерного товариства "Завод "Альбатрос"
про стягнення заборгованості в сумі 275865,61 грн.
за участю представників:
від позивача Москвіна І.С., представник, довіреність № 2772/10/10-0 від 11.03.09;
від відповідача не зявився;
Суть спору: Державна податкова інспекція у м. Керч АРК (далі позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про стягнення з Відкритого акціонерного товариства «Завод Альбатрос» (далі відповідач) заборгованості в сумі 275865,61 грн., мотивуючи свої вимоги тим, що відповідачем несвоєчасно провадиться сплата узгоджених податкових зобовязань.
Представник позивача у судовому засіданні, яке відбулось 10.06.2009 року, наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі з підстав, наведених у адміністративному позові.
Відповідач у судове засідання не зявився, про час, дату та місце його проведення був повідомлений належним чином, що підтверджується відміткою на повідомленні про вручення поштового відправлення № 08230914, заперечення на позовну заяву, а також клопотання про розгляд справи за його відсутності до суду не надав, про причини неявки суд не повідомив.
Представник позивача наполягав на розгляді справи за наявними в ній матеріалами.
Суд, враховуючи ненадання відповідачем доказів неможливості його участі у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи клопотання про неможливість розгляду справи без участі його представника, керуючись ст. 128 КАС України, вважає можливим продовжити розгляд справи на підставі наявних доказів.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення представника позивача, суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідач 20 грудня 1995 року зареєстрований Розпорядженням Керченської міської АР Крим як юридична особа.
Відповідно до довідки ДПІ в м. Керч № 770/10 29-0 від 21.01.2009 року відповідач з 25.12.1995 року перебуває на податковому обліку та, відповідно, є платником податків та зборів, передбачених Законом України «Про систему оподаткування». Згідно зі статтею 4 Закону України «Про систему оподаткування», платниками податків і зборів (обовязкових платежів) є юридичні особи, на яких відповідно до Законів України покладений обовязок сплачувати податки і збори.
Пунктом 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобовязання, яку вказує у податковій декларації.
Згідно з пунктом 5.3.1 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації.
Статтею 9 Закону України «Про систему оподаткування» встановлено, що платники податків зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Відповідно до пункту 10.2 статті 10 Закону України «Про податок на додану вартість» платники податку, відповідають за дотримання достовірності та своєчасності визначення сум податку, а також за повноту та своєчасність його внесення до бюджету відповідно до закону.
Судом встановлено, що за період з березня 2006 року по січень 2008 року відповідачем до ДПІ в м. Керч АР Крим в порядку податкової звітності було надано декларації з податку на додану вартість, в яких відповідачем було самостійно визначено податкові зобовязання у загальній сумі 149038,00 грн.
Однак, у встановлені законодавством строки десять календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації, самостійно визначені відповідачем податкові зобовязання у повному обсязі погашені не були.
Так, матеріалами справи, зокрема відомостями особового рахунку та розшифровкою податкового боргу станом на 20.01.2009 року, підтверджується сплата відповідачем заборгованості з податку на додану вартість лише у розмірі 3119,00 грн.
Таким чином, станом на день розгляду справи заборгованість відповідача з податку на додану вартість становить 145919,00 грн.
Види місцевих податків і зборів, їх граничні розміри та порядок обчислення визначає Декрет Кабінету Міністрів України «Про місцеві податки і збори» від 20.05.1993 року № 56-93.
Відповідно до ч. 1 Декрету до місцевих податків у тому числі належить комунальний податок.
Згідно зі ст. 15 Декрету комунальний податок справляється з юридичних осіб, крім бюджетних установ, організацій, планово-дотаційних та сільськогосподарських підприємств. Його граничний розмір не повинен перевищувати 10 відсотків річного фонду оплати праці, обчисленого виходячи з розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.
Статтею 18 Декрету передбачено, що органи місцевого самоврядування самостійно встановлюють і визначають порядок сплати місцевих податків і зборів відповідно до переліку і в межах установлених граничних розмірів ставок.
Порядок, підстави та строки сплати комунального податку, надання податкової звітності встановлений Положенням «Про комунальний податок», затвердженого рішенням 38 сесії 4 скликання Керченської міської ради АР Крим від 12.01.2006 року
Підпунктом 4.1.4. статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: б) календарному кварталу або календарному півріччю ( у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків).
Таким чином, відповідач зобовязаний щоквартально протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем податкового кварталу, подавати до ДПІ в м. Керч декларації з комунального податку.
Судом встановлено, що за період з квітня 2006 року по липень 2008 року відповідачем в порядку звітності до ДПІ в м. Керч АР Крим було надано податкові розрахунки комунального податку, в яких ним самостійно визначено суму податкових зобовязань у загальній сумі 251,60 грн.
Проте, у встановлені законодавством строки відповідачем заборгованість з комунального податку сплачена не була, про що свідчать відомості особового рахунку.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України від 11.12.1991, № 1963-XII «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи (далі - юридичні особи), а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства (далі - фізичні особи), які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.
Статтею 5 Закону визначені строки сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів. Згідно з ч. 2 ст. 5 Закону юридичними особами податок підлягає сплаті щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом.
Згідно з довідкою Керченського відділу реєстраційно екзаменаційної роботи УДАІ ГУ МВС України в АР Крим №11/М/3129 від 23.01.2009 року, за ВАТ «Завод Альбатрос» зареєстровані: а/м ГАЗ 66, державний номер 1830КРР, а/м ГАЗ 66, державний номер 1831 КРР.
Таким чином, суд приходить до висновку, що ВАТ «Завод Альбатрос», який є власником автотранспортних засобів, відповідно є платником податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.
24 лютого 2006 року відповідачем до ДПІ в м. Керч було надано розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, в якому зазначено, що сума податку, яка підлягає щоквартальній сплаті підприємством у 2006 році складає 610,75 грн.
Відповідно до розрахунку від 23.02.2007 року сума податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що підлягає щоквартальній сплаті у 2007 році складає 319,00 грн., у 2008 році ця сума становила 319,00 грн.
Дані особового рахунку свідчать про те, що за відповідачем утворилась сума заборгованості з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у розмірі 4995,00 грн., яка станом на день розгляду справи не сплачена.
Розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку передбачені Законом України «Про плату за землю» від 03.07.1992 року № 2535 ХІІ.
Відповідно до ст. 2 Закону використання землі в Україні є платним. Плата за землю здійснюється у вигляді земельного податку чи орендної плати, що визначаються в залежності від грошової оцінки земель. Власники земельних ділянок (паїв) і землекористувачі згідно з ч.2 ст. 2 Закону України «Про плату за землю» сплачують земельний податок. Статтею 15 даного нормативно-правового акту передбачено, що власники землі і землекористувачі платять земельний податок з дня виникнення права власності чи права користування земельною ділянкою.
Відповідно до ст. 13 Закону підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
Згідно зі ст. 14 Закону України «Про плату за землю» платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій Платник податків має право подавати щомісячно нову звітну податкову декларацію, що не звільняє його від обов'язку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, що не звільняє від обов'язку подання податкової декларації протягом місяця з дня виникнення права на нововідведену земельну ділянку, протягом 20 календарних днів місяця наступного за звітним.
Нарахування громадянам сум земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 15 липня поточного року платіжне повідомлення про внесення платежу.
Судом встановлено, що відповідачем до ДПІ в м. Керч були надані розрахунки земельного податку за 2006, 2007 та 2008 роки, в яких визначено суму податкового зобовязання за зазначений період у загальній сумі 124709,39 грн.
Відомостями особового рахунку підтверджується часткова сплата відповідачем заборгованості з земельного податку у розмірі 09,38 грн., проте основна сума заборгованості у розмірі 124700,01 залишається непогашеною.
21 січня 2009 року позивачем було проведено перевірку відповідача з питань надання звітності , якою встановлено, що датою подання останнього звіту ВАТ «Завод Альбатрос» є 24.12.2008 року, коли була надана декларація з податку на додану вартість за 11 місяців 2008 року.
Згідно з актом перевірки фінансового стану ВАТ «Завод Альбатрос» від 23.01.2009 року № 1/24-1 податковий борг відповідача утворився з жовтня 2001 року та станом на 20.01.2009 року складає 1063,6 тис. грн., з них заборгованість з податку на додану вартість 585, 5 тис. грн., з земельного податку 461,6 тис. грн., з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів 13,1 тис. грн., з комунального податку 3,5 тис. грн.
З метою погашення зобовязань платника податків перед бюджетами та державними цільовими фондами Державною податковою інспекцією в м. Керч були прийняті наступні заходи.
Підпунктом 6.2.1. пункту 6.2. ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги. У звязку з чим позивачем на адресу відповідача були направлені перша податкова вимога № 1/100 від 12.10.2001 року та друга податкова вимога № 2/354 від 14.11.2001 року, які були надіслані відповідачеві поштою та отримані останнім 15.10.2001 року та 19.11.2001 року відповідно, про що свідчать відмітки на повідомленнях про вручення поштових відправлень № 318 та № 380.
З метою стягнення податкового боргу відносно відповідача були прийняті рішення від 19.02.2002 року № 5 про прийняття мір по погашенню податкового боргу платника податків за рахунок стягнення його активів, рішення від 11.03.2002 року № 39 про стягнення податкового боргу з рахунку (рахунків) платника податків та 11.05.2002 року було прийнято рішення № 103 про стягнення податкового боргу з рахунку (рахунків) платника податків.
Крім того, 10.06.2002 року ДПІ в м. Керч звернулась до Господарського суду АР Крим з заявою про визнання ДПІ в м. Керч кредитором ВАТ «Завод Альбатрос» на суму кредиторських вимог 328379,12 грн.
Ухвалою Господарського суду АР Крим від 12.07.2002 року було затвердженого реєстр вимог кредиторів, в який вимоги ДПІ в м. Керч увійшли як вимоги кредиторів третьої черги на суму 320102,44 грн.
Однак, не дивлячись на всі прийняті позивачем заходи щодо погашення заборгованості відповідача, податковий борг ВАТ «Завод Альбатрос» не сплачений та станом на день розгляду справи становить 275865,61 грн., з них з податку на додану вартість 145919,00 грн., з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів 4995,00 грн., з земельного податку 124700,01 грн. та з комунального податку 251,60 грн.
Згідно статті 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» однією із задач органів податкової служби є здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, повною і своєчасною сплатою до бюджетів податків і зборів.
Пунктом 11 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачено, що органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку і розмірах, встановлених законами України.
Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами.
Приймаючи до уваги те, що відповідач не надав заперечення проти позову та, у порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, не надав доказів сплати заборгованості в сумі 275865,61 грн., суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в зазначеній сумі.
У судовому засіданні, яке відбулось 04.06.2009 року оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Відповідно до ст. 163 КАС України, постанова оформлена та підписана 09.06.2009 року.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Завод Альбатрос» (98300, АР Крим, м. Керч, вул. Індустріальне шосе,6, ЄДРПОУ 14310129, р/р № 26049308390798, № 26048309390798, № 26048305390231, № 26042305390798, № 26009304390798, № 26007306390798, № 26006307390798, № 26002301390798, № 26000303390798 в Відділенні «Промінвестбанку», м. Керч, МФО 324548) на користь Державного бюджету м. Керч заборгованість з податку на додану вартість у розмірі 145919,00 грн.(код податку 14010100 на р/р 31118029700019 в ГУ ДКУ в АРК, ЄДРПОУ 34740946, МФО 824026), з комунального податку у розмірі 251,60 грн. (код податку 16010200 на р/р 33210828700019 в ГУ ДКУ в АРК, ЄДРПОУ 34740946, МФО 824026); з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у розмірі 4995,00 грн. (код податку 12020100 на р/р 33219807700019 в ГУ ДКУ в АРК, ЄДРПОУ 34740946, МФО 824026); з земельного податку у розмірі 124700,01 грн. (код податку 13050100 на р/р 33216811700019 в ГУ ДКУ в АРК, ЄДРПОУ 34740946, МФО 824026).
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення.
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Яковлєв С.В.