Рішення № 39051814, 26.05.2014, Кам'янобрідський районний суд м. Луганська

Дата ухвалення
26.05.2014
Номер справи
2-150/12
Номер документу
39051814
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа 2-150/12

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 травня 2014 року Кам'янобрідський районний суд м. Луганська в складі:

головуючого судді: Бойко Н.В.,

при секретарі: Бондаренко А.І.,

за участю представника позивача: Дегтярьової Н.В.,

представника відповідача: ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Луганську цивільну справу за позовом виконавчого комітету Луганської міської ради, Луганської міської ради до ОСОБА_3, ОСОБА_4 про стягнення заборгованості з орендної плати за землю, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачі звернулись до суду із позовом до ОСОБА_3, ОСОБА_4 про стягнення заборгованості з орендної плати за землю. В обґрунтування вимог зазначивши, що на підставі рішення виконавчого комітету Луганської міської ради від 07.07.2003 року № 256/23 громадянам ОСОБА_3 та ОСОБА_4 надана земельна ділянка в оренду площею 1,0498 га за адресою: АДРЕСА_1 під розміщені будівлі та споруди і будівництво та розміщення прибудови до складу (1/4).

Між Луганською міською радою та громадянами ОСОБА_3 та ОСОБА_4 було укладено договір оренди землі від 13.02.2004, державна реєстрація від 29.03.2004 № 4939 (надалі - Договір).

Відповідно до п. 2.1 Договору, орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку (річного), який діє на момент укладання договору оренди земельної ділянки збільшеного на коефіцієнт 2,5.

Відповідно до ст. 274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.

З наведеного випливає, що розмір орендної плати, яку відповідач має сплачувати за договором оренди земельної ділянки, безпосередньо залежить від грошової оцінки земельної ділянки.

Згідно з п. 2.2.1 Договору, орендна плата сплачується за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, у грошовій формі щомісячно протягом 30 календарних днів наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, якщо інше не буде передбачено діючим законодавством.

Згідно з п. 2.3. Договору орендна плата розраховується орендарями самостійно на підставі довідки Управління земельними ресурсами Луганської міської ради, або іншого органу Луганської міської ради до повноважень якого віднесене це питання, яка свідчить про розмір орендної плати з врахуванням індексації грошової оцінки земельних ділянок, яка здійснюється в порядку, передбаченому законодавством України. П. 3.4.13. договору передбачає, що орендарі зобов'язані щорічно, в місячний термін, після проведення у встановленому законодавством порядку індексації грошової оцінки землі звертатися до відповідного органу для одержання відповідної довідки.

Відповідно до п. 2.4. Договору обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням середньорічного індексу інфляції року, за результатами якого проводиться індексація, в порядку визначеному Кабінетом Міністрі України. Якщо розрахований згідно цього порядку коефіцієнт менше чи дорівнює одиниці, індексація орендної плати не проводиться.

Слід зазначити, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки, зазначена в п. 2.13 Договору, розрахована на момент укладання договору на підставі даних уточненої грошової оцінки земель м. Луганська, що були затверджені рішенням Луганської міської ради від 22.12.2000 № 22/4.

Згідно ст. 18 Закону України «Про оцінку земель», нормативна грошова оцінка земельних ділянок несільськогосподарського призначення проводиться не рідше як один раз у 7-10 років. Рішенням Луганської міської ради від 28.12.2007 № 28/10 була затверджена нормативна грошова оцінка земель м. Луганська, яка набрала чинності 01.03.2008 року, а рішення від 22.12.2000 № 22/4 втратило чинність. З урахуванням вищенаведеного, до усіх землекористувачів м. Луганська, в тому числі і до Відповідачів, з 01.03.2008 була застосовна нова нормативна грошова оцінка. Тобто дані для розрахунку орендної плати на 2008 рік надані з урахуванням уточненої нормативної грошової оцінки земель. Рішення було опубліковано у міській щотижневій громадсько-політичній газеті «Жизнь Луганска» від 02.04.2008 за № 14 (924).

Умовами Договору передбачено зміна в односторонньому порядку розміру орендної плати. Пункт 2.4.1 Розділу 2 «Орендна плата» Договору передбачає, що у разі зміни розміру земельного податку протягом терміну дії договору, пропорційно змінюється й розмір орендної плати без внесення відповідних змін в договір. Про зміну земельного податку Орендодавець письмово повідомляє Орендаря або робить про це оголошення в місцевому засобі масової інформації. Рішення було опубліковано у міській щотижневій громадсько-політичній газеті «Жизнь Луганска» від 02.04.2008 за № 14 (924), тому Відповідач був повідомлений про зміну розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка знаходиться у нього в оренді, та, як наслідок, про збільшення розміру орендної плати за землю.

Згідно до ст. 526 Цивільного Кодексу України зобов'язання повинні виконуватися належним чином та в установлений термін у відповідності з договором, а ст. 24 Розділу «Права та обов'язки орендодавців та орендарів, захист їх прав» Закону України "Про оренду землі", передбачає, що орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати. Відповідно до ст. 96 Земельного кодексу України землекористувач зобов'язаний своєчасно сплачувати орендну плату. Але дане зобов'язання Відповідачем не виконувалося, внаслідок чого виникла заборгованість.

Орендна плата за період з 01.12.2007 року по 01.05.2011 року склала 581 265,23 грн., за вказаний період відповідачами було сплачено 97 120,00 грн., отже заборгованість з орендної плати за вказаний період склала 481 023,64 грн.

Пунктом 2.5 Договору передбачено, що у разі несвоєчасного внесення орендної плати орендар повинен сплатити пеню, яка нараховується на суму боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки національного банку України, діючого на день виникнення такого боргу, або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті, згідно з законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року № 2181-111.

Виходячи з цього, загальна сума пені за період з 01.05.2010 року по 30.04.2011 року складає 38 861,50 грн.

Таким чином, загальна сума заборгованості, що підлягає стягненню з відповідачів складає 519 885,14 грн., у зв'язку чим позивач просить стягнути з громадян ОСОБА_4 та ОСОБА_3 на користь Луганської міської ради заборгованість з орендної плати за землю в сумі 481 023 грн. 64 коп. і пеню в розмірі 38 861 грн. 50 коп. з перерахуванням цих коштів в загальній сумі 519 885 грн. 14 коп. (п'ятсот дев'ятнадцять тисяч вісімсот вісімдесят п'ять гривень 14 копійок) на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Ленінського району. Банк: УДК у Луганській області, МФО: 804013 Код: 24046582, р/р 33211815700006 Код платежу: 13050500.

20.05.2014р. від позивача на адресу суду надійшла заява про зменшення позовних вимог, згідно якої він просив стягнути з відповідачів на користь Луганської міської ради заборгованість з орендної плати за землю в сумі 474 417 грн. 23 копійки і пеню в розмірі 38 861 грн. 50 коп. з перерахуванням цих коштів в загальній сумі 513 278 гривень 73 копійки (п'ятсот тринадцять тисяч двісті сімдесят вісім гривень 73 копійки) на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Ленінського району. Банк: УДКС у Луганській області, МФО: 804013 Код: 24046582, р/р 33211815700006 Код платежу: 13050500.

У судовому засіданні представник позивача зменшені позовні вимоги підтримала та просила задовольнити позов.

У судовому засіданні представник відповідачів зменшені позовні вимоги не визнав, та пояснив, що ст. 13 ЗУ «Про плату за землю» передбачено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності є договір оренди такої земельної ділянки. Ст. 19 ЗУ «Про оплату за землю» розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди. Відповідно до п.2.1.1. Договору оренди земельної ділянки № 4939 від 13.02.2004р. річна орендна плата складає - 28196,60 грн. Пунктом 2.4. Договору передбачено, що обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням середньорічного індексу інфляції року, за результатами якого проводиться індексація, в порядку визначеному Кабінетом Міністрів України. Якщо розрахований згідно цього порядку коефіцієнт менше чи дорівнює одиниці, індексація орендної плати не проводиться. Пунктом 2.4.1. Договору передбачено, що у разі зміни розміру земельного податку пропорційно змінюється й розмір орендної плати без внесення змін у договорі. Про зміну розміру земельного податку орендодавець письмово повідомляє орендарів або робить про це оголошення в засобах масової інформації. З наведених вище умов Договору випливає, що орендна плата може збільшуватися, без внесення змін чи доповнень в Договір лише у разі зміни розміру земельного податку, про зміну якого Позивач зобов'язаний повідомити письмово або через засоби масової інформації. Оскільки про зміну розміру земельного податку не було жодних публікацій у засобах масової інформації і не надходило жодних повідомлень стосовно збільшення розміру податку, тому у позивача не було і не має жодних правових підстав вимагати сплати орендної плати в більшому розмірі ніж передбачено Договором. З моменту укладення Договору відповідачі сумлінно виконують його умови в тому числі і по сплаті орендної плати яка сплачується з урахуванням індексів інфляції у встановлені Договором строки. Стосовно стягнення штрафних санкцій, то як вбачається з наведеного вище, відповідачами не було порушено жодних умов Договору, тому підстави для нарахування штрафних санкцій - відсутні, у зв'язку з чим, просив відмовити у задоволенні позову. Крім цього, представник позивача просив застосувати строк позовної давності в три роки до вимог про стягнення заборгованості з орендної плати, яка виникла до 24.06.2008 року, застосувати спеціальну позовну давність в один рік до вимог про стягнення пені нарахованої до 24.06.2010р.

Суд, заслухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи та дослідивши надані докази, вважає, що зменшені позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи в межах заявлених позовних вимог і на підставі наданих сторонами доказів. Відповідно до ст.10 ч.3 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Приймаючи рішення по справі, що розглядається, суд виходив з вимог ст. 60, 61 ЦПК України, які регламентують, що кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підстави своїх вимог та заперечень, крім випадків, коли мають місце підстави звільнення від доказування. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Обставини, визнані сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, не підлягають доказуванню.

Судом встановлено, що рішенням виконкому Луганської міської ради від 07.07.2003р. за № 256/23 відповідачам ОСОБА_4 та ОСОБА_3 була передана в оренду земельна ділянка площею 1,0498 га терміном 49 років за адресою: АДРЕСА_1 під розміщення прибудови до складу (1/4) (а.с.16).

13.02.2004 року між Луганською міською радою та ОСОБА_3 та ОСОБА_4 було укладено договір оренди вказаної земельної ділянки (а.с.4-5).

Згідно акту приймання - передачі земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 від 13.02.2004р., Луганська міська рада передала ОСОБА_4 та ОСОБА_3 земельну ділянку на умовах і строки визначені договором оренди (а.с.8).

Відповідно до довідки про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки для розрахунку орендної плати землекористувачів ОСОБА_4, ОСОБА_3: за 2007 р. нормативна грошова оцінка землі складає 3154220,98 грн. (а.с.10); за 2008р. - 5933873,00 грн. (а.с.11), за 2009р. - 6835821,70 грн. (а.с.12)., за 2010р. - 7239135,18 грн. (а.с.13); за 2011р. - 7239135,18 грн. (а.с.14).

Згідно рішення Луганської міської ради від 28.12.2007р. «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Луганська було вирішено затвердити нормативну грошову оцінку земель м. Луганська, в тому числі картографічний матеріал, а саме: схему економіко-планувального зонування території, що до неї додається, яка була позитивно оцінена і погоджена Державним Агентством земельних ресурсів України за результатом проведення державної експертизи землевпорядної документації, згідно висновку від 26.12.2007р. № 1311-07 (а.с.68).

Розрахунок вартості 1 кв.м. землі в оціночному регіоні згідно з функціональним призначенням (не враховуючи окрему земельну ділянку) було опубліковано у газеті «Жизнь Луганска» від 02.04.2008р. № 14 (924) (а.с.70-71).

Згідно ст. 126 Земельного кодексу України, оренда землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 93 Земельного кодексу України, ст.1 Закону України «Про оренду землі», право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Статтею 13 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Частиною 1 ст. 206 Земельного кодексу України передбачено, що використання землі в Україні є платним. Статтею 21 Закону України «Про оренду землі» визначено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

В статті 14 Податкового кодексу України дано визначення понять, що використовуються у цьому Кодексі. Так, земельний податок - це обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (п. 14.1.72 ст. 14 ПК України). Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (п. 14.1.136 ст. 14 ПК України). Плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (п. 14.1.147 ст. 14 ПК України).

Згідно п. 274.1 ст.274 Податкового кодексу України, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273,276 і 278 цього Кодексу.

Статтями 525, 526 ЦК України передбачено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічні положення містить ст. 193 ГК України.

Згідно ст. 96 Земельного кодексу України, землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати орендну плату.

Пунктом 2.1. Договору сторони визначили розмір річної орендної плати та розмір нормативної грошової оцінки наданої відповідачам в оренду земельної ділянки, разом з цим, відповідно до п.2.13 Договору, на момент укладення договору розмір річної орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки, визначеної рішенням Луганської міської ради від 07.07.2003р. №256/23, складає 1127863,86 грн. У подальшому розмір річної орендної плати розраховується орендарем самостійно з урахуванням форми розрахунку розміру орендної плати, положень договору оренди землі та на підставі відповідної довідки, наданої органом, уповноваженим орендодавцем. Розрахунок розміру орендної плати за землю надається на підпис в орган, уповноважений орендодавцем.

Суд, вважає за необхідне зазначити, що при розрахунку розміру орендної плати за надану відповідачам в користування земельну ділянку слід керуватися витягами з технічної документації про нормативну грошову оцінку спірної земельної ділянки, які були видані Управлінням Держземагентства у м. Луганську Луганської області.

Судом було досліджено, що дані для розрахунку орендної плати за 2008 - 2011 роки, зазначені у Витягах Управлінння Держземагенства у м.Луганську Луганської області не суперечать даним для розрахунку, зазначеним у довідках Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів за 2008-2011 роки (а.с.10-14)

Згідно з п.п.34 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

В матеріалах справи наявне рішення Луганської міської ради від 28.12.2007р. №28/10, яким затверджено нормативну грошову оцінку земель м. Луганська (набрала чинності з 01.03.2008р.), згідно з п.4.2 якого рішення Луганської міської ради від 22.12.2000 року №22/4, на підставі якого було визначено розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, зазначеної у п.2.1.1 Договору, втратило чинність.

Як на час укладання договору оренди земельної ділянки, так і на час виникнення спору, обов'язковим елементом визначення розміру орендних платежів є нормативна грошова оцінка земельної ділянки (ст. 5 Закону України «Про оцінку земель»), яка у відповідності до положень статті 18 цього закону, проводиться не рідше ніж на 5-10 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок не залежить від волевиявлення сторін договору оренди землі, а є способом регулювання державою плати за користування землею. Зміна нормативної грошової оцінки земельних ділянок не може ототожнюватися як зміна розміру орендної плати, а є лише її передумовою. Не внесення сторонами договору оренди землі змін до його умов в частині, що встановлюються у законодавчому порядку, не звільняє сторін від обов'язку їх виконання, оскільки відповідно до положень статті 11 Цивільного кодексу України у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.

Акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності (ст.5 ЦК України). Так як зміна нормативної грошової оцінки землі проведена у межах правових норм, що діяли на момент укладення договору оренди землі, то вона не може оцінюватися як зміна правових норм, що регулюють відносини з орендної плати землі, а тому розповсюджуються як на відносини, що склалися, так і на відносини, що виникають у майбутньому.

Ініціатива щодо приведення у відповідність умов договору обов'язковим умовам, встановлених у визначеному законом порядку, може виходити як від орендодавця, так і від орендаря. Аналогічного висновку дійшов Вищий господарський суд Украйни у постанові від 25.04.2013р. у справі №5009/3430/12.

Крім того, правова позиція про те, що відповідно до ст.ст. 21, 30 Закону України «Про оренду землі», ст.24 Закону України «Про плату за землю», ст.ст.628, 632 ЦК України законодавча зміна нормативної грошової оцінки землі може бути підставою для зміни розміру орендної плати в односторонньому порядку, якщо це погоджено сторонами у договорі, викладена у постановах судової палати у господарських справах Верховного Суду України від 20.08.2013р. у справі №3-21гс13, від 03.12.2013р. у справі № 3-34гс13.

Таким чином, відповідачі не мали правових підстав визначати та сплачувати орендну плату, розраховуючи її розмір на підставі нормативної грошової оцінки, яка втратила чинність.

Відповідно до п.1 Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, затвердженого Указом Президента України від 08.04.2011р. № 445/2011, Державне агентство земельних ресурсів України (Держземагентство України) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та топографо-геодезичної і картографічної діяльності, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності.

Відповідно до ч.6 п.4 зазначеного Положення, Держземагентство відповідно до покладених на нього завдань видає витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок та надає інші адміністративні послуги відповідно до законодавства.

Згідно ст.ст.13, 23 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

При цьому, з наданих Держземагентством відомостей вбачається, що за період 2008 - 2011рр. нормативна грошова оцінка земельної ділянки розраховувалась із застосуванням функціонального коефіцієнту 2,5 з посиланням на рішення Луганської міської ради №28/10 від 28.12.2007р. про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Луганськ та Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, зареєстрованого у Мін'юсті 05.04.2006р. за №388/12262.

З наведеного вбачається, що при розрахунку розміру належної до сплати відповідачами орендної плати необхідно брати до уваги відомості Управління Держземагентства у м. Луганську Луганської області.

Оскільки позивачами на підтвердження своїх позовних вимог не наданий Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки станом на 2007 рік, то суд позбавлений можливості перевірити правильність розрахунку заборгованості з орендної плати за 2007 рік. У зв'язку з зазначеним суд вважає, що заборгованість з орендної плати необхідно розраховувати з 10.06.2008 року.

Згідно витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки станом на 2008 рік - розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 10498 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 (користувач - ОСОБА_3, ОСОБА_4) складає: станом на 2008 рік - 6229408,22 грн., станом на 2009 рік - 7176327,82 грн., станом на 2010 рік - 7599712,16 грн., станом на 2011 рік - 7599712,16 (а.с.163-166).

Виходячи з викладеного, розрахунок розміру орендної плати за спірну земельну ділянку повинен здійснюватись наступним чином:

Орендна плата за 10.06.2008р. по 31.12.2008 р: 5933873,00 грн. (нормативна грошова оцінка) х 1% х 2,5 (договірний коефіцієнт)х 1,0498 га / 366 днів х 205 день = 87 228,33 грн.

Орендна плата за період з 01.01.2009р. по 31.12.2009р.: 6 835 821,70 грн. (нормативна грошова оцінка) х 1% х 2,5 (договірний коефіцієнт) х 1,0498 га = 179 406,14 грн.

Орендна плата за період з 01.01.2010р. по 31.12.2010р.: 7 239 135, 18 грн. (нормативна грошова оцінка) х 1% х 2,5 (договірний коефіцієнт) х 1,0498 га. = 189 991,10 грн.

Орендна плата за період з 01.01.2011р. по 01.05.2011р.: 7 239 135,18 грн. (нормативна грошова оцінка) х 1% х 2,5 (договірний коефіцієнт) /365 днів х 90 днів = 46 847,12 грн.

Всього за період з 10.06.2008р. по 01.05.2011р. за розрахунком суду розмір належної до сплати відповідачами орендної плати за землю складає 503 472, 69 грн. За спірний період та 10.05.2011 року відповідачами було сплачено орендну плату за Договором в загальній сумі 84 960,00 грн. Таким чином, заборгованість з орендної плати за період з 10.06.2008 року по 01.05.2011 року складає 418 512,69 грн.

Що стосується позовних вимог в частині стягнення пені в розмірі 38861,50 грн. за період з 01.05.2010р. по 30.04.2011р., суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 2.5 Договору у разі несвоєчасного внесення орендної плати орендар повинен сплатити пеню, яка нараховується на суму боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючого на день виникнення такого боргу, або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті, згідно з законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року № 2181-111.

Статтями 14.1.162, 129.4, 129.5 Податкового кодексу України визначено, що пенею є сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки. Пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті. Зазначений розмір пені застосовується щодо всіх видів податків, зборів та інших грошових зобов'язань, крім пені, яка нараховується за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється відповідним законодавством.

Разом з цим, статтею 232 ГК України визначено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано, а приписами ст. 258 ЦК України встановлено спеціальну позовну давність в 1 рік відносно вимог про стягнення пені.

Розмір пені = розмір заборгованості х кількість днів прострочення х на облікову ставку НБУ х коефіцієнт (1,2), що дозволяє розраховувати 120 % річних : кількість днів у календарному році.

З матеріалів справи вбачається, що з відповідним позовом позивачі звернулись до суду 09.06.2011р. (штамп реєстрації вхідної кореспонденції Кам'янобрідського районного суду м. Луганська), в той час як вимоги про стягнення пені в розмірі 38861,50 грн. заявлені ним за період з 01.05.2010р. по 30.04.2011р.

Таким чином, заявлені позивачами вимоги в частині стягнення пені підлягають частковому задоволенню, а саме: за період з 10.06.2010р. по 30.04.2011р. у розмірі 29068, 67 грн.

З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги виконавчого комітету Луганської міської ради та Луганської міської ради про стягнення з ОСОБА_4 та ОСОБА_3 на користь Луганської міської ради заборгованості з орендної плати за землю в сумі 474 417,23 грн. і пені в розмірі 38 861, 50 грн. підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст. ст. 232, 258, 525, 526, 628, 632, 651, 653 ЦК України, ст.ст. 2, 13,16,21, 30 Закону України "Про оренду землі", ст. 93, 96, 124, 126, 206 Земельного Кодексу України, ст.ст. 14, 274, 14.1.162, 129.4, 129.5 Податкового кодексу України, ст.24 Закону України «Про плату за землю», ст.ст.13,23 Закону України «Про оцінку земель», ст.26 ч.1 п.34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Постановою судової палати у господарських справах Верховного Суду України від 20.08.2013р. у справі №3-21гс13 від 03.12.2013р., у справі № 3-34гс13, Положенням про Державне агентство земельних ресурсів України, затвердженого Указом Президента України від 08.04.2011р. № 445/2011, ст.ст. 10,11, 60, 209, 212, 214-215 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги виконавчого комітету Луганської міської ради та Луганської міської ради до ОСОБА_3, ОСОБА_4 про стягнення заборгованості з орендної плати за землю задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_4 та ОСОБА_3 в солідарному порядку на користь Луганської міської ради заборгованість з орендної плати за землю в сумі 418 512 (чотириста вісімнадцять тисяч п'ятсот дванадцять) гривень 69 копійок, пеню у розмірі 29 068 (двадцять дев'ять тисяч шістдесят вісім) гривень 67 копійок з перерахуванням цих коштів в загальній сумі 447 581 (чотириста сорок сім тисяч п'ятсот вісімдесят одна) гривня 36 копійок на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Ленінського району (Банк: УДКС у Луганській області, МФО: 804013 Код: 24046582, р/р 33211815700006 Код платежу: 13050500).

Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Луганської області через Кам'янобрідський районний суд м. Луганська шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя Н.В.Бойко