ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.05.2014 р. Справа №917/410/14
За позовом Лубенського міжрайонного прокурора Полтавської області, вул. Старо-Троїцька, 13, м. Лубни, Полтавська область, 37500, в інтересах держави
в особі Комунального підприємства "Лубни - водоканал" Лубенської міської ради, вул. Авіаторська, 22, м. Лубни, Полтавська область, 37500,
орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах - Лубенська міська рада Полтавської області, вул. Я. Мудрого, 33, м. Лубни, Полтавська область, 37500
до Приватного підприємства "Томс", вул. Першотравнева, 44, м. Кременчук, Полтавська область, 39600
про стягнення грошових коштів у сумі 45 981,95 грн.
Суддя Киричук О.А.
Представники сторін:
від позивача: Крамаренко В.В., дов. № 1 від 19.12.2013 р.,
від відповідача: не з"явився,
від прокуратури: Сорочинська О. М., посв. № 020635 від 20.09.2013 р.
Розглядається позовна заява про стягнення 45981,95 грн. плати за скид понаднормативних забруднень., з яких 23 032,55 грн. - за червень місяць та 22 949,40 грн. - за липень місяць.
Відповідач, будучи належним чином повідомленим про час, день та місце судового засідання, явку повноважного представника в судове засідання не забезпечив.
Відповідачем через канцелярію суду надані заперечення на позовну заяву (з додатками) (вх. № 4907 від 15.04.2014 р.).
Відповідачем надано клопотання про зупинення провадження у справі (вх. № 4908 від 15.04.14 р.), відповідно до якого він посилається на те, що у господарському суді Полтавської області порушено провадження у справі № 917/615/14, що пов'язана зданою справою, і встановлені в майбутньому обставини можуть вплинути на подання і оцінку доказів у справі № 917/410/14.
Суд не вбачає підстав для задоволення заяви про зупинення провадження у справі.
Ухвалою від 08.05.14 р. продовжено строк розгляду спору.
Позивач підтримує вимоги з підстав, викладених у позові. В обґрунтування вимог вказує, що між Комунальним підприємством "Лубни-водоканал" та ПП «Томс» був укладений договір №214/1 на надання послуг з водовідведення (далі по тексту Договір) торгівельно-розважального комплексу розміщеного в м. Лубни, вул. Радянська, 98, що належить ПП «ТОМС» на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно СА №246183 від 27.05.2013 року.
За твердженням КП «Лубни-водоканал» з боку Відповідача в 2013 році спостерігалося тривале недобросовісне ставлення до виконання договірних зобов'язань, зокрема в квітні та травні місяцях 2013 року лабораторією водоканалу було виявлено перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин в стоках ПП «Томс», стягнення завданих збитків було предметом судового спору між сторонами. Рішенням господарського суду Полтавської області в справі № 917/1194/13 від 28.08.2013 року було повністю задоволено позовні вимоги про стягнення з ПП «Томс» 24581,80 грн., Постановою ВГС України від 29.01.2014 року, рішення місцевого суду залишено без змін.
Позивач вказує на те, що адміністрація ПП «Томс», намагаючись створити перешкоди у відборі проб спеціалістами КП «Лубни-водоканал» в червні та липні місяці 2013 року відмовила представникам комунального підприємства у відборі проб, не надала уповноваженого представника чим порушила діюче законодавство України, а саме: вимоги місцевих та галузевих Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту передбачено право водоканалів здійснювати відбір проб у будь-який час доби, зокрема за вимогами абз. 3 п. 2.1. Наказу Держбуду України 19 лютого 2002 року №37 водоканали мають право: здійснювати раптовий (у будь-яку годину доби), не погоджений з Підприємством заздалегідь відбір проб для контролю за якістю стічних вод, аналогічні умови передбачені і договором на водовідведення, що укладений між сторонами.
Як зазначає позивач, пункт 7.9. Наказу Держбуду України від 19 лютого 2002 року №37 передбачає, що при відмові Підприємства виділити відповідальну особу для відбору проб, зволіканні з допуском представника Водоканалу на територію Підприємства (більш ніж 30 хвилин після його прибуття) або створенні перешкод у відборі проб з боку представників Підприємства, Водоканал виставляє Підприємству рахунок за понаднормативний скид забруднень з коефіцієнтом кратності К = 5 за розрахунковий місяць, у якому було вчинене дане порушення.
На виконання зазначених норм, враховуючи відмови ПП «Томс» 07.06.2013 року та 23.07.2013 року у відборі проб, неприбуття уповноважених представників ПП «Томс» у встановлений законодавством інтервал часу (30 хв.) КП «Лубни-водоканал» було здійснено нарахування вартості послуг з коефіцієнтом кратності К = 5 за розрахунковий червень місяць (обсяг споживання 277 м3) на суму 23032,55 грн. та за липень місяць 2013 року (обсяг споживання 276 м3) на суму 22949,40 грн.
За вимогами п. 4.7.4 Правил користування системами централізованого водопостачання та водовідведення в місті Лубни Полтавської області затверджених рішенням 16 сесії 6 скликання Лубенської міської ради від 16.12.2011 року Підприємства, які скидають стічні води в міську каналізацію, зобов'язані забезпечити можливість проведення КП «Лубни-водоканал» у будь-який час доби контролю за скиданням стічних вод, включаючи надання необхідних відомостей та експлуатаційного персоналу, тотожні вимоги до Відповідача передбачені й п. 7.4 Наказу Держбуду України від 19 лютого 2002 року №37.
За твердженням Позивача 07.06.2013 року та 23.07.2013 року в ході контрольного відбору проб стічних вод від підприємств, які скидаються в міську каналізацію Відповідачем не був виділений представник для участі у відборі проб та не було надано експлуатаційного персоналу для забезпечення відбору проб, що унеможливило здійснення представниками КП «Лубни-водоканал» функцій контролю за дотриманням Відповідачем місцевих та галузевих правил приймання стічних вод.
По факту створених перешкод представниками КП «Лубни-водоканал» було складено акти.
На адресу Відповідача були направлені претензії з доданими актами про відмову та розрахунками сум відшкодувань, що підтверджується квитанціями поштових відправлень, однак Відповідач належним чином не відреагував, а також відмовився сплачувати завдані збитки.
Після вчинених відмов Відповідач звертався до адміністрації КП «Лубни-водоканал» з клопотанням в якому просив завчасно повідомляти про перевірки, які плануються Водоканалом, що суперечить абз. 3 п. 2.1. Наказу Держбуду України 19 лютого 2002 року №37.
Згідно Інструкції "Про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод в системи каналізації населених пунктів", а також п. 4.1.11 договору виконаний розрахунок величини додаткової плати за скид понаднормативних забруднень на весь об'єм стічних вод, скинутих підприємством в мережу каналізації за розрахунковий червень місяць 2013 року на суму 23032,55 грн. та за липень місяць 2013 року на суму 22949,40 грн.
Всього позивач просить стягнути 45981,95 грн. за скид понаднормативних забруднень.
Прокурор, який подав позов, викладені обставини підтверджує, вказує на те, що КП «Лубни-водоканал» під час здійснення функцій з контролю за дотриманням суб'єктами господарювання виступає не лише, як контрагент договірних відносин, але й як суб'єкт владних повноважень на якого покладено функції з контролю за дотриманням законодавства, зокрема Правил користування системами централізованого водопостачання та водовідведення в місті Лубни Полтавської області затверджених рішенням 16 сесії 6 скликання Лубенської міської ради від 16.12.2011 року та пункту 7.9. Наказу Держбуду України від 19 лютого 2002 року №37 «Про затвердження Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів та Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України».
Представник прокуратури зазначає, що за положеннями п. 4.2. Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів 20 відсотків від плати за скид понаднормативних забруднень перераховуються Водоканалом до місцевих фондів охорони навколишнього природного середовища, що утворені в складі сільських, селищних, міських бюджетів, що свідчить про наявність інтересу до вирішення спору не тільки в КП «Лубни-водоканал», але й у відповідної місцевої ради та її територіальної громади.
Відповідно до ст. 16 Конституції України забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України є обов'язком держави, що дає підстави прокуратурі звернутися до суду для притягнення винних до відповідальності.
За вимогами ст. 39 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані дотримуватись встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.
Недотримання ПП «ТОМС» умов договору про надання комунальних послуг, Інструкції про встановлення й стягнення плати за скидання промислових й інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затвердженої наказом Держбуду України 19.02.2002 року№37 та Правил приймання стічних вод у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, рішення 16 сесії VI скликання Лубенської міської ради від 16.12.2011 року «Про затвердження Правил користування системами централізованого водопостачання та водовідведення в місті Лубни Полтавської області» завдає шкоди економічним інтересам територіальної громади, ставить під загрозу функціонування систем життєзабезпечення міста, порушує принцип підпорядкованості та обов'язковості нормативно-правових актів України, суперечить Конституції України.
Відповідач позовні вимоги не визнає. У запереченнях на позов вказує, що підставою притягнення відповідача до відповідальності у вигляді стягнення підвищеної плати за понаднормативний скид забруднюючих речовин у систему міської каналізації, може бути лише наявність обставин: 1) наявність у позивача права вимагати виділення представника підприємства для участі у відборі проб; 2) наявність вимоги позивача до ПП «Томс» про виділення представника для перевірки 07.06.2013 року та 23.07.2013 року ; 3) заперечує факт відмови ПП «Томс» виділити відповідальну особу чи зволікання у допуском представника КП "Лубни-водоканал" на територію підприємства; 4) вказує на те, що діюче законодавство хоч і передбачає право одностороннього складання актів представниками водоканалу про відмову у відборі проб та/чи створення перешкод, однак таке право не є допустимим та порушує права відповідача.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд встановив:
01.01.2013р. між Комунальним підприємством "Лубни - водоканал" Лубенської міської ради (далі -позивач, виконавець) та приватним підприємством "Томс" (далі - відповідач, абонент) укладено договір №214/1 на надання послуг з водовідведення (далі- договір).
Відповідно до п. 1 договору, виконавець зобов"язаний прийняти на очистку стічні води від абонемента згідно затвердженого ліміту та представлених розрахунків за водоспоживання, а абонемент зобов"язується своєчасно та в повному обсязі сплачувати надані йому послуги по водовідведенню.
Свої зобов'язання відповідно до договору позивачем виконано в повному обсязі, що підтверджується актами надання послуг: від 15.07. 2013 р. № 3314 на суму 8 828,14грн. та від 17.06.2013 № 2786 року на суму 8 860,12грн. Зазначені акти підписані представниками сторін та засвідчені печатками. Оригінали оглянуті судом у засіданні, копії долучені до матеріалів справи.
Як зазначає позивач, рішенням господарського суду Полтавської області в справі № 917/1194/13 від 28.08.2013 року встановлено факт правопорушення і невиконання умов договору №214/1 щодо скиду відповідачем забруднених вод з перевищенням граничнодопустимих концентрацій в квітні, травні 2013 року, та стягнуто з відповідача 24581,80 грн.
Згідно з п. 2.5 договору, якість каналізаційних стоків, що передаються на очистку повинна відповідати нормам, гранично допустимих концентрацій (ГДК), згідно з "Правилами приймання стічних вод у комунальній та відомчій системі каналізації населених пунктів України", затверджених наказом Держбуду України 19.02.2002 року №37 .
Пунктом 4.1.1. договору передбачається, що виконавець має право контролювати якість, кількість та режим скиду стічних вод абонента.
Згідно з п. 4.1.2. договору, виконавець має право пред"явити абоненту у встановленому порядку рахунки за скид понаднормових забруднень.
Відповідно до п.4.1.6. договору, позивач здійснює технічний і санітарний контроль по виконанню Інструкції про встановлення і стягнення плати за скидання промислових й інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затвердженої наказом Держбуду України 19.02.2002 року №37 та Правил приймання стічних вод у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України.
Умовами пункту 4.1.11 договору передбачено, що при порушенні скидання рідких нечистот підприємство оплачує надані послуги по встановленому тарифу, з коефіцієнтом кратності К=5 (коефіцієнт кратності включає основний тариф). В пункті 4.1.16 договору зазначено, що при відборі разових проб стічних вод виявлені в цих пробах перевищення гранично допустимої концентрації (ГДС) забруднюючих речовин у стічних водах є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень абоненту. За положенням п. 4.3.4 абонент повинен компенсувати збитки, заподіяні стічними водами системам міської каналізації.
Крім договору взаємовідносини суб'єктів господарювання з даного питання регулюються "Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України", затвердженими наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 № 37, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 26 квітня 2002 р. за N 403/6691, Правилами користування системами централізованого водопостачання та водовідведення в місті Лубни Полтавської області, затвердженими органом місцевого самоврядування, "Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів", затвердженої Наказом Держбуду України від 19.02.2002 № 37, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 26 квітня 2002 р. за N 402/6690 (надалі - Інструкція).
Пунктом 7.4 Правил № 37 визначено, що підприємства, які скидають стічні води до міської каналізації, повинні забезпечити можливість проведення Водоканалом у будь-який час доби контролю за скидом стічних вод, включаючи надання необхідних відомостей та експлуатаційного персоналу. Порядок та періодичність відбору контрольних проб визначається у місцевих Правилах приймання.
Місцевими Правилами (п.п. 4.7.4, 4.7.5, 4.7.12, 4.7.13) передбачено право Водоканалу проводити обстеження водопровідних та каналізаційних систем будь-якого абонента, контролювати якість, кількість та режим скиду стічних вод у будь-який час доби.
Порядок та періодичність відбору проб визначає КП "Водоканал" без погодження Підприємства.
Відповідно до Положень п. 4.7.4 Правил користування системами централізованого водопостачання та водовідведення в місті Лубни Полтавської області затверджених рішенням 16 сесії 6 скликання Лубенської міської ради від 16.12.2011 року підприємства, які скидають стічні води в міську каналізацію, зобов'язані забезпечити можливість проведення КП «Лубни-водоканал» у будь-який час доби контролю за скиданням стічних вод, включаючи надання необхідних відомостей та експлуатаційного персоналу. Тотожні вимоги передбачені п. 7.4 Наказу Держбуду України від 19 лютого 2002 року №37.
Відповідно до п. 7.9 Правил № 37, прирівняними до скиду понаднормативних забруднень є такі порушення, як: відмова Підприємства виділити відповідальну особу для відбору проб, зволікання з допуском представника КП "Водоканал" на територію Підприємства (більше ніж на 30 хвилин після його прибуття), або створення перешкод у відборі проб з боку представників підприємства.
Розділом 4.7 місцевих Правил визначений порядок контролю за скидом стічних вод. Водоканал здійснює контроль за витратою та якістю стічних вод, які скидають підприємства. Згідно п. 4.8.10. Правил при відмові Підприємства виділити відповідальну особу для відбору проб, зволіканні з допуском представника Водоканалу на територію Підприємства (більше ніж на 30 хвилин після його прибуття), або створенні перешкод у відборі проб з боку представників Підприємства, водоканал складає акт про перешкоду у відборі проб в односторонньому порядку. На підставі акту водоканал виставляє Підприємству рахунок за понаднормативний скид забруднень з коефіцієнтом кратності К=5 за розрахунковий місяць, в якому було вчинено дане порушення.
Позивачем складені відповідні акти про недопущення до відбору проб стічних вод №86 від 07.06.2013 р. та № 98/1 від 23.07.2013 р., в яких зафіксовані факти недопущення до відбору проб стічних вод.
Доводи відповідача, викладені у запереченнях, не приймаються судом до уваги. Так, правові акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, прийняті в межах їх повноважень, є обов'язковими для виконання усіма учасниками господарських відносин, які розташовані або здійснюють діяльністю на відповідній території.
Факт направлення поштових відправлень якими були направлені претензії Відповідачу та акти про відмову підтверджується поштовими квитанціями, що додані до матеріалів справи. Обсяги фактичного водовідведення відповідачем не спростовуються.
На виконання умов п. 4.1.18 договору, виконавцем було виставлено абоненту рахунок за понаднормативний скид забруднень з коефіцієнтом кратності К = 5 за розрахункові місяці, в яких були вчинені дані правопорушення (за червень 2013 р. - 23 032,55 грн., за липень 2013 р. - 22 949,40 грн.).
Судом перевірено розрахунок додаткової оплати за понаднормове забруднення, який здійснено відповідно п. 3.1. Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів".
За даних обставин, вимоги позивача про стягнення 45 981,95 грн. обгрунтовані та підлягають задоволенню.
Судові витрати, згідно ст. 49 ГПК України, покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 49, 75, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд,-
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Приватного підприємства "Томс" (вул. Першотравнева, 44, м. Кременчук, Полтавська область, 39600, р/р 26005100055584 в ПОД "Райффайзенбанк Аваль", МФО 331605, ЄДРПОУ 13939747) на користь Комунального підприємства "Лубни-водоканал" Лубенської міської ради ( вул. Авіаторська, 22, м. Лубни, Полтавська область, р. 26006060724228 в Полтавському ГРУ "Приватбанк", МФО 331401, код 36770447) 45 981,95 грн. плати за скид понаднормативних забруднень.
3. Стягнути з Приватного підприємства "Томс" (вул. Першотравнева, 44, м. Кременчук, Полтавська область, 39600, р/р 26005100055584 в ПОД "Райффайзенбанк Аваль", МФО 331605, ЄДРПОУ 13939747) на користь держави (отримувач коштів - УДКСУ України у м. Полтава ( м. Полтава), 22030001, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38019510, рахунок отримувача - 31214206783002, банк отримувача - ГУ ДКСУ у Полтавській області, код банку отримувача - 831019, код класифікації доходів бюджету - 22030001) - 1218 грн. судового збору."
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено__
Суддя О. А. Киричук