ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"21" травня 2014 р. м. Київ К/9991/15963/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого - Шипуліної Т.М.,
суддів: Бившевої Л.І., Лосєва А.М.
розглянула у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Київської області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 28.09.2010 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 24.02.2011 по справі №2-а-7433/10/1070 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фора» до Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Київської області про визнання незаконним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Заслухавши доповідь судді Шипуліної Т.М., перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального права, колегія
В С Т А Н О В И Л А:
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 28.09.2010, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 24.02.2011, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Фора» до Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Київської області про визнання незаконним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій - задоволено. Визнано незаконним та скасовано рішення Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Київської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 13.04.2010 №0001532302 в частині застосування санкції в сумі 8645,00грн.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з яким погодився і суд апеляційної інстанції, виходив з того, що відповідачем безпідставно застосовано до позивача штрафні санкцій на суму 8645,00грн., оскільки відсутність первинних документів за місцем реалізації товарно-матеріальних цінностей не можна вважати відсутністю обліку в розумінні пункту 12 статті 3 та статті 21 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Не погоджуючись із рішеннями судів попередніх інстанцій, Державна податкова інспекція у Києво-Святошинському районі Київської області 15.03.2011 звернулась з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, який ухвалою від 29.04.2011 прийняв її до свого провадження.
В касаційній скарзі відповідач просив скасувати постанову Київського окружного адміністративного суду від 28.09.2010 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 24.02.2011, прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
В обґрунтування своїх вимог Державна податкова інспекція у Києво-Святошинському районі Київської області посилається на порушення судами норм матеріального права, зокрема пункту 12 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Перевіривши матеріалами справи наведені у скарзі доводи, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що Бориспільською об'єднаною державною податковою інспекцією проведено перевірку магазину Товариства з обмеженою відповідальністю «Фора», розташованого за адресою: місто Бориспіль, вулиця Київський шлях, 100, з питань дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.
Перевіркою встановлено, зокрема, порушення Товариством з обмеженою відповідальністю «Фора» пункту 12 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», яке полягало у наявності у продажу товарів, не облікованих за місцем їх реалізації, на суму 4322,50грн.
За наслідками перевірки складено акт від 26.03.2010 №0137/101323/32294897 та прийнято рішення від 13.04.2010 №0001532302 про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фора» штрафних (фінансових) санкцій на суму 8680,75грн.
Відповідно до пункту 12 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо), при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Згідно зі статтею 21 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» до суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян
Статтею 6 зазначеного Закону передбачено, що облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.
Відповідно до статей 1, 4, частини п'ятої статті 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підприємство самостійно визначає облікову політику підприємства, яка уособлює сукупність принципів, методів і процедур, що використовуються підприємством для складання та подання фінансової звітності. Одним з принципів бухгалтерського обліку та фінансової звітності є принцип послідовності, який передбачає постійне (із року в рік) застосування підприємством обраної облікової політики. Зміна облікової політики можлива лише у випадках, передбачених національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, і повинна бути обґрунтована та розкрита у фінансовій звітності.
Судами встановлено, що відповідно до наказу директора Товариства з обмеженою відповідальністю «Фора» від 08.01.2008 №1-Б «Про організацію бухгалтерського обліку та облікової політики підприємства» первинні документи бухгалтерського обліку, після їх первинної бухгалтерської обробки в місцях приймання товару від постачальників (у магазинах), зберігаються в офісному приміщенні бухгалтерії підприємства за адресами: місто Київ, вулиця Академіка Бутлерова, 1 (бухгалтерія), а також місто Київ, вулиця Стальського, 23 та місто Київ, вулиця Кібальчича, 23/35.
Бухгалтерський облік позивача здійснюється із застосуванням машинного оброблення документів бухгалтерського обліку - комп'ютерної програми бухгалтерського обліку «SAP», адаптованої до національних стандартів бухгалтерського та податкового обліку.
Судами встановлено, що всі необхідні первинні документи, а саме - товарні накладні та товарно-транспортні документи, на підставі яких проводиться бухгалтерський облік товарних запасів, є у наявності підприємства.
Враховуючи вищезазначене, а також за наявності первинних бухгалтерських документів на товар, стосовно якого відповідачем зроблено висновок про відсутність облікових документів, висновок судів попередніх інстанцій про неправомірність застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій на суму 8680,75грн. є правильним.
Доводи касаційної скарги зазначених висновків суду не спростовують і не дають підстав для висновку, що судами попередніх інстанцій при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Відповідно до частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 210, 2201, 223, 224, 230, 231, частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
У Х В А Л И Л А:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Київської області залишити без задоволення.
Постанову Київського окружного адміністративного суду від 28.09.2010 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 24.02.2011 по справі №2-а-7433/10/1070 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, на підставі та у строки, передбачені статтями 235 - 238, 240 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: ___ Т.М. Шипуліна
Судді: ___ Л.І. Бившева
___ А.М. Лосєв