Постанова № 39031331, 21.05.2014, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.05.2014
Номер справи
п/811/1405/14
Номер документу
39031331
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 25006, м. Кіровоград, вул. Велика Перспективна, 40 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 травня 2014 року справа № П/811/1405/14

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Жука Р.В., за участю секретаря Бондар Я.Г. та представників:

позивача: ОСОБА_1;

відповідача: Батурлової О.В.

розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1доУправління ДСНС України у Кіровоградській областіпровизнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління ДСНС України у Кіровоградській області, в якому просить:

- визнати неправомірними дії Управління ДСНС України у Кіровоградській області в частині обчислення календарної вислуги років для виплати вихідної допомоги, виходячи з вислуги: 10 років 09 місяців 05 днів;

- зобов'язати Управління ДСНС України у Кіровоградській області провести перерахунок в частині обчислення календарної вислуги років для виплати вихідної допомоги, виходячи з вислуги: 20 років 00 місяців 06 днів та внести відповідні зміни до наказу про звільнення.

В обґрунтуванні своєї позиції позивач зазначає, що наказом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області від 14.04.2014 №2 257 о/с звільнено із служби у відставку та виключено з кадрів Державної служби України з надзвичайних ситуацій за пунктом 176 підпунктом 3 (за станом здоров'я) відповідно до Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу.

В наказі про звільнення зазначено: "вислуга років на день звільнення в календарному обчисленні складає - 20 років 00 місяців 06 днів. Вислуга років на день звільнення для виплати вихідної допомоги в календарному обчисленні складає - 10 років 09 місяців 05 днів". Позивач вважав, що відповідач при обчисленні вислуги років для нарахування одноразової грошової допомоги невірно здійснив обрахування стажу, яке дає підставу для виплати вихідної допомоги.

Розрахунок і виплата одноразової грошової допомоги здійснювалася позивачу тільки за час служби в Управління ДСНС України у Кіровоградській області.

Позивач в судовому засіданні підтримав вимоги адміністративного позову, просив суд задовольнити його в повному обсязі з підстав, викладених в позові.

Відповідач не погоджуючись з позовом надав суду заперечення на позов, в яких зазначав про те, що у позивача на час звільнення відсутнє право на обчислення вислугу років з урахуванням попереднього строку служби для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, оскільки підставою попереднього звільнення є власне бажання. Позивач був звільнений за власним бажанням, вихідна допомога при звільнення не передбачалася і не виплачувалася

Дослідивши подані документи і матеріали відповідно до положень ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, виходячи з положень ч. 1 ст. 138 КАС України (щодо предмету доказування), суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено та не заперечувалось сторонами, що ОСОБА_1 з 18 червня 1997 року по 09 липня 2003 року проходив службу в УМВС України у Кіровоградській області, що підтверджується копією трудової книжки (а.с.11).

Наказом від 09 липня 2003 року № 236 о\с звільнений з органів внутрішніх справ в запас за пп. «ж» п. 64 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України - за власним бажанням.

Як вбачається з копії трудової книжки ОСОБА_1 був прийнятий на службу в Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області з 10 липня 2003 року та по 15 квітня 2014 року проходив службу в підрозділах МНС та ДСНС України (а.с.11).

Наказом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області від 14.04.2014 №2 257 о/с ОСОБА_1, підполковника служби цивільного захисту, звільнено із служби у відставку та виключено з кадрів Державної служби України з надзвичайних ситуацій за пунктом 176 підпунктом 3 (за станом здоров'я) відповідно до Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу (а.с.7).

В вищезазначеному наказі зазначено вислуга років на день звільнення в календарному обчисленні - 20 років 00 місяців 06 днів. Вислуга років на день звільнення для виплати вихідної допомоги в календарному обчисленні - 10 років 09 місяців 05 днів.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом та звільняються зі служби за станом здоров'я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. У разі звільнення зі служби за віком, у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, у зв'язку з безпосереднім підпорядкуванням близькій особі, систематичним невиконанням умов контракту командуванням одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності вислуги 10 років і більше.

Згідно з ч. 6 ст. 9 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка набрала чинності з 1 січня 2007 року, особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, у разі повторного їх звільнення зі служби одноразова грошова допомога, передбачена цією статтею, виплачується за період їх календарної служби з дня останнього зарахування на службу без урахування періоду попередньої служби, за винятком тих осіб, які при попередньому звільненні не набули права на отримання такої грошової допомоги.

З аналізу вищезазначених матеріальних норм Закону вбачається, що особам, які при попередньому звільненні не набули права на отримання одноразової грошової допомоги, така грошова допомога виплачується у разі повторного їх звільнення зі служби, а тому повинна виплачуватися відповідно до законодавства, чинного на час повторного звільнення.

З довідки від 04.04.2014 року №463 вбачається, що ОСОБА_1 звільнений з УМВС України в Кіровоградській області 09 липня 2003 року за власним бажанням. Вихідна допомога при звільненні не нараховувалась і не виплачувалась (а.с.8).

Відповідно до п. 10 Постанови КМУ "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" від 17 липня 1992 р. №393 (в редакції від 25 грудня 202 року, що діяла на момент звільнення позивача з ОВС), військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби), особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ при звільненні з військової служби або з органів внутрішніх справ за вислугою строку служби, за віком, за станом здоров'я, у зв'язку із скороченням штатів або з проведенням організаційних заходів у разі неможливості використання на службі (в органах) виплачується грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

Військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, звільненим з військової служби або з органів внутрішніх справ через сімейні обставини або інші поважні причини, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, виплачується грошова допомога у розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

Отже, позивач при звільненні з ОВС в 2003 році не набув права на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до вищезазначених норм, а тому має право на врахування строку служби в ОВС при обрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні з УМВС України в Кіровоградській області відповідно ч. 6 ст. 9 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"

Таким чином, доводи представника відповідача, з приводу того, що позивачу не була передбачена одноразова допомога, оскільки обставин попереднього звільнення, а саме: за власним бажанням, законодавством не передбачало для позивача дану виплату, тому при повторному звільненні зі служби вказаний період для виплати одноразової грошової допомоги йому не зараховується, суд вважає безпідставними.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Виходячи з наведених норм права та встановлених по справі дійсних обставин, суд дійшов висновку, що позивач звільняючись з Державної служби України з надзвичайних ситуацій через хворобу, при цьому не набувши при попередньому звільненні з УМВС права на отримання одноразової грошової допомоги, мав право на отримання грошової допомоги з врахуванням попереднього строку служби виходячи з розрахунку вислуги років зазначеному у наказі про звільнення від 14.04.2014 №2 257 о/с - в календарному обчислені 20 років 00 місяців 06 днів.

Аналогічна правова позиція неодноразово висвітлювалась Вищим адміністративним судом України, зокрема в ухвалах від 06 березня 2014 року К/9991/16280/11, від 24 квітня 2014 року справа К/800/29665/13, від 03 квітня 2014 року К/9991/29620/12, від 03 квітня 2014 року К/9991/38421/12, від 19 березня 2014 року К/9991/34018/11.

Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, суд присуджує позивачу понесені ним судові витрати з Державного бюджету України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.69,70,71, 158-163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1.Адміністративний позов - задовольнити.

2.Визнати неправомірними дії Управління ДСНС України у Кіровоградській області в частині обчислення календарної вислуги років для виплати вихідної допомоги, виходячи з вислуги: 10 років 09 місяців 05 днів;

3.Зобов'язати Управління ДСНС України у Кіровоградській області провести перерахунок в частині обчислення календарної вислуги років для виплати вихідної допомоги, виходячи з вислуги: 20 років 00 місяців 06 днів та внести відповідні зміни до наказу про звільнення.

4.Присудити ОСОБА_1 (ін. номер - НОМЕР_1) з Державного бюджету України судові витрати в сумі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп., зобов'язавши Державне казначейство України в Кіровоградській області стягнути 73 (сімдесят три) грн. 08 коп. з Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунку Управління ДСНС України у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ - 38613719).

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст виготовлений 26.05.2014 року.

Суддя Р.В. Жук