Єдиний державний реєстр судових рішень Копія
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
09.06.09Справа №2а-641/09/2770 Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі: головуючого судді - Дудкіної Т.М.;
при секретарі - Нікішенко Г.О.,
з участю:
представника позивача - Резник Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Севастополі адміністративну справу за позовомДержавної податкової інспекції у Гагарінському районі м. Севастополядо24 Управління начальника робіт Центрального спеціалізованого будівельного управлінняпро надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки,
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція у Гагарінському районі м. Севастополя (далі –ДПІ у Гагарінському районі м. Севастополя) звернулася до суду з адміністративним позовом щодо одержання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки 24 Управління начальника робіт Центрального спеціалізованого будівельного управління (далі –24 Управління начальника робіт ЦСБУ).
Як на підставу своїх вимог ДПІ у Гагарінському районі м. Севастополя посилається на положення статей 11, 11-1 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”, обґрунтовуючи позов тим, що відповідач по справі має заборгованість по заробітній платі та заборгованість зі сплати податку з доходів фізичних осіб, чим порушує п.1.15 ст. 1 ЗУ „Про податок з доходів фізичних осіб”. Так як відповідач не включений до планової перевірки, а з наданих відповідачем документів вбачається недотримання податкового законодавства, у позивача виникла необхідність у проведенні позапланової виїзної перевірки.
Представник позивача в судовому засіданні підтримала позовні вимоги, наполягала на їх задоволені, пояснила, що, згідно законодавству, позапланова перевірка може здійснюватися лише на підставі рішення суду, у зв’язку з цим, звернулися з позовом.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, повідомлявся, причин неявки до суд не надав, відповідно ч.4 ст.128 КАС України суд вирішив розглянути справу на підставі наявних у ній доказів.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, вирішив, що вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом установлено, що 24 Управління начальника робіт ЦСБУ зареєстровано Міністерством Оборони України 15.09.1999 року та взято на облік платників податків ДПІ у Гагарінському районі м. Севастополя. Відповідно до Довідки про включення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій, основним видом діяльності підприємства є ремонт будівель і споруд, метало рудна промисловість, автомобільне господарство.
Установлено, що документальні перевірки фінансово-господарської діяльності 24 Управління начальника робіт ЦСБУ не здійснювалися з 2005 року, остання перевірка була проведена за період з 01.01.2002 року по 31.12.2004 рік. Із наданих позивачем документів вбачається, що відповідачем порушуються вимоги податкового законодавства в частині несплати податку з доходів фізичних осіб, у встановлені строки. Для визначення суми податку з доходів фізичних осіб нарахованої та несплаченої податковим агентом у розрахунку 1 ДФ, як суми податкового зобов’язання, необхідно проведення позапланової перевірки, оскільки судом установлено, що до плану перевірок на 2009 р. відповідач включений не був.
Відповідно до ч.6 ст.11-1 ЗУ „Про державну податкову службу в Україні” (далі по тексту Закон) позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин: 1) за наслідками перевірок інших платників податків виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків законів України про оподаткування, валютного законодавства, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;
2) платником податків не подано в установлений строк податкову декларацію або розрахунки, якщо їх подання передбачено законом;
3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податковій декларації, поданій платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;
4) платник податків подав у встановленому порядку скаргу про порушення законодавства посадовими особами органу державної податкової служби під час проведення планової чи позапланової виїзної перевірки, в якій вимагає повного або часткового скасування результатів відповідної перевірки;
5) у разі виникнення потреби у перевірці відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;
6) проводиться реорганізація (ліквідація) підприємства;
7) стосовно платника податків (посадової особи платника податків) у порядку, встановленому законом, податковою міліцією заведено оперативно-розшукову справу, у зв'язку з чим є потреба у проведенні позапланової виїзної перевірки фінансово-господарської діяльності такого платника податків;
8) у разі, коли вищестоящий орган державної податкової служби в порядку контролю за достовірністю висновків нижчестоящого органу державної податкової служби здійснив перевірку документів обов'язкової звітності платника податків або висновків акта перевірки, складеного нижчестоящим контролюючим органом, та виявив їх невідповідність вимогам законів, що призвело до ненадходження до бюджетів сум податків та зборів (обов'язкових платежів). Позапланова виїзна перевірка в цьому випадку може ініціюватися вищестоящим органом державної податкової служби лише у тому разі, коли стосовно посадових або службових осіб нижчестоящого органу державної податкової служби, які проводили планову або позапланову виїзну перевірку зазначеного платника податків, розпочато службове розслідування або порушено кримінальну справу;
9) платником подано декларацію з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.
Відповідно до ч.7 ст.11-1 зазначеного вище закону позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а в інших випадках - за рішенням суду.
Позапланова виїзна перевірка може здійснюватися лише на підставі рішення суду. Орган державної податкової служби, який ініціює проведення позапланової виїзної перевірки, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої перевірки та дати її початку і закінчення, склад осіб, які будуть проводити таку перевірку, документи, які відповідно до частини шостої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої перевірки, інформацію про вид та кількість перевірок, проведених органами державної податкової служби щодо суб'єкта господарської діяльності та наслідки таких перевірок за попередні три роки, а також на вимогу суду - інші відомості. У розгляді питання про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки мають право брати участь представники суб'єкта господарської діяльності. Повідомлення про місце, дату та час розгляду питання про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки направляється не пізніше ніж за три робочі дні до дати такого розгляду.
При дослідженні статті 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" судом встановлено, що при доповненні цієї статті частиною сьомою та внесенні наступних змін до частин вісім - дванадцять законодавець не визначив подальших дій щодо вже існуючої сьомої частини - вказівок ні щодо її виключення, ні щодо зміни нумерації частин у цій статті не передбачено. У тексті статті 111 наводяться дві сьомі частині - і нова, і та, що існувала до внесення змін.
У відповідності до старої частини 7 статті 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні": Позапланова виїзна перевірка може здійснюватися лише на підставі рішення суду. Орган державної податкової служби, який ініціює проведення позапланової виїзної перевірки, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої перевірки та дати її початку і закінчення, склад осіб, які будуть проводити таку перевірку, документи, які відповідно до частини шостої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої перевірки, інформацію про вид та кількість перевірок, проведених органами державної податкової служби щодо суб'єкта господарської діяльності та наслідки таких перевірок за попередні три роки, а також на вимогу суду - інші відомості. У розгляді питання про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки мають право брати участь представники суб'єкта господарської діяльності. Повідомлення про місце, дату та час розгляду питання про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки направляється не пізніше ніж за три робочі дні до дати такого розгляду.
Відповідно до частини 8 статті 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні": позапланова виїзна перевірка здійснюється на підставі виникнення обставин, викладених у цій статті, за рішенням керівника податкового органу, яке оформляється наказом.
Аналіз нової частини 7 статті 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" та частини 8 статті 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" вказує на те, що податкові органи вправі проводити позапланові перевірки без рішення суду, на підставі виникнення обставин, викладених у статті 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", за рішенням керівника податкового органу, яке оформляється наказом лише - у випадках проведення такої перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених Законами України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів". В інших випадках податковий орган здійснює перевірки на підставі рішення суду.
Проаналізувавши зазначені норми діючого законодавства, суд дійшов до висновку, що перелік підстав для проведення позапланових перевірок за рішенням суду Законом не обмежений, а тому у суду є підстави для надання дозволу на проведення позивачем виїзної позапланової перевірки відповідача.
Відповідно до пункту 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Повний текст постанови, відповідно ч.3 ст.160 КАС України, виготовлений 12 червня 2009 року.
На підставі ч..6,7 ст.11-1 ЗУ „Про державну податкову службу в Україні”, керуючись ст. ст. 2, 8,10,11, 17, 71, 86,158 - 163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Надати Державній податковій інспекціїу Гагарінському районі міста Севастополя дозвіл на проведення позапланової виїзної перевірки дотримання вимог податкового законодавства України щодо сплати податку з доходів фізичних осіб за період з 4-го кварталу 2008 року по 1-й квартал 2009 року 24 Управлінням начальника робіт Центрального спеціалізованого будівельного управління (код ЄДРПОУ 22998756), строк проведення якої встановити на протязі п’яти робочих днів , відповідно до графіку перевірок, після набрання постановою законної сили.
Проведення позапланової виїзної перевірки доручити завідуючій сектору документальних перевірок податку з доходів фізичних осіб, держмита і податку з власників транспортних засобів Управління оподаткування фізичних осіб Корольовій Тетяні Вікторівні та старшому державному податковому ревізору-інспектору сектору документальних перевірок податку з доходів фізичних осіб, держмита і податку з власників транспортних засобів Управління оподаткування фізичних осіб Мальцевій Світлані Миколаївні.
Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд м. Севастополя шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення і апеляційної скарги протягом 20 днів після подачі заяви про апеляційне оскарження, або в порядку ч.3 ст.186 КАС України
Суддя підпис Т.М. Дудкіна
З оригіналом згідно
Суддя Т.М. Дудкіна