ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 травня 2014 р.м. ХерсонСправа № 821/919/14
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Пекного А.С.,
при секретарі: Осташевському Е.Є.,
за участю представника позивача Селезньової А.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Херсонського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про повернення коштів матеріальної допомоги в період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного та вартості навчання,
встановив:
Херсонський міський центр зайнятості (далі - позивач, ХМЦЗ) звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 (далі - відповідач, ОСОБА_2), яким просить стягнути 1293,43 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачу з 20.04.2012 р. на підставі його заяви присвоєно статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю. Крім того, був укладений договір від 18.07.2012 р. щодо професійного навчання в період з 19.07.2012 р. по 06.11.2012 р. з метою сприяння подальшому працевлаштуванню. Але в ході проведеної перевірки достовірності страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення встановлено, що ОСОБА_2 в період перебування на обліку в центрі зайнятості був прийнятий на роботу в ТОВ "ПАРК ІНВЕСТ", а звільнений 27.11.2012 р. Таким чином, відповідач порушив вимоги законодавства України та незаконно отримав допомогу по безробіттю та послуги з професійного навчання в загальній сумі 1293,43 грн. У зв'язку із тим, що відповідачем добровільно суму боргу не сплачено, просить стягнути з останнього1293,43 грн. в судовому порядку.
Відповідач в судове засідання не з'явився. Судом були направлені на адресу відповідача копія ухвали про відкриття провадження у справі та закінчення підготовчого провадження і призначення справи до судового розгляду, яким відповідач був повідомлений про місце, дату та час розгляду справи, а також судова повістка. Однак, поштові відправлення повернулись із відміткою, що адресат за вказаною адресою не знаходиться.
Згідно з ч.11 ст.35 КАС України розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин (за закінченням терміну зберігання), вважається, що така повістка вручена належним чином.
За таких обставин, суд вважає, що відповідач був належно повідомлений про дату, час і місце судового засідання.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та проаналізувавши чинне законодавство Українии суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог з наступних підстав.
Відповідно ст.12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" виконавча дирекція Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття контролює правильність витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводить розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду.
Згідно із п.3 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 р. № 60/62 (далі - Порядок № 60/62), обов'язок розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення виконують районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем реєстрації роботодавця як платника внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття.
Відповідно до ст.6 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття (далі - забезпечення) та соціальні послуги мають застраховані особи, а також незастраховані особи, які вперше шукають роботу, інші незастраховані особи у разі їх реєстрації в установленому порядку як безробітних.
Судом встановлено, що 13.04.2012 р. до Херсонського міського центру зайнятості звернувся ОСОБА_2.
Наказом Херсонського міського центру зайнятості від 20.04.2012 р. № НТ120420 відповідачу надано статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю починаючи з 20.04.2012 р.
Як вбачається з матеріалів справи, з правами та обов'язками безробітного ОСОБА_2 ознайомлений, що підтверджується підписом в заяві від 20.04.2012 р.
Пунктом 6.2 Порядку № 307 визначено, що допомога по безробіттю призначається на підставі особистої заяви безробітного, довідки (довідок) про середню заробітну плату (дохід) за останнім місцем (декількома місцями) роботи чи служби, трудової книжки, військового квитка, копії цивільно-правового договору, за пред'явленням, у разі наявності, свідоцтва про загальнообов'язкове державне соціальне страхування та паспорта або іншого документа, що посвідчує особу.
Згідно із п.2.1 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 р. № 307 (далі - Порядок № 307), застрахованим особам допомога по безробіттю визначається у відсотках до їх середньої заробітної плати (доходу) або середнього грошового забезпечення залежно від страхового стажу: до 2 років - 50 відсотків; від 2 до 6 років - 55 відсотків; від 6 до 10 років - 60 відсотків; понад 10 років - 70 відсотків.
Залежно від тривалості безробіття допомога по безробіттю зменшується і виплачується у відсотках до визначеного розміру: перші 90 календарних днів - 100 відсотків; протягом наступних 90 календарних днів - 80 відсотків; надалі - 70 відсотків.
Крім того, 18.07.2012 р. між ОСОБА_2 та центром зайнятості укладено договір № 212012071800002 щодо професійного навчання відповідача.
Відповідно до наказу позивача від 22.11.2012 р. № НТ121122 на підставі п.20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 р. № 219 (був чинний на час виникнення спірних правовідносин), припинено виплату допомоги по безробіттю у зв'язку з поданням безробітним письмової заяви про відмову від послуг центру зайнятості.
23.10.2013 р. посадовою особою Херсонського міського центру зайнятості проведено звірку, якою встановлено, що ОСОБА_2 в період з 01.10.2012 р. по 27.11.2012 р. перебував у трудових відносинах з ТОВ "ПАРК ІНВЕСТ" на підставі Наказу (розпорядження) №147-к від 01.10.2012 р.. Вказані обставини також підтверджуються листом-відповіддю ТОВ "ПАРК ІНВЕСТ" від 22.10.2013 р. та копіями Наказів №147-к від 01.10.2012 р. та №18-к від 27.11.2012 р., які містяться в матеріалах справи.
18.02.2014 р. Херсонським міським центром зайнятості винесено наказ за № НТ 140218, відповідно до якого вирішено повернути кошти в загальній сумі 1293,43 грн.
Позивачем на адресу ОСОБА_2 надіслано лист-вимогу про повернення коштів у сумі 1293,43 грн., отримані як допомога по безробіттю, яке отримано останнім 21.02.2014 р., що підтверджується наявним в матеріалах справи повідомленням про вручення поштового відправлення №7302702426369.
На день винесення рішення, вказана сума боргу відповідачем добровільно не повернена.
Пунктом 6 Порядку 60/62 визначено, що якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених виплат з дня їх призначення повертаються особою відповідно до пункту 7 цього Порядку.
Суд вважає, що відповідач, приховавши факт перебування на роботі з 01.10.2012 р. по 27.11.2012 р., тобто під час перебування на обліку в центрі зайнятості та проходження професійного навчання, надав недостовірні відомості, що призвело до незаконного отримання допомоги по безробіттю та послуги з професійного навчання.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідач не скористався своїм правом надати заперечення на адміністративний позов або докази, які спростовують доводи позивача. Станом на 28.05.2014 р. заборгованість не сплатив.
Враховуючи вищевикладене суд вважає, що позовні вимоги Херсонського міського центру зайнятості є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Стягнути зі ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Херсонського міського центру зайнятості (код ЄДРПОУ 35219574 ) грошові кошти, виплачені як матеріальна допомога в період професійної підготовки , перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного та вартості навчання, в сумі 1293 (одна тисяча двісті дев"яносто три) грн. 43 (сорок три) коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 29 травня 2014 р.
Суддя Пекний А.С.
кат. 10.2.3