Постанова № 3895018, 16.06.2009, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.06.2009
Номер справи
2а-1458/09/1270
Номер документу
3895018
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №2а- 1458/09/1270

Категорія 6.14

ПОСТАНОВА

ІМ`ЯМ УКРАЇНИ

16 червня 2009 року Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Островської О.П.

при секретарі - Кір`ян О.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Луганська справу за адміністративним позовом Державної інспекції з енергозбереження до Закритого акціонерного товариства «Луганський ливарно - механічний завод» про стягнення підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно - енергетичних ресурсів, -

ВСТАНОВИВ:

17.10.2008 року позивач Державна інспекція з енергозбереження звернувся до суду з позовом до відповідача ЗАТ «Луганський ливарно - механічний завод», в якому послався, що при проведенні територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Луганській області комплексної перевірки використання паливно-енергетичних ресурсів ЗАТ «Луганський ливарно - механічний завод» було виявлено факти перевищення стандартизованих енергетичних рівнів та порушення інших вимог раціонального використання та ощадливого витрачання паливно - енергетичних ресурсів, тобто нераціонального використання паливно - енергетичних ресурсів, що є порушенням законодавства про енергозбереження, та було зафіксовано в акті № 18-12/082 від 23 травня 2008 року. У відповідності зі ст. 11 Закону України «Про енергозбереження» та Постановою Кабінету Міністрів України від 2 вересня 1993 року № 699 «Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві України» у зазначених випадках передбачено підвищену оплату за таке використання. Сумарні перевитрати нераціонального використання електричної енергії 67751,8 кВтг/рік складають розмір підвищеної плати (67751,8 х 0,3539) х 2 = 47954,72 грн. Акт і постанова ТУ Державної інспекції з енергозбереження по Луганській області відповідно п.п.12,18 Порядку не оскаржувались, підвищена плата за нераціональне використання ПЕР у розмірі 47954,72 грн. підприємством не сплачена. Просить суд стягнути з ЗАТ «Луганський ливарно - механічний завод» 47954,72 грн. підвищеної плати за нераціональне використання паливно - енергетичних ресурсів в доход спеціального фонду Державного бюджету України, та стягнути з відповідача на користь позивача сплачений при подачі адміністративного позову судовий збір.

Представник позивача до початку судового засідання надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав.

Представник відповідача до початку судового засідання надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позов не визнав, в своїх запереченнях послався на те, що постанова ТУ Державної інспекції з енергозбереження по Луганській області №18/12/082-1 від 23.05.2008 року винесена з порушенням ст.11 Закону України «Про енергозбереження» та Додатку до постанови КМУ від 02.08.1993 року №699. Згідно п. «є» ст.11 зазначеного Закону, застосування економічних санкцій за марнотратне витрачання палива та енергії можливе лише за умови, якщо таке витрачання відбулося внаслідок безгосподарної або некомпетентної діяльності працюючих. У разі відсутності безгосподарної або некомпетентної діяльності працюючих неможливо застосовувати економічні санкції до підприємства. Згідно ч.2 р.2 Додатку, споживач сплачує за річний обсяг перевитрат газу та інших паливно - енергетичних ресурсів у двократному розмірі встановленої на них ціни, тільки якщо перевитрати газу та інших паливно - енергетичних ресурсів викликані недодержанням технологічної дисципліни (незадовільний стан устаткування, відсутність або недотримання роботи устаткування за режимними або технологічними картами, відсутність теплоутилізуючого устаткування, систем автоматики). Але згідно ч.3 р.2 Додатку, якщо перевитрати газу та інших паливно - енергетичних ресурсів викликані технологічною недосконалістю процесів і на виконання робіт потрібні значні матеріальні і фінансові ресурси, то за погодженням із споживачем встановлюється термін для їх виконання. У разі невиконання робіт у зазначений термін споживач надалі до їх завершення сплачує за перевитрачений обсяг газу та інших паливно - енергетичних ресурсів в подвійному розмірі встановленої на них ціни. Ні в Акті від 23.05.2008 року №18-12/082, ні в постанові №18/12/082-1 від 23.05.2008 року позивач не вказує причину, з якої викликані перевитрати енергетичних ресурсів, тому незрозуміло, чому позивач вирішив керуватися саме ч.2, а не ч.3 Додатку. Відповідач вважає, що перевитрати електроенергії викликані саме технологічною недосконалістю процесів і на виконання робіт з їх удосконалення потрібні значні матеріальні і фінансові ресурси. Тобто відповідач повинен сплачувати, на його думку, за перевитрачений обсяг електроенергії в подвійному розмірі встановленої на них ціни, тільки у разі невиконання робіт у термін, зазначений в Приписі до акту від 23.05.2008 року надалі, тобто з моменту невиконання, а не за весь річний обсяг, як того вимагає позивач.

Дослідивши надані докази, суд приходить до наступного.

Згідно з Законом України «Про енергозбереження» метою законодавства про енергозбереження є регулювання відносин між господарськими суб'єктами, а також між державою і юридичними та фізичними особами у сфері енергозбереження, пов'язаної з видобуванням, переробкою, транспортуванням, зберіганням, виробленням та використанням паливно-енергетичних ресурсів, забезпечення заінтересованості підприємств, організацій та громадян в енергозбереженні, впровадженні енергозберігаючих технологій, розробці і виробництві менш енергоємних машин та технологічного обладнання, закріплення відповідальності юридичних і фізичних осіб у сфері енергозбереження.

У відповідності зі ст. 11 п. «е» цього Закону економічні заходи для забезпечення енергозбереження у числі інших передбачають: введення плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у вигляді надбавок до діючих цін та тарифів залежно від перевитрат паливно-енергетичних ресурсів щодо витрат, встановлених стандартами.

Згідно ст.26 Законом України «Про енергозбереження» державний контроль у сфері енергозбереження здійснюється Державною інспекцією з енергозбереження згідно з порядком, встановленим Кабінетом Міністрів України.

Статтею 27 вказаного Закону встановлено, що порушення законодавства про енергозбереження тягне за собою встановлену цим Законом, а також чинним законодавством України дисциплінарну, адміністративну або цивільну відповідальність.

Відповідальність за порушення законодавства про енергозбереження настає також у числі інших випадків, у разі використання паливно-енергетичних ресурсів з систематичним перевищенням стандартизованих енергетичних рівнів та порушенні інших вимог щодо раціонального використання та ощадливого витрачання паливно-енергетичних ресурсів.

Юридичні і фізичні особи повинні відшкодувати збитки, заподіяні ними внаслідок порушень законодавства про енергозбереження, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 699 від 2 вересня 1993 року ( з наступними змінами) «Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві» створено при Державному комітетові по нафті і газу Державну інспекцію з ефективного використання газу, на яку покладено здійснення державного контролю за раціональним і ефективним використанням газу та інших паливно-енергетичних ресурсів підприємствами (електростанціями), затверджено розміри плати за газ, що тимчасово споживається на виробничі потреби понад встановлені середньодобові норми з дозволу газозбутових і газотранспортних організацій, а також у разі неефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів підприємствами (електростанціями), згідно яких плата за перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів у разі неефективного їх використання, виявлені органами Державної інспекції з енергозбереження, сплачується у підвищеному розмірі.

Якщо перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів викликані недодержанням технологічної дисципліни (незадовільний стан устаткування, відсутність або недотримання роботи устаткування за режимними або технологічними картками, відсутність теплоутилізаційного устаткування, систем автоматики), споживач сплачує за річний обсяг перевитрат газу та інших паливно-енергетичних ресурсів у двократному розмірі встановленої на них ціни. Плата вноситься одразу після обстеження підприємства Державною інспекцією з енергозбереження.

Наказом Державного Комітету України з енергозбереження №64 від 4 серпня 2000 року, зареєстрованого Міністерством Юстиції України 25 вересня 2000 року за №653/4874, затверджено Порядок проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання, який установлює механізм проведення Державною інспекцією з енергозбереження перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів та усунення фактів їх неефективного використання на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності та підпорядкованості.

За результатами перевірки у разі виявлення порушень з питань енергозбереження інспектор складає акт встановленої форми, на підставі якого визначаються обсяги нераціонального використання енергоресурсів, складається припис також встановленої форми, який обов'язковий для виконання підприємством, акт підписується працівником Інспекції, що проводив перевірку та керівником (головним інженером) підприємства, яке перевірялося. У разі незгоди керівництва підприємства з висновками акта, воно може оскаржити його до Національного агентства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів.

Рішення про сплату підвищеної плати за неефективне використання енергоресурсів приймається відповідно до законодавства України на підставі акта перевірки підприємства, складеного інспектором і оформлюється постановою про сплату підвищеної плати встановленої форми, перший примірник постанови залишається в Інспекції, а другий примірник у триденний термін після оформлення постанови надсилається (видається повноважному представнику) підприємству для сплати ним підвищеної плати.

Підприємство повинно внести підвищену плату протягом 30 днів з дня винесення постанови про її застосування, у разі несплати підвищеної плати у зазначений термін грошова сума стягується в судовому порядку, рішення щодо застосування до підприємства підвищеної плати може бути оскаржено в установленому законом порядку.

Судом встановлено, що при проведенні Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Луганській області у межах визначеної компетенції комплексної перевірки ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів у ЗАТ «Луганський ливарно - механічний завод» було виявлено нераціональне використання електроенергії у розмірі 67751,8 кВтг/рік на суму 23977,36 грн. по причині того, що коефіцієнт потужності системи електропостачання за звітний період (2007 рік) склав 0,318 при нормі 0,25, про що Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Луганській області складено акт перевірки № 18-12/082 від 23 травня 2008 року, який відповідачем не оскаржено.

Таким чином, зі змісту зазначеного акту та п.5 внесеного Припису до акту перевірки використання ПЕР №18-12/082 від 23.05.2008 року, вбачається, що нераціональне використання електроенергії в розмірі 67751,8 кВтг/рік виникло через недодержання технологічної дисципліни, а саме - незадовільний стан компенсуючого устаткування, відповідальність за дане порушення встановлена п. «е» ст.11 Закону України «Про енергозбереження» та ч.2 розділу 2 Додатку до Постанови Кабінету Міністрів України № 699 від 2 вересня 1993 року ( з наступними змінами) «Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві», а не п. «є» ст.11 зазначеного Закону та ч.3 розділу 2 Додатку, як зазначає в своїх запереченнях відповідач.

Постановою Територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Луганській області, до компетенції якого входить вирішення цих питань, №18-12/082-1 від 23 травня 2008 року до відповідача ЗАТ «Луганський ливарно - механічний завод» застосовано підвищену плату за виявлені перевитрати електроенергії у кількості 67751,8 кВтг/рік у розмірі 47954,72 грн., яку відповідач мав у 30-денний строк з дня внесення постанови до її застосування перерахувати до Державного бюджету України, що ним не виконано (а.с.12).

Вказані обставини підтверджуються довідкою про те, що відповідач є юридичною особою, актом перевірки про виявлення позивачем щодо відповідача зазначених порушень, приписом про необхідність усунення порушень, постановою про сплату у підвищеному розмірі використаної електроенергії.

Посилання представника відповідача на те, що зазначена постанова №18-12/082-1 від 23.05.2008 року винесена з порушенням законодавства, не приймається до уваги судом, оскільки дана постанова не оскаржена та не скасована у встановленому законом порядку, і на теперішній час є чинною. Суд не може порушувати принципи адміністративного судочинства, виходити за межі позовних вимог, досліджуючи питання законності та обґрунтованості винесеної позивачем постанови про застосування підвищеної плати за нераціональне використання палива та інших паливно - енергетичних ресурсів.

За таких обставин, суд вважає встановленим, що відповідачем дійсно допущено порушення законодавства про енергозбереження, а тому з нього підлягає стягненню зазначена сума, оскільки він добровільно її не відшкодував.

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 11, 71, 159-163 КАС України, Законом України «Про енергозбереження», суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Державної інспекції з енергозбереження - задовольнити.

Стягнути з Закритого акціонерного товариства «Луганський ливарно - механічний завод» (р/р 260019048 в ЛОД ВАТ «Райффайзен Банк Аваль» МФО 304007 код ЄДРПОУ 00292824), розташованого за адресою: 91055, м. Луганськ, вул. Леніна, 195, підвищену плату за нераціональне використання паливно - енергетичних ресурсів в розмірі 47954,72 (сорок сім тисяч дев'ятсот п'ятдесят чотири гривні 72 коп.) грн. в доход спеціального фонду Державного бюджету України, код бюджетної класифікації 21081200 «Штрафні санкції за порушення законодавства з питань забезпечення енергетичних ресурсів», одержувач: Державний бюджет м. Луганська, банк: ГУДКУ у Луганській області, р/р 31217202700002, ЄДРПОУ 24046582, МФО 804013.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови складено 16 червня 2009 року.

Головуючий:суддя О.П.Островська