Постанова № 38946498, 20.05.2014, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.05.2014
Номер справи
619/6064/13-а
Номер документу
38946498
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 травня 2014 р. Справа № 619/6064/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Чалого І.С.

Суддів: Зеленського В.В. , П'янової Я.В.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Дергачівського районного суду Харківської області від 03.04.2014р. по справі № 619/6064/13-а за позовом ОСОБА_1 до Солоницівської селищної ради Дергачівського району Харківської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання виконати певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 звернувся до Дергачівського районного суду Харківської області з позовом, в якому з урахуванням наданих уточнень просить суд визнати протиправною бездіяльність Солоницівської селищної ради Дергачівського району Харківської області щодо не розгляду на сесії та не прийняття відповідних рішень стосовно заяв ОСОБА_1 від 28.02.2013 року та від 11.06.2013 року про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування (оренди) земельною ділянкою площею 0,7860 га по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування багатоквартирних жилих будинків; зобов'язати Солоницівську селищну раду Дергачівського району Харківської області розглянути вищезазначені заяви ОСОБА_1 від 28.02.2013 р. та від 11.06.2013 р.

Постановою Дергачівського районного суду Харківської області від 03.04.2014р. було відмовлено у задоволенні позову ОСОБА_1 до Солоницівської селищної ради Дергачівського району Харківської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання виконати певні дії.

Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Дергачівського районного суду Харківської області від 03.04.2014р. та прийняти нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Обґрунтовуючи апеляційну скаргу відповідачем було вказано, що постанова суду першої інстанції є необґрунтованою, немотивованою, прийнятою з порушенням норм матеріального права.

Відповідач надав заперечення на апеляційну скаргу, в яких виклав свій погляд на обставини справи та зазначив, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, в зв'язку з чим просить суд апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.

Сторони в судове засідання не з'явились, були повідомлені належним чином про дату, час та місце слухання справи, представниками сторін надані заяви про розгляд справи в письмовому провадженні.

Суд апеляційної інстанції розглядає справу відповідно до ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України.

Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що вимоги апеляційної скарги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що 02 липня 2012 року позивач звернувся до Солоницівської селищної ради Дергачівського району Харківської області з заявою про передачу в оренду зазначеної вище земельної ділянки.

У задоволенні вказаної заяви було відмовлено до завершення перевірки, яку у відповідності з рішенням XXVII сесії селищної ради VI скликання від 26 липня 2012 року №59 було доручено провести відповідній постійній депутатській комісії селищної ради, тим самим додатково вивчити питання з'ясувати підстави переходу права власності, ступеня готовності, характеристик об'єкта незавершеного будівництва.

01 жовтня 2012 року позивач, ОСОБА_1 повторно звернувся до селищної ради з заявою про надання дозволу на розробку документації із землеустрою стосовно вказаної земельної ділянки. Та на пленарному засіданні XXX сесії VI скликання 18 жовтня 2012 року було прийняте рішення за №33 про залишення заяви ОСОБА_1 без розгляду відповідно до частини 1 статті 8 Закону України "Про звернення громадян", оскільки дане звернення не підписане автором.

06 березня 2013 року позивачем подано наступну заяву (дата підписання 28.02.2013 р.) до селищної ради з метою вирішення зазначеного питання. Дану заяву було передано для попереднього розгляду та вивчення постійній комісії селищної ради з питань агропромислового комплексу, земельних відносин та використання природних ресурсів, екології, землевпорядкування та землекористування. Та 18.03.2014 року ОСОБА_1 надано відповідь, якою для вирішення питання по суті заявникові пропонувалось надати, підтвердження (довідку) про розрахунок між сторонами договору за придбання об'єкта незавершеного будівництва (оскільки дана умова є підставою виникнення у покупця права власності на відчужуваний об'єкту; проектну документацію на будівництво багатоквартирного житлового будинку; звіт про оцінку відчужуваного майна, проведену Харківською товарною біржею.

11 червня 2013 року ОСОБА_1 подано чергове звернення про дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування (оренди) земельною ділянкою. На що заявнику письмово було повторно запропоновано надати вказані вище документи. Однак документи (проектна документація на будівництво багатоквартирного житлового будинку, підтвердні документи про розрахунок між продавцем та покупцем об'єкта незавершеного будівництва) представлені не були.

Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позову, виходив з того, що селищною радою на підставі вимог діючого законодавства по суті були розглянуті звернення позивача та надано обґрунтовану відповідь.

Колегія суддів не погоджується з таким висновками суду першої інстанції та зазначає.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ст. 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст; організація землеустрою; координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства; підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу; встановлення та зміна меж районів у містах з районним поділом; інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок; внесення пропозицій до районної ради щодо встановлення і зміни меж сіл, селищ, міст; вирішення земельних спорів; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Відповідно до ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

Згідно з п.34 ч.1 ст. 26 вищезазначеного Закону питання регулювання відповідно до Закону земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях селищних рад.

При цьому, відповідно до ст. 59 Рада, в межах свої повноважень приймає нормативні та інші акти у формах рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Суд апеляційної інстанції вказує на те, що відповіді відповідача на заяви позивача були наданні у формі листа.

На підставі вищезазначеного, колегія судів дійшла висновку, що порушені у заявах позивача питання повинні вирішуватись шляхом прийняття відповідного рішення на сесії Солоницівської селищної ради Дергачівського району Харківської області, що не було зроблено відповідачем, чим було порушено вимоги чинного законодавства.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку, про те, що селищною радою на підставі вимог діючого законодавства та по суті були розглянути звернення позивача та надано обґрунтовано відповідь.

Відповідно до ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.

Підстави для скасування судового рішення та ухвалення нового закріпленні в ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України.

Враховуючи, що суд першої інстанції допустив порушення норм матеріального та процесуального права, неповно з'ясував обставини, що мають значення для правильного вирішення спору, дав неналежну оцінку доказам, а його висновки не відповідають фактичним обставинам справи, колегія судів вважає за необхідне, відповідно до ч. 2 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідно ст. 94 КАС України слід стягнути на користь ОСОБА_1 з Державного бюджету судовий збір у розмірі 68,82 грн. за подання позовної заяви та 36,54 грн. - за подання апеляційної скарги.

Керуючись ст.ст. 94, 159, 160, 167, 195, 196, 197, п. 3 ст. 198, ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Постанову Дергачівського районного суду Харківської області від 03.04.2014р. по справі № 619/6064/13-а скасувати.

Прийняти нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 до Солоницівської селищної ради Дергачівського району Харківської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання виконати певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Солоницівської селищної ради Дергачівського району Харківської області щодо не розгляду на сесії та не прийняття відповідних рішень стосовно заяв ОСОБА_1 від 28.02.2013 року та від 11.06.2013 року про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування (оренди) земельною ділянкою площею 0,7860 га по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування багатоквартирних жилих будинків.

Зобов'язати Солоницівську селищну раду Дергачівського району Харківської області розглянути заяви ОСОБА_1 від 28.02.2013 року та від 11.06.2013 року про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування (оренди) земельною ділянкою площею 0,7860 га по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування багатоквартирних жилих будинків шляхом прийняття відповідного рішення на сесії.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_2) судовий збір в розмірі 105,36 грн. (сто п'ять гривень 36 коп.).

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя Чалий І.С.Судді Зеленський В.В. Пянова Я.В.