Постанова № 38943623, 27.05.2014, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.05.2014
Номер справи
812/2468/14
Номер документу
38943623
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

8.3.2

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

27 травня 2014 рокуЛуганськСправа № 812/2468/14

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Смішливої Т.В.

при секретарі судового засідання: Скляровій І.А.,

за участю

представника відповідача: Некрасенко Т.Є., дов. № 3568/1214-10/028 від 17.03.2014,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Відкритого акціонерного товариства "Сєвєродонецький приладобудівний завод" до Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного Управління Міндоходів у Луганській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 04.04.2014 № 0000612201,-

ВСТАНОВИВ:

09 квітня 2014 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Відкритого акціонерного товариства "Сєвєродонецький приладобудівний завод" до Державної податкової інспекції в м. Сєвєродонецьку Головного управління Міндоходів у Луганській області, у якому позивач зазначив, що податковим органом проведено позапланову виїзну перевірку позивача, за результатами якої складено акт перевірки від 26.03.2014 № 471/12-14-22-01/05744350. На підставі вищевказаного акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення - рішення № 0000612201 від 04.04.2013 про нарахування грошового зобов'язання з земельного податку в розмірі 119585,60 грн., у тому числі за основним платежем - 95668,48 грн. та нараховано штрафні санкції у сумі 23917,12 грн.

Таке податкове повідомлення-рішення позивач вважає незаконним, оскільки постановою Господарського суду Луганської області від 30.01.2014 ВАТ "Сєвєродонецький приладобудівний завод" визнано банкрутом і відкрито ліквідаційну процедуру. При винесенні податкового повідомлення-рішення від 04.04.2014 відповідач не врахував даний факт, а також положення ч. 1 ст. 38 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», якими заборонено нарахування додаткових зобов'язань зі сплати податків з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури. Додаткові податкові зобов'язання за відповідним рішенням відповідача виникли після визнання позивача банкрутом, після оприлюднення на офіційному веб-сайті ВГСУ відповідного повідомлення, тобто поза встановленої строкової межі, і не є поточними, виниклими під час проведення процедур банкрутства та, на думку позивача, не можуть бути визнані конкурсними грошовими вимогами. Крім того, зазначив, що відповідач не прийняв до уваги той факт, що на час проведення перевірки позивач був користувачем лише однієї земельної ділянки площею 0,4412 га.

У зв'язку з викладеним позивач просив визнати незаконним податкове повідомлення-рішення від 04.04.2014 № 0000612201.

Позивач участь свого представника у судовому засіданні не забезпечив, надіслав заяву про розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, зазначив, що під час перевірки позивача було встановлено заниження земельного податку за період з 01.07.2011 по 31.12.2011 на суму 27959,24 грн., за період з 01.01.2012 по 31.12.2012 на суму 49667,43 грн., за 20123 рік на суму 24956,28 грн. та завищення земельного податку у січні 2014 року на суму 6914,47 грн., а всього заниження податку на загальну суму 95668,48 грн. При цьому, спочатку в акті перевірки було відображено заниження земельного податку за перевірений період на більшу суму, однак, після розгляду заперечень підприємства було запитано додаткову інформацію та встановлено, що рішенням Сєвєродонецької міської ради від 24.10.2013 було припинено право користування земельною ділянкою площею 5,7645 га. Лише після з'ясування всіх обставин прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення. Заниження земельного податку виникло через неврахуванням платником податку зміни грошової оцінки землі. Також зазначив, що штрафні санкції нараховано на поточну заборгованість, а тому це не суперечить Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», так як дія мораторію на поточну заборгованість не розповсюджується.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд прийшов до такого.

Відкрите акціонерне товариство "Сєвєродонецький приладобудівний завод" (код 05744350) зареєстровано як суб'єкт господарювання - юридична особа виконавчим комітетом Сєвєродонецької міської ради Луганської області 18 січня 1996 року, про що видане свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи А00 № 049296. ВАТ "Сєвєродонецький приладобудівний завод" є платником податків та зборів і перебуває на обліку в Державній податковій інспекції в Сєвєродонецьку Головного управління Міндоходів у Луганській області (далі - ДПІ в Сєвєродонецьку) з 01.02.1996, є платником земельного податку.

Судом встановлено, що наказом Державної податкової інспекції в Сєвєродонецьку Головного управління Міндоходів у Луганській області № 205-п від 13.03.2014 призначено проведення позапланової виїзної документальної перевірки ВАТ "Сєвєродонецький приладобудівний завод" у зв'язку з ліквідацією останнього період з 01.01.2011 по 14.03.2014. (а.с. 38)

За результатами вказаної перевірки ДПІ в Сєвєродонецьку складено акт від 26.03.2014 № 471/12-14-22-01/05744350 про результати документальної позапланової виїзної перевірки ВАТ "Сєвєродонецький приладобудівний завод" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2011 по 14.03.2014 (а.с. 65-96)

Перевіркою встановлено порушення позивачем вимог п. 274.1 ст. 274 Податкового кодексу України, а саме неврахування нової нормативної оцінки землі при визначенні земельного податку, що призвело до заниження земельного податку за період з 01.07.2011 по 31.12.2011 на суму 30615,68 грн., за період з 01.01.2012 по 31.12.2012 на суму 54980,36 грн., за 2013 рік на суму 54980,36 грн. та у січні 2014 року на суму 4581,70 грн.

На вказаний акт перевірки ВАТ "Сєвєродонецький приладобудівний завод" подано заперечення.

Під час розгляду вказаних заперечень ДПІ в Сєвєродонецьку виявлено помилки у розрахунку площі, яка перебувала у користуванні ВАТ "Сєвєродонецький приладобудівний завод". У зв'язку з цим встановлено, що заниження земельного податку становить за період з 01.07.2011 по 31.12.2011 на суму 27959,24 грн., за період з 01.01.2012 по 31.12.2012 на суму 49667,43 грн., за 20123 рік на суму 24956,28 грн. та завищення земельного податку у січні 2014 року на суму 6914,47 грн., а всього заниження податку на загальну суму 95668,48 грн. (а.с. 60-64)

На підставі вище наведеного акту перевірки та за результатами розгляду заперечень на акт перевірки 04.04.2014 ДПІ в Сєвєродонецьку прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000612201 про збільшення ВАТ "Сєвєродонецький приладобудівний завод" грошового зобов'язання з земельного податку на суму 119585,60 грн., у тому числі за основним платежем у сумі 95668,48 грн. та застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 23917,12 грн. (а.с. 5)

Позивачем правомірність призначення та проведення перевірки не оскаржується.

Вирішуючи питання про правомірність податкового повідомлення-рішеня від 04.04.2014 № 0000612201 суд виходить з такого.

Відповідно до п. 274.1 статті 274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.

Статтею286 Податкового кодексу України передбачено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

У разі зміни протягом року об'єкта та/або бази оподаткування платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися такі зміни.

ВАТ "Сєвєродонецький приладобудівний завод" за перевірений період подано до податкового органу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок) за 2011 рік, у якій позивачем самостійно задекларовано земельні ділянки промисловості площею 9.5518 га та 6,0645 га, а також земельна ділянка громадського призначення площею 0,4412 га. (а.с. 48-51), за 2012 рік, у якій самостійно задекларовано земельна ділянка промисловості площею 6,0645 га, а також земельна ділянка громадського призначення площею 0,4412 га. (а.с. 40-43), за 2013 рік із зазначенням земельної ділянки промисловості площею 6,0645 га та земельна ділянка громадського призначення площею 0,4412 га. (а.с. 44-47), за 2014 рік, у якій самостійно задекларовано земельну ділянку промисловості площею 6,0645 га та земельна ділянка громадського призначення площею 0,4412 га. (а.с. 52-55)

Згідно витягу з Державного земельного кадастру ВАТ "Сєвєродонецький приладобудівний завод" станом на 01.01.2011 був землекористувачем земельної ділянки площею 0,4412 га за адресою: м. Сєвєродонецьк, вул. Федоренко, 11 - Дитячий садок № 6 (державний акт ІІ-ЛГ № 005095 від 23.11.1999) та земельної ділянки площею 12,5032 га за адресою: м. Сєвєродонецьк, вул. Новікова, 2 - Виробнича база № 2 (державний акт ІІ-ЛГ № 006118 від 26.09.2000), станом на 01.01.2012 був землекористувачем земельної ділянки площею 0,4412 га за адресою: м. Сєвєродонецьк, вул. Федоренко, 11 - Дитячий садок № 6 (державний акт ІІ-ЛГ № 005095 від 23.11.1999) та земельної ділянки площею 5,7645 га за адресою: м. Сєвєродонецьк, вул. Новікова, 2 - Виробнича база № 2 (державний акт ІІ-ЛГ № 006118 від 26.09.2000), станом на 01.01.2013 був землекористувачем земельної ділянки площею 0,4412 га за адресою: м. Сєвєродонецьк, вул. Федоренко, 11 - Дитячий садок № 6 (державний акт ІІ-ЛГ № 005095 від 23.11.1999) та земельної ділянки площею 5,7645 га за адресою: м. Сєвєродонецьк, вул. Новікова, 2 - Виробнича база № 2 (державний акт ІІ-ЛГ № 006118 від 26.09.2000), станом на 01.01.2014 був землекористувачем земельної ділянки площею 0,4412 га за адресою: м. Сєвєродонецьк, вул. Федоренко, 11 - Дитячий садок № 6 (державний акт ІІ-ЛГ № 005095 від 23.11.1999). (а.с. 39)

Тобто, під час перевірки було встановлено, що ВАТ "Сєвєродонецький приладобудівний завод" у деклараціях помилково було задекларовано більшу площу земельної ділянки промисловості, ніж та, яка фактично перебувала у користуванні у товариства. Крім того, податковим органом прийнято до уваги лист управління держземагенства у м. Сєвєродонецьку № 1216-0 від 19.03.2014 щодо земельних ділянок, які перебували у користуванні у ВАТ "Сєвєродонецький приладобудівний завод" (а.с. 101).

Крім того, встановлено, що рішенням Сєвєродонецької міської ради № 336 від 24.02.2011 припинено право користування ВАТ "Сєвєродонецький приладобудівний завод" частиною земельної ділянки площею 1,6851 га, 0,1313 га, 0,9421 га та площею 0,4512 га за адресою: м. Сєвєродонецьк, вул. Новікова, 2 (а.с. 104)

Рішенням Сєвєродонецької міської ради № 761 від 28.07.2011 припинено право користування ВАТ "Сєвєродонецький приладобудівний завод" частиною земельної ділянки площею 3,1131 га та площею 0,3742 га за адресою: м. Сєвєродонецьк, вул. Новікова, 2 (а.с. 102-103)

Рішенням Сєвєродонецької міської ради № 3176 від 24.10.2013 припинено право користування ВАТ "Сєвєродонецький приладобудівний завод" частиною земельної ділянки площею 5,7645 га за адресою: м. Сєвєродонецьк, вул. Новікова, 2 (а.с. 105-107)

Крім того, судом встановлено, що рішенням Сєвєродонецької міської ради № 431 від 29.03.2011 затверджено нормативну грошову оцінку земель населених пунктів міста Сєвєродонецька, селище Синецький, селища Павлоград, селища Лісова Дача, села Воєводівка. (а.с. 56-57)

Як вбачається з відповіді податкового органу на заперечення ВАТ "Сєвєродонецький приладобудівний завод" на акт перевірки від 26.03.2014 № 471/12-14-22-01/05744350 саме вищевказане рішення міськради щодо затвердження нової нормативної оцінки землі проігноровано позивачем, у зв'язку з чим товариство під час розрахунку земельного податку використовувало стару, значно нижчу, нормативну оцінку землі, що і призвело до заниження земельного податку.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що податковим органом правомірно визначено ВАТ "Сєвєродонецький приладобудівний завод" у податковому повідомленні-рішенні № 0000612201 від 04.04.2013 грошові зобов'язання з земельного податку за основним платежем у розмірі 95668,48 грн.

Що стосується штрафних санкцій, визначених податковим органом в оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні суд виходить з такого.

Відповідно до ухвали господарського суду Луганської області від 12.05.2003 порушено провадження у справі № 10/110б про банкрутство ВАТ "Сєвєродонецький приладобудівний завод" (а.с. 8)

Постановою господарського суду Луганської області від 30.01.2014 ВАТ "Сєвєродонецький приладобудівний завод" визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру. (а.с. 9-13)

Пунктом 1-1 розділу Х Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції Закону № 4212-VI від 22.12.2011) передбачено, що положення цього Закону застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження в яких порушено після набрання чинності цим Законом.

Так як провадження у справі про банкрутство ВАТ "Сєвєродонецький приладобудівний завод" порушено до набрання чинності Законом № 4212 від 22.12.2011, то до спірних правовідносин необхідно застосовувати редакцію Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», чинну до 19.01.2013.

Згідно статті 23 вказаного Закону з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури:

підприємницька діяльність банкрута завершується закінченням технологічного циклу з виготовлення продукції у разі можливості її продажу;

строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута та зобов'язання щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів), повернення коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності вважається таким, що настав;

припиняється нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій по всіх видах заборгованості банкрута;

відомості про фінансове становище банкрута перестають бути конфіденційними чи становити комерційну таємницю;

укладення угод, пов'язаних з відчуженням майна банкрута чи передачею його майна третім особам, допускається в порядку, передбаченому цим розділом;

скасовується арешт, накладений на майно боржника, визнаного банкрутом, чи інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника. Накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається;

вимоги за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури;

виконання зобов'язань боржника, визнаного банкрутом, здійснюється у випадках і порядку, передбаченому цим розділом.

Враховуючи, що вказаною нормою встановлено, що з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури припиняється нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій по всіх видах заборгованості банкрута у відповідача були відсутні підстави для нарахування позивачу штрафних санкцій за заниження грошових зобов'язань з земельного податку у розмірі 23917,12 грн.

Позиція про те, що нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій по всіх видах заборгованості за зобов'язаннями (в тому числі податковими), строк виконання яких настав після порушення справи про банкрутство та введення мораторію, припиняється з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної висловлена Верховним Судом України в постанові суду від 15 жовтня 2013 року в адміністративній справі за позовом приватного підприємства «Агрофірма «Довіра» до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції у Полтавській області про скасування податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

З огляду на зазначене суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог позивача щодо протиправності податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного Управління Міндоходів у Луганській області від 04.04.2014 № 000612201 в частині нарахування Відкритому акціонерному товариству "Сєвєродонецький приладобудівний завод" штрафних санкцій у сумі 23917,12 грн.

Згідно ст. 94. Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України. Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.

Ухвалою суду від 10.04.2014 відстрочено ВАТ "Сєвєродонецький приладобудівний завод" сплату судового збору за заявлені майнові вимоги у розмірі до прийняття судового рішення по даній справі.

На час прийняття рішення у даній справі позивачем судовий збір не сплачено, а тому він підлягає стягненню з позивача у розмірі 2 відсотків від частини майнових вимог, у задоволенні яких судом відмовлено, а саме у розмірі 1913,37 грн. (95668,48 грн. х 2%)

Керуючись ст. ст. 2, 17, 87, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства "Сєвєродонецький приладобудівний завод" задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного Управління Міндоходів у Луганській області від 04.04.2014 № 000612201 в частині нарахування Відкритому акціонерному товариству "Сєвєродонецький приладобудівний завод" штрафних санкцій у сумі 23917,12 грн.

В іншій частині позовних вимог Відкритого акціонерного товариства "Сєвєродонецький приладобудівний завод" відмовити за необґрунтованістю.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Сєвєродонецький приладобудівний завод" (код ЄДРПОУ 05744350, адреса 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Новікова, 2) судовій збір за заявлені майнові вимоги у розмірі 1913,37 грн. (одна тисяча дев'ятсот тринадцять грн. 37 коп.) до Державного бюджету України за наступними реквізитами: Код ЄДРПОУ: 35079949, Одержувач: УДКСУ у м. Луганську, Банк одержувача: ГУДКСУ у Луганській області, Код ОКПО 37991503, МФО: 804013, Розрахунковий рахунок: 31213206784006, Код бюджетної класифікації доходів: 22030001, символ: 206, Призначення платежу: судовий збір

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Луганський окружний адміністративний суд.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Згідно з частиною 3 статті 160 КАС України постанову складено у повному обсязі 29 травня 2014 року.

Суддя Т.В. Смішлива